Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 337
10 690
113
Bődületes marhaságokat és ellentmondásokat láttam egy gyors átfutás során is.

Én csak beleolvastam.
Nekem az jött le annyiból, hogy a konszern (én mindig náluk tankolok:hadonaszos:) 101 év haszonszerzés után hirtelen vagy átment a Föld lelkiismerete tudatállapotba - vagy csak keresi a helyét abban a jövőben, ahol már nem lesz PC olajat égetni (legalábbis közvetlenül...), s ehhez még aggódó arcot is vág.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Én csak beleolvastam.
Nekem az jött le annyiból, hogy a konszern (én mindig náluk tankolok:hadonaszos:) 101 év haszonszerzés után hirtelen vagy átment a Föld lelkiismerete tudatállapotba - vagy csak keresi a helyét abban a jövőben, ahol már nem lesz PC olajat égetni (legalábbis közvetlenül...), s ehhez még aggódó arcot is vág.
Ez hasonló, mint amikor a legnagyobb gyémántházak könnyes szemmel, őzike arckifejezéssel előadták, hogy ők többet véres gyémántokat nem vásárolnak fel, és nem üzletelnek olyanokkal, akik ilyen forrásból szerzik be a köveket. Persze ilyen gyémántokból náluk raklapszámra áll most is, de az már benne van a rendszerben uh nem számít, újakat nem engednek be, és így az ugyanolyan mocskosan megszerzett köveket külsős nem tudja a piacra juttatni, mert ezek uralják a piacot.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 182
113
Én csak beleolvastam.
Nekem az jött le annyiból, hogy a konszern (én mindig náluk tankolok:hadonaszos:) 101 év haszonszerzés után hirtelen vagy átment a Föld lelkiismerete tudatállapotba - vagy csak keresi a helyét abban a jövőben, ahol már nem lesz PC olajat égetni (legalábbis közvetlenül...), s ehhez még aggódó arcot is vág.

Ezt csak ideteszem:

https://thecorrespondent.com/6285/s...n-1991-then-neglected-to-heed-its-own-warning

Amikor próbálnak zöldként tetszelegni ezt mindig hivatkozom.
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113

A Gravitricity megoldása elsősorban azért érdekes, mert nem a szél- vagy a napenergiára épül, hanem a nehézségi erőre. Amennyiben nagy mennyiségű energiára van szükség, akkor az adott súlyt másodpercek alatt leeresztik az aknába, míg, ha kevés energia kell, akkor a súly leeresztése lassan történik.
A startup eddig 650 000 font támogatást kapott az Innovate UK brit kormányzati innovációs ügynökségtől. Az első prototípus 2020-ig készülhet el. Amennyiben a rendszer sikeresnek bizonyul, akkor tiszta energiát lehet majd termelni a bezárt szénbányák helyén, ráadásul a beruházásoknak köszönhetően a munkájukat elveszítő bányászok is új munkalehetőségekhez juthatnak.


Lám-lám nem csak nálunk adnak forintmilliókat baromságokra. Az angolok épp 650000 fontot költenek el az örökmozgóra.
Vagy a súlyt nem fogják visszahúzni, hanem mindig újjabbakat dobnak le, amíg meg nem tellik az akna? :)
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ez viszont érdekesebb, készülget a Lockheed Martin minifúziós erőműve:

https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazd...ramrol_forradalmi_valtozas_keszul.659751.html

A Lockheed Martin amerikai óriásvállalat csendben szabadalmi védettséget szerzett forradalmian új fúziós atomreaktora (CFR) technológiájára - adta hírül más sajtóorgánumok mellett a thedrive.com. Ha a fejlesztés a terveknek megfelelően halad tovább, akkor a vállalat akár már a jövő évben bemutathatja konténer méretű áramtermelő egységét, majd tovább menetelhet a még ennél kisebb, repülőgépek erőforrásaként használható berendezés létrehozása felé.

Jövőre??? Az ITER-nél mit csinálnak? Ott évtizedes határidők vannak.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A fúziós áramtermelés olyan bőséget ígér, hogy az ipari felhasználókhoz, irodaházakhoz képest kis fogyasztású háztartások áramszámlája nagyon kicsire zsugorodhat. Ezzel egyidejűleg elavulttá tehet minden működő vagy tervezett hagyományos erőművet, köztük Paks 2-őt, kidobott pénzzé téve minden rájuk fordított fillért.

Ezt muszáj volt hozzátenni? Minek nekünk Paks, hisz LEHET, hogy lesz működőképes és olcsó fúziós erőmű. Ha jövőre mégsem készül el, vagy mégsem lesz olyan olcsó, akkor levágja valaki az áramot nála?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A fúziós áramtermelés olyan bőséget ígér, hogy az ipari felhasználókhoz, irodaházakhoz képest kis fogyasztású háztartások áramszámlája nagyon kicsire zsugorodhat. Ezzel egyidejűleg elavulttá tehet minden működő vagy tervezett hagyományos erőművet, köztük Paks 2-őt, kidobott pénzzé téve minden rájuk fordított fillért.
"bőséget ígér" "zsugorodhat" "elavulttá tehet" : ez mind szépen hangzaNA, ha BIZTOSAN igaz lenne!! És ha mégse, akkor meg Paks II helyett a magyar zöld-párt tagjai majd felváltva tekerik a generátoros bicikliket mint anno a vietcongok a dzsungelkórházban?!! Persze olcsóbb lenne, de kétlem hogy vállalnák! :p
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
M

molnibalage

Guest
Ez viszont érdekesebb, készülget a Lockheed Martin minifúziós erőműve:

https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazd...ramrol_forradalmi_valtozas_keszul.659751.html

A Lockheed Martin amerikai óriásvállalat csendben szabadalmi védettséget szerzett forradalmian új fúziós atomreaktora (CFR) technológiájára - adta hírül más sajtóorgánumok mellett a thedrive.com. Ha a fejlesztés a terveknek megfelelően halad tovább, akkor a vállalat akár már a jövő évben bemutathatja konténer méretű áramtermelő egységét, majd tovább menetelhet a még ennél kisebb, repülőgépek erőforrásaként használható berendezés létrehozása felé.

Jövőre??? Az ITER-nél mit csinálnak? Ott évtizedes határidők vannak.
Mi a faszom ez a cikk? Nincs ingyen áram. Onnantól fogva nem olvastam tovább. Félelmetes, hogy ilyen szintű "újságírásból" meg lehet élni.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Mi a faszom ez a cikk? Nincs ingyen áram. Onnantól fogva nem olvastam tovább. Félelmetes, hogy ilyen szintű "újságírásból" meg lehet élni.

Az írás nyilvánvalóan tele van marhaságokkal meg politikai célozgatásokkal, de az LM tényleg dolgozik egy kisméretű fúziós erőművön. Ahhoz képest hogy állítólag már jövőre elkészül, alig van róla valami konkrétum a neten.
 

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
359
558
93
Ez viszont érdekesebb, készülget a Lockheed Martin minifúziós erőműve:

https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazd...ramrol_forradalmi_valtozas_keszul.659751.html

A Lockheed Martin amerikai óriásvállalat csendben szabadalmi védettséget szerzett forradalmian új fúziós atomreaktora (CFR) technológiájára - adta hírül más sajtóorgánumok mellett a thedrive.com. Ha a fejlesztés a terveknek megfelelően halad tovább, akkor a vállalat akár már a jövő évben bemutathatja konténer méretű áramtermelő egységét, majd tovább menetelhet a még ennél kisebb, repülőgépek erőforrásaként használható berendezés létrehozása felé.

Jövőre??? Az ITER-nél mit csinálnak? Ott évtizedes határidők vannak.

Ha ez megvalósulna, akkor nem csak Paks 2-őt, de a világ összes eddigi erőművét kukázni lehetne.

A kapcsolódó szabadalom:
https://patents.google.com/patent/US20180047462A1/en?oq=2018/0047462
( a 2. ábrán egy stilizált F16)

"Túl szép, túl sz....."
 
M

molnibalage

Guest
Ha ez megvalósulna, akkor nem csak Paks 2-őt, de a világ összes eddigi erőművét kukázni lehetne.

A kapcsolódó szabadalom:
https://patents.google.com/patent/US20180047462A1/en?oq=2018/0047462
( a 2. ábrán egy stilizált F16)

"Túl szép, túl sz....."
Ez egyáltalán nem biztos. Semmi nem tudni a fajlagos költségről, a szabályozhatóságról, az üzemanyag áráról, stb. Csak azért, mert valamit meg lehet csinálni nem jelenti azt, hogy gazdasági racionalitása van. Lásd Concorde...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7