Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
Javítson ki valaki, ha rossz.
100.000 m3 víz 200 méter magasan az kb. 200 GJ energia. Ha ez 24 óra alatt szabadul fel, akkor az kb 2.27 MW, 50% hatásfokú turbinával 1.13 MW. Paksot 1770 ilyen tudna 1 napig helyettesíteni.

Ja, annyi. Marmint 1000.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Ennyi mindent pl egy panelban hova teszel? Plusz ennyi xarsagot megveszel az mennyire kornyezetbarat? :)

Másik 5let panelba: külön lefolyó a nem konyhának/wcnek, pufferr tartályok a falon a legfelső emelet kivételével. Nem kell szivattyú, szabadesésű az egész. Csak kultúra kell, hogy ne a felső szomszéd csapba végzett kisdolgával meg a kádba öntött fagyállóval kelljeb öblíteni a wc-t...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Egyik szomszédunk így spórol a vízzel, kádban zuhanyoznak/fürdenek, aztán gyűjtik a fürdővizet és azzal öblítik a WC-t, így kb. a fele a vízfogyasztásuk mint a miénk. Persze nem jókedvükben csinálják, hanem mert elég gyengén vannak eleresztve anyagilag ...
Aposek is igy kinlodnak, valami 2000 ft a vizdijuk, ketten vannak. Mi oten es fizetek 8500-at mindenfele kinlodas nelkul.
Gratisz:vizre sajnaljak, meg jujj az oceanok, de ossze vesznek minden muanyag xart ha kell ha nem, filleres vacak muanyag csesztregeket, meg asvanyvizet pet palackban, meg az olyan elosutott melyfagyasztott xarokat amiket becsomagolt alapanyagbol legyartanak, aztan becsomagolnak, aztan a csomagokat dobozoljak par darabjaval, a dobozokat esetleg zsogorozzak, a raklapon levo zsugorozott dobozokat egybefoliazzak es elviszik a boltba. Na az nem problema ugye egy zoldnek se.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Figyelj, ha te 0,2dl- ből megoldod, akkor annyiért felesleges is! :p:D
Torrente rulez!
Jó lesz az 0,5-1 liternek is!
De figyelj nálunk valamilyen furcsa szokás miatt elterjedt, hogy nem csak vécézés után mosunk kezet.
Evés előtt általában mindig, meg néha utána is, ha dzsuvás lesz a kezünk. És hidd el, egy pisilés leöbblítéséhez nem kell a teljes tartály tartalma.
De ha csak a tetőről összegyűjtött esővizet bevezeted ebbe a rendszerbe, akkor meg van oldva a nem ivóvíz tisztaságú víz igénye a családnak.
Ha meg különösen nagy volt az aszály, akkor még mindig megtolhatod a vezetékessel. De amit megspórolsz ezekkel a legegyszerűbb megoldásokkal az nettó nyereség.
Persze amíg toljuk a "rezsiháborút" addig senkinek nem érdeke ilyen dolgokon elgondolkodni.
Furcsa, hogy téged zavar, ha valaki nem bringával jár, de leszarod hogy pazarlod a vizet!
Nyaron nem esik, ujabban telen sem, de ha igen akkor legalabb szetfagy a rendszer.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Ha nem volt egyértelmű a hozzászólásaimból:
Ugyebár az energiewende kezdetén kb. 20 cent volt (az egyszerűsítés kedvéért) a végfelhasználói áram ára. Most meg 30 cent. Nálunk jelenleg 10 cent magassága, de azért ez erősen nyomott ár, nem a piaci viszonyokat tükrözi. Ha valaki végigszámolja (Ooorky példája) és szerinte idehaza a 10 centes áram árral is belátható időn belül 0-ra hozza magát egy otthoni kiserőmű, akkor miért gondolod, hogy a németeknek az energiewende kezdetén a 20 centtel nem lehetett belátható időn belül megtérülő befektetés egy ilyen. Pláne úgy, hogy most meg 30 cent. Most meg már a korábban problémás tárolós megoldás is simán szóba jöhet. Különösen, ha figyelembe vesszük az elektromos járművek és légkondicionálók miatti megnövekedett energia igényt.
Azt meg ne felejtsük el, hogy 2010-ben 1% volt a német alapkamat (annyi most idehaza is), nálunk meg 5% volt. És a Gripenes példa nyomán tudjuk, hogy kamat olyan, mint a medve. Nem játék!!! ;)
Tehát gyakorlatilag ingyen kapták a beruházásra a hitelt.
És hidd el, pontosan az volt a célja a német gazdaságnak ezzel, amit elő is idézett. A lehető leggyorsabban megnövelni a megújulók arányát az energiamixben, úgy, hogy közben a költségeket a fogyasztók viselik direktben, mert megvolt rá a társadalmi akarat és lehetőség. Mindemellett a hálózattal is tudnak annyira egyensúlyozni, hogy nem zuhan össze.
Idehaza nincs erre hajlandóság. Gondolod, hogy nem lenne parasztgyalázat, hogyha a Paks 2 bővítés költségét leosztanák direktben a villanyszámládba, holnaptól? Így muszáj központilag intézni mindent. Így is mi fizetjük, csak nem direktben, hanem közvetve a költségvetésen keresztül adó formájában a villanyszámla helyett.

Azt gondolom, hogy az utolsó két bekezdésben van a lényeg! NAGY KÖSZÖNET! Azt tenném még hozzá, hogy az Energiewende nem 2019-cel ért véget, és Paks 2 sem.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
1 liternél kevesebb?
Fogat sem mosol? Most vezettem le neked, hogy a való életben 1 szappanos kézmosásnál is elhasználsz több mint 1-1,5l vizet.
A méltán népszerű, jónevű Dömötör buditartály
10 literes kapacitású. De akár fél litert is kiengedhetsz vele, ami egy pisiöblítéshez elég.

De bármennyit is takarítasz meg, annyival kevesebbet kell az ivóvízből használnod. És ez nem igényel komoly befektetést.
Noknel tobb a papir miatt. Ha nem arra harapok.Amugy en szeretek inkabb a szabadban csovelni. Nem azert mert vizfetisiszta vagyok, csak jobban esik.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Ki mondta, hogy megéri? Annak erheti meg, akinek telik rá zsebből, fel is tudja tenni es eleg nagy a család. Ugy kb. 37 huf eladasi aron, kötelező atvettel. Te tényleg azt hiszed, hogy ha valaha lesz itthon mondjuk 2GWe beépítve es termel, akkor annak nem lesz hatasa az áram árára? Vagy, ha tovabb is engedik?

Annak, akinek nincs haszna se a telepitesen, se az üzemben az a fogyasztók többsége. Valakire ra fogják terhelni ezt vagy áram árban vagy a koltsegvetesbol = mindenki fizeti ezt.

Ráadásul mivel nem tul sok minden hazai gyartmany az egészből ez meg gazdaságilag is szar...

Bocs, Balázs, de én nem ezt kérdeztem! Hanem ezt: "És, hogy miért éri meg ma Magyarországon az államnak megnyitni ezt a kaput? Miért is?" Van valakinek részletes infója?
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Csak már Duna nem lesz....
Ezt felejtik el, vagy nem hiszik el a "sötétzöldező" kollégák. Az elmúlt 3 évben több, mint 2 métert csökkent a talajvíz szintje nálunk, pedig a Sajó-völgyben lakok. És nem, nem pótolta a mostani monszunos gyors eső. Csak a ki nem vett víz marad a földben. Arról nem beszélve, hogy az esővizet, vagy az újra felhasznált vizet nem kell kifizetni, a csatornadíjjal együtt.. A rezsicsökkentés egyik kellemetken hatása, hogy akiknek sok pénze van, azok locsolással és kocsimosással pazarolják a vizet. Ha csak létszámtól függően egy alapmennyiséget kapna támogatott áron, a többit meg piacin, mindjárt meggondolná...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Másik 5let panelba: külön lefolyó a nem konyhának/wcnek, pufferr tartályok a falon a legfelső emelet kivételével. Nem kell szivattyú, szabadesésű az egész. Csak kultúra kell, hogy ne a felső szomszéd csapba végzett kisdolgával meg a kádba öntött fagyállóval kelljeb öblíteni a wc-t...
Hát hogyne, ez ilyen jószomszédi viszonyok nálunk, erre nem építenék.
Ellenben Magyarországon a megtermelt ivóvíz 15-40 százaléka elszivárog a lukas csövekből, elmegy a technológián, talán ott kellene kezdeni a környezetvédelmet, viztakaréskoskodást. Meg az illegális kutak felkutatásán, nálunk mindenki orrba-szájba fúrja a kutakat illegálisan, de aki hozzáfér szivattyúzza a patakok vízét is. Amivel nem csak az a baj hogy kiszedi a vizet, hanem hogy ahol kiveszünk ott be is juthat, és elszennyeződött vízadó réteget ki nem tisztítasz soha többet, azt lezárod örökre. Maximum emeld belőle ki a vizet továbbra is hogy mást ne szennyezzen el...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Ezt felejtik el, vagy nem hiszik el a "sötétzöldező" kollégák. Az elmúlt 3 évben több, mint 2 métert csökkent a talajvíz szintje nálunk, pedig a Sajó-völgyben lakok. És nem, nem pótolta a mostani monszunos gyors eső. Csak a ki nem vett víz marad a földben. Arról nem beszélve, hogy az esővizet, vagy az újra felhasznált vizet nem kell kifizetni, a csatornadíjjal együtt.. A rezsicsökkentés egyik kellemetken hatása, hogy akiknek sok pénze van, azok locsolással és kocsimosással pazarolják a vizet. Ha csak létszámtól függően egy alapmennyiséget kapna támogatott áron, a többit meg piacin, mindjárt meggondolná...
Na igen, a Duna a szuper osztrák/szlovák erőművek miatt már nem rak le semmit nálunk, így megy a "berágódás" ami évi 1-2 cm nálunk, de rájön még a kavicskotrás. És ha ettől nem apadna a talajvízszint akkor a jó sok burkolt felület vízelvezetése és a vízkivételek majd leapasztják. Egy megoldás maradt, vízerőművek végig a Dunán, de ugye azt meg nem lehet...
 
M

molnibalage

Guest
...és azt már megfejtetted a modelljeiddel, hogy a energiewende elindulása előtt a jelenlegi magyar energiamixhez eléggé hasonló összetételű német energiamixben miért kellett 2x annyit fizetni a végfelhasználóknak, mint idehaza? Lehetséges, hogy esetleg a végfelhasználói ár nem csak az előállítástól, meg a hálózati költségektől függ? Lehet, hogy van kormányzati stratégia is benne?
Te ennek figyelmen kívül hagyásával gyártasz modelleket, amiben bebizonyítod, hogy pusztán technikai oldalról elképesztő, bődületes marhaság, amit a németek csinálnak.
A gond az, hogy a Magyar állam az EU felé tett egy vállalást, hogy 2030-ra 32%-os megújulót vállal.
Ha nem is fog ez összejönni, a szándék már most is látszik. Nem lehet ülni a sarokban és a füledet csapkodva PAPAPAPázni. Illetve lehet....
Vagy a modelled megfejti hogy miért nincs Lengyelországnak atomerőműve?... és hogy miért jó ez így neki? ... és hogy miért támaszkodhat erre és a stabil atomtöbbletű francia energiaszektorra a német energia átmenet?
Dudi is megmondta neked már, hogy azokat a modellek, amiket elégtelen információk alapján építesz a fejedben, lehúzhatod a budin. Van jó pár dolog, amiben különbözik a véleményünk, de ebben speciel nagyon egyet tudok vele érteni.
Építettél egy modellt a Gripen üzletre is! Évekig nyomtad az általad nem ismert ügylet szapulását. Mindenhol. Még egy többoldalas FAQ-t is gyártottál hozzá. Aztán meg...
Nos, a németek már 2002-ben rendelkeztek 10GW szélkapacitással. Apró hiba, hogy arról a részletes diagramom nem nyilatkozik, mert csak 2006-ig tart.
De micsoda szerencse...
HkPkV5i.png


Meg a rezsicsökkentés előtt 44 Ft/kWh volt az áram ára, ami alig tér el a 16,5 centes német ártól. Szóval rohadtul nem volt 2-szeres rés...
Ez a diagram korrelál az oszlopdiagrammal.
Még elmés észrevétel?

Ki kéne próbálni egy új szemléletet, először tárolót építeni majd az azt ellátó megújuló energiaforrásokat. Így még alaperőműnek is elmenne, bozonyos korlátokkal. Például egy szivattyús tárolóból kifolyó víz hajtotta turbina, a megújulók meg nem a hálózatra termelének, hanel vizet szívattyúznának a tárolóba. Az esetlges hegyi patakok meg az eső a bónusz.
Bár nem tudom, mit szólna a sok tárolóhoz a Greenpeace, mert a duzzasztógátakat is ellenzik. + A költtségek meg a földcsuszamlások...
Milyen tárolót...?

Hát hogyne, ez ilyen jószomszédi viszonyok nálunk, erre nem építenék.
Ellenben Magyarországon a megtermelt ivóvíz 15-40 százaléka elszivárog a lukas csövekből, elmegy a technológián, talán ott kellene kezdeni a környezetvédelmet, viztakaréskoskodást. Meg az illegális kutak felkutatásán, nálunk mindenki orrba-szájba fúrja a kutakat illegálisan, de aki hozzáfér szivattyúzza a patakok vízét is. Amivel nem csak az a baj hogy kiszedi a vizet, hanem hogy ahol kiveszünk ott be is juthat, és elszennyeződött vízadó réteget ki nem tisztítasz soha többet, azt lezárod örökre. Maximum emeld belőle ki a vizet továbbra is hogy mást ne szennyezzen el...
Erre forrás?

Bocs, Balázs, de én nem ezt kérdeztem! Hanem ezt: "És, hogy miért éri meg ma Magyarországon az államnak megnyitni ezt a kaput? Miért is?" Van valakinek részletes infója?

Nos, a legújabb naperőművel mind a tudjukki és haverjának cégei. Na, szerinted? Meg trendi hülyének lenni és ezzel szavazatot vásárolni.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Még elmés észrevétel?

Részemről lenne, ha megnézted a videót.
Ha a németek hülyék, akkor az ausztrálok mik?

Kitalálták, hogy majd nagyon nőni fog az áramfelhasználás, ezért fejlesszük a hálózatot sok-sok pénzből. A költségeket plusz zsíros hasznot kiszámlázták a fogysztóknak. Ettől az ausztrál áram ára majdnem a németére ugrott. És láss csodát, nem nőtt az áramfogyasztás a világbajnok árak mellett.
Tehát lényegében elvertek 45 milliárd dollárt a semmire, cserébe megkapták a közel-német árakat, és az egész sokkal szennyezőbb mint a német.