Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 817
65 335
113
A telepítés kb 2 millió, a 30 éves üzemeltetés, karbantartás, 30 év után a lebontás és elszállítás további 1 millió, összesen 3 millió Ft
Az évente átlagosan megtakarított villanyszámla legyen csak 220 ezer Ft.

Van 3 millió Ft-od.

1. variáció: beteszed prémium államkötvénybe, 4,1%/éves hozam (jelenleg), kamatos kamattal 30 év múlva 9,184 millió Ft, minusz kamatadó: 8,257 millió Ft.
Jól hangzik, nem igaz?

2. variáció: napelem telepítés 2 millió Ft-ból. Mivel a többi költség később fog jelentkezni, 500 ezer Ft 15 évre mehet prémium államkötvénybe, ez 375 ezer Ft hozam.
Évente a megspórolt 220 ezer Ft szintén megy prémium államkötvénybe a 30. év végéig.
1. év - a 220 ezer Ft-ból 29 év múlva lesz 595 ezer Ft
2. év - a 220 ezer Ft-ból lesz 577 ezer Ft 28 év múlva,
...
stb

30 év múlva lesz 11,7 millió Ft-od

11,7 millió vs. 8,3 millió
Honnét tudod hogy 30 év múlva mennyibe fog kerülni az elbontás? Szervizköltségek ezért-azért 15-20 év múlva? Többe kerül majd a kiszállása annak a villanyszerelőnek mint amit adott hónapban megspórolok/visszanyerek.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
A Dunamenti erőmű tiltott állami támogatást kapott az uniós bíróság szerint.

(tücsökcirippelés)

A Mátrai Erőmű a lignit mellett eléget egy kis biomasszát is, ezért jár neki az állami támogatás.

(néma csend)

A Vértesi szénerőmű milliárdokat kapott az úgynevezett "szénfillér"-ekből, mert védjük a munkahelyeket, ugye.

(légyzümmögés)

A házi napelemes rendszerek támogatása?

Molnibalage egy oldalon keresztül dühöng, és mindenki egyetértően bólogat.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Honnét tudod hogy 30 év múlva mennyibe fog kerülni az elbontás? Szervizköltségek ezért-azért 15-20 év múlva? Többe kerül majd a kiszállása annak a villanyszerelőnek mint amit adott hónapban megspórolok/visszanyerek.

Honnan tudod, hogy mennyit spórolsz meg 30 év múlva egy hónapban?
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Pontosan, tehát teljesen bizonytalan az egész, nem látható előre mi lesz 10-20 év múlva. Még mindig nem sikerült meggyőznöd.

Nem is akarlak meggyőzni. De nem is kell nagyon győzködni az embereket, úgy telepítik manapság a napelemeket, mintha nem lenne holnap.

Az IEA becslése októberről:

sdhdfgh.jpg


Az első 10 hónapban duplázódás, októberben már 120%-os növekedés.
Az októberre végződő 12 hónapban már a teljes hazai VÁ termelés 2,2%-át a napenergia adta. Még pár év és utólérjük Németországot.
 
M

molnibalage

Guest
Nem is akarlak meggyőzni. De nem is kell nagyon győzködni az embereket, úgy telepítik manapság a napelemeket, mintha nem lenne holnap.

Az IEA becslése októberről:

sdhdfgh.jpg


Az első 10 hónapban duplázódás, októberben már 120%-os növekedés.
Az októberre végződő 12 hónapban már a teljes hazai VÁ termelés 2,2%-át a napenergia adta. Még pár év és utólérjük Németországot.
Igen, anno úgy vették fel a hiteleket. Aztán az én adómból is mentették meg őket. Éljen soká. A hasonlat találó. Sikerül megint tömegesen kreténnek lenni és az én adómból fizetik.

Röviden, apátok faszát.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Tanuljátok már meg kiszűrni a shill-eket. Ő el akarja adni a vackát, ti meg nem vagytok olyan hü***k, hogy megvegyétek. Ennyi.
Lapozzunk.
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 817
65 335
113
Nem is akarlak meggyőzni. De nem is kell nagyon győzködni az embereket, úgy telepítik manapság a napelemeket, mintha nem lenne holnap.

Az IEA becslése októberről:

sdhdfgh.jpg


Az első 10 hónapban duplázódás, októberben már 120%-os növekedés.
Az októberre végződő 12 hónapban már a teljes hazai VÁ termelés 2,2%-át a napenergia adta. Még pár év és utólérjük Németországot.
Hitelt is vesznek fel minden xarra, még melegszendvics sütőre is, aztán meg bőszen sírnak hogy nem tudnak megélni a szemét bankok meg stb miatt. Nincs új a nap alatt, de mindenkinek személyes dolga mit lát jónak, nekem viszont ez így nem opció.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
T

Törölt tag 2361

Guest
Nem is akarlak meggyőzni. De nem is kell nagyon győzködni az embereket, úgy telepítik manapság a napelemeket, mintha nem lenne holnap.

Az IEA becslése októberről:

sdhdfgh.jpg


Az első 10 hónapban duplázódás, októberben már 120%-os növekedés.
Az októberre végződő 12 hónapban már a teljes hazai VÁ termelés 2,2%-át a napenergia adta. Még pár év és utólérjük Németországot.


mennyi lovet keresel amikor eladsz valamit abbol amit itt akarsz reklamalni?

ha nem sokat, nem nagyon erdemes hulyet csinalnod magadbol :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 329
54 885
113
Meg azért valljuk be, nem sok embernek van otthon fölös 3 milliója amivel nem tud mit kezdeni....
Akkor meg vegyen hitelre napelemet? Hát hogyne :D
Ha céges szemlélettel nézem a dolgot, akkor ennyi pénzből veszek egy építési állványt. 1 év alatt behozza az árát, és az amortizációja közel 0.
De a lényeg az, hogy saját számításaim szerint kb. 20 év alatt térülne meg a napelemes beruházás, egy tetszőleges méret esetén. Nevetséges :)
(ennyi erővel cseréld le a háztartási gépeidet modernebbre, azzal is spórolhatsz egy csomót. )
 
M

molnibalage

Guest
Meg azért valljuk be, nem sok embernek van otthon fölös 3 milliója amivel nem tud mit kezdeni....
Akkor meg vegyen hitelre napelemet? Hát hogyne :D
Ha céges szemlélettel nézem a dolgot, akkor ennyi pénzből veszek egy építési állványt. 1 év alatt behozza az árát, és az amortizációja közel 0.
De a lényeg az, hogy saját számításaim szerint kb. 20 év alatt térülne meg a napelemes beruházás, egy tetszőleges méret esetén. Nevetséges :)
(ennyi erővel cseréld le a háztartási gépeidet modernebbre, azzal is spórolhatsz egy csomót. )
A cserével? Hogyan? Nekem a havi teljes fogyasztásom átlagban 85 kWh. Ha ennek fele az összes gép és 50% lenne a spróolás akkor is a Holdban van a megtérülés. A HT gépek hatásfokán nemigen lehet jelentősen már javítani.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 329
54 885
113
molnibalage

Attól függ mi a kiindulási alap. Ha 5-10 éves cuccaid vannak akkor nem éri meg pusztán ezért váltani. Ha régebbi akkor viszont elég nagy a különbség egy C-D energia osztályú fagyasztó és egy A kategóriás fagyasztó között.
Persze önmagában csak az áram miatt így se váltanék, de itt ugye figyelembe kell venni az életminőség javulást is ha van ilyen.
Valós példa. Új mosógépet vettem, olyat ami nem A hanem A++. Kevesebb áramot és vizet fogyaszt, de a lényeg nekem az volt , hogy hatékonyabban centrifugál. E miatt gyorsabban száradnak a ruhák, mind ezt nagyobb kapacitás mellet. Csak áramárat nézve szerintem 30 év alatt se hozná be az árát. Ha vizet is bele veszem akkor jobb a helyzet (a régi sok vizet zabált) de így sem racionális önmagában nézve. Ellenben javult az életminőségem ami nekem fontos volt.

Egy napelem esetén csak akkor lenne életminőség javulás is, ha lenne hozzá 2-3 napra elegendő kapacitású aksim is. Így például nem lenne nálam soha áramszünet. Az más kérdés, hogy az utóbbi 10 évben nem emlékszem tartós áramszünetre nálunk, szóval ez úgy működne mint egy baleseti biztosítás. Csak itt meg az jön be, hogy megéri-e nekem ez anyagilag és más téren? Nekem speciel nem. (csak a hűtő miatt nem kell, kihűlni nem tud a lakás, meg aksis mobil netem van és laptopom)
(UI. Jelenleg is 2-3 ezer ft a villanyszámlám havonta. Szóval nagyon nagy szükségem lenne egy napelemparkra XD)
 
M

molnibalage

Guest
Egy napelem esetén csak akkor lenne életminőség javulás is, ha lenne hozzá 2-3 napra elegendő kapacitású aksim is. Így például nem lenne nálam soha áramszünet. Az más kérdés, hogy az utóbbi 10 évben nem emlékszem tartós áramszünetre nálunk, szóval ez úgy működne mint egy baleseti biztosítás. Csak itt meg az jön be, hogy megéri-e nekem ez anyagilag és más téren? Nekem speciel nem. (csak a hűtő miatt nem kell, kihűlni nem tud a lakás, meg aksis mobil netem van és laptopom)
(UI. Jelenleg is 2-3 ezer ft a villanyszámlám havonta. Szóval nagyon nagy szükségem lenne egy napelemparkra XD)
Mitől javulna az életminőséged ettől? Pénzbe kerül, helyet foglal és a végén drágább is. Semmiféle pluszt nem okoz az áram minőségében, a számítógépem nem működik jobban csak azért, mert ez a szutyok rendszer termeli meg. Az hol életminőség javulást, hogy van egy komplex rendszer, aminél lehet aggódni, hogy mi megy tönkre és mi nem, de én fizetem 100%-ban az egészet, ha gáz van?

A grid karbantartás ára meg benne van a villanyszámládban és úgy is sokkal olcsóbb az áram.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Mert 5 évente annualizáltam a kamatokat, mindkét esetben.
Amit viszont nem vettél észre, hogy a napelemnél elfelejtettem levonni a kamatadót.
Újraszámoltam éves annualizálással:

Államkötvény: 9,7 millió minusz kamatadó: 8,7 millió
Napelem: 12,1 millió, minusz kamatadó: :11,2 millió

TBSz számla -> Kamatadó = 0
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28

A videóban látható texasi fickó 10.270 dollárból épített magának egy szigetüzemű rendszert.
Évi 900 dolláros villanyszámlát váltott ki vele.
Megtérülési idő 11 év egy off-grid rendszernek :cool:

ez a más faszával való verés tipikus esete. A többiek adóforintjaiból dobják össze ezt a hobbit.

Molnibalage, ők is más faszával verik a csalánt?
Meséld már el nekem, hogy hol van itt az állami támogatás?