1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Villamosenergia-termelés, energiagazdálkodás

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - Batka által indítva @ 2013. május 4..

1. Szittya

Szittya Well-Known Member

Daniaba a szeneromuvekbe egetik a szemet jelentos reszet. /ezt irtam is./ svedorszag meg ha csak tavfutesre hasznalja akkor megnagyobb pazarlas amit csinalnak. /a tavfutesuk tulnyomo resze zemet egetes. Es van tavfutes boven ahogy szukseg is ra./

2. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Erre a szemét égetés ökörségre adjál már valami forrást jó...? 2007-ben BME-n egy tárgy keretében láttam statisztikát. Biogázt használnak sokat a skandinávok, mert a fenyő asszem jól gázosítható. A városi buszok ezért gázüzeműek. Szemétégetésről energetika kapcsán nem esett szó, bár tény, hogy 2007 nem tegnapelőtt volt. Viszont forrást kérnék. Én adtam neked..

3. Szittya

Gyorsan csak wikizek ha megfelel.https://da.wikipedia.org/wiki/Kraftvarmeværk de kesobb majd ha lessz ra idom bovebben.
    [​IMG] ez csak a genbrugsstationbol emelle jon a lakossagi hulladek ami atlagosan 1 kuka/fo a haztartasba + a papir hulladek./hihetetlen sok szorolap.../ es az ipari /genbrugba pl cegek csak korlatozottan szallithatnak szemetet azt kozvetlen a helyi szemetegetobe kell vinni./ minden heten vitem egy nagy utanfutonyi szemetet /foleg papirt meg csomagolo anyagot /es egy adag veszelyes hulladekot meg egy futo vegyest /havi egy nap csak butort szallitottam.../ a komunna egyik szemetegetojebe./minden heten egy nap ez volt a melom./a szalonok hulladekat nem en rendeztem hanem a helyi mindenes./en csak a haztartasukat es a nagykert rendeztem./igaz a fonoknek 17 fodrasszalonja volt meg 1 nagykereskedese ami hulladekat szllitottam./ de a haztartasi kenbrugos "szemetet " is kethetente egy futoval vittem... Kinabol usabol rendelt ez meg azok amik nem tetszettek vagy epp tetszett es a regit kellett vinnem. /volt biliardasztalt pl 2 ot is vittem egy evbe aztan megunta a biliardot../ hihetetlen mennyi a " szemet " elektronikai ciktol butorig /2 evente az atlag is lecsereli a butorzatat a komplett lakasba /a fonokomek evente.../

Luthero likes this.
  4. Szittya

Egyebkent akinek valallkozasa van az egybol a szemetegetobe viszi/viteti. Melossal./haztartasbol is./ a hulladekot es nem genbrug.ba genbrugnal van egy limit haztartasonkent. /afelett fizetos./ a hoeromube meg 10 t annkent kell fizetni /vezetik mazsazzak hogy mikor mennyit visz valaki./

5. molnibalage

Ez jelentéktelen mennyiség, ha jól látom 174 ezer tonna.
    Gondolj bele, ha ez kőolaj vagy fűtőolaj vagy tökmindegy milyen szénhidrogén lenne, akkor mekkora mennyiségről van szó. Fűtőérték * 30-40%-kal megkapod hány kWh áram.

A fa fűtőértéke bőven nem kőolaj, de Ajka 8 éve kb. évi 200 ezer tonnát evet meg kiegészítő tüzelőanyagként, mert éppen olcsó volt a fa és az akkor támogatási rendszer az azzal termelt áramot támogatta.

6. Szittya

Cegeknek vallalkozasoknak egybol a szemetegetobe kell vinni a kukas komunalist is odaviszik a kukasautok.a komuna a koz hulladekat is egybol az egetobe viszi. A haztartasoknak is oda kell vinni egy bizonyos mennyiseg folott. A lakotelepekrol is egybol az egetobe megy minden./ott is vannak lerakatok minden haztombnek azok nem genbrugstationok valami mas a nevuk/ha egyszerre visz is van limit./es havonta is a genbrugstationba /a kep./

A genbrugstationos kepet cak erdekesseg kep tettem be.

/ez ccsak genbrug station... Nem szemettelep... A hoeromu atvevo pontja./

7. Szittya

kraftvarmeværk /a szemetegeto minden varos mellett van gy es a komunaba meg 1-2-3/

8. molnibalage

Számolgassunk.

http://www.incineration.info/files/...ste_in_a_rotary_kiln_and_in_a_cement_kiln.pdf
    High calorific waste typicallyhas a lower heating value (LHV) of above 16 MJ/kg, for medium calorificwastethis is typically 11-16 MJ/kg.

http://web.mit.edu/urbanupgrading/urbanenvironment/resources/references/pdfs/MunicipalSWIncin.pdf
    25. oldalon táblázat. Alig van benne 15 MJ/kg feletti hulladék összevevő. Ez nem is meglepő megnézve a különféle fafajták és szénhidrogének fűtőértékét nézve.
    • Röviden, az átlagos kevert városi hulladék fűtőértéke (LHV) jó, ha van 15 MJ/kg, de inkább kisebb. Orvosi hulladékokra találtam 19-es átlagot, de azok mennyisége kerekítési hiba és sok a műanyag benne, ami felfelé húzza.1 MJ = 0,277 kWh. Tehát az átlagos hulladék 1 kg-ja igen erős felfelé torzítással 4,16 kWh energiát ad, ha 15 MJ/kg-ot veszek. (15*0,277 = 4,16)

• Erre jön a hatásfok, mire a fűtőértékből lesz áram. Ez jó, ha 35%, mert a hulladékok víztartalma sanszosan magas és ezzel nem lehet magas gőzparamétert elérni. Szalma és biomassza erőműveknél 450-550 fokos gőz felett én még nem láttam semmit. Ezek hatásfoka nemhogy 35% nincs, de inkább 30%. Legyen 33,3%, hogy 1/3-dal könnyű legyen számolni. Tehát hatásfok után 1 kg hulladékból lesz 15*0,277*0,33 = 1,37 kWh áram = 1,37 kWh/kg vagy ha jobban tetszik 1,37*10^3 kWh/tonna. Hát, ez nem sok.
    Nézzük a termelési oldalt.
    • A 2016-os svéd fogyasztás 139 TWh és a termelés 149 TWh volt. Legyen 150 TWh.---> 150*10^9 kWh.
      (ezt korábban elírtam) T-->G--M-->k = 10^9

• Legyen a nagy arány mondjuk 10%, akkor 15*10^9 kWh áramról beszélünk.

• (15*10^9 kWh) / (1,37*10^3 kWh/tonna) = 10,94*10^6 tonna. Tehát a 10%-os arányhoz durván 11 millió (!) tonna hulladékot kéne elégetni.
    Ezen nincs mit csodálkozni, amikor a magyar kőolajimport 8-9 millió tonna így fejből perpill, de ebből nem csak motor hajtóanyag készül, de érződik a nagyságrend.
    Paraméterezheted te akárhogyan a fűtőértéket, akár gázolajra is (ami nettó hülyeség lenne) vagy lehet totál nevetséges 45%-os erőművi hatásfok, akkor is az jön ki, hogy a hulladék égetés úgy kb. 1%-os aránnyal bírhat és betolták a biomasszához talán vagy valahova eldugták. És ez is igen erős túlzásnak tűnik a számok alapján, mert ez is 1 millió tonna szemetet jelent.

Mindehhez csak 2 perc Google és középiskolás fizika kell. Nem értem, hogy miért olyan nehéz. Bár ok, a fűtőérték az tüzeléstechnika, de első éves anyag az egyetemen/fősulin. Az égéshőt ismeri már a középsulis is. Legalábbis az én időmben kellett, mert számoltunk már ott is termodinamikában ezzel-azzal.

Mikor jutunk már el oda, hogy energetikai vitában legalább a négy alapműveletet tetszik használni? De komolyan...

9. ozymandias

ozymandias Well-Known Member

+ számoljuk hozzá, hogy ez egy valamilyen összetételű hulladék - agyig kénnel, klórtartalmú anyagokkal, lúgos cucctól kezdve minden van benne. Az átlagos erőművi körülmények között szenet/gáz vagy olajat égetsz. A biomassza brutál kéntartalma miatt egészen érdekes anyagokat kell beépíteni - ha nem lenne támogatás rá, senki nem csinálná meg, mert istentelenül drága mind a gyártás mind az időszakos pótlás. Ezt ritkán számolják bele

Hulladék szállítás - nem veszik bele, pedig bele kellene. Ha összhatásfokot nézünk, szerintem igen is bele kellene venni, mert egy gázvezeték vagy egy tartálykocsi tüzelőolaj mozgatása más energia, mint egy térfogatilag tele hulladékszállító. Ha tömörítenek, annak is van energiaigénye. A fentinek együtt meg CO2 kibocsátása. van. Nem is kevés. A hatástanulmányok általában a lakott településtől távolibb létesítési helyet adnak, szóval lehet szállítani

Filterek, katalizátorok. Ezt még kevésbé hozzá szóba. Egy csatolt gáz-gőz erőműből vízgőz megy ki. Egy hulladékos erőműből meg huhu... A füst tartalmaz egy csomó klórt, ként, szénhidrogént, alkáli anyagot, port, NOx-et, CO2-öt. Ezzel valamit kell kezdeni. Ipari méretű füstkezelő rendszerek üzemeltetése sem 2 fillér a katalizátorok aranyárban vannak, lehet építeni a kéntelenítő kört a kéményre (brutális anyagár - egzotikus anyagok, bonyolult gyártástechnológia), amit megint csak vagy katalizátorral oldasz meg vagy karbamiddal lehet szórakozni (ekkor meg a végén ammónia keletkezik, amivel valamit megint kell kezdeni...)

Elégett hulladékból marad egy csomó salak - ami nem egészséges. Azzal mi lesz!? Dioxinok, nehézfémek? Ezeket szűrni kell, azok hová kerülnek!?

Hulladékot újrahasznosítani kellene - amit meg nem lehet, azt plazmaégővel elégetni.

De ezeket hiába mondjuk, hiába írod le az energetikai mérlegeket, a sötétzöldek immúnisak a fizikára meg a kémiára...

10. beta

beta Well-Known Member

A hulladékégetés szerintem elsősorban a hulladéktól való megszabadulás miatt van, másodlagosan az energia miatt. De nekem a hulladékégetéssel kapcsolatban elsőnek mindig az jut eszembe, hogy vajon milyen gázok is keletkeznek ott...

Azt mondjuk nem tudom, hogy csak szelektív hulladékfeldogozásnál van ilyen? Vagy úgy ahogy van mindent a tűzre és ami marad azt ássák el? :)

11. Szittya

12. Szittya

Menube tudsz angolra valtani /mint minden dan weblapnal./

13. Szittya

A salakkal mit csinalnak /amiota nem hajoztatjak kinaba/ pass talan a tengerbe ontik a nagy zoldulesbe vagy a sullyedo szigeteik pakoljak korbe tombositett formaba... /nem akkora szentek a skandinavok mint sokan gondoljak.../

14. Szittya

A genbrugstationokba /a kepecske/ szelektive ment a gyujtes. /lakossagi limitalt./

A szemetegetobe vegyi anyag /olajok sampon hasonlok kulon./ fem uveg vegyesen./ fa/butor anyagok kulon. Vegyeshulladek /fele fa fele uveg pl./ es minden mas papirtol a muanyagig egybe...
    Zoldhulladekot a genbrugba kellett vinni korlatlan mennyisegbe./fu agak stb./

Nem voltam kukas igy csak annyit tudok mint barki aki kint elt...

A lakossagi szemetnel csak a papirt gyujtottek szelektiven. Egy kuka/haztartas. A vegyes hulladeknak 1 kuka/fo /heti szallitas./
    Mindig tele volt. Az egybol a szemetegetobe ment /szoktam latni a kukas autokat amikor en vittem a cegest./

Luthero likes this.
  15. Szittya

Daniaba nincs dzsunbuj az utazelen meg derekig ero fu. Mindent vagnak kaszalnak aztan megy a szemetegetobe zoldhulladekkent./a parkok kozterek is rendezettek ezert./ahogy az udvarok is /a nagy kontraszt miatt nem halogathatja a vendegmelossal a funyiratast./menden heten kellett fuvetnyirnom a volt fonokomnel /... /pedig nem nolt gyorsan/de minden haznal igy volt./ ami a durva hogy fuszal nem maradhatott vagas utan heverve a gyepen minden kosarba ment majd zsakba./utanna mutragyazhattam havi 1 x hogy ki ne meruljon a fold.../nem mg mutragyaval petiso vagy hasonlo./ ezzel egy ujjabb pofont adva a termeszetnek /mikozbe buszjen feszitetek hogy milyen zoldek mert elegetik a gyepet es ujrahasznositanak....kozbe a mutragya eloallitasa senkit se erdekelt.../ az se szamitott hogy a lukacsos muanyagzsak eloallitasa majd elegetese karosabb a kornyezetre mind az a gaz ami a zsakba kerult amemyit kimel /sporol/

Luthero, fip7, vilmoci and 1 other person like this.
  16. beta

beta Well-Known Member

17. Ooorky

Ooorky Well-Known Member

Szarrágó banda, mindegy milyen áron, de ha egy üzletből ők nem lophatnak akkor a másik se tegye, nép meg le van toszva.

gacsat likes this.
  18. gacsat

gacsat Well-Known Member

Hát az épp töltődő villanyautók akumlátorából.

19. gacsat

gacsat Well-Known Member

Bazmeg a zöldhulladékot nem lehet elégetni. Mert ződ. Egyik évben kivágom. Abban az évben szárad a ház déli oldalán. Következő évben lehordom a pincébe. Harmadik évben égetem el. Kb ugyanez a baj az energiafával is.

20. gacsat

gacsat Well-Known Member

Nálunk a (nem túl rámenős) újságíró nem tudta kiszedni a hulladékfelelősből, hogy a "szelektíven" gyűjtött hulladék mekkora részét hasznosítják újra?. Én tíz % alá saccolom.

Ezen oldal megosztása