Vízi közlekedés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
view.php
[/URL][/IMG]
Navigare necesse est, mensa non est necesse.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Ha már vitorlás hajók.
Kérdésem hogy ezeknek nem lehetne e ma is helyük a flottákban?
Első sorban kereskedelmi hajókra gondolok.
Pont 100 éve építettek akkori korszerű technikával valami 3 db. vitorlás teherszállítót. Ezek pár ezer tonnásak voltak.
Ma is vannak ilyen kisebb hajók hogy Franciaországból viszi a öko bort a USA ba őko módon vitorlás hajóval /néhány tonnát.
De nagyobb léptékben nem lehetne e feléleszteni ezt a vitorlás technikát automatizált rendszerek alkalmazásával?
Világosak a gépi meghajtás előnyei amik miatt egyeduralkodókká váltak de koncepció szintjén lehetne ezzel /modern vitorlások/ foglalkozni.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 224
17 083
113
Ha már vitorlás hajók.
Kérdésem hogy ezeknek nem lehetne e ma is helyük a flottákban?
Első sorban kereskedelmi hajókra gondolok.
Pont 100 éve építettek akkori korszerű technikával valami 3 db. vitorlás teherszállítót. Ezek pár ezer tonnásak voltak.
Ma is vannak ilyen kisebb hajók hogy Franciaországból viszi a öko bort a USA ba őko módon vitorlás hajóval /néhány tonnát.
De nagyobb léptékben nem lehetne e feléleszteni ezt a vitorlás technikát automatizált rendszerek alkalmazásával?
Világosak a gépi meghajtás előnyei amik miatt egyeduralkodókká váltak de koncepció szintjén lehetne ezzel /modern vitorlások/ foglalkozni.
Szerintem nem. A világ kereskedelmét 100 000+ tonnás monstrumok tartják mozgásban, egyszerűen nem tudsz akkorákat építeni, hogy egyáltalán besegíthessenek. Az idő faktor pedig még szóba sem került.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Szerintem nem. A világ kereskedelmét 100 000+ tonnás monstrumok tartják mozgásban, egyszerűen nem tudsz akkorákat építeni, hogy egyáltalán besegíthessenek. Az idő faktor pedig még szóba sem került.
Világos.
Csak azt a témát pedzegetem hogy egy civilizáció 100%ban rááll egy technológiára aztán ha gebasz van akkor bukik a egész tokkal vonóval.
Nem tudom mekkora hányadot lehetne reálisan a tengeri kereskedelemből vitorlásokkal kiváltani. 10%ot talán? /óriási munkával persze/
De vannak érdekes térképek a ócánok olajszennyezéséről ilyesmikről amiknek a költségeit nem a mostaniak meg a tegnapiak fizetik meg túlhalaszásról úszó konzervgyárak stb. által.
Értem én hogy a mai profit a lényeg a profit a profit de ez egyből más arányú lenne ha ezeket a környezeti költségeket is hozzászámítanák.
Amivel európának szerintem foglalkozni kellene a földközi tenger és beltengerei megtisztítása és tisztán tartása /pedig talán a legszennyezettebb/ mert erre politikai akarat estén lenne esély kvázi beltenger. /csendes óceán esetén egy ilyen projekt eleve esélytelen/
Oké nem offolók.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 224
17 083
113
Világos.
Csak azt a témát pedzegetem hogy egy civilizáció 100%ban rááll egy technológiára aztán ha gebasz van akkor bukik a egész tokkal vonóval.
Nem tudom mekkora hányadot lehetne reálisan a tengeri kereskedelemből vitorlásokkal kiváltani. 10%ot talán? /óriási munkával persze/
De vannak érdekes térképek a ócánok olajszennyezéséről ilyesmikről amiknek a költségeit nem a mostaniak meg a tegnapiak fizetik meg túlhalaszásról úszó konzervgyárak stb. által.
Értem én hogy a mai profit a lényeg a profit a profit de ez egyből más arányú lenne ha ezeket a környezeti költségeket is hozzászámítanák.
Amivel európának szerintem foglalkozni kellene a földközi tenger és beltengerei megtisztítása és tisztán tartása /pedig talán a legszennyezettebb/ mert erre politikai akarat estén lenne esély kvázi beltenger. /csendes óceán esetén egy ilyen projekt eleve esélytelen/
Oké nem offolók.
Az olajszennyezéz hagyján, a kénes fos bunkerolaj, ami az üzemanyaguk, az bassza szét igazán a környezetet.

Nem tudom a választ. A mai civilizáció, ebben a formában, ebben a számban nemigen tud meglenni nélkülük. Ha át tudnának állni egy normálisabb üzemanyagra+le lehetne szoktatni a cégeket+a modern társadalmakat az olcsó, fogyasztói tömegtermékekről, talán el lehetne érni valamit. De sajnos akkor sem a vitorlás teherhajók jelentenék a megoldást. :(
 
M

molnibalage

Guest
Világos.
Csak azt a témát pedzegetem hogy egy civilizáció 100%ban rááll egy technológiára aztán ha gebasz van akkor bukik a egész tokkal vonóval.
Nem tudom mekkora hányadot lehetne reálisan a tengeri kereskedelemből vitorlásokkal kiváltani. 10%ot talán? /óriási munkával persze/
De vannak érdekes térképek a ócánok olajszennyezéséről ilyesmikről amiknek a költségeit nem a mostaniak meg a tegnapiak fizetik meg túlhalaszásról úszó konzervgyárak stb. által.
Értem én hogy a mai profit a lényeg a profit a profit de ez egyből más arányú lenne ha ezeket a környezeti költségeket is hozzászámítanák.
Amivel európának szerintem foglalkozni kellene a földközi tenger és beltengerei megtisztítása és tisztán tartása /pedig talán a legszennyezettebb/ mert erre politikai akarat estén lenne esély kvázi beltenger. /csendes óceán esetén egy ilyen projekt eleve esélytelen/
Oké nem offolók.
Okkal nincs vitorláshajó. A mai gazdasági környezetben semmire sem jó. A visszafogott cammogó teherhajók mennek 15-16 csomóval.
A full áramvonalas, csakis sebességre optimalizált teaklipperek tudtak elérni totálisan ideális esetben 15-20 csomót, de ezek rövid periódusokra voltak csak igazak.

A Cutty Sark rekordja 8 csomós átlagsebességet adott ki...

Nézd meg ehhez milyen hajótörzs volt és mekkora volt a hasznos rakomány.
A vitorlások azok ma fun hajók, teherszállításra nem alkalmasak.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Okkal nincs vitorláshajó. A mai gazdasági környezetben semmire sem jó. A visszafogott cammogó teherhajók mennek 15-16 csomóval.
A full áramvonalas, csakis sebességre optimalizált teaklipperek tudtak elérni totálisan ideális esetben 15-20 csomót, de ezek rövid periódusokra voltak csak igazak.

A Cutty Sark rekordja 8 csomós átlagsebességet adott ki...

Nézd meg ehhez milyen hajótörzs volt és mekkora volt a hasznos rakomány.
A vitorlások azok ma fun hajók, teherszállításra nem alkalmasak.
Mindenesetre próbálkozások, ötletelések, tesztelések vannak.

Oceans-PRO-11-19%201.jpg

this-modern-wind-propulsion-system-for-shipping-is-both-ingenious-and-easy_2.jpg

high-tech-sails-bring-wind-power-to-big-ships_03.jpg

 
  • Tetszik
Reactions: formosa1 and ZeiG
M

molnibalage

Guest
Mindenesetre próbálkozások, ötletelések, tesztelések vannak.

Oceans-PRO-11-19%201.jpg

this-modern-wind-propulsion-system-for-shipping-is-both-ingenious-and-easy_2.jpg

high-tech-sails-bring-wind-power-to-big-ships_03.jpg

Ez talán 1-2%-os fogyasztáscsökkenés. Talán még számításokat is mutattam erre.
Tisztán szélhajtású szállítóhajó nem lesz.

Így néz ki egy nagyobb hajó, ami talán tud menni 15-16 csomóval ideális esetben, de ez komoly terhet nem visz.
Fkizikailag nincs elég felület egy nagyon nagy sűrűségű hajó mozgatására. Iszonyatosan nagy tömege van egy kis terület/felületen.

58b5a0d801fe58c4018b6e9f
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Ez talán 1-2%-os fogyasztáscsökkenés. Talán még számításokat is mutattam erre.
Tisztán szélhajtású szállítóhajó nem lesz.

Így néz ki egy nagyobb hajó, ami talán tud menni 15-16 csomóval ideális esetben, de ez komoly terhet nem visz.
Fkizikailag nincs elég felület egy nagyon nagy sűrűségű hajó mozgatására. Iszonyatosan nagy tömege van egy kis terület/felületen.

58b5a0d801fe58c4018b6e9f
Én nem akarok okoskodni, de van, ahol ezt írják:

"The most recent launch was the Maersk Pelican, a crude oil tanker that installed two Rotor Sails in September 2018. In a trial that lasted a full year and took it from Europe and the Middle East to Asia and Australia, the rotors reduced fuel consumption by 8.2 percent."

"Depending on how many rotors the ships carry, their fuel and emissions savings can range from five to 20 percent, said Norsepower’s chief sales officer Jukka Kuuskoski. In some conditions, the savings may be even higher,” he said. “On good wind days with winds coming from the right direction, it could even be 30 or 40 percent.”

Norsepower’s three rotor-powered test ships have totaled 45,000 hours of operating time. During that period, they have saved 1,700 tons of fuel and 5,000 tons of CO2 emissions."



Az alternatív források keresésének az okáról is ír a cikk:
"Today, Allwright explained, ship owners are under pressure from fuel costs and especially new regulations. While ship owners are always looking for ways to cut down on fuel use, they must also prepare new International Maritime Organization regulations. In addition to calling for 40 percent carbon emission reductions by 2030, they require ships to reduce sulfur—an environmental pollutant and health hazard—to 0.5 percent of emissions, from 3 percent, starting in January 2020."
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Okkal nincs vitorláshajó. A mai gazdasági környezetben semmire sem jó. A visszafogott cammogó teherhajók mennek 15-16 csomóval.
A full áramvonalas, csakis sebességre optimalizált teaklipperek tudtak elérni totálisan ideális esetben 15-20 csomót, de ezek rövid periódusokra voltak csak igazak.

A Cutty Sark rekordja 8 csomós átlagsebességet adott ki...

Nézd meg ehhez milyen hajótörzs volt és mekkora volt a hasznos rakomány.
A vitorlások azok ma fun hajók, teherszállításra nem alkalmasak.
Azért a jelenlegi 50+ napos tranzit időkkel egy klipper versenyezhetne :D
Milyen menő lenne már, újra lehetne fogadásokat kötni a leggyorsabbra stb.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Azért a jelenlegi 50+ napos tranzit időkkel egy klipper versenyezhetne :D
Milyen menő lenne már, újra lehetne fogadásokat kötni a leggyorsabbra stb.
Meg fogom konkrétan hivatkozni azoknak a 100 évvel ezelőtti vasaknak a adatait /papír alapú könyvben olvastam, keresni kell.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 503
54 442
113
Èrdekessèg:
A tehervitorlâsok csúcsa a német vasból épitett windjammerek voltak kb1890 és 1914 között.
A Preussen pl. 1895-ben a chilei Iquiqéböl az angliai Lizard Pointig 67 nap alatt vitorlâzott, a Potosi 68 nap alatt.
Az utolsó vitorlâsok közti "versenyt" ausztrâl búzâval, amin 13 vitorlâs vett részt, 1939 junius 10-èn a 4-árbócos bark Moshulu nyerte.A Spencer Öbölben fekvö Port Victoriaból Queenstownig 91 nap alatt vitorlázott, 28 fö legenységgel.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
A mindenkori rekordtartó, egy napi vitorlázásban a Lightning: 436 tmf /24h
"
Századunk elején megépült a híres „P-flotta”, a világ legnagyobb vitorlásai, mind p betűvel kezdődő nevekkel, de bármilyen hatalmasok is voltak akkor 8000tonnás méretükkel, a mai igények mellett törpének tűnnek. A Passat ma múzeumhajó.a Pamir 1957 ben sülyedt el…

El tudjuk képzelni hogy újra vitorlás hajók szelik a tengereket, tízezernyi tonna árút utasokat szállítva?

A szél energiáját motorizált módszerrel először A. Flettner rotorhajói vették igénybe. A rotorhajó működési elve a Magnus effektuson alapszik.Ahatalmas forgó hengereken a szél szívó nyomó hatást létesít , amely a hajót előre mozgatja.

A tetszetős ötlet alighanem technikai zsákutcát jelentett, mert bár a Baden-baden még a atlanti-óceánt is átszelte , de nehézkessége lassúsága miatt nem lehetetta dízelmotoros hajók vetélytársa.

A hajókonstruktőrök ma már azonban nem csak a milliomosok luxus nosztalgia vitorlásait tervezik , az üzemanyagárak emelkedése miatt ismét reális gondolat lett a sokárbócos vitorlás , amelyen a matróz szerepét a számítógép és a szervó mechanizmus tölti be.

A Dyna nevű vitorlás egy évig közlekedett a Atlanti-óceánon és kivállóan megállta a helyét! Legalábbis a számítógép szimulációban…



Az elképzelt hajó vitorlázata 9600m2 felületű lenne máfélszer akkora mint egy futtball pálya átlagos sebessége 20km/h …

A USA Anglia Szovjetúnió NSZK tervezőintézetei már számos további tervet és modellt dolgoztak ki a jövő vitorlás hajójára így pl. egy 37km/h s sebességre is képes 2000t ás konténerkatamaránt.

… japánban már 3 éve szeli a beltengerek vizét egy számítógép vezérlésű vitorlás Shin-Aitoku-Maru . A 1600 t s kétárbócos teherhajónak…számítógép állítja be a kiegészítő dízel hajtóművé is…építési költsége 20%al volt magasabb , mint a hagyományos motoros hajóké , de megtakarítja a üzemanyag 50%át…
"
Riedl Miklós
Volt rá energiánk. lesz rá energiánk?
1985
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Faboo78

Well-Known Member
2018. január 4.
252
958
93
Ez talán 1-2%-os fogyasztáscsökkenés. Talán még számításokat is mutattam erre.
Tisztán szélhajtású szállítóhajó nem lesz.

Így néz ki egy nagyobb hajó, ami talán tud menni 15-16 csomóval ideális esetben, de ez komoly terhet nem visz.
Fkizikailag nincs elég felület egy nagyon nagy sűrűségű hajó mozgatására. Iszonyatosan nagy tömege van egy kis terület/felületen.

58b5a0d801fe58c4018b6e9f

A Cutty Shark, vagy más teaszállító klipper azért hosszabb távon sem volt lassú, ha a szél kedvező volt:

"she maximum logged speed for Cutty Sark was 17.5 knots (32.4 km/h; 20.1 mph). Her greatest recorded distance in noon to noon sights was 363 nautical miles (672 km; 418 mi) averaging 15 knots (28 km/h; 17 mph), although she recorded 2,164 nautical miles (4,008 km; 2,490 mi)[25] in six days, which given the weather over the whole period implied she had achieved over 370 nmi (690 km; 430 mi) some days.[26] By comparison, Thermopylae's best recorded 24-hour distance was 358 nmi (663 km; 412 mi). On another occasion she recorded 3,457 nautical miles (6,402 km; 3,978 mi) in 11 day"

Azaz volt, hogy 2164 tengeri mérföldet tett meg 6 nap alatt - 15,02 csomós átlagsebesség, illetve volt, hogy 3457 tengeri mérföldet tett meg 11 nap alatt - 13,09 csomós átlagsebessé, azért ez egy vitorlástól nem rossz teljesítmény.

A vitorlásoknak, még a legnagyobb windjammer "P" osztálynak is mai szemmel nézve a baja az, hogy két nagyságrenddel kisebb a teherbírásuk, azaz a mai hajók százszor annyi árut vesznek fel, mint a legnagyobb kereskedelmi vitorlások régen (és akkor a tankereket nem említeném). Másik probléma a szél kiszámíthatalnasága, ezzel a hajóút idejének kiszámíthatatlansága. Manapság sem percre pontosak a tengeri kereskedelmi utak, de egy szélcsend akár hetes csúszásokat is eredményezhet. A 19. század végén - 20. század elején megyíló hajóutakat lerövidítő csatornák (Kieli csatorna, Panama csatorna, Szuezi csatorna) a széljárás kiszámíthatatlansága miat nem feltétlenül passzoltak a vitorlásokkal, előnyt adva a géphajtású hajóknak. Manapság az Európa-Ázsia trade forgalmának 95%-a megy át a szuezi csatornán... A harmadik egy konstrukciós jellegű probléma: a vitorláshajóknál a hajótest szerkezete előbb elfárad a másfajta igénybevétel miatt a hajócsavaros hajókhoz képest.

A mai hajók többsége, legalábbis capsize méret felett általában 20-22 csomós sebességre képes, de ezt a képességet nem haszánlják ki (legújabb hajóknál a max sebességet is visszaveszik 19 csomóra). Az ok egyszerű: 30%-os sebességcsökkentéssel 50%-os üzemanxag megtakatrítás érhető el, míg 50%-os seességcsökkentésnél kb. 70%. Egy kb. 16000 TEU kapacitású, 300 méter hosszú konténerszállító hajó alapjáraton óránként 3,5 tonnát, 20-22 csomónál 35-40 tonnát fogyaszt a bunker olajból... Ezért vezették be 2010-es évek elején az "SS" hajózást (Slow Steamnig), majd 2015-től a SSS.-t, azaz a Super Slow Steaming-et, mely kb. 14-15 csomóval történő közlekedést jelent.

A szennyező olajt tekintve nem véletlenül vezették be 2020-ban az IMO2020 szabályt, ennek részeként a kisebb hajókat átalakítják LNG, vagy könnyűolaj tüzelésre, a nagyobbak kéményére spec mosó-szűrőket szerelnek, hogy a szigorúbb norméknak eleget tegyenek. Az új IMO2050-es szabályozás még szigorúbb feltételeket követel meg, ennek teljesítésére kísérleteznek alternatív hajtások kisegítő hajtásként való használatára, mint vitorla, napelem (tankereken), stb.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 503
54 442
113
A Flying P windjammerjai hihetetlen pontossággal közlekedtek Hamburg és Chile között. Nem vagyok otthon, a megfelelő könyvem közelében(Windjammer a cime, német szerzőtől) de erre visszatérek majd.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 310
113
Az SS Arctic kataszrófa
Ha filmben látnád ezt a szomorú történetet csóválnád a fejed hogy na ez túlzás, ilyen nem létezik.

Kevés alávalóbb, undorítóbb dolgot tudok elképzelni, mint amikor hivatásos tengerészek haváriánál nem teljesítik a kötelességüket :(