Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

torsen

Guest
Én inkább arra gondoltam, hogy ha lesz egy vonattűz vagy baleset, ott kő kövön nem marad. De ami ennél sokkal érdekesebb számomra, az a meghajtás. Kiváncsi vagyok, hogy üzemanyagcellás megoldása van-e és ha igen, akkor milyen anyagokkal, hatékonysággal, helyigénnyel, teljesítménnyel dolgozik.

Mi más lehetne még, mint FC?
A hidrogén kiszabadulva (fojtás nélküli nyitott térben) nem robban, csak hevesen ég. (lásd Hindenburg léghajó video)Nem rosszabb a helyzet,mint a benzinnel.
A tartályokat meg nagyon komolyan veszik, sokkal komolyabban mint egy benzin/gázolaj tartályt.
https://www.energy.gov/eere/fuelcells/high-pressure-hydrogen-tank-testing
 
T

torsen

Guest
Az ilyen érveléstől borulok ki. Úgy beszélnek egyesek, mintha a gridben levő áramot szelektíven lehetne használni. Jó lenne ezt a nézetet kukába vágni, mert nettó hülyeség.

Már miért lenne hülyeség? Akár szigetszerűen is működhet a dolog, sőt főleg úgy mert nem ad lengéseket a hálózatnak a zöldvillany ingadozása. Másrészt ha zöldvillanyt táplálsz be, de "fekete"villanyt veszel ki, akkor is zölden termelted meg a hidrogéntermelés energia igényét. Nem kell kiborulni...ez a rendszer már működik bizonyos gázhálózatoknál a CNG-s járművek esetében. A gyártó elad egy CNG-s kocsit és hogy ne "hiányozzon" ez a gáz a hálózatból a gyártó betáplál a gázrendszerbe szintetikus gázt, (kb. annyit, mint amit egy átlag CNG-s kocsi felhasznál) ami ipari füstgázból készül alternatív termelésű villany felhasználásával.

http://www.autoszektor.hu/hu/content/uj-eljaras-az-audi-e-gas-szintetikus-uzemanyag-eloallitasara

Vagy, de ezt nem tudom linkelni, mert előfizetős anyag:
"
A kísérleti létesítmény lehetőséget kínál a különböző szektorok társítására, mint például az energiaszektor különböző, áram, hő és mobilitás területén működő szereplőinek az összekapcsolására, továbbá lehetséges lesz a megújuló energia tárolása is.” – nyilatkozta Reiner Mangold, az AUDI AG fenntartható termékfejlesztésért felelős vezetője. Az Audi e-dízellel a hagyományos belső égésű dízelmotorok szinte teljesen szén-dioxid-semlegesen működhetnek.

A vízi erőműben helyben előállított zöld energia elektrolízis révén hidrogént és oxigént állít elő a vízből. A következő lépésben a hidrogén reakcióba lép a szén-dioxiddal egy új és igen kompakt mikroeljárási technológia révén. A szén-dioxid származhat a légkörből vagy biogén füstgázokból és ez jelenti – az Audi e-tüzelőanyagok esetében mindig – az egyetlen szénforrást, amelyből hosszú láncú szénhidrogének jönnek létre. A folyamat utolsó lépéseként ezeket különválasztják, így jön létre az Audi e-dízel, illetve az ipar egyéb területein felhasználható viasz."
 
M

molnibalage

Guest
Már miért lenne hülyeség? Akár szigetszerűen is működhet a dolog, sőt főleg úgy mert nem ad lengéseket a hálózatnak a zöldvillany ingadozása.
Ha valaki még egyszer leír ilyen hülyeséget felrobbanok....
A "zöld" marhulás pontosan csak azért lehetséges,mert gridben van. Szigetüzemben használni azokat még háztartási fogyasztásra sem megy, lásd a kb. hússzor emlegetett német kísérletet a szigeten... Ipari felhasználására? Elmentek otthonról?

Másrészt ha zöldvillanyt táplálsz be, de "fekete"villanyt veszel ki, akkor is zölden termelted meg a hidrogéntermelés energia igényét. Nem kell kiborulni...ez a rendszer már működik bizonyos gázhálózatoknál a CNG-s járművek esetében. A gyártó elad egy CNG-s kocsit és hogy ne "hiányozzon" ez a gáz a hálózatból a gyártó betáplál a gázrendszerbe szintetikus gázt, (kb. annyit, mint amit egy átlag CNG-s kocsi felhasznál) ami ipari füstgázból készül alternatív termelésű villany felhasználásával.
Ez valami bölcsészhippi hülyeség? Nincs olyan, hogy fekete villanyt veszel ki. Egy mix termel, emiatt van a fogyasztói végponton feszültség és áram. Ez pont olyam, mint ahogy összekeversz 5 fajta bort egy pohárban és 1 csepp arzént, akkor senki nem tudja kiinni úgy, hogy az arzén a pohárban maradjon.

Jó lenne már elfelejteni az ilyen hülyeségeket. A mix az, ami számít, minden más vicces kreatív könyvelés, hogy zöldnek látsszon az, ami nem az. Nekem ezzel már teli van a hócipőm.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon
T

torsen

Guest
Nem, ő úgy értem, hogy a szénerőművek által megtermelt áramot. Csak ez így hülyeség a fentiek miatt. Egy nagy bödön van, felül mindenki beletölt és alul mindenki keveréket vesz el.

Igen, így értettem.
Már miért lenne hülyeség? Alapállás: hidrogént akarsz gyártani, ami extra energiaigény az ország szempontjából. Ehhez villany kell. Ha ezt zölden termeled és betáplálod "A" városban, akkor ugyanannyit kivehetsz a hálózatból "B" városban és az általad "keveréknek" nevezett villannyal hidrogént gyártasz. A gyártásnak megvan az energiafedezete, méghozzá zölden. Még jobb, ha ezzel az energiával nem lengeted meg a hálózatot és szigetszerűen csinálod.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst
M

molnibalage

Guest
Igen, így értettem.
Már miért lenne hülyeség? Alapállás: hidrogént akarsz gyártani, ami extra energiaigény az ország szempontjából. Ehhez villany kell. Ha ezt zölden termeled és betáplálod "A" városban, akkor ugyanannyit kivehetsz a hálózatból "B" városban és az általad "keveréknek" nevezett villannyal hidrogént gyártasz. A gyártásnak megvan az energiafedezete, méghozzá zölden. Még jobb, ha ezzel az energiával nem lengeted meg a hálózatot és szigetszerűen csinálod.
Úgy érzem, a falnak beszélek.
 
M

molnibalage

Guest
Én meg úgy érzem, hogy nem érted...
Te nem étred. Senkit sem érdekel, hogy ki és mit termel. A grid lényege az, hogy stabilnak kell lennie. Senkit nem érdekel, hogy XY mit tesz bele. Az össztársadalmi és környezetterhelése a mixből adódik ki, mert az veszik ki minden pillanatban.

Hallod, akkor ennyi erővel minek nekem gyerek. A munkatársamnak van 8, nekem 0, átlagban 4. A többi embert meg kivonom a statból. Csak a demográfia nem ilyen, mert egész populációra vonatkozik.

A grid is ilyen. Kinemszarja le, hogy ki mit tesz bele, mert a zöldbutuláshoz az kell, hogy a többi szereplő is működjön, akár CO2 semleges, akár nem. És GER-ben a többi kibaszottul nem CO2 semleges.

Nagyon fárasztó, hogy minden hónapban az alapokat kell újra és újra magyarázni. Energetikai összefoglalóra meg nincs időm.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon
T

torsen

Guest
Ne is szánd rá az időt... Tényleg nem egyről beszélünk. A hidrogénes mozdony kapcsán vetetted fel, és most itt ismételgeted, hogy ez nem CO2 semleges. Erre írtam én azt, hogy ha ez egy EXTRA, eddig nem létező igényként jelentkezik (mármint a hidrogén ipari szintű vízbontásos előállítása) akkor ez szigetüzemben (ahogy a cikkben is van, a helyben lévő vízerőmű áramával, amely le van választva a hálózatról, nincs villamos energiaszolgáltató funkciója) előállítható alternatív energiával. (egyúttal az altenergia egyfajta tárolását is megoldja (hatásfokot hagyjuk). Ha használod a hálózatot, akkor amit kiveszel belőle, azt a változatlanság érdekében be kell táplálnod, és itt jelentkezik a betáplálás hullámzása, ami tényszerűen rossz dolog.
Paralel példaként hoztam a gázrendszert...de feladom.
 
M

molnibalage

Guest
Ne is szánd rá az időt... Tényleg nem egyről beszélünk. A hidrogénes mozdony kapcsán vetetted fel, és most itt ismételgeted, hogy ez nem CO2 semleges. Erre írtam én azt, hogy ha ez egy EXTRA, eddig nem létező igényként jelentkezik (mármint a hidrogén ipari szintű vízbontásos előállítása) akkor ez szigetüzemben (ahogy a cikkben is van, a helyben lévő vízerőmű áramával, amely le van választva a hálózatról, nincs villamos energiaszolgáltató funkciója) előállítható alternatív energiával. (egyúttal az altenergia egyfajta tárolását is megoldja (hatásfokot hagyjuk). Ha használod a hálózatot, akkor amit kiveszel belőle, azt a változatlanság érdekében be kell táplálnod, és itt jelentkezik a betáplálás hullámzása, ami tényszerűen rossz dolog.
Paralel példaként hoztam a gázrendszert...de feladom.
Ha sok hidrogénes mozdonyod van, akkor a termelés is folyamatos. Ipari léptékű szakaszos üzemanyag termelés nincs. Hányszor kell még magyarázni.
Bárki aki ipari rendszereket úgy képzel el, ahogy te az nincs magánál.

A gázrendszerben meg földgáz van, azt teszek be, és azt vesznek el. Ha bárki biogázt akarna beletenni, annak alsó hangon 75-80% metán tartalmat el kellene érnie még akkor is,h a hangyafasznyi mennyiséget tesz be. Na nem is csinálnak ilyet ezért nagyon.

Nem igazán értem, hogy miért nem érted meg. Milyen területen dolgozol te...?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Az a baj, hogy az ipart nem tudod ellátni zölddel, valaki írja már le le hogy kb 70MW fölötti zöld energia előállításához mekkora terület kell? Itt kiemelem a FÖLÖTTI részt mert 70MW alatt kerekítési hibáról beszélünk nem erőműről. Tudom-tudom ez túlzó egy kicsit de ha figyelembe vesszük azt, hogy Mo-n a hálózati veszteség 15-20% és kb a csúcsterhelés 7000MW egész európában pedig 600000MW, ilyen zöld dolgokkal már meg sem érné foglalkozni.
 
T

torsen

Guest
Ha sok hidrogénes mozdonyod van, akkor a termelés is folyamatos. Ipari léptékű szakaszos üzemanyag termelés nincs. Hányszor kell még magyarázni.
Bárki aki ipari rendszereket úgy képzel el, ahogy te az nincs magánál.

A gázrendszerben meg földgáz van, azt teszek be, és azt vesznek el. Ha bárki biogázt akarna beletenni, annak alsó hangon 75-80% metán tartalmat el kellene érnie még akkor is,h a hangyafasznyi mennyiséget tesz be. Na nem is csinálnak ilyet ezért nagyon.

Nem igazán értem, hogy miért nem érted meg. Milyen területen dolgozol te...?

Ezt hogy csináltad? Mármint hogy hozzáírtál a hozzászólásodhoz.
A gázos példa ott van fehéren-feketén nyomtatásban. És nem csak gázos, de e-dízeles is.Hogy kedvenc fordulatoddal éljek, el kellene olvasni.
Járműgépészet.
 
T

torsen

Guest
Az a baj, hogy az ipart nem tudod ellátni zölddel, valaki írja már le le hogy kb 70MW fölötti zöld energia előállításához mekkora terület kell? Itt kiemelem a FÖLÖTTI részt mert 70MW alatt kerekítési hibáról beszélünk nem erőműről. Tudom-tudom ez túlzó egy kicsit de ha figyelembe vesszük azt, hogy Mo-n a hálózati veszteség 15-20% és kb a csúcsterhelés 7000MW egész európában pedig 600000MW, ilyen zöld dolgokkal már meg sem érné foglalkozni.

Ki beszélt területről? Pl. a bősi erőmű névleges teljesítménye 720MW. Az is zöld. Legalábbis nekem...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
kb. 500000kg/nap H2 termeléshez (ez 1 millió autó) az alacsony hőmérsékletű elektrolízis mellett mellett alsó hangon 500 hatalmas méretű elektrolízis üzemre lenne szükség. Ha csak felskálázom azt, amit láttam a napokban (klórüzem), akkor ez alsó hangon 1GW villamos energia. Ezt miből is állítjuk elő - úgy, hogy ződek akarunk maradni, meg a vízenergia jelentős része már be van fogva!?

Egyedüli megoldás a nukleáris megoldás, de ugyebár attól cidri van. Nagy üzemben krakkolóműben állítasz elő hidrogén (brutál CO2 mellett), vagy elektrolízissel - de ahhoz is kell delej. Amíg nem lépünk újra a nukleáris energia irányába, ez esélytelen. A GEN IV egyik célkitűzése (volt/lenne) a HTGR-reaktorok kidolgozása.

Termokémiás úton (vizet bontasz, de kell hozzá egy csomó tömény H2SO4). Ezzel ha emlékeim nem csalnak, 950 fokon 35%-os bontási hatásfokod van. A másik eljárás az lenne, hogy kalcium-bróm-alapon menne a folyamat. Ehhez a hőmérséklet nukleáris reakcióval menne át hőcserélőkön keresztül. Ha áramtermelésre ÉS elektrolízisre fognák be a rendszert, akkor el lehetne érni a 90%-os konverziós hatásfokot, de baszni rá. Nem kell. Majd a szél meg a nap kihúz minket a gödörből... (na persze)
 
M

molnibalage

Guest
Ki beszélt területről? Pl. a bősi erőmű névleges teljesítménye 720MW. Az is zöld. Legalábbis nekem...
Látom az alapon nem érted, ezért utoljára megpróbálom...

Az világ összes fogyasztója azon az egyszerű alapelven létezik, hogy használni akarják azokat és akkor, amikor szükség van rá. Ez lehet folyamatos és bármikor. Mindkettő igényeit a gridnek ki kell elégíteni, termelői és elosztói oldalról is. Tehát visszafelé gondolkozva neked kell feszültség és teljesítmény a grid végén. A túloldalán belerakják azt. Szél, nap, atom, amit akarsz. Csak mivel mindig mix van, mert stabil hálózat követ ezért felejtsd már el azt a hülyeséget, hogy "kiveszed a zöldet". Nem. Az, hogy te leveszel bármekkora teljesítményt az csak amiatt van, hogy a stabilitás peremfeltétele teljesül, ami meg energia mixet jelent.

Ez ezt nem érted meg és tagadod, akkor nyugodtan csaplak át ignore-be, mert kb. ennyi erővel a 2+2 = 4-et is tagadhatnád és magyarázhatnád, hogy az márpedig nem úgy van.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Látom az alapon nem érted, ezért utoljára megpróbálom...

Az világ összes fogyasztója azon az egyszerű alapelven létezik, hogy használni akarják azokat és akkor, amikor szükség van rá. Ez lehet folyamatos és bármikor. Mindkettő igényeit a gridnek ki kell elégíteni, termelői és elosztói oldalról is. Tehát visszafelé gondolkozva neked kell feszültség és teljesítmény a grid végén. A túloldalán belerakják azt. Szél, nap, atom, amit akarsz. Csak mivel mindig mix van, mert stabil hálózat követ ezért felejtsd már el azt a hülyeséget, hogy "kiveszed a zöldet". Nem. Az, hogy te leveszel bármekkora teljesítményt az csak amiatt van, hogy a stabilitás peremfeltétele teljesül, ami meg energia mixet jelent.

Ez ezt nem érted meg és tagadod, akkor nyugodtan csaplak át ignore-be, mert kb. ennyi erővel a 2+2 = 4-et is tagadhatnád és magyarázhatnád, hogy az márpedig nem úgy van.
Értem már a fekete meg a zöld energiát, szóval röviden te nem tudsz a hálózatból csak zöld energiát kivenni mert a töltéshordozókat nem tudod ez alapján szelektálni, mivel egyik töltéshordozóra sincs ráírva onnanatól, hogy kilép a nagy közösbe hogy ezt megújulóból vagy fosszilisből csinálták. Én hülye meg elsőnek azt hittem meddőről beszél csak elvontan.