Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Eszméletlen szintű túlbiztosítás. Vegyiparban ehhez képest semmit nem várnak el.
A kommentek között pár nagy eszű olyan szavakkal dobálózik, hogy brutálisan sokba került.
Nos.
  • 68 mrd HUF-ba került a lerakó
  • 2015 óta Paks 1 termelése 16000 GWh körül mozog minimális szórással évente, de korábban ez inkább 13500-14500 GWh volt.
  • Paks évtizedek óta működik és úgy 50 éves átlagban eléri a termelése az 15000 GWh-t, ami 15000*10^9 Wh = 1,5*10^13 Wh =1,5*10^10 kWh évente.
  • Az erőmű megy 50 évet. Akkor ez úgy erős hasalással 1,5*50*10^10 kWh = 75*10^10 kWh.
  • Paks kb. 5,5 HUF/kWh áron termel és 11,5 HUF/kWh áron ad el, tehát 6 HUF/kWh a bevétel.
  • Akkor 6*75*10^10*6 = 450*10^10 HUF bevétel ez 4500*10^9 vagyis 4500 mrd HUF.
4500 mrd HUF a bevétel.
68 mrd HUF a lerakó.
Ez a "brutális" ár, kb. 1,5%-a kb. a bevételnek.

És akkor még számoljuk a pozitív hatásait az erőműnek, hogy orvosi hasadóanyagokat is gyártanak, maga az erőmű szinte CO2 semleges üzemanyag tekintetében, stb.
Ehhez képest nézzük meg, hogy meg mit művel a lignit bányászat és milyen kibocsátással jár és mekkora meddők keletkeznek. A radioaktív kibocsátása magasabb a Mátrai Erőműnek...
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
OFF

Nem félek, csak pl.más sorozatra sem jut időm. Nagyon el kell döntenem, hogy mire szánom az időmet. Lehetne több sorozatot nézni, de akkor cserébe 0 cikk lesz HTKA-n. Vagy nem röplabdázok. Egyik sem opció. A The Leftoverst 1,5 éve kezdtem el. A The 100 már csak bűnös élvezet, de azt is egyben tudom le. Aztán jön a The Handmaid's Tale is.
Meg n+1 más sorozat van várólistán úgy, hogy nagyon megfontoltan veszek fel bármit.
Inkább csak attól "félek", hogy felbaszná az agyam. De akkor meg fogom nézni a közeljövőben.

ON


Valóban szerencsés lenne a végén kb. két bekezdésnyi szöveg arról, ami az első két mondat.


Fel fogod huzni magad rajta.
 
M

molnibalage

Guest
@melampo
@blitzkrieg
@Fade

https://forum.htka.hu/threads/biztpol-társadalmi-folyamatok.25/page-202#post-565493
https://forum.htka.hu/threads/biztpol-társadalmi-folyamatok.25/page-202#post-565390

szerintem atom + megújulóval megoldható.
Ha a francia szintű atomenergia használat lenne, akkor a megújulózás mellette felesleges hobbinak tűnne. A LFTR-től kezdve van jópár olyan erőmű típus, ahol elég rugalmasan szabályozható a teljesítmény, ergo nem nagyon kéne erőlködni azzal, hogy túl sok szél/naperőművel elrontsd a hálózatot még akkor is, ha ezek termelés közben nem bocsátanak ki CO2-őt és mást sem.

100éves távlatban pedig szerintem megvalósíthatóak a fúziós erőművek. Ami lényegében korlátlan energiaforrás....
Az atomenergia is az civilizációs léptékben csak nem a sötétzöld barmok hülyeségeit kellene alapul venni akik az eddig kitermelt koncentrációt veszik alapul, a BWR és max. 2. gen PWR reaktorokat. Bár ezekkel számolva is láttam már olyan tanulmányt, ami kihozta, hogy 800 évre elegendő lenne az uránérc akkor is, ha brutálisan több erőművel számolnák.

De a Th alapú vagy szaporító reaktorokat vagy a U238-at is használó erőművekkel számolva is ez brutálisan kitolódik. Civilizációs léptékben főleg a klímaváltozás elleni CO2 visszavágást nézve kvázi végtelen hasadóanyag van a Földön.

A probléma az, hogy nem 100 év múlva kell tiszta és jól tervezhető és szabályozható erőmű, hanem már most késő van. Már a '80-as évek eleje óta az egész fejlett világban atomerőműveket kellett volna építeni szépen sorban és akkor ma sokkal kisebb lenne a gond. A fúziós energia kapcsán soha senki nem bizonyította be, hogy:

  • Egyáltalán műszakilag lehetséges-e.
  • Ha egyáltalán műszakilag lehetséges, akkor az gazdaságosan megvalósítható-e. Lásd pl. Concorde vagy akár a jenki M3-as sebességű variaszárnyas utasszállító tervet. Az, hogy valamit meg lehet csinálni, az nem jelenti azt, hogy praktikus és/vagy gazdaságos.
Az atomerőművek n+1 változatáról tudjuk, hogy működik. Csak használni kellene...

Sztem a probléma, hogy mindha a világ vezetői csak 5-10évre látnának előre.
Vagy még annyira sem.

Márpedig a CO2 mennyisége a légkörben éves szinten ~ 2.5PPMel nő. ~2035re ez 450PPMet jelent. Annyi utoljára a Plioceneban volt. Na tessék ránézni mennyivel volt magasabb akkor a tengerek vizszintje. Hát nem 2-5m. (Lustáknak: 20-30m persze 50+évbe is bele fog telni mire grönland, antarktiszról leolvad a jég egy része...) na de ez csak a vízszint emelkedés. Persze probléma de ahoz képest semmi, mind ha a golf áramlat leállna mert északon nem tud a víz eléggé lehülni. Az eső 90%át a golf áramlat hozza Europa fölé egészen az Urálig.
Nem a jégtömegek elolvadása talán az igazi gond, hanem a tenger is melegedik és a víz ezzel bizony tágul..
Ha holnap 0 CO2 emisszióra állna át a világ akkor is melegedne még egy nem kicsit a légkör átlaghőmérséklete, amit némi késéssel lekövet a világ óceánjainak hőmérséklet növekedése is tudtommal. Tehát kettős késleltetett hatás van.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nekem csak egy kérdésem lenne:
Sikerült-e már megnézni az eddig leadott 4 részt?
A párhuzamod azért nem stimmel, mert ha - és amennyiben - hibás volt a németek energiapolitikája, akkor maximum magasabb lesz a villanyszámlájuk.
Csernobil esetében pedig emberek haltak meg a késlekedés miatt.
A sorozatban különben nem is az a legkeményebb, ahogy a politikusok hitetlenkednek, hanem amikor a vezető mérnökök a saját szemükkel látott tényeket (tömbgrafit szanaszét) nem hajlandóak, tudomásul venni, és ezeknek megfelelően irányítani a mentést.

A német energiwendenek köszönhetően mindenféle balesetek nélkül is emberek ezrei halnak meg és még kétszer is drágább az áram. Ugyanis széntüzelésű erőművekkel kell ballanszolni a megújulók ingadozását, azok pedig emberek ezreinek a korai elhalálozásához vezet. Ráadásul kevesen tudják, hogy a szénerőmű közelében lakókat jóval nagyobb radioaktív sugárzás éri, mint egy atomerőmű közelében lakókat, ugyanis a szén égetése közben radioaktív anyagok is kijutnak a légkörbe.
Persze a reaktorból kirepült szenet lapátoló tűzöltóval jobban lehet ijesztgetni, mint a tüdőrákkal.
A zöldforradalom azt hozta, hogy 500-600 milliárd euró elköltése után a német áram még mindig jóval feketébb, mind a francia vagy a magyar.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Napi betévő "Mind meghalunk" cikk (Index főlapról) - reggeli kávé helyett...
;)

Emiatt nem biztonságos az atomerőmű - mellbevágó tények


mekkora egy atomerőmű súlyos baleseti kockázata?

Mekkora esély van arra, hogy valaki hülyeséget csináljon?
Válasz: Körülbelül 100 százalék.


A paksi négy reaktor 2018-ban egyáltalán nem képes zsinórban termelni,

Valamit szeretni kéne még Pakson kívül is.

...

Jaj én azt hittem felrobbanok, amikor olvastam, hogy mekkora hülyeségeket leírnak ebben a cikkben.
Kezdjük azzal, hogy a Yale szociológia professzora véleménye mióta számít relevánsnak egy atomerőmű működésével kapcsolatos dolgokban?
Neki max annyi dolga lehet, egy atomerőműves projektben, hogy közvélemény kutatást végez.

Aztán ez a másik:
George Harvey a publikus adatok alapján végül is kiszámolta, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott atomerőmű milyen kockázattal fog a működési ideje alatt "központi káreseményt szenvedni". Ennek valószínűsége pedig szerinte nem 1:20.000, vagy 1:1550, hanem 2,66 százalék. Vagyis nagyjából 1:40-hez az esélye arra, hogy a reaktor atommagja a működési ideje során leolvadjon.

Ha mindez igaz lenne, akkor minden évben legalább 12 reaktor kellene leolvadjon, ugyanis kb. 450 reaktor van a Földön.
 
M

molnibalage

Guest
A német energiwendenek köszönhetően mindenféle balesetek nélkül is emberek ezrei halnak meg és még kétszer is drágább az áram.
A magyarhoz képest majdnem háromszor, 11 eurocent vs. 30 eurocent. A franciánál csak 66%-kal drágább.
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Electricity_price_statistics

Majdnem a leghosszabb nappali nap közepén is ez a helyzet.
https://www.electricitymap.org/?page=map&solar=false&remote=true&wind=false
FRA - 60g CO/kWh
GER - 337 gCO/kWh
HUN - 242 gCO/kWh

SWE - 37 g/CO/kWh (nagyrészt nukleáris és vízienergia)
NOR - 26-57 gCO/kWh (Az 57 ott van, ahol minimális gázerőmű is üzemel, egyébként szinte csak vízienergia.)

A számok alapján tisztán látszik, hogy ahol nincs elérhető vízi energia, akkor marad a nukleáris, ha tisztát akarsz és olcsót.

A zöldforradalom azt hozta, hogy 500-600 milliárd euró elköltése után a német áram még mindig jóval feketébb, mind a francia vagy a magyar.
1000 mrd EUR is lehet. Valójában a németek sem tudják megmondani, hogy mennyi..
 
M

molnibalage

Guest
Ha mindez igaz lenne, akkor minden évben legalább 12 reaktor kellene leolvadjon, ugyanis kb. 450 reaktor van a Földön.
"Csak" hat. De ebből látszik, hogy ökörség, amit ír. Konkrétan fejbe verném, hogy volt pofája ezt leírni. Ez már kb. bűncselekmény szintű hazudozás és hangulatkeltés.Ha ennyire nem ér hozzá, akkor maradjon csöndbe már a vérbe. Nemhogy a nukleáris technológiához nem ért, de a valszám I. matek kb. 4-5. előadás szintű matekhoz sem.
  • Egy évben próbálkozások száma 450.
  • Egyetlen siker esélye a cikk szerint 0.0266
  • A kérdés az, hogy hány próbálkozásnál lesz lesz 98% feletti a kumulatív valószínűség.
Ez adódik ki 6 darabra. A lenti helyen számolható.
https://stattrek.com/online-calculator/binomial.aspx
 
M

molnibalage

Guest
Fel fogod huzni magad rajta.
A 2. rész gőzrobbanás és 3Mt robbanásig részig teljesen vállalható volt. Ott azért markoltam az asztal.t

A dramaturgiai okokból tett egyéb változtatásokon nem akadtam fent nagyon. A helikopter lezuhanás pl. nem akkor történt, amikor a filmben, de tényleg jól bemutatja, hogy "meg kell csinálni, ez van elvtársak".

Vagy amikor a buszok érkeznek. Senki nem szól semmiről, egyszer csak bemasírozik az államhatalom és teszi, amit tenni kell akkor is, ha az fájdalmas.

Ezen részei érthetőek a sorozatnak, hogy mi volt a cél.
Eddig csak az első két részt láttam.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
A 2. rész gőzrobbanás és 3Mt robbanásig részig teljesen vállalható volt. Ott azért markoltam az asztal.t

A dramaturgiai okokból tett egyéb változtatásokon nem akadtam fent nagyon. A helikopter lezuhanás pl. nem akkor történt, amikor a filmben, de tényleg jól bemutatja, hogy "meg kell csinálni, ez van elvtársak".

Vagy amikor a buszok érkeznek. Senki nem szól semmiről, egyszer csak bemasírozik az államhatalom és teszi, amit tenni kell akkor is, ha az fájdalmas.

Ezen részei érthetőek a sorozatnak, hogy mi volt a cél.
Eddig csak az első két részt láttam.

Lesz meg meglepetes es asztalmarkolas:) Amugy az elso par resz jo ezektol eltekintve.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
A 2. rész gőzrobbanás és 3Mt robbanásig részig teljesen vállalható volt. Ott azért markoltam az asztal.t

A dramaturgiai okokból tett egyéb változtatásokon nem akadtam fent nagyon. A helikopter lezuhanás pl. nem akkor történt, amikor a filmben, de tényleg jól bemutatja, hogy "meg kell csinálni, ez van elvtársak".

Vagy amikor a buszok érkeznek. Senki nem szól semmiről, egyszer csak bemasírozik az államhatalom és teszi, amit tenni kell akkor is, ha az fájdalmas.

Ezen részei érthetőek a sorozatnak, hogy mi volt a cél.
Eddig csak az első két részt láttam.

Mi történt volna ha az megolvadt átolvassza a betont és belefolyik a víztározóba? Még mennyi sugárzó anyag kerül a levegőbe...?

"az államhatalom és teszi, amit tenni kell akkor is, ha az fájdalmas."

Na ne röhögtess.
wikiről:
"Ukraine's acting Minister of Internal Affairs Vasyl Durdynets phoned her at work at 09:00 to report current affairs; only at the end of the conversation did he add that there had been a fire at the Chernobyl nuclear power plant, but it was extinguished and everything was fine. When Shevchenko asked "How are the people?", he replied that there was nothing to be concerned about: "Some are celebrating a wedding, others are gardening, and others are fishing in the Pripyat River""

Ez a tette amit tennie kell? Eközben NYEuropa nagyján mindenki otthon maradt. Pedig Chernoblytól Kiev vagy Fehéroroszsország pöppet közelebb van mint Németo.

Május elsején is vígan masiroztak a környéken mindenhol... pedig akkor még nagyon ment a légkörbe...

btw ehez képest Fukishimánál azonnal megindult a kitelepítés.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
@melampo
@blitzkrieg
@Fade

https://forum.htka.hu/threads/biztpol-társadalmi-folyamatok.25/page-202#post-565493
https://forum.htka.hu/threads/biztpol-társadalmi-folyamatok.25/page-202#post-565390


Ha a francia szintű atomenergia használat lenne, akkor a megújulózás mellette felesleges hobbinak tűnne. A LFTR-től kezdve van jópár olyan erőmű típus, ahol elég rugalmasan szabályozható a teljesítmény, ergo nem nagyon kéne erőlködni azzal, hogy túl sok szél/naperőművel elrontsd a hálózatot még akkor is, ha ezek termelés közben nem bocsátanak ki CO2-őt és mást sem.


Az atomenergia is az civilizációs léptékben csak nem a sötétzöld barmok hülyeségeit kellene alapul venni akik az eddig kitermelt koncentrációt veszik alapul, a BWR és max. 2. gen PWR reaktorokat. Bár ezekkel számolva is láttam már olyan tanulmányt, ami kihozta, hogy 800 évre elegendő lenne az uránérc akkor is, ha brutálisan több erőművel számolnák.

De a Th alapú vagy szaporító reaktorokat vagy a U238-at is használó erőművekkel számolva is ez brutálisan kitolódik. Civilizációs léptékben főleg a klímaváltozás elleni CO2 visszavágást nézve kvázi végtelen hasadóanyag van a Földön.

A probléma az, hogy nem 100 év múlva kell tiszta és jól tervezhető és szabályozható erőmű, hanem már most késő van. Már a '80-as évek eleje óta az egész fejlett világban atomerőműveket kellett volna építeni szépen sorban és akkor ma sokkal kisebb lenne a gond. A fúziós energia kapcsán soha senki nem bizonyította be, hogy:

  • Egyáltalán műszakilag lehetséges-e.
  • Ha egyáltalán műszakilag lehetséges, akkor az gazdaságosan megvalósítható-e. Lásd pl. Concorde vagy akár a jenki M3-as sebességű variaszárnyas utasszállító tervet. Az, hogy valamit meg lehet csinálni, az nem jelenti azt, hogy praktikus és/vagy gazdaságos.
Az atomerőművek n+1 változatáról tudjuk, hogy működik. Csak használni kellene...


Vagy még annyira sem.


Nem a jégtömegek elolvadása talán az igazi gond, hanem a tenger is melegedik és a víz ezzel bizony tágul..
Ha holnap 0 CO2 emisszióra állna át a világ akkor is melegedne még egy nem kicsit a légkör átlaghőmérséklete, amit némi késéssel lekövet a világ óceánjainak hőmérséklet növekedése is tudtommal. Tehát kettős késleltetett hatás van.

azért nincs annyi atom mert a külszini szén + erömű rövid 10-20éves távon olcsobb. 10évesen sokkal olcsobb. 25-30+év előre látás kell ahoz, hogy egálban legyenek és igazából most amikor 60éves élettartalmot igérnek nem 35öt tartunk ott, hogy hosszú távon tényleg megéri.
És eddig (és ahogy pl Kínai terveket látom most se) számol senki avval, hogy a CO2 emelkedés milyen "extra" költségeket fog okozni amik CO2mentes áram termelésnél nem jelentkeznének.

A fúziós erőműre én nem mát írtam. Azt írtam, hogy jelenleg nuki+megujuló, hosszabb 100+éves távon meg fúzióssal megoldható a CO2 kibocsátást nélkülöző áramtermelés.

Arra nagyon kiváncsi vagyok, hogy a szél, nap megújuló ár hogy alakul.... Nem lepne meg ha rakat helyen kiszorítana mindent. Igen persze balancolni kell tudom. Avval együtt.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Arra nagyon kiváncsi vagyok, hogy a szél, nap megújuló ár hogy alakul.... Nem lepne meg ha rakat helyen kiszorítana mindent. Igen persze balancolni kell tudom. Avval együtt.

Kb. attól függ meddig hajlandó Kína mérgezni a lakosságát a panelek előállításával. Bár még akkor is elvihetik Afrikába a gyártását, felrántanak pár 2.vh. technológiai szintet jelentő szénerőművet és düböröghet tovább a zöld energia forradalma a fejlett világban.
 
M

molnibalage

Guest
Mi történt volna ha az megolvadt átolvassza a betont és belefolyik a víztározóba? Még mennyi sugárzó anyag kerül a levegőbe...?

"az államhatalom és teszi, amit tenni kell akkor is, ha az fájdalmas."

Na ne röhögtess.
wikiről:
"Ukraine's acting Minister of Internal Affairs Vasyl Durdynets phoned her at work at 09:00 to report current affairs; only at the end of the conversation did he add that there had been a fire at the Chernobyl nuclear power plant, but it was extinguished and everything was fine. When Shevchenko asked "How are the people?", he replied that there was nothing to be concerned about: "Some are celebrating a wedding, others are gardening, and others are fishing in the Pripyat River""

Ez a tette amit tennie kell? Eközben NYEuropa nagyján mindenki otthon maradt. Pedig Chernoblytól Kiev vagy Fehéroroszsország pöppet közelebb van mint Németo.

Május elsején is vígan masiroztak a környéken mindenhol... pedig akkor még nagyon ment a légkörbe...

btw ehez képest Fukishimánál azonnal megindult a kitelepítés.
Látom nem sikerült most sem megérteni. AMIKOR tette már a dolgát.

azért nincs annyi atom mert a külszini szén + erömű rövid 10-20éves távon olcsobb. 10évesen sokkal olcsobb. 25-30+év előre látás kell ahoz, hogy egálban legyenek és igazából most amikor 60éves élettartalmot igérnek nem 35öt tartunk ott, hogy hosszú távon tényleg megéri.
És eddig (és ahogy pl Kínai terveket látom most se) számol senki avval, hogy a CO2 emelkedés milyen "extra" költségeket fog okozni amik CO2mentes áram termelésnél nem jelentkeznének.

A fúziós erőműre én nem mát írtam. Azt írtam, hogy jelenleg nuki+megujuló, hosszabb 100+éves távon meg fúzióssal megoldható a CO2 kibocsátást nélkülöző áramtermelés.

Arra nagyon kiváncsi vagyok, hogy a szél, nap megújuló ár hogy alakul.... Nem lepne meg ha rakat helyen kiszorítana mindent. Igen persze balancolni kell tudom. Avval együtt.
Amikor a "zöld" és a két erőmű együttes beruházási költsége 3000 USD/kWe felett van, akkor nemigen van miről beszélni.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Látom nem sikerült most sem megérteni. AMIKOR tette már a dolgát.


Amikor a "zöld" és a két erőmű együttes beruházási költsége 3000 USD/kWe felett van, akkor nemigen van miről beszélni.

Elnézést ebben semmi amikor nincs:
"az államhatalom és teszi, amit tenni kell akkor is, ha az fájdalmas."

De rakhatunk bele amikortat. Amikor már egyértelmű volt a face vesztés. De akkor se azonnal. De sokszor még amikortat se rakhatunk bele. A fertőzött területeken Kievben, Belorussziában vagy Oo fertőzött részein mindenhol tolták május 1et. Ott mikor volt amikor? Mikor tette a dolgát az állammhatalom?
Az egyik nagy difi itt van Fukusima és Chernobyl között.

Itt nem tudom mire gondolsz. Jelenleg UK viszonylatban szél erőművek jóval kissebb kötelező átvételi árral építenek mint atomot.

"Companies will not be able to bid in the auction at a strike price higher than £56 per megawatt hour for projects to be delivered in 2023-24 and £53/MWh for wind farmsthat will be up and running in 2024-25, according to a government document. This compares with guaranteed prices in the last auction in 2017 that reached as low as £57.50/MWh, while in the first comparable auction in 2015 prices averaged £117/MWh."

Viszonyítás képp HP C:
EDF has negotiated a guaranteed fixed price – a "strike price"– for electricity from Hinkley Point C of £92.50/MWh (in 2012 prices),[23][70] which will be adjusted (linked to inflation) during the construction period and over the subsequent 35 years tariff period.

Upsz.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Kb. attól függ meddig hajlandó Kína mérgezni a lakosságát a panelek előállításával. Bár még akkor is elvihetik Afrikába a gyártását, felrántanak pár 2.vh. technológiai szintet jelentő szénerőművet és düböröghet tovább a zöld energia forradalma a fejlett világban.

panleről fogalmam sincs. Áram termelés vonalon 2030ig 30%al fog nőni a CO2 kibocsátásuk. linkeltem is pár hete.

a "düböröghet tovább a zöld energia forradalma a fejlett világban." Kínában is erősen tolják a megujulót, nukit. Egyszerűen csak sokkal több fog foszilisből jönni. Nem mellesleg erősen maguk alatt vágják a fát a lakosság jó része 600millió ember lakik 0-4mel a tenger jelenlegi vízszintje felett. Mondjuk sztem ez lesz a legkissebb gondjuk.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Orosz Tudományos Akadémia már vagy 10 éve kiadott egy állásfoglalást, hogy az emberi tevékenységnek légypiszoknyi köze van a felmelegéshez.
A kínai és az amerikai döntéshozók is tényként kezelik a dolgot, csak eu-ban megy az önsanyargatás ahelyett, hogy elkezdenénk a felkészülést.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
btw ehez képest Fukishimánál azonnal megindult a kitelepítés.

Hát ezzel most nagyon beletrafáltál.

A két balesetet össze sem lehet hasonlítani.

Csernobilnál a biztonsági tesztelés közben pár másodperc alatt robbant fel a reaktor. Miután megtörtént a hiba, azután már egyből robbant, nem volt mit tenni ellene, már csak a kármentéssel lehetett foglalkozni. Igen, az elején még nagyon rosszul álltak hozzá, ami nagyrészt abból adódott, hogy el sem akarták hinni, hogy egyáltalán felrobbant.

Japánban viszont egész máshogy zajlottak az események.
A földrengés nem okozott károkat. A szökőár viszont kiütötte a hűtővizet keringtető szivattyúkat.
Viszont ezek más felépítésű reaktorok voltak, saját passzív hűtőrendszere még sokáig tudta hűteni a reaktort.
Az 1-es blokk 16 óra múlva olvadt le, a kettes 100 óra múlva, a 3-as 60 óra múlva, legalábbis az üzemeltető Tepco szerint.
Vagyis a 2-es és 3-as reaktor esetében napjai voltak a japánoknak arra, hogy megakadályozzák a leolvadást.
Én nem voltam ott, meg nem is tudok róla olyan sok mindent, de 2-4 nap alatt tényleg lehetetlenség Japánnak, hogy üzembe helyezzenek pár szivattyút, hogy tudják keringtetni a vizet?
Aki többet tud a Fukusimai eseményekről és hogy miért nem lehetett ennyi nap alatt megakadályozni a leolvadást, az leírhatná.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Hát ezzel most nagyon beletrafáltál.

A két balesetet össze sem lehet hasonlítani.

Csernobilnál a biztonsági tesztelés közben pár másodperc alatt robbant fel a reaktor. Miután megtörtént a hiba, azután már egyből robbant, nem volt mit tenni ellene, már csak a kármentéssel lehetett foglalkozni. Igen, az elején még nagyon rosszul álltak hozzá, ami nagyrészt abból adódott, hogy el sem akarták hinni, hogy egyáltalán felrobbant.

Japánban viszont egész máshogy zajlottak az események.
A földrengés nem okozott károkat. A szökőár viszont kiütötte a hűtővizet keringtető szivattyúkat.
Viszont ezek más felépítésű reaktorok voltak, saját passzív hűtőrendszere még sokáig tudta hűteni a reaktort.
Az 1-es blokk 16 óra múlva olvadt le, a kettes 100 óra múlva, a 3-as 60 óra múlva, legalábbis az üzemeltető Tepco szerint.
Vagyis a 2-es és 3-as reaktor esetében napjai voltak a japánoknak arra, hogy megakadályozzák a leolvadást.
Én nem voltam ott, meg nem is tudok róla olyan sok mindent, de 2-4 nap alatt tényleg lehetetlenség Japánnak, hogy üzembe helyezzenek pár szivattyút, hogy tudják keringtetni a vizet?
Aki többet tud a Fukusimai eseményekről és hogy miért nem lehetett ennyi nap alatt megakadályozni a leolvadást, az leírhatná.

Jah, és nem indult meg azonnal a kitelepítés.
Ők is próbálták eltussolni a dolgokat, majd mikor már nem lehetett, akkor indult meg a kitelepítés.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Jah, és nem indult meg azonnal a kitelepítés.
Ők is próbálták eltussolni a dolgokat, majd mikor már nem lehetett, akkor indult meg a kitelepítés.

Ott is a kínaiak verték ki a balhét a víz szennyezettsége miatt, tiltották be a halászatot, zártak be strandokat, miközben a japánok bizonygatták, hogy nem jutott ki semmi...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg