Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Nem rajongok érte. Számolok. Osztom a megközelítését. Ez neked agyatlan rajongás? Elnézést, de kezd ökölbe szorulni a kezem...

Ha lenne olyan világ, hogy 200 USD/kWe áron telepítenéd a napelemet, akkor azt mondanám, hogy engedd rá a magyar gridre úgy, hogy a beépített teljesítmény aránya nem haladja meg az 50%-ot. Az még kezelhető és árban is jó lenne. De bakker ilyen nincs és ne is lesz, mert ennyiből a gyártás és anyagmozgatás sem jön ki ma.

Vagy 400 USD mellet már kb. kezdené megérné, ahol a load factor 0,2 vagy felette van. Na, ez nagyon nem Magyarország...

Szóval amint mutatsz egy olyan villamosáram termelési módot, ami tervezhető, stabil, nem időjárás és évszak függő, olcsó, sokáig tart és nem környezetszennyező és olcsóbb, mint az atomenergia, akkor azt támogatom zsinóráram és esetleg részben szabályozható termelésben is és a technológia méretben is skálázható és nem foglal el kibaszott nagy területet, nem zajong és nem főzi meg adott esetben a madarakat, akkor jöhet. Mutass ilyet. Ja, bocs, nincs. Na ez a I’m just pro-arithmetic."

Még, ha elfogadnád azt, hogy akkor 3-szor drágább az áram és mindenki a 3-szor végfogyasztói árhoz képest adhat el, akkor hiába lenne gazdaságilag rentábilis a naperőmű úgy kb. akkor ez eleve ez azt jelentené, hogy Paks II mondjuk 5 HUF/kWh táján termel és eladhat 30-ért. Na így mennyi idő alatt térülne meg és mekkora profitot termelne? Izé...
Nyugi , nem használtam az agyatlan rajongást , csak a rajongást , azt is leírtam hogy jelenlegi állapotban …( de leírtam … leírtam a nagy német zöld kisérletet ) de ami jelenleg igaz , az holnapra változhat azt is írtam.
Nekem az a véleményem , hogy talán a szintén leírt kinai napelem sávban (ami benne van a "selyemút" prg.-ban talán abban van a jövő .
Arra nem reagáltál ,nyomatod a jelenlegi állapotot alátámasztó mantrákat , és heveskedsz .( Tudom te mondtad , korábban van olyan IFV ami az atomrobbanás centrumától 800 m-re működőképes marad , akkor abba is hagytam - (úgy kell neki) vannak akik nem nyitottak , és csak a sajátjukat szeretik mantrázni.)
….egy seduxent ???
 
M

molnibalage

Guest
Nyugi , nem használtam az agyatlan rajongást , csak a rajongást , azt is leírtam hogy jelenlegi állapotban …( de leírtam … leírtam a nagy német zöld kisérletet ) de ami jelenleg igaz , az holnapra változhat azt is írtam.
Nekem az a véleményem , hogy talán a szintén leírt kinai napelem sávban (ami benne van a "selyemút" prg.-ban talán abban van a jövő .
Arra nem reagáltál ,nyomatod a jelenlegi állapotot alátámasztó mantrákat , és heveskedsz .( Tudom te mondtad , korábban van olyan IFV ami az atomrobbanás centrumától 800 m-re működőképes marad , akkor abba is hagytam - (úgy kell neki) vannak akik nem nyitottak , és csak a sajátjukat szeretik mantrázni.)
….egy seduxent ???
Csak a margóra. Már 2007-ben is pontosan azt mondtam, amit Mckay, csak akkor még senki nem ismerte őt...
Az idézettel pusztán megmutattam, hogy ezzel a megközelítéssel nem vagyok egyedül a világegyetemben, de még itt a fórumon sem.
Ennyi a történet.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and 2ndt
T

Törölt tag 1711

Guest
Nem terel és a kinagyítás elég pontatlan kifejezés. Aztán rájöttem mit akartál mondani.
2002-es a térkép.

De terel, mert a vasútvonal betáp hálózatát kivéve csak szigetüzem van Oroszország ázsiai részén, ők sem szállítanak áramot Moszkva mellől Vlagyivosztokba, mert hülyeség.
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Még valami , Oláh György tüzelőcellás elképzelését is egy mozdulattal , gazdaságossági , műszaki indoklás nélkül lesöpörted , vagy kiguglizol egy véleményt , és szent- grál-ként mutogatod. Pedig az állitásoknál épp te kéred az alátámasztást. 2002 nem elég friss , nem beszélve az oroszok ilyen jellegű nyilvános adatközléseikről .
...még egy szem seduxent ?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
BAM is részlegesen villamosított, de 27,5kV-tal, így csak spec mozdonyokkal járható, mivel katonai célokkal épült vonal. Kiágazókat nem tudom, valszeg szovjet szokás szerint 1 vágányú villamosítatlan vonalak mennek át a határokon.

Európán kívül csak a vasútvonalak mentén halad a hálózat, minden más szigetüzem.

russian-energy-grid-2002.jpg


+bent maradt egy link, legközelebb ügyesebben másolj.
Nézd át még egyszer a térképet , ha 2002 is.
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
De terel, mert a vasútvonal betáp hálózatát kivéve csak szigetüzem van Oroszország ázsiai részén, ők sem szállítanak áramot Moszkva mellől Vlagyivosztokba, mert hülyeség.
Az áram nem feladott levél , legalább a fentit ne írtad volna ! (címkézett elektronok mi ?)
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Na itt vége , eljött a " 800 m-re az IFV-t az atomrobbanás centrumához " értelmetlen és főleg terméktelen ez a vita ,bár ki is szólt hozzá - kemény magyar nem , nem is kell gondolkodni .
Mert ahogy az oroszok mondják "Minek ész ,ha van erő"
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Na itt vége , eljött a " 800 m-re az IFV-t az atomrobbanás centrumához " értelmetlen és főleg terméktelen ez a vita ,bár ki is szólt hozzá - kemény magyar nem , nem is kell gondolkodni .
Mert ahogy az oroszok mondják "Minek ész ,ha van erő"

Nem mi vettük elő a b account-ot tovább kötekedni, mikor bannolták a lovacskásat.
 
M

molnibalage

Guest
nem értek hozzá, ezért kérdem:
Ekkora távolságokon mekkora lenne a hálózati veszteség?
Tettem már be erről is anyagot. 1500 km felett már bőven 15%. Most ne fogom visszakeresni, mindeni képes a kereső használatára. Remélem.
Na itt vége , eljött a " 800 m-re az IFV-t az atomrobbanás centrumához " értelmetlen és főleg terméktelen ez a vita ,bár ki is szólt hozzá - kemény magyar nem , nem is kell gondolkodni .
Mert ahogy az oroszok mondják "Minek ész ,ha van erő"
Te most megint min lovagolsz?
 
  • Tetszik
Reactions: misinator

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nyugi , nem használtam az agyatlan rajongást , csak a rajongást , azt is leírtam hogy jelenlegi állapotban …( de leírtam … leírtam a nagy német zöld kisérletet ) de ami jelenleg igaz , az holnapra változhat azt is írtam.
Nekem az a véleményem , hogy talán a szintén leírt kinai napelem sávban (ami benne van a "selyemút" prg.-ban talán abban van a jövő .
Arra nem reagáltál ,nyomatod a jelenlegi állapotot alátámasztó mantrákat , és heveskedsz .( Tudom te mondtad , korábban van olyan IFV ami az atomrobbanás centrumától 800 m-re működőképes marad , akkor abba is hagytam - (úgy kell neki) vannak akik nem nyitottak , és csak a sajátjukat szeretik mantrázni.)
….egy seduxent ???

A jövőben 100% hogy sokkal tisztább és hatékonyabb energiaforrásaink is lesznek, de nekünk nincs időnk kivárni azt a dátumot és addig karbatett kézzel ülni. Nekünk már most is egyre több energiára van szükségünk és már most is drasztikusan vissza kellene fogni a CO2 kibocsátást, erre pedig jelenleg a legjobb és legolcsóbb megoldás az atomerőmű.
Amikor a jövőben meglesz az ennél jobb erőmű, akkor természetesen azt kell majd használni.
Ez a Földet körülvevő napelemet hogyan kell elképzelni? Az egyenlítőnél, óceánokon lesz vagy hol? Számomra túlságosan is megvalósíthatatlannak tűnik technikailag is és akkor még a többtucat országon való áthaladás miatti biztonságpolitikai kockázatokról nem is beszéljünk.
 
M

molnibalage

Guest
A jövőben 100% hogy sokkal tisztább és hatékonyabb energiaforrásaink is lesznek, de nekünk nincs időnk kivárni azt a dátumot és addig karbatett kézzel ülni.
Ezt a kijelentést nehéz értelmezni. A PV erőművet leszámítva az összes erőmű alapelve az, hogy forgómozgást állítasz elő. Ez lehet szél, víz, gőz vagy gázhajtású, de a végeredmény ugyanaz. A gőzt előállíthatod valami égetésével vagy atomenergiával.

Az atomenergia minden mással összevetve tiszta. A fúzió sehol nincs és annak alapötlete is csak annyi, hogy a hőforrást cserélné le, tehát kérdem én, mire gondolsz itt?

Ez a Földet körülvevő napelemet hogyan kell elképzelni? Az egyenlítőnél, óceánokon lesz vagy hol? Számomra túlságosan is megvalósíthatatlannak tűnik technikailag is és akkor még a többtucat országon való áthaladás miatti biztonságpolitikai kockázatokról nem is beszéljünk.
Úgy ökörség az ötlet, ahogy van.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and vata
M

molnibalage

Guest
Még valami , Oláh György tüzelőcellás elképzelését is egy mozdulattal , gazdaságossági , műszaki indoklás nélkül lesöpörted , vagy kiguglizol egy véleményt , és szent- grál-ként mutogatod. Pedig az állitásoknál épp te kéred az alátámasztást. 2002 nem elég friss , nem beszélve az oroszok ilyen jellegű nyilvános adatközléseikről .
...még egy szem seduxent ?
Az energiatárolással való szórakozás két okból is ökörség grid szinten, ami rögtön 3 vagy inkább 4.
  1. Maga a rendszer beruházási költsége mindig magasabb marad, mint egyszerűen csinálni azt, ami megy elég régóta. Annyit termelni, ami az igény.
  2. A betárolásnak is van hatásfoka.
  3. A kitárolásnak is.
  4. A szállításnak is.
Tehát összességében azért, hogy te ugyanannyi energiamennyiséget fogyasszál el mégis sokkal többet kell termelni. Tehát még üzemanyag oldaláról is többet kíván. A legjobb hatásfokú akksi töltése és kinyerése is legfeljebb 80%, de ez a lassú töltés esete. Azért megnézném, hogy amikor MW és GW-ok szaladgálnak, akkor milyen a hatásfok még nagyobb kapacitás esetén is.

Az, hogy grid szinten tárolni kell az energiát úgy, hogy már megtermelted az emberiség valaha volt legostobább ötletei között van. Felesleges plusz konverziós faktorokat teszel be. Hiába lenne magasabb energiasűrűségű a tüzelőanyag cellás bármilyen technológia - tehát ez csak kisebb tömegű tároló közeget jelent - ha olyan brutálisan szar a konverziós hatásfok, hogy messze többet kell megtermelni a ciklus miatt, mint amit valójában elfogyasztasz.

Nem tűnik fel, hogy akkut mindig csak olyan fogyasztóknál használt az emberiség, ahol fontos, hogy az eszköz mobilis legyen, mert nem tud a hálózathoz csatlakozni? De bakker az ipar és minden kisfogyasztó statikus, nem megy sehova. Akkor mégis mi a veretes véreres péklapátnak tároljunk töltés vagy kémiai formában áramot...?

Soha senki nem tudott értelmes választ adni erre a végtelenül balfasz ötletre. Pedig kb. középiskolás fizikával belátható, hogy ez marhaság. És felesleges is. Egy kiválóan működő rendszer helyett akar valaki dárágább és komplikáltabb rendszert...?

Minek?
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 339
10 698
113
Tettem már be erről is anyagot. 1500 km felett már bőven 15%. Most ne fogom visszakeresni, mindeni képes a kereső használatára. Remélem.

Te most megint min lovagolsz?

Arra emlékeztem, hogy (számomra) brutális, a rentabilitást megkérdőjelező százalékszám jött ki, csak a számra nem emlékeztem.
De nem is nekem kell rá emlékezni, hanem annak tudni, utánanézni, aki egy ilyen - szó szerint - földkerülő projekt mellett érvel.
Nem véletlenül nem tőled kérdeztem;)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ezt a kijelentést nehéz értelmezni. A PV erőművet leszámítva az összes erőmű alapelve az, hogy forgómozgást állítasz elő. Ez lehet szél, víz, gőz vagy gázhajtású, de a végeredmény ugyanaz. A gőzt előállíthatod valami égetésével vagy atomenergiával.

Az atomenergia minden mással összevetve tiszta. A fúzió sehol nincs és annak alapötlete is csak annyi, hogy a hőforrást cserélné le, tehát kérdem én, mire gondolsz itt?

Úgy ökörség az ötlet, ahogy van.

A viszonylag közeli jövőben (30-40 év) valószínűleg elérhetővé válik a fúziós erőmű is. Az pedig még az atomnál is környezetkímélőbb lesz, mert tudtommal annak már semmilyen káros végterméke nincs.
A még távolabbi jövőben meg ki tudja milyen energiaforrásokat is felfedezhetünk, amivel még több energiát állítunk elő, még kevesebb környezetkárosítással.