Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 535
31 997
113
Daniaba nincs dzsunbuj az utazelen meg derekig ero fu. Mindent vagnak kaszalnak aztan megy a szemetegetobe zoldhulladekkent./a parkok kozterek is rendezettek ezert./ahogy az udvarok is /a nagy kontraszt miatt nem halogathatja a vendegmelossal a funyiratast./menden heten kellett fuvetnyirnom a volt fonokomnel /... /pedig nem nolt gyorsan/de minden haznal igy volt./ ami a durva hogy fuszal nem maradhatott vagas utan heverve a gyepen minden kosarba ment majd zsakba./utanna mutragyazhattam havi 1 x hogy ki ne meruljon a fold.../nem mg mutragyaval petiso vagy hasonlo./ ezzel egy ujjabb pofont adva a termeszetnek /mikozbe buszjen feszitetek hogy milyen zoldek mert elegetik a gyepet es ujrahasznositanak....kozbe a mutragya eloallitasa senkit se erdekelt.../ az se szamitott hogy a lukacsos muanyagzsak eloallitasa majd elegetese karosabb a kornyezetre mind az a gaz ami a zsakba kerult amemyit kimel /sporol/
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 761
44 822
113
  • Tetszik
Reactions: gacsat

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szerintem ők inkább árapály erőművekben gondolkodnak. Borzasztóan sok pénzt fektetnek bele a Brittek.
http://www.origo.hu/kornyezet/20130...lyeromuve-skocia-pentland-firth-megujulo.html

2020-ig 86MW-ot akarnak a tenger fenekére telepíteni. Ez elég jól tervezhető ellentétben a széllel és a nappal. Energiatárolásra pedig egyre jobb megoldások vannak ilyet "még az Alteo is fejleszett:
https://villanyautosok.hu/2018/08/24/akkumulatoros-energiatarolo-epult-magyarorszagon/
"Ha az egyensúly felborul, mert például a tervezettnél több fogyasztó kapcsol be elektromos eszközöket, vagy egy napelemfarm fölé váratlanul masszív felhők úsznak be, akkor a MAVIR ezt a frekvencia csökkenésén keresztül azonnal észleli, és automatikusan utasítja a primer szabályozásban résztvevő erőműveket, hogy a szerződésben vállalt tartományban biztosítsanak többlet energiát a rendszer számára. Ez hagyományos esetben az adott erőmű teljesítményének növelését "jelenti, ami legjobb esetben is csak 20-30 mp alatt éri el a kitűzött teljesítményszintet. Ezzel szemben az akkumulátoros energiatárolók a másodperc tört része alatt be tudnak avatkozni. A teszt során például azt is kipróbálták, hogy mi történik akkor, ha 6 MW-os eltárolási folyamat során egyszer csak 6 MW-os kiszolgálást kérnek a rendszertől. Természetesen másodpercen belül megfordult a folyamat és hirtelen 12 MW-tal változott meg a villamos energia hálózatban rendelkezésre álló teljesítmény."

Kérdés honnan lesz ennyi lítium meg kobalt na meg mit szólnak majd a környezetvédők mikor majd elkezd ledarálni halrajokat, de alapvetően ez az elgondolás :D,
Mondjuk múltkor azt olvastam az elektromos autók kimerült aksiait újra lehet hasznósítani ezekben az energia tároló konténerekben.
Hát az épp töltődő villanyautók akumlátorából.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Daniaba nincs dzsunbuj az utazelen meg derekig ero fu. Mindent vagnak kaszalnak aztan megy a szemetegetobe zoldhulladekkent./a parkok kozterek is rendezettek ezert./ahogy az udvarok is /a nagy kontraszt miatt nem halogathatja a vendegmelossal a funyiratast./menden heten kellett fuvetnyirnom a volt fonokomnel /... /pedig nem nolt gyorsan/de minden haznal igy volt./ ami a durva hogy fuszal nem maradhatott vagas utan heverve a gyepen minden kosarba ment majd zsakba./utanna mutragyazhattam havi 1 x hogy ki ne meruljon a fold.../nem mg mutragyaval petiso vagy hasonlo./ ezzel egy ujjabb pofont adva a termeszetnek /mikozbe buszjen feszitetek hogy milyen zoldek mert elegetik a gyepet es ujrahasznositanak....kozbe a mutragya eloallitasa senkit se erdekelt.../ az se szamitott hogy a lukacsos muanyagzsak eloallitasa majd elegetese karosabb a kornyezetre mind az a gaz ami a zsakba kerult amemyit kimel /sporol/
Bazmeg a zöldhulladékot nem lehet elégetni. Mert ződ. Egyik évben kivágom. Abban az évben szárad a ház déli oldalán. Következő évben lehordom a pincébe. Harmadik évben égetem el. Kb ugyanez a baj az energiafával is.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A genbrugstationokba /a kepecske/ szelektive ment a gyujtes. /lakossagi limitalt./

A szemetegetobe vegyi anyag /olajok sampon hasonlok kulon./ fem uveg vegyesen./ fa/butor anyagok kulon. Vegyeshulladek /fele fa fele uveg pl./ es minden mas papirtol a muanyagig egybe...
Zoldhulladekot a genbrugba kellett vinni korlatlan mennyisegbe./fu agak stb./

Nem voltam kukas igy csak annyit tudok mint barki aki kint elt...

A lakossagi szemetnel csak a papirt gyujtottek szelektiven. Egy kuka/haztartas. A vegyes hulladeknak 1 kuka/fo /heti szallitas./
Mindig tele volt. Az egybol a szemetegetobe ment /szoktam latni a kukas autokat amikor en vittem a cegest./
Nálunk a (nem túl rámenős) újságíró nem tudta kiszedni a hulladékfelelősből, hogy a "szelektíven" gyűjtött hulladék mekkora részét hasznosítják újra?. Én tíz % alá saccolom.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A hulladékégetés szerintem elsősorban a hulladéktól való megszabadulás miatt van, másodlagosan az energia miatt. De nekem a hulladékégetéssel kapcsolatban elsőnek mindig az jut eszembe, hogy vajon milyen gázok is keletkeznek ott...

Azt mondjuk nem tudom, hogy csak szelektív hulladékfeldogozásnál van ilyen? Vagy úgy ahogy van mindent a tűzre és ami marad azt ássák el? :)
A gázokat gázzal elégetik. Én is azért égetem el a tömérdek fát, mert nem tudom hova tenni.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
+ számoljuk hozzá, hogy ez egy valamilyen összetételű hulladék - agyig kénnel, klórtartalmú anyagokkal, lúgos cucctól kezdve minden van benne. Az átlagos erőművi körülmények között szenet/gáz vagy olajat égetsz. A biomassza brutál kéntartalma miatt egészen érdekes anyagokat kell beépíteni - ha nem lenne támogatás rá, senki nem csinálná meg, mert istentelenül drága mind a gyártás mind az időszakos pótlás. Ezt ritkán számolják bele

Hulladék szállítás - nem veszik bele, pedig bele kellene. Ha összhatásfokot nézünk, szerintem igen is bele kellene venni, mert egy gázvezeték vagy egy tartálykocsi tüzelőolaj mozgatása más energia, mint egy térfogatilag tele hulladékszállító. Ha tömörítenek, annak is van energiaigénye. A fentinek együtt meg CO2 kibocsátása. van. Nem is kevés. A hatástanulmányok általában a lakott településtől távolibb létesítési helyet adnak, szóval lehet szállítani

Filterek, katalizátorok. Ezt még kevésbé hozzá szóba. Egy csatolt gáz-gőz erőműből vízgőz megy ki. Egy hulladékos erőműből meg huhu... A füst tartalmaz egy csomó klórt, ként, szénhidrogént, alkáli anyagot, port, NOx-et, CO2-öt. Ezzel valamit kell kezdeni. Ipari méretű füstkezelő rendszerek üzemeltetése sem 2 fillér a katalizátorok aranyárban vannak, lehet építeni a kéntelenítő kört a kéményre (brutális anyagár - egzotikus anyagok, bonyolult gyártástechnológia), amit megint csak vagy katalizátorral oldasz meg vagy karbamiddal lehet szórakozni (ekkor meg a végén ammónia keletkezik, amivel valamit megint kell kezdeni...)

Elégett hulladékból marad egy csomó salak - ami nem egészséges. Azzal mi lesz!? Dioxinok, nehézfémek? Ezeket szűrni kell, azok hová kerülnek!?

Hulladékot újrahasznosítani kellene - amit meg nem lehet, azt plazmaégővel elégetni.

De ezeket hiába mondjuk, hiába írod le az energetikai mérlegeket, a sötétzöldek immúnisak a fizikára meg a kémiára...
A króm mindig króm marad. Marad a bróm és a higany is. A salak mindenképp mérgező lessz. Előbb-utóbb kerül amibe kerül, vegyiparilag szét kell válogatni. Álmomban króm és cinktömböket, higyanyos palackokat és NaBr oldatot látok.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Ez itt off de mar kezd elegem lenni ebbol a bezzeg skandinaviabol. /en eltem kint nem keveset.../ a termeszeti es asvanykincseiknek koszonhetik a joletete semmi masnak ./amugy egy lusta troger banda allandoan felreszegen vagy felbetepve elnek a munkajuk nem sokat er.../ inni tudnak meg penzt elkolteni meg jo marketinget csinalni maguknak... /hatalmas teruletek kis lakossag.../kozbe meg hulyeseget hulyesegre halmoznak csak a kimerithetetlen kincseknek koszonhetoen ez nem latszik meg./
A Volvót Meg a Nokiát csak irányítja valaki. nekünk is volt ilyen: a Tungsram és a Richter.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
2025-re kb.200GW/h fö-grid akkumulátoros energiatárolási kapacitás várható az EU-ban.
Nincs nagyon bent a hírekben de az elsö több GWh-s grid akksipakk épp Svédországban készül ~3 milliárd Eurobol..
Ausztráliában Musk rég befejezte.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 535
31 997
113
A Volvót Meg a Nokiát csak irányítja valaki. nekünk is volt ilyen: a Tungsram és a Richter.
Persze hogy iranyitja nem azt mondtam hogy csupa debil el kint egytol eggyig. /annyi hogy a termeszeti adotsagaiknak hala tobb penzuk van igy kevesbe tehetseges emberek magasabb eletszinvonalon kepesek elni. A tehetseges meg a tobb penznek hala jobban ki tud bontakozni./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 535
31 997
113
https://en.wikipedia.org/wiki/Hilary_Fisher_Page a "lego" feltalalojanak nem volt penz /daniaba kesobb volt./ aztan ezert lenyultak. Ma mindenki ugy tudja lego = dan talalmany /daniaba mindenki tudja hogy angol az eredeti.../ volt penz es a kevesbe tehetseges tervezo /minimalis /attervezessel megalkotta a legot a penznek hala orszagon bellul el tudta terjeszteni majd szinten /mert a dan lakkosagnak volt penze az allamtol legot gyerekjatekot felhalmozni./ el tudta adni a vilagon /ami megint a penznek volt koszonheto ami a termeszeti kincseknek hala alt rendelkezesre./a butor es lakberendezesi uzleteik sikere es epp ugyan ez. /belfoldi piac tokekepes az allamnak hala igy export piacokon elonnyel indul. /minel egyszerubb minel kevesebb vele a munka annal dragabb /ezt marketingel tudjak eladni ami marketing penze szinten a termeszeti kincsekbol jon aminek a legjobb marketingje az hogy a polgarok jol elnek a termeszeti kinekbol de elhalgatjak hogy a termeszeti kincekbol elnenek./ezert mindenki elhiszi hogy termeszeti kincs nelkul is lehet ugy elni ha azt csinaljak mint a skandinavok./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 535
31 997
113
Mondhatnam hogy atverik a vilagot. De a vilag veri at sajat magat mert nem ismeri a terkepet es skandinavia termeszeti kincseit... /papiron van egy csomo agazat ami nem hogy nem huzo agazat meg emlizesre se melto nyereseg teren.../de ez cdak konyveles mert a melosok mestersegesen magas bere es a hazai alapanyag mestersegesen magas ara elviszi a hasznot.../papoir szerint.a valosagba meg a gazdasagba nyomja a milliardokat./ hiaba hoz kis hasznot a vegen ha kozte a lakossagot finanszirozza.../ha nem ok csinalnak hanem magan emberek a mediteraneumba azt mindanak penzmosas maffia../danok pl maguk is beismerik hogy olyanok mint a mediterranok./daniaba egy csomo gazszerelo van nem egy.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 502
5 630
113
Erre a szemét égetés ökörségre adjál már valami forrást jó...? 2007-ben BME-n egy tárgy keretében láttam statisztikát. Biogázt használnak sokat a skandinávok, mert a fenyő asszem jól gázosítható. A városi buszok ezért gázüzeműek. Szemétégetésről energetika kapcsán nem esett szó, bár tény, hogy 2007 nem tegnapelőtt volt. Viszont forrást kérnék. Én adtam neked..

https://sweden.se/nature/the-swedish-recycling-revolution/

Swedes recycle nearly 100 per cent of their household waste – that’s if you include energy recovery, when waste is turned into energy through burning. And to have something to burn, Sweden even imports waste. A true recycling revolution.

Ugyanezt csinálja Norvégia is. Pár éve néztem egy műsort róluk, hogy még veszik más országoktól is a szemetet, mert abból is termelik az áramot.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 502
5 630
113
https://en.wikipedia.org/wiki/Hilary_Fisher_Page a "lego" feltalalojanak nem volt penz /daniaba kesobb volt./ aztan ezert lenyultak. Ma mindenki ugy tudja lego = dan talalmany /daniaba mindenki tudja hogy angol az eredeti.../ volt penz es a kevesbe tehetseges tervezo /minimalis /attervezessel megalkotta a legot a penznek hala orszagon bellul el tudta terjeszteni majd szinten /mert a dan lakkosagnak volt penze az allamtol legot gyerekjatekot felhalmozni./ el tudta adni a vilagon /ami megint a penznek volt koszonheto ami a termeszeti kincseknek hala alt rendelkezesre./a butor es lakberendezesi uzleteik sikere es epp ugyan ez. /belfoldi piac tokekepes az allamnak hala igy export piacokon elonnyel indul. /minel egyszerubb minel kevesebb vele a munka annal dragabb /ezt marketingel tudjak eladni ami marketing penze szinten a termeszeti kincsekbol jon aminek a legjobb marketingje az hogy a polgarok jol elnek a termeszeti kinekbol de elhalgatjak hogy a termeszeti kincekbol elnenek./ezert mindenki elhiszi hogy termeszeti kincs nelkul is lehet ugy elni ha azt csinaljak mint a skandinavok./

Norvégiára, Svédországra és Finnországra áll a megállapításod, nekik tényleg kicsi a lakosságuk és hatalmas az országuk, így sok természeti kicsük van, na de Dániára ez pont nem igaz. Nagy népsűrűségű ország.
A skandinávok a békének köszönhetnek még sokat. Első világháborút teljesen megúszták, a második is alig érintette őket.
Az brutál sokat számított, hogy míg a kontinens teljesen leamortizálódott, ők érintetlenek maradtak.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and gacsat
M

molnibalage

Guest
https://mfor.hu/cikkek/makro/svedorszagbol-johet-a-megoldas-a-klimavaltozas-megfekezesere.html azta mindenit ezt is a svedek talaltak ki /kik masok mind a skandinavok.../ errol beszeltem penz es marketing.../
Dehogy ők találták ki. Az atom aránya nagy, de a vízienergiáé is. Franciaország az igazi atomnagyhatalom. Az USA is annak készült, csak TMI és Csernobil után ott is a károgók győztek, nem a józan ész.

https://sweden.se/nature/the-swedish-recycling-revolution/

Swedes recycle nearly 100 per cent of their household waste – that’s if you include energy recovery, when waste is turned into energy through burning. And to have something to burn, Sweden even imports waste. A true recycling revolution.

Ugyanezt csinálja Norvégia is. Pár éve néztem egy műsort róluk, hogy még veszik más országoktól is a szemetet, mert abból is termelik az áramot.
Az energy recyc nincs 2,5 tonna sem. Innentől fogva meg a villamosáram termelés nagy arányban az nettó téveszme. Kb. 2,5% táján lehet igen erősen felfelé kerekítve.

%C3%85tervinning-2048x1152.jpg
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 502
5 630
113
Dehogy ők találták ki. Az atom aránya nagy, de a vízienergiáé is. Franciaország az igazi atomnagyhatalom. Az USA is annak készült, csak TMI és Csernobil után ott is a károgók győztek, nem a józan ész.


Az energy recyc nincs 2,5 tonna sem. Innentől fogva meg a villamosáram termelés nagy arányban az nettó téveszme. Kb. 2,5% táján lehet igen erősen felfelé kerekítve.

Nem is írtam, hogy sok áramot termelnének a szemétégetéssel, csak azt, hogy még importálják is a szemetet, mert a sajátjukat mind elégetik.
Szittya is nagyrészt erre volt kiakadva, hogy a skandinávokat szokták sokmindenben példának tekinteni, közben nekik is vannak olyan primitív szokásaik (ráadásul államilag támogatott), mint a szemétégetés, amit meg itt Magyarországon az állam próbál megszüntetni.