Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 963
113
A németeknek komoly atomiparuk volt, amit megbaszott a zöld hülyeség. Komoly kutatásaik voltak a tenyésztő reaktorok terén is, tóriumos reaktor kutatásuk is volt. Ezeket mind leállítottak, hogy majd a fúzió, és a nap/szél energia. Volumenben nem voltak egy Francia/Orosz szinten, de 15-20 éve még technológiailag pariban voltak.
Még annyi, hogy Iránnak a németek építettek reaktort. Emlékszem amikor a szankciók után a németek akkorát buktak, hogy az én prémiumom kellett a bukta ellensúlyozására...
 
M

molnibalage

Guest
Persze, igazad van. Csupán két külön aspektusára gondoltunk ugyanannak. Én "messzebbről" tekintettem a kérdésre, már a tényleges Nemzeti Nukleáris Üzemanyag Raktár intézményre gondoltam.
Akkor családi ház, nagy kerttel, sok kamerával, fegyveres őrség épületével és vasúti kapcsolattal. Kerekítési hiba. Nem tétel, nem számít. Indrastuktúrát nézve az üzemanyag szállítás lényegében nincs. Ez 0. Ahhoz képest, hogy mi kell más erőműnél. Mert pl. egyetlen szélkerék éves kenőanyag fogyasztása is több milló HUF. Az hány liter is? :)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 963
113
Akkor családi ház, nagy kerttel, sok kamerával, fegyveres őrség épületével és vasúti kapcsolattal. Kerekítési hiba. Nem tétel, nem számít. Indrastuktúrát nézve az üzemanyag szállítás lényegében nincs. Ez 0. Ahhoz képest, hogy mi kell más erőműnél. Mert pl. egyetlen szélkerék éves kenőanyag fogyasztása is több milló HUF. Az hány liter is? :)
És hány ICE autónyi? A villanyautókból az olajcserét is átvitték az erőműbe.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Először tanulj meg szöveget értelmezni, aztán lehet tovább folytatni a beszélgetést...
40 éve az okostelefonodból a következő dolgok léteztek:
Elektromágneses adattovábbíttás uszkve 100 éve (távíró)ű
Rádiókomunikáció kvázi 70 éve (szikratávíró)
Digitális számítógép 40 éve, ami alatt a 30 tonnás számítógépből pc lett.
És adatmegosztás a katonai hálózatokban. (sőt igazából már internet is...)
Ebből te nem tudtad volna elképzelni, hogy... oké
De abból az akuumlátor technológiából, ami 200 év alatt nem ért el 10X-es kapacitásbővülést, simán azt mondod, hogy 40 év múlva 100 milliószoros kapacitásbővülés valószínűsíthető...

Ez csak egy túlmagyarázott blabla ! Miért ne lehetne bármi a jövőben ? Bármi meg az ellenkezője is ! De azt állítani , hogy biztosan nem lesz az az igazi dilettantizmus !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
aztán a pécsi erőmű nem győzi elnyeli az erdőt)


Ezt a hülyeséget felejtsétek már el ! Teljesen megalapozatlan és dilettáns ! Csak Magyarország erdőterületei Trianon óta megduplázódtak 11%-ről 23-24%-ra cél előbb a 25 % majd a 30% . Jól haladunk ! A papíripar reformja után , hogy már túlnyomó részt újrahasznosított papír alapanyagból dolgoznak óriási gond volt , hogy az iparilag alacsony értékű fával mit kezdjenek . Hát így lett az általános biomasszát feljavító adalék ! De még mindig ott tartunk , hogy a kitermelt bruttó fatömeg 25-30%-a kint marad az erdőn (apadékként) és elrohad . Bőven elég lenne ha a gyökerek tuskók ott maradnának talajjavítónak , rovar élelemnek .
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Ezt a hülyeséget felejtsétek már el ! Teljesen megalapozatlan és dilettáns ! Csak Magyarország erdőterületei Trianon óta megduplázódtak 11%-ről 23-24%-ra cél előbb a 25 % majd a 30% . Jól haladunk ! A papíripar reformja után , hogy már túlnyomó részt újrahasznosított papír alapanyagból dolgoznak óriási gond volt , hogy az iparilag alacsony értékű fával mit kezdjenek . Hát így lett az általános biomasszát feljavító adalék ! De még mindig ott tartunk , hogy a kitermelt bruttó fatömeg 25-30%-a kint marad az erdőn (apadékként) és elrohad . Bőven elég lenne ha a gyökerek tuskók ott maradnának talajjavítónak , rovar élelemnek .
Fenét. Nézd meg Baté meg Taszár, Kiskorpád állomásokat, kb kétnaponta indul a vonat a pécsi fűtőműbe.
Mikor csináltam a vasúti tanulmányt rá, egyik állomáson sem volt szabad csökkenteni a rakodó kapacítást, pont ezért.
Taszár
https://www.google.com/maps/@46.363...4!1s_pqWMAQDWhUDyxn6L4X-gg!2e0!7i16384!8i8192
Kiskorpád
https://www.google.com/maps/@46.361...4!1s3TQLh3ep4K5LNM-gTHaFLw!2e0!7i13312!8i6656
 
M

molnibalage

Guest
Ezt a hülyeséget felejtsétek már el ! Teljesen megalapozatlan és dilettáns ! Csak Magyarország erdőterületei Trianon óta megduplázódtak 11%-ről 23-24%-ra cél előbb a 25 % majd a 30% . Jól haladunk ! A papíripar reformja után , hogy már túlnyomó részt újrahasznosított papír alapanyagból dolgoznak óriási gond volt , hogy az iparilag alacsony értékű fával mit kezdjenek . Hát így lett az általános biomasszát feljavító adalék ! De még mindig ott tartunk , hogy a kitermelt bruttó fatömeg 25-30%-a kint marad az erdőn (apadékként) és elrohad . Bőven elég lenne ha a gyökerek tuskók ott maradnának talajjavítónak , rovar élelemnek .
Azt nem értem, ha csak a napenergia iparban mozogsz, akkor miért akarod osztani ott az észt, amiről láthatólag lövésed nincs...? Személyeskedéssel karöltve...?
A Bakony erőmben járva láttam azt a fachips aprító gépet, ami sok méteres fából 10 sec alatt csinálsz chipset. Én ment rendesen az.
2010-ben is évi 100k tonna nagyságú fát evett meg, ha jól emlékszem.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Fenét. Nézd meg Baté meg Taszár, Kiskorpád állomásokat, kb kétnaponta indul a vonat a pécsi fűtőműbe.
Mikor csináltam a vasúti tanulmányt rá, egyik állomáson sem volt szabad csökkenteni a rakodó kapacítást, pont ezért.
Taszár
https://www.google.com/maps/@46.363...4!1s_pqWMAQDWhUDyxn6L4X-gg!2e0!7i16384!8i8192
Kiskorpád
https://www.google.com/maps/@46.361...4!1s3TQLh3ep4K5LNM-gTHaFLw!2e0!7i13312!8i6656
Az erőmű:
https://www.google.com/maps/@46.065...4!1s3ewwBr7pck0WTo94OO4bDA!2e0!7i13312!8i6656
 

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 067
9 179
113
Fenét. Nézd meg Baté meg Taszár, Kiskorpád állomásokat, kb kétnaponta indul a vonat a pécsi fűtőműbe.

Fősuli alatt 2 alkalommal voltunk a pécsi erőműben látogatáson. Első alkalommal éppen a szénről átállítás előtt. Akkor az volt a kommunikáció, hogy erdőgazdálkodási hulladékkal fűtik majd. Na aztán voltunk amikor már átállt biomasszára. Ami nagyon megmaradt: az aprító előtti vasúti kocsiban akkor rosseb nagy farönk volt, hogy egymagában kitöltötte a kocsit. Mindenki csak pislogott. Mondták ó azt a méretet bedarálják gond nélkül.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Fenét. Nézd meg Baté meg Taszár, Kiskorpád állomásokat, kb kétnaponta indul a vonat a pécsi fűtőműbe.
Mikor csináltam a vasúti tanulmányt rá, egyik állomáson sem volt szabad csökkenteni a rakodó kapacítást, pont ezért.
Taszár
https://www.google.com/maps/@46.363...4!1s_pqWMAQDWhUDyxn6L4X-gg!2e0!7i16384!8i8192
Kiskorpád
https://www.google.com/maps/@46.361...4!1s3TQLh3ep4K5LNM-gTHaFLw!2e0!7i13312!8i6656

"A papíripar reformja után , hogy már túlnyomó részt újrahasznosított papír alapanyagból dolgoznak óriási gond volt , hogy az iparilag alacsony értékű fával mit kezdjenek."

Ez valahogy elkerülte a figyelmedet . Nem mondtam , hogy nem használnak fát de a minőség és fafaj nagyon nem mindegy ! Az fűrészipari kihozatalunk az nagyon jó , tűzifára is van igény de a lágy lombosokból (fenyő , nyár etc) csak a tényleg jókra van piac , a java megy aprítéknak . A kemény lombosok un. papírfa minőségét is ma már javarészt a fűtőművek veszik fel . De például a cser mennyiség igen kis % használható fel ipari faként és tűzifának se viszik el az össze fent maradót a böhöm dimenziós rönkökkel senki nem akar bajlódni . A csert a fűrészipar nem használja csak minimális mennyiségben és a tűzifa felhasználás se korlátlan . Erdőt és fát meg nem hasra ütéssel termelünk !



Igen az erőművek/fűtőművek alapanyag terét fel kell tölteni ha megnézed fenyő , nyár , kőris , cser van a máglyába ! Ez erre hivatott , mondom vagy 10-15évvel ezelőttig a papír üzemek nyelték el , ma a fűtő/erőművek és a forgácslap gyárak .

Fősuli alatt 2 alkalommal voltunk a pécsi erőműben látogatáson. Első alkalommal éppen a szénről átállítás előtt. Akkor az volt a kommunikáció, hogy erdőgazdálkodási hulladékkal fűtik majd. Na aztán voltunk amikor már átállt biomasszára. Ami nagyon megmaradt: az aprító előtti vasúti kocsiban akkor rosseb nagy farönk volt, hogy egymagában kitöltötte a kocsit. Mindenki csak pislogott. Mondták ó azt a méretet bedarálják gond nélkül.


Az , hogy valamelyik fa nagyon vastag/dimenziós az még nem jelenti azt , hogy a faipar számára hasznos , sokkal jobb képet adna a máglya ha fa fajra megvizsgálnánk . Amíg nem volt biomassza felhasználás addig sok 10 000 m3 az ipar és a lakosság számára szükségtelen faanyag rohadt az erdőn .


Összességében megértem a gondolataitokat de azok nem átfogó ismereteken alapulnak hanem pillanatképeken . Ha egy vasúti állomás rakodóján sok a fa az nem jelenti azt , autómatikusan az erőmű a célállomás !
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
"


Összességében megértem a gondolataitokat de azok nem átfogó ismereteken alapulnak hanem pillanatképeken . Ha egy vasúti állomás rakodóján sok a fa az nem jelenti azt , autómatikusan az erőmű a célállomás !
Bakker, egy vasútállomás áttervezését úgy kezdem hogy csinálok rá forgalmi vizsgálatot, milyen vonatok mennek, és hova. Ebből tudom hány darab, milyen hosszú vágány kell. És ilyenkor nyilván látom hova mennek az irányvonatok, ha Pécsre a fűtőműbe, akkor talán joggal feltételezem hogy nem szék lesz a fából. Nyilván nem nézegettem milyen fa az, jó lenne-e amit felraknak az egri vár fedélszékébe, de azért azt sejtem hogy abból füst lett, és hamu.
 
M

molnibalage

Guest
Összességében megértem a gondolataitokat de azok nem átfogó ismereteken alapulnak hanem pillanatképeken . Ha egy vasúti állomás rakodóján sok a fa az nem jelenti azt , autómatikusan az erőmű a célállomás !
LOL
Nagy szavak attól, aki egy 10 sec Google keresést nem csinált arról, hogy itthon mi van az energiamixben...
Értjük, hogy a napbiznisznek betettek és neked fáj, de szerintem nem kellene a tényekkel vitatkozni.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and laiki

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 467
113
LOL
Nagy szavak attól, aki egy 10 sec Google keresést nem csinált arról, hogy itthon mi van az energiamixben...
Értjük, hogy a napbiznisznek betettek és neked fáj, de szerintem nem kellene a tényekkel vitatkozni.
PSSSZZTT,
giphy.gif

Nem figyelsz!
Elkerülte a figyelmedet, hogy @ogretankHU erdész! :p:D
 
M

molnibalage

Guest
PSSSZZTT,
giphy.gif

Nem figyelsz!
Elkerülte a figyelmedet, hogy @ogretankHU erdész! :p:D
Mi köze van ennek ahhoz, hogy akkor láthatólag nem tudja, hogy mivel mennek az erőművek...?
Mire érv az, hogy ő kicsoda, ha tudása pontatlan vagy hiányos...?

Dolgozhat felőlem valaki a sarki MacDonalds-ban is, de ha helyesen használja egy radaros vitában az antenna-egyenletet, akkor ez kit érdekel?
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Én csak azt tudom, hogy amióta az erőműveket tömik fával, a tüzifa ára pont a duplájára nőtt, nyilván nem véletlenül. És a szervezett falopás is jó üzlet. Ha beírja valaki a Google keresőbe, hogy "elloptak egy erdőt", szépen sorjáznak a találatok...
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Olyan ez, mint a sport. Élet erő egészség, míg nem versenyszerűen csinálja az ember, utána egészségromboló.
A fölösleges fahulladék eltüzelése és energetikai hasznosítása jó és CO2semleges. A biomasszaalapú energiatermelés meg környezetromboló.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Bakker, egy vasútállomás áttervezését úgy kezdem hogy csinálok rá forgalmi vizsgálatot, milyen vonatok mennek, és hova. Ebből tudom hány darab, milyen hosszú vágány kell. És ilyenkor nyilván látom hova mennek az irányvonatok, ha Pécsre a fűtőműbe, akkor talán joggal feltételezem hogy nem szék lesz a fából. Nyilván nem nézegettem milyen fa az, jó lenne-e amit felraknak az egri vár fedélszékébe, de azért azt sejtem hogy abból füst lett, és hamu.


Meg energia ! Az írásom többi része látom nem fogott meg !