Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 917
13 892
113
Időről időre felreppennek viták, hogy mi a nagyobb teljesítményű: a PC, vagy a mobil telefon.
Ennek az érdekes vitának egy még érdekesebb vonzatával szembesültem.

Kicsit voltak összeesküvés-elméletes sejtelmeim a dologgal -Intel/Microsoft/memória/VGA gyártók/... - és néha újszerű/meglepő vélemények "elhaltak", fórumok (nemzetköziek) "elcsöndesedtek"... Mint -IT-közeli- szakmabeli furcsa is volt nekem ez a dolog.

Tegnap viszont kb. durva választ kaptam:
- a WoT(Word of Tank) játék egy srác asztali Intel i7, 3,5GHz/8GB gépen (1600x900 felbontás) 25-45 másodperc alatt indul,
- feltelepítettem neki egy kb. 2 éves, kb. 60.000 AnTuTu-s(v.7) teljesítményű átlagos telefonjára (4GB RAM), és 15-20 másodperc alatt, meglepően gyorsan elindult.
... Full HD-s (sokkal nagyobb -kb. kétszeres- terhelést jelentő) felbontással (1920 x 1080 felbontás ! ! !).




"Letisztítottam" előtte a PC-s W10-et is, a telefont is, "korrekt" legyen a "verseny".
...4-5-szor indítgattam -ha már műszaki vagyok-, legyen "tudományos-közeli" az összehasonlítás ( :cool: ).

Tanulságot levontam: az asztali PC-mre most költök utoljára, mérsékelten, és a következő PC-m egy mobil/tablet lesz, monitorral, billentyűzettel egérrel.


Miért is:
- a klasszikus PC-m(Intel/nVidia/SSD/HDD) kb. 350 Watt-ot fogyaszt,
- a "mobil/tablet PC"-m kb. 50 Watt-ot fog fogyasztani,
- a használat "családilag" kb. 10 +(1-2) óra naponta.
Brutálisan meglepő a fogyasztás különbség: 3 kW/nap ! ! !
1 év alatt megtérül (a kb. 50-65e HUF-os, Kínából-) telefon/tablet ára a villanyszámlán.


Csak érdekességként a fenntartható környezet-, energia-, (és pénztárca-)barát életmód kedvelőinek.
Ezek a dolgok ugyanis -a multik és reklámjaik sugallta vélemények ellenére- lehetségesek, és nem egymás ellenségei.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Időről időre felreppennek viták, hogy mi a nagyobb teljesítményű: a PC, vagy a mobil telefon.
Ennek az érdekes vitának egy még érdekesebb vonzatával szembesültem.

Kicsit voltak összeesküvés-elméletes sejtelmeim a dologgal -Intel/Microsoft/memória/VGA gyártók/... - és néha újszerű/meglepő vélemények "elhaltak", fórumok (nemzetköziek) "elcsöndesedtek"... Mint -IT-közeli- szakmabeli furcsa is volt nekem ez a dolog.

Tegnap viszont kb. durva választ kaptam:
- a WoT(Word of Tank) játék egy srác asztali Intel i7, 3,5GHz/8GB gépen (1600x900 felbontás) 25-45 másodperc alatt indul,
- feltelepítettem neki egy kb. 2 éves, kb. 60.000 AnTuTu-s(v.7) teljesítményű átlagos telefonjára (4GB RAM), és 15-20 másodperc alatt, meglepően gyorsan elindult.
... Full HD-s (sokkal nagyobb -kb. kétszeres- terhelést jelentő) felbontással (1920 x 1080 felbontás ! ! !).




"Letisztítottam" előtte a PC-s W10-et is, a telefont is, "korrekt" legyen a "verseny".
...4-5-szor indítgattam -ha már műszaki vagyok-, legyen "tudományos-közeli" az összehasonlítás ( :cool: ).

Tanulságot levontam: az asztali PC-mre most költök utoljára, mérsékelten, és a következő PC-m egy mobil/tablet lesz, monitorral, billentyűzettel egérrel.


Miért is:
- a klasszikus PC-m(Intel/nVidia/SSD/HDD) kb. 350 Watt-ot fogyaszt,
- a "mobil/tablet PC"-m kb. 50 Watt-ot fog fogyasztani,
- a használat "családilag" kb. 10 +(1-2) óra naponta.
Brutálisan meglepő a fogyasztás különbség: 3 kW/nap ! ! !
1 év alatt megtérül (a kb. 50-65e HUF-os, Kínából-) telefon/tablet ára a villanyszámlán.


Csak érdekességként a fenntartható környezet-, energia-, (és pénztárca-)barát életmód kedvelőinek.
Ezek a dolgok ugyanis -a multik és reklámjaik sugallta vélemények ellenére- lehetségesek, és nem egymás ellenségei.

Attól, hogy a PC-dben 350 Watt-os tápegység van, még nem fogyaszt konstans 350 Watt-ot...
 
  • Tetszik
Reactions: vata and fip7

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 917
13 892
113
Attól, hogy a PC-dben 350 Watt-os tápegység van, még nem fogyaszt konstans 350 Watt-ot...

Ezt miért nekem írtad??? Van ilyen értelmű mondatom ???
Én a PC teljes teljesítmény felvételét írtam, monitorral...
...gondolván, hogy senki nem tételezi fel a kijelző(40-65 W kb.) nélküli PC használatot. :rolleyes:
...egy átlagos VGA-s (PL: GT 750Ti, adott esetben) PC ennyit fogyaszt nagyságrendileg.


Van ott meg ennél (kapcsolóüzemű táp) jóval nagyobb tévedés is.... :D

...mi van azokkal a kb 85%-os hatásfokú PSU-kal???

Ha a hozzászólás lényege "nem ment át", akkor nem nektek szól.
A részletekben -a továbbiakban- vesszetek el nélkülem :p
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
a-jovo-naperomuvet-epitik-fel-angliaban-308375.jpg


Ez mennyi mezőgazdasági termelés alól kivont földet jelent... mi ebben a zöld
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 917
13 892
113
Akkor a mobil/tablet PC-dhez nem is tervezel külső monitort használni?
De, írtam is, hogy azzal együtt kb. 50W. Ennyivel energia-hatékonyabb már egy mobil-telefon(/tablet).
Döbbenetes! (...jó értelemben)

a-jovo-naperomuvet-epitik-fel-angliaban-308375.jpg
Ez mennyi mezőgazdasági termelés alól kivont földet jelent... mi ebben a zöld

A fű közöttük.
...meg a lelkes (sötét-zöld)"zöldfülűek" adója...
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Kíváncsiságból lemértem a 2 monitoros asztali PC-m (AMD FX proci, ahol csak a proci elvileg 125 W-os) összfogyasztása, miközben most gépelek: 70-80 W között mozog. Számomra ez is elfogadható.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
(Szóval nem, nem fogyaszt 350 W-ot az asztali PC. Még 2 monitorral sem. Sőt, ha AMD FX helyett Ryzen-em lenne, még 70-80 W-ot sem fogyasztana.)
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 407
4 992
113
Az egy dolog, hogy nem fogyaszt 350W-ot az asztali PC-d, de pont a WOT esetében azért nem (csak) az a fontos, hogy mennyi idő alatt indul el, mekkora felbontásban. Elindítani én is elindítom csillió pixelben, baromi gyorsan, aztán játszhatatlan. (fps?)

Maga a tablet (smartphone akkor még nem volt) amikor megjelent az volt a mondás, hogy majd jól leváltja a PC-t, mert éppen csak annyit tud amennyit egy átlag felhasználó használ, és milyen praktikus. Aztán valahogy mégsem váltott le semmit, megtalálta a helyét. Ugyan ez igaz a telefonokra is.

Én is lemondtam az asztali PC-ről, mert választanom kellett, és akkor nem volt pénzem egy megfelelő gépre, így lett egy nem igazán olcsó laptop. Ma már bánom mint a kutya ami hetet kölykezett. Most éppen ott tartok, hogy az egyik hűtőventilátor kezd haldokolni, amiből egyáltalán nem lehet már kapni (nem, ebay, alibaba, darknet sem játszik). Így lassan használhatatlan lesz az egyébként teljesen jól működő bivalyerős gépem. Ugyan ez egy asztali PC-ben két perc és pár font. (okosok kíméljenek). Az okos MacGyver-ekből meg kissé már elegem van.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 407
4 992
113
a-jovo-naperomuvet-epitik-fel-angliaban-308375.jpg


Ez mennyi mezőgazdasági termelés alól kivont földet jelent... mi ebben a zöld
Megjegyzem már eléggé kongatják itt is a vészharangot, hogy a nagy területen telepített naperőművek következtében a biodiverzitás jelentősen csökken. Ráadásul ez a fotó trükkös, ha a másik oldalról fotózod akkor látod, hogy a napelemtáblák alatt semmi sem nő.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Az egy dolog, hogy nem fogyaszt 350W-ot az asztali PC-d, de pont a WOT esetében azért nem (csak) az a fontos, hogy mennyi idő alatt indul el, mekkora felbontásban. Elindítani én is elindítom csillió pixelben, baromi gyorsan, aztán játszhatatlan. (fps?)

Maga a tablet (smartphone akkor még nem volt) amikor megjelent az volt a mondás, hogy majd jól leváltja a PC-t, mert éppen csak annyit tud amennyit egy átlag felhasználó használ, és milyen praktikus. Aztán valahogy mégsem váltott le semmit, megtalálta a helyét. Ugyan ez igaz a telefonokra is.

Én is lemondtam az asztali PC-ről, mert választanom kellett, és akkor nem volt pénzem egy megfelelő gépre, így lett egy nem igazán olcsó laptop. Ma már bánom mint a kutya ami hetet kölykezett. Most éppen ott tartok, hogy az egyik hűtőventilátor kezd haldokolni, amiből egyáltalán nem lehet már kapni (nem, ebay, alibaba, darknet sem játszik). Így lassan használhatatlan lesz az egyébként teljesen jól működő bivalyerős gépem. Ugyan ez egy asztali PC-ben két perc és pár font. (okosok kíméljenek). Az okos MacGyver-ekből meg kissé már elegem van.

Én éppen most tértem vissza az asztali PC-khez, hasonló okok miatt, kb. 8 év laptop only üzemmód után. És gyorsan építettem is belőlük vagy 10-et, mielőtt az "okosok" miatt majd nem lehet asztali PC-ket kapni. (Bár ha majd tényleg nem lehet kapni, annak a világgazdaság vírushelyzet miatti széthullása lesz az elsődleges oka.)
 
  • Tetszik
Reactions: Flexus

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 407
4 992
113
Én éppen most tértem vissza az asztali PC-khez, hasonló okok miatt, kb. 8 év laptop only üzemmód után. És gyorsan építettem is belőlük vagy 10-et, mielőtt az "okosok" miatt majd nem lehet asztali PC-ket kapni. (Bár ha majd tényleg nem lehet kapni, annak a világgazdaság vírushelyzet miatti széthullása lesz az elsődleges oka.)
A PC-t már temették pár alkalommal, valahogy mégsem tünt el. Valamikor majd eljön az a pillanat is, de egyelőre még nem látom a végét. Aki jelenleg komolyabb gépben gondolkodik és nem annyira specifikus használatban mint egy grafikus, annak a PC az alap. Modularitás, skálázhatóság és üzembiztosság. Ebben egyelőre veri a többi kihívót. Használok tabletet, smartphone-t, laptopot, de a PC az más kategória.