Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Nekem ilyenre nincs igényem. Lehet, hogy régimódi vagyok.
Amikor elmegyek tekerni sokszor éppen a kedvemtől függ, hogy akkor 45 perc vagy 1,5 óra lesz. Aztán odaérek a boltba és van, hogy 5 perc alatt kijutok van meg, hogy 20...

Annyira nem szeretem az ellenőrizetlen fogyasztót, hogy csak azt hagyom bedugva, amit kell. A többi ki van húzva. Minek jelentsen extra kockázatot?
Na látod, az okosotthonban benne van az intelligens tűzjelző, meg flood controll is!
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán
M

molnibalage

Guest
1910-ben is éltek emberek, meg a középkorban...:rolleyes:
Mondom, a tesztelő számára az okosotthonnal való játszadozás több időt vett el, mintha nem lett volna. És ezért még fizet is...

Ez az okosotthon akkor buzzwordbullshit, mint a smart grid. A két legnagyobb marhaság kombinálva. A leves többe kerülne, mint a hús.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Miért gondolkodunk egy atomerőmű esetén csak és kizárólag maga az atomerőmű költségeiben illetve annak megtérülésében vagy hatékonyságában? Elöljáróban kis gondolatébresztőnek - nem tudom valaki szokott-e ilyen képeket nézegetni (nyilván országra/régióra lebontva ez sokkal-sokkal izgalmasabb):

20070322fold.jpg


Igen, ez megdöbbentő szokott lenni általában, hogy a világ nemcsak a "hiper-sűrűn" lakott és igen fejlett régiókból áll, mint pl. USA nyugati part, Európa vagy Japán ... Ezeken a helyeken valóban az erőmű önmagában is igen hangsúlyos tényező - és bizony sokszor a méretgazdasági megfontolásokból és igény oldalról is születnek akár több GW -os beépített teljesítménnyel erőművek.

Láthatjuk, hogy vannak olyan országok, ahol Európához viszonyítva irgalmatlan távolságok vannak - sőt akár egy messzi levő kvázi elszigetelt régiója is az országnak lehet kulcsfontosságú stratégiai jelentőséggel bíró. Szerintem már sejtik sokan, hogy mire gondolok. Bizony-bizony valahol maga az erőművek (többes számban) mellett igencsak fontos megtérülési szempont a grid -el együtt értett hatékonyság és megtérülés is. Másfelől vannak ezek között olyan helyek is, ahol az energiabiztonságnak vannak más aspektusai is mint nálunk. Például amennyiben "mérsékelt lefejezők" vagy a Boko-Haram helyi deriváltjai felrobbantanak pár távvezetéket, akkor attól nem borulhat sötétbe a fél ország vagy állhat le az ipara/gazdasága. Azaz kénytelenek decentralizáltabb hálózatokat tervezni (oda és annyit rakni amennyi éppen kell), melyeket könnyebben tudnak őrizni is (technika és élőerő költség - ezek ott fajlagosan más nagyságrendben lehetnek). Amellett jobban skálázható - amennyiben nő az igény illetve ahogy a helyi hadúrnak/diktátornak/akárminek összejön egy kis plussz suska úgy egyszerűen odadobnak plussz két blokkot ahova kell.

Másfelől, a világnak pont ezen a tájain illetve égövein példának okáért egy 2,4 GW -os atomerőmű hűtésigényével sem olyan "magától értetődő" a tervezés, mint pl. nálunk (na jól van, azért nálunk is kell már számolni ezzel). Ugye a legáltalánosabb magától értetődő hűtőközeg a mi is? Hát a víz - és ebből nem mindenhol áll rendelkezésre "korlátlan" mennyiség ... Ugyanakkor elosztottabb jelleggel megvalósítva a dolgot már lehet, hogy a villamos energia igény jelentős része megoldhatóvá válik ilyen módon.

Ugye emlékszünk, amikor 2017 -ben mi is ilyen 25 MW -os blokkokkal (összehasonlítás - névleges beépített elektromos teljesítmény: Paks eredetileg: 1760 MW; Paks I ma: 2000 MW; Paks II: 2400 MW - azaz ezeknél két nagyságrenddel kisebbek) terveztünk bizniszelni Iránnal közösen és ahol a célpiacok lettek volna: Afrika és Ázsia bizonyos országai, ahol a fentebbiek alapján ez igen jelentős előny/igény lehetett volna ...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Mondom, a tesztelő számára az okosotthonnal való játszadozás több időt vett el, mintha nem lett volna. És ezért még fizet is...

Ez az okosotthon akkor buzzwordbullshit, mint a smart grid. A két legnagyobb marhaság kombinálva. A leves többe kerülne, mint a hús.
Értem én, csak nézzük:

Fikázod az elektromos autókat, miközben nincs is autód. (Muskról és a Tesláról már nem is merek írni ;))
Fikázod a Windows újabb verzióit, meg az Apple-t, miközben egy Win7-et használsz, és még ahhoz is böte vagy.
Fikázod a nagybevásárlást, mert ugye nincsenek gyerekeid, és nagy családod, nem kell senkiről gondoskodnod.
Fikázod az okosotthonokat, amikor nem tudsz logikusan beállítani egy mosógép időzítést - meg mert neked ilyen úgy sem kell.
Fikázod a napenergiát otthonra, miközben egy társasházban laksz.
És végül fikázod a smartgridet.....

Érzek én itt némi tendenciát. :rolleyes:

Az összetett mondatok második fele bár személyeskedésnek tűnik, még sem az, mivel ezek nem elítélendő dolgok. Viszont, ha mellette igaz az összetett mondat eleje is, akkor az azért eléggé kellemetlen.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst
M

molnibalage

Guest
Értem én, csak nézzük:

Fikázod az elektromos autókat, miközben nincs is autód. (Muskról és a Tesláról már nem is merek írni ;))
Nem kell szart enni ahhoz, hogy tudd nem jó dolog. Átmegy a példa?
(Ja, és még drága is a szar.)

Objektíve megítélhető az ára és a műszaki paraméterei alapján, eldönthető hogy kinek és mire jó. Senkit nem érdekel, hogy ingázásra jó.

És, ha egyszer kell távolabbra menni? A két autó dumával is mást fárassz, amikor az agglo és Bp környéke belefullad a kocsikba... Meg micsoda spórolás megint két autót tartani egy helyett... Nem veszem meg az egyiket és kamatozik az ára máshol.

Bárki, aki nem tudja otthon tölteni, annak semmire se jó. Ezzel kb. mindenkit kizártál, akinek nincs saját garázsa. A jelenlegi társasházak és lakóparkok többségben nincs töltési lehetőség, mert konnektro egy darab sincs a parkolóban.

Ez az otthon töltögetés olcsón is addig megy, amíg rá nem vágják majd a jövedéki adót...
Ahogy a bringa sem jó mindenkinek. Csak érdekes módon a kőgazdag villanybuzik képtelenek megérteni, hogy van, aki szerint ez nem a jó irány.

* dotálva közlekednek, "mert csak" alapon nincs jelenleg a villanyon, mint motorhajtóanyag
* még kocsi támogatást is adtak. A támogatás mértéke akkora, amennyit más kocsira nem tud költeni.

Amikor az ország csotrogánnyal van tele, mert arra telik a kevésbé tehetős / szerencsésnek.

És ez egyesek szerint teljesen jó.

Fikázod a Windows újabb verzióit, meg az Apple-t, miközben egy Win7-et használsz, és még ahhoz is böte vagy.
A 43k HUF telefonom overkill nekem. Akkor áruld már el, miért kéne leborulnom az alma elé, aki még ezt is többért adná....?
Aztán jöttek itt egyesek, hogy jó mert 100 ablakot is nyitva tart... Kinemszarja le?

Fikázod az okosotthonokat, amikor nem tudsz logikusan beállítani egy mosógép időzítést - meg mert neked ilyen úgy sem kell.
Édes istenem. Te ezt a okos otthont nyomnád le a torkomon, amikor pontosan úgy és akkor van kimosva a ruha, amikor én akarom. Most is.
Akkor miért is költsek BÁRMIRE?

Fikázod a napenergiát otthonra, miközben egy társasházban laksz.
Édes istenem már megint. Bazdmeg mindenki közöséből dobják össze a dotációt azoknak, akiknek "megéri". Az adófizetők dobják össze neki. Mi lenne, ha nem elszámolós lenne a módszer, hanem tényleg az lenne, hogy akkor ők is 37 Ft/kWh áron veszik a gridről , de akkor annyiért adnák el az áramot mindig, amennyit is ér? Ja, hogy akkor a büdös életbe nem térülnek meg a napbuzulás?

Szóval erre akkor térjünk vissza, ha 0 dotáció lesz rajta és nem használják a gridet lényegében virtuális akkunak ingyért...

Kérdezem én, akkor miért is nem támogatják ennyi erővel a bringával munkába járást? Az a napbuzuláshoz képest valóban környezetvédelem lenne, ha valaki a városban nem autózna mondjuk napi 2x5 km-et... Meg több hely lenne a városba.

Kicsit gondold át ezt a cseszegetést.

És végül fikázod a smartgridet.....
Mert szart sem ér. Iszonyatosan komplikált, n+1 hiba lehetősségel és valódi megtakarítást szinte nem érsz el vele. Akkor minek? A smart grid buzulás árából annyi magasabb hatásfokú erőművet lehetne építeni, hogy az több megtakarítást jelentene.

Érzek én itt némi tendenciát. :rolleyes:
Igen, én is. Házhoz mész te és sok analfabéta is a pofonért.

Az összetett mondatok második fele bár személyeskedésnek tűnik, még sem az, mivel ezek nem elítélendő dolgok. Viszont, ha mellette igaz az összetett mondat eleje is, akkor az azért eléggé kellemetlen.
Nem tűnik, mert ez az.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Nem kell szart enni ahhoz, hogy tudd nem jó dolog.
Honnan tudod hogy szar, ha vezetni sem tudsz, nem tartasz fenn autót, nem fizetsz biztosítást, és nem bírságolnak meg 10.000-re, ha lejárt a parkolójegyed?
De te fikázol!

A két autó dumával is mást fárassz
ÉN? Mikor fárasztottalak én valaha is két autó dumával? Papa most neked nagyon elgurult a gyógyszer.

Akkor áruld már el, miért kéne leborulnom az alma elé, aki még ezt is többért adná....?
Miért kéne leborulni? Nekem sincs iPhone-om, bár használok Apple gépet. De TE felhatalmazva érzed magad a fikázásra. Milyen alapon is?
Ha majd lesz szépen egy Apple eszközöd, és fél év használat után azt mondod, hogy szar, elfogadom. De így?!?!
(Megjegyzem, hogy pontosan az ilyen szerény IT érzékkel megáldott emberek számára csinálták olyanra az Apple operációs rendszereit, amilyenek.)

Te ezt a okos otthont nyomnád le a torkomon,
Dehogy nyomom! :eek: Ha megkérnél - sőt, ha fizetnél !!! - sem helyeznék neked üzembe ilyet. Mert még a nyakamra járnál, hogy hogy kell bejutni a lakásba. :)

Kicsit gondold át ezt a cseszegetést.
Én ténymegállapításokat tettem, amelyekkel láthatóan te magad is egyetértesz. Csak így egyben leírva elég kellemetlen neked visszaolvasni. Ezzel nem tudok mit kezdeni.
Légyszíves jelezd, hogy melyik megállapítás nem állta meg a helyét!

Iszonyatosan komplikált,
Már amennyire egy WIN 7 az. (Bocs ez aljas volt, visszavonom! :oops:)
 
M

molnibalage

Guest
Honnan tudod hogy szar, ha vezetni sem tudsz, nem tartasz fenn autót, nem fizetsz biztosítást, és nem bírságolnak meg 10.000-re, ha lejárt a parkolójegyed?
Van jogsim. Megcsináltam, hátha kelleni fog egyszer, mert volt rá pénz és időm akkor.

ÉN? Mikor fárasztottalak én valaha is két autó dumával? Papa most neked nagyon elgurult a gyógyszer.
Más fárasztott vele.

Miért kéne leborulni? Nekem sincs iPhone-om, bár használok Apple gépet. De TE felhatalmazva érzed magad a fikázásra. Milyen alapon is?
Más is fikázta. Mégis engem vegzálsz.

Én ténymegállapításokat tettem, amelyekkel láthatóan te magad is egyetértesz. Csak így egyben leírva elég kellemetlen neked visszaolvasni. Ezzel nem tudok mit kezdeni.
Légyszíves jelezd, hogy melyik megállapítás nem állta meg a helyét!
Édes istenem, most meg játssza a rébusz bácsi + agyturkász kombót...
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Na látod, az okosotthonban benne van az intelligens tűzjelző, meg flood controll is!
Flood control van fizikai kivitelben, minden kb. korszerű mosógépen, asszem aquastop a neve, a cső végén a bumszli. :)

Amúgy az okosotthon azért kell, hogy egész nap az Oasis-ben lehessünk majd 2047-ben. Addigra lesz vizelet- és székletleszívó robot is.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Árpicsek
M

molnibalage

Guest
Az M3-ason heti 5x közlekedve merek véleményt alkotni , meg se tudnák építeni mert folyamatosan lerombolnák !
Ennél ostobább ötletet keveset hallottam még. Építsük csak oda, ahol a balesetek rombolják.
Tegyük magasra, hogy a túlméretes szállítmányok is biztos elférjenek alatt...
Akkor jó erős oszlop kell. De jó, hogy akkor ezek balesetveszélyt GENERÁLNAK.

Az ökobarmok hülyesége nem ismer semmiféle határt.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ennél ostobább ötletet keveset hallottam még. Építsük csak oda, ahol a balesetek rombolják.
Tegyük magasra, hogy a túlméretes szállítmányok is biztos elférjenek alatt...
Akkor jó erős oszlop kell. De jó, hogy akkor ezek balesetveszélyt GENERÁLNAK.

Az ökobarmok hülyesége nem ismer semmiféle határt.


Csak jelzem a fórum tisztelt publikumának , hogy NEM a helyekkel van a gond a hiány ! Hanem a csatlakozási pontokkal . Az 500kW-osok még mehettek a 21 vagy régi 35kV-os hálózatokra amiket engedélyezett is a szolgáltató megfelelő számítások alapján de azzal a kikötéssel ha feszültség ingadozás van akkor a kis erőmű az első amit lekapcsolnak .
Na most ez a komolyabb 10-20-200MW-os parkokkal nem játszható el így min 75 kV-os hálózatra kell ráállni saját alállomással !
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom volt-e már, és ha igen már kapott-e agyfaszt mondjuk Balázs. Mély levegőt kattintás előtt!

https://gravitricity.com/

Energia tárolás... mélybe fúrt gödrökben levő liftekkel...
Semmi új, a darus változatától már agyfaszt kaptam évekkel ezelőtt...
Félelmetes, hogy milyen faszságokat tudnak kitalálni. Energisűrűséget szarni le, meg hogy a vízierőműnél azért éri meg a gravitációval dolgozni, mert

ad1 tároló közeg, a víz ingyen van. Esik az eső és összegyűjtöd
ad2 folyékony, könnyű szabályozni vele az turbina teljesítményét

Ezekre a liftes darus faszságokra egyik sem igaz. Konkrétan pont energia intenzív betonszarokat emelgetnének...
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 697
28 093
113
Szóba került múltkor mennyire sikerült a turbózöldeknek elcseszni Kaliforniában az gridet és kb szíriai szinten kell balanszolni, hogy ne omoljon össze a hálózat. Erre most rákontrázik a los angelesi főpolgi, hogy öö akkor tessék lekapcsolni mindent mert a zöld hülyeségünk miatt harmadik világbeli szintre süllyed a hálózatunk bocsika. Gg wp gratulálok
 
M

molnibalage

Guest
Szóba került múltkor mennyire sikerült a turbózöldeknek elcseszni Kaliforniában az gridet és kb szíriai szinten kell balanszolni, hogy ne omoljon össze a hálózat. Erre most rákontrázik a los angelesi főpolgi, hogy öö akkor tessék lekapcsolni mindent mert a zöld hülyeségünk miatt harmadik világbeli szintre süllyed a hálózatunk bocsika. Gg wp gratulálok
Azért ezt kemény. Persze az ökobarmok ezt is kimagyarázzák majd. A manfred féle balfaszok.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger