Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Csak zöldenergiára meg lehetetlen a mai technológiai szinten ellátni az ipart, hogy kilődd a "fekete" energiát, mert energetikai stabilitást nem tud biztosítani az a rendszer. Átsiklottam a hidrogénes ötleteden, sajnos vagy nem sajnos de a hidrogén előállításához energia kell ami nagy, tehát ipari méretekben megújulóra alapozni lehetetlen, marad az atom vagy az egyéb környezetre jobban káros megoldás
 
T

torsen

Guest
Látom az alapon nem érted, ezért utoljára megpróbálom...

Az világ összes fogyasztója azon az egyszerű alapelven létezik, hogy használni akarják azokat és akkor, amikor szükség van rá. Ez lehet folyamatos és bármikor. Mindkettő igényeit a gridnek ki kell elégíteni, termelői és elosztói oldalról is. Tehát visszafelé gondolkozva neked kell feszültség és teljesítmény a grid végén. A túloldalán belerakják azt. Szél, nap, atom, amit akarsz. Csak mivel mindig mix van, mert stabil hálózat követ ezért felejtsd már el azt a hülyeséget, hogy "kiveszed a zöldet". Nem. Az, hogy te leveszel bármekkora teljesítményt az csak amiatt van, hogy a stabilitás peremfeltétele teljesül, ami meg energia mixet jelent.

Ez ezt nem érted meg és tagadod, akkor nyugodtan csaplak át ignore-be, mert kb. ennyi erővel a 2+2 = 4-et is tagadhatnád és magyarázhatnád, hogy az márpedig nem úgy van.

Félremagyarázod amit írtam..jöhet az ignore, nem leszek tőle kevesebb. Ámen!
 
T

torsen

Guest
Csak zöldenergiára meg lehetetlen a mai technológiai szinten ellátni az ipart, hogy kilődd a "fekete" energiát, mert energetikai stabilitást nem tud biztosítani az a rendszer. Átsiklottam a hidrogénes ötleteden, sajnos vagy nem sajnos de a hidrogén előállításához energia kell ami nagy, tehát ipari méretekben megújulóra alapozni lehetetlen, marad az atom vagy az egyéb környezetre jobban káros megoldás

Nem akartam zöldenergiát kivenni, csak amit kiveszek, azt akartam azzal pótolni. Mindegy...
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 661
12 358
113
Nem akartam zöldenergiát kivenni, csak amit kiveszek, azt akartam azzal pótolni. Mindegy...
A stabil kivétet nem tudod instabil betáplálással pótolni. Ha a zöld termelőid nem tudnak a pillanatnyi igénynek megfelelően beadni, akkor honnan veszed a hiányzó teljesítményt? Megint csak a lesajnált alaperőművekhez kell nyúlni... Ha túltermelsz hová teszed a felesleget? Írsz minden fogyasztónak egy sms-t hogy mindenki kapcsoljon fel még egy lámpát?
Ez a majd innen-onnan beleteszek ahol épp süt vagy fúj egy irányítási rémálom. Nem mellesleg rohadt drága mert akkor is ott kell tartani mögötte a max igényre méretezett alaperőmű csokrot mert mi van ha nem süt és nem is fuj...
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 961
113
A stabil kivétet nem tudod instabil betáplálással pótolni. Ha a zöld termelőid nem tudnak a pillanatnyi igénynek megfelelően beadni, akkor honnan veszed a hiányzó teljesítményt? Megint csak a lesajnált alaperőművekhez kell nyúlni... Ha túltermelsz hová teszed a felesleget? Írsz minden fogyasztónak egy sms-t hogy mindenki kapcsoljon fel még egy lámpát?
Ez a majd innen-onnan beleteszek ahol épp süt vagy fúj egy irányítási rémálom. Nem mellesleg rohadt drága mert akkor is ott kell tartani mögötte a max igényre méretezett alaperőmű csokrot mert mi van ha nem süt és nem is fuj...

Szerintem ő arra gondolt, hogy akkor vesz ki energiát hidrogéntermelésre amikor túloldalon betolják a zöldet, így maga a grid stabil marad.
Deutsche Bahn meg odaírja a menetrend aljára, hogy napsütéses napokat követő napokon közlekedik.
A nép meg örül, mert zöld.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
Szerintem ő arra gondolt, hogy akkor vesz ki energiát hidrogéntermelésre amikor túloldalon betolják a zöldet, így maga a grid stabil marad.
Deutsche Bahn meg odaírja a menetrend aljára, hogy napsütéses napokat követő napokon közlekedik.
A nép meg örül, mert zöld.
A modelled megengedő, ennél még viccesebb szöveg lenne a valódi tartalom...
 
M

molnibalage

Guest
Rendkívül szakmaiatlan hozzászólás, nulla tartalommal. Megkérném, hogy fejezze be ezt a tevékenységét.
Szerintem ő arra gondolt, hogy akkor vesz ki energiát hidrogéntermelésre amikor túloldalon betolják a zöldet, így maga a grid stabil marad.
Deutsche Bahn meg odaírja a menetrend aljára, hogy napsütéses napokat követő napokon közlekedik.
A nép meg örül, mert zöld.
A pontos az lenne, ha süt a Nap, akkor a vonat megy, annyit amit a "zöld" áramlehetővé tesz. Esetleg nem indulunk el, esetleg az első dombra nem mászunk fel, október vége és március vége között ne akarjon vonaton utazni.
 
M

molnibalage

Guest
Tudod jól, hogy ilyen hülyeséget nem írtam, de ha mégis ezt gondolod, hááát....
Egész egyszerűen nem érted meg. Ha te élvezni akarod a grid 0-24/365 elérhetőségét, akkor az arról szól, hogy mixet használsz. Pont. Ha ezt nem vagy képes megérteni, akkor nincs miről beszélni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Laikusként egy kérdés.Az áramszállitásnak tudtommal elég jelentős vesztesége van.Vasuti felhasználásnál a hidrogénes tecchnológia vesztesége a kiindulási energiához képest nem kissebb,mint ha vezetéken látják el energiával a vonatot?Mertha igen,van értelme a dolognak.
 
M

molnibalage

Guest
Laikusként egy kérdés.Az áramszállitásnak tudtommal elég jelentős vesztesége van.Vasuti felhasználásnál a hidrogénes tecchnológia vesztesége a kiindulási energiához képest nem kissebb,mint ha vezetéken látják el energiával a vonatot?Mertha igen,van értelme a dolognak.
A grid vesztesége legfeljebb 10-12% a termelőtől a fogyasztóig.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Laikusként egy kérdés.Az áramszállitásnak tudtommal elég jelentős vesztesége van.Vasuti felhasználásnál a hidrogénes tecchnológia vesztesége a kiindulási energiához képest nem kissebb,mint ha vezetéken látják el energiával a vonatot?Mertha igen,van értelme a dolognak.
Szerintem vezetéken még mindig jobban jössz ki, mert a hidrogén előállításához is kell energia.
A grid vesztesége legfeljebb 10-12% a termelőtől a fogyasztóig.
nagyobb, 15% termelőtől a fogyig és ~20% teljes veszteség
 
T

torsen

Guest
Szerintem vezetéken még mindig jobban jössz ki, mert a hidrogén előállításához is kell energia.

nagyobb, 15% termelőtől a fogyig és ~20% teljes veszteség

Csak az FC vesztesége meghaladja ezt. Ez általában nem éri el a 85%-t, különösen "részterhelésnél", amikor a kijövő villany nagy hányada megy el a kompresszor hajtására (levegőszállítás), keringető szivattyúkra (hűtés), DC/AC átalakításra stb.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem vezetéken még mindig jobban jössz ki, mert a hidrogén előállításához is kell energia.

nagyobb, 15% termelőtől a fogyig és ~20% teljes veszteség

https://www.eia.gov/tools/faqs/faq.php?id=105&t=3
The U.S. Energy Information Administration (EIA) estimates that electricity transmission and distribution (T&D) losses average about 5% of the electricity that is transmitted and distributed annually in the United States

Az USA-ban 5%, ahol picit el van hanyagolva az infrastruktúra és a távolságok picit nagyobbak, mint Európában vagy itthon.

http://www04.abb.com/global/seitp/s...$FILE/Energy+efficiency+in+the+power+grid.pdf
3. oldalon.

The transmission and distribution or “T&D” system, then, includes everything between a generation plant and an end-use site. Along the way, some of the energy supplied by the generator is lost due to the resistance of the wires and equipment that the electricity passes through. Most of this energy is converted to heat. Just how much energy is taken up as losses in the T&D system depends greatly on the physical characteristics of the system in question as well as how it is operated. Generally speaking, T&D losses between 6% and 8% are considered normal.

Aszódi Attila országtól és területtől függően 8-15%-ot mondott. A 15% is igen extrém esetekben, afelett kb. legendákban van. Az átlagos messze 15-20%-nál kisebb.
Fogalmam sincs, hogy te ennyire elszállt értékeket honnan veszel. A 15% veszteség is kb. 1500 km távolság és 30 fok feletti környezeti hőmérsékletnél van.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
a 20% mint veszteség amiben minden benne van, lopásoktól (igen ezt is veszteségnek számolják) kezdve a fent említett vasveszteségig minden.
 
M

molnibalage

Guest
a 20% mint veszteség amiben minden benne van, lopásoktól (igen ezt is veszteségnek számolják) kezdve a fent említett vasveszteségig minden.
Ebbe te most a végfogyasztó hatásfokát is beleveszed, tehát mondjuk azt hogy a kerti szivattyúnak is van hatásfoka? Mert akkor nem stimmel.

A termelő és a konnektorod között nincs 20% veszteség. Ha ehhez ragaszkodsz, akkor forrást légyszíves. Sokat. A büdös életben nem láttam ekkora számot.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Ebbe te most a végfogyasztó hatásfokát is beleveszed, tehát mondjuk azt hogy a kerti szivattyúnak is van hatásfoka? Mert akkor nem stimmel.

A termelő és a konnektorod között nincs 20% veszteség. Ha ehhez ragaszkodsz, akkor forrást légyszíves. Sokat. A büdös életben nem láttam ekkora számot.
nem érted amit mondani akarok ugye? te leírtad ezt a 10-12%-ot eddig oké, én leírtam hogy ~20% mert az áramlopásokat is veszteségnek számolják