1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Villamosenergia-termelés, energiagazdálkodás

Diskurzus a(z) 'Kantin' témában - Batka által indítva @ 2013. május 4..

1. Fade

Fade Well-Known Member

Írtam olyat, hogy annyi marad? Amúgy meg ha kötünk egy olyan hosszú távút Oroszokkal akkor annyi marad. Szóval akár de is lehet.

Hazai gázvagyonról én egy szót se írtam. A szokásos. Idekeversz dolgokat amiket nem mondtam. Amiről írtam, hogy elég sokan akarnak belépni erre a piacra és ez már nem igéret.

Nem kell Paks 1nek menetrendet tartani. 2000MW fogyink mindig van. Hogy tovább üzemeltethető vagy sem azt Oroszok tudják.

Paks 3at bedobtam, hogy Paks2 árakkal számolva olcsobb lenne mint a napelem. Akkor mért napelem?

De már bánom írtam.

2. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

• Paks 1 további üzemeltetésének kérdésében nem hinném, hogy orosz illetékesség van. Anyagvizsgálati szakember még van itthon. A reaktor próbatestei és egyéb vizsgálatok alapján eldönthető.
    • Mi célja volt a gázár posztolásnak? Mert akkor nem értem az egész kommented miről szól.

https://index.hu/belfold/2020/01/19/a_26_millio_forintos_mogyorodi_hazarnyek/
    Viszont ez a komoly. Ezek szerint, akkor ahol napelem van, akkor mindenki vágja magát vigyázzba, mert leárnyékolhatja a szomszédot?

Hogy a 26 millás kárt hogyan hozták ki az rejtély, mert éves elszámolási egyenérétékkel 37 Ft/kWh áron számolva ez 700 000 kWh áramot jelent. Ha 20 éves életciklust veszünk alapul, akkor ez egy kb. 30 kW-os rendszert feltételez. De, ha a tulaj nem fogyaszt el havi 3000 (!!) kW áramot, akkor ennél kevesebbért veszik át tőle.

Itt valami nem kerek.
    Már önmagában röhögök a 200 millás ház és zöld szavak egyidejű használatán...

HAndrás, fip7, Ooorky and 1 other person like this.
  3. fishbed

fishbed Well-Known Member

4. Fade

Fade Well-Known Member

-Én nem értek hozzá, lehet magyar szakemberek is meg tudják mondani, hogy Paks 1 üzemideje hosszabítható e, hogy...

-Te hoztad, hogy mi van ha elszáll a gázár...

Eheza cikkhez meg végképp nem akarok hozzászólni. Se a hatályos TVt nem ismerem, de nem akarok mégegy témába belemenni.

5. fishbed

fishbed Well-Known Member

Zöld.Szuper zöld!

molnibalage likes this.
  6. fip7

fip7 Well-Known Member

Jobban járnánk ha nap helyet víz+geotermikus erőműveket építenénk, ha már létezik ez az űber barom EU norma.
    Viszont esélyes, hogy a napelemre ad az EU pénzt, az előbb említettekre meg nem. Az eddigi napelem beruházásokat is 60-90%-ban támogatta az EU. (és még így sem térülnek meg XD)

7. molnibalage

A cikkben levő link egy másik cikkre akkor baromság, hogy arra szavak nincsenek.
    https://hvg.hu/tudomany/20180626_napenergia_ara_rekord_olcso_napenergia_energetikai_forradalom

Aha. Akkor tessék próbálkozni a "legolcsóbb termelővel". Egyedül. Semmi mással. Ja, hogy úgy már a legolcsóbb szart sem ér. Úgy könnyű olcsónak lenni, ha kettős mérce szerint tehetőek be a gridbe és az általuk okozott bajt, majd oldja meg a többi.

Ez olyan, mintha két szennyező ipari üzem közül az egyikre nem vonatkozna környezetvédelmi előírás úgy, ha ugyanazt a terméket állítják elő. Úgy könnyű olcsónak lenni.

Megyek okádni...

A geotermikus erőművek olyan szar hatásfokúak, hogy elsírod magad. Van, ami 10% alatti. Mivel alacsony gőzhőmérsékletet csinálsz...

Van ahol nem is gőzzel működik a rendszer, hanem alacsonyabb párolgási hőmérsékletű közeggel, mert lényegében olyan szarok, hogy értelmes gőzt nem is tudnak csinálni velük.

Alacsony teljesítménysűrűség és a sok mellékes dolog miatt ilyen pocsék. A hazai geotermikus áram Mekka az egy mítosz. Semmi több. Fűtésre jó.

fishbed, svajcibeka and Ooorky like this.
  8. Allesmor Obranna

Allesmor Obranna Well-Known Member

Még alacsony gőzhőmérséklettel is lehetne kezdeni valamit, ha extrém nagy gőztömeg és hozzá extrém nagy méretű, extrémlassú turbinák járnának, valamiféle extrémnagy és drága áttétellel legalább az atomerőművek úgynevezett feles fordulatú (1500 vagy 1800/perc) generátorainak kiszolgálásához.
    Ilyen "negyedes" fordulatszámú gőzturbinák ("gőzmalmok") viszont nincsenek.

Ez tehát csak az elmélet.
    Így viszont marad a gyakorlat, ami tényleg elég szerény. Alacsony gőznyomások vannak, a maximum az olyan 10.5 bar, a rekord geotermális gőzkonverzió hatásfok 21%, a világátlag 12%.
    Itt van egy részletes anyag, ezt mindenképpen érdemes átfutni:

https://www.google.com/url?sa=t&sou...FjABegQIBBAB&usg=AOvVaw3DSVO6TOSyengfCgSTp71A

fishbed likes this.
  9. rm40

rm40 New Member

10. torsen

torsen Well-Known Member

fip7 and SilvioD like this.
  11. molnibalage

Volt. De fontos az ismétlés.
    8:52-nél a lényeg. Ameddig ezt nem fogja fel a sok ökobarom, addig nincs miről beszélni. Pont.
    Az utókor meg majd lehet, hogy pislog, hogy az emberiség szinte kompletten hogyan lehetett ekkora barom, hogy kb. 50+ éve ismert a módszer a tiszta termeléshez...
    ... de helyette minden lófaszjóska "megoldással" próbákoznak. Mikor 20 éves kísérlet bizonyítja, hogy a világ nagy részén sem a szél. sem a nap nem valós alternatíva még műszakilag sem, nemhogy költségileg.

fip7 and megazez like this.
  12. alali77

alali77 Well-Known Member

silurusglanis and vata like this.
  13. vata

vata Well-Known Member

"Hát, nálunk megy a biomassza. Ami leginkább tűzifa."
    Én az ajkai erőmű mellett sűrűn elmegyek, vagon ,és kamionszám szám darálják le a gyakorlatilag bútor minőségű faanyagot.
    A múltkor több kamion ment be előttem az erőműbe 60-80 cm átmérőjű 8 méter hosszú bükkfa rönkökkel.

antigonosz, fip7 and silurusglanis like this.
  14. Luthero

Luthero Well-Known Member

ÁÁÁ Hát ez az igazi pazarlás és környezte szennyezés, dühítő. Mostanában jártamban keltembe nagyon sok helyen látta hazákban nap erőműveket értékes termőterületekre telepítve. Szerintem ennek véget kellene vetni és inkább fásítással kellene ezeket a területeket hasznosítani. Szerintem sokkal nagyobb haszna van egy adott területen ugyan annyi erdősített területnek mint napelem parknak. Én csak épületek parkolók tetejére engedélyezném ilyenek telepítését.

mind1, vilmoci, anonim999 and 15 others like this.
  15. Allesmor Obranna

16. nyugger

nyugger Well-Known Member

17. phaidros

phaidros Well-Known Member

anonim999 likes this.
  18. Allesmor Obranna

19. Loken

Loken Well-Known Member

20. Hpasp

Hpasp Well-Known Member

Napelemek árnyas oldala...

1. NAPELEM TÁBLÁK TISZTÍTÁSA
    2. “Napelem adó” vagyis az aktuális rendszerhasználati díj
    3. A napelem tábla hatásfokának/hozamának csökkenése
    4. Nem a napelem tábla a leggyengébb láncszem egy napelemes rendszerben, hanem az INVERTER!
    5. Nagy bátorság, ha elmarad a külön biztosítás megkötése!
    6. Napelem csatlakozók problémái

Ezen oldal megosztása