Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@antigonosz

Hát azért Paks nem egy Csernobil, főleg, hogy teljesen más rendszerű reaktorok üzemelnek idehaza. Például a VVER reaktorokban víz a moderátor, nem pedig grafit, mint a felrobbant RBKM-ben. Az RBKM reaktor egyébként szép példája annak, hogy a szovjet mérnökök hogyan áldozták fel a biztonságot az olcsóság és könnyű kivitelezhetőség oltárán.

Ha valami kalamajka adódna ( ahogy kisebbek már voltak és egy súlyosabb is ) úgy ki lenne az aki odamenne rendet tenni???

Meg vannak erre is az eljárások, mivel azok meglétét előírják, és mivel mi itt vagyunk Európa közepén, ráadásul a Duna miatt összekötve másik 7 országgal (Fekete-tengert is beleértve), nyilván nem lennénk egyedül egy reaktorbaleset kezelésénél.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Én abszolút atmpárti vagyok de ez azért elgondolkoztató : http://hvg.hu/gazdasag/20130709_Brutalis_rekorddal_sokkol_a_nemet_napener
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 822
65 382
113
GrGLy, tudom hogy modernebb,és nem a szovjetúnió üzemelteti. :)
Azt is elhiszem hogy megvannak az eljárások. Viszont az országunk "gyors" reagálása az ilyen katasztrófa helyzetekre már pár viharnál bemutatkozott. De ha pl megtörténne mégis?
Honnét lenne 1800 helis fordulónk oda pár nap alatt a szállítandó teherrel. Vagy olyan önkéntesek akik bemennek oda dolgozni. És hova tennénk el 30-40 évekre onnét az ott lakó mit tudom én hány tízezer embert. Erre már nem hiszem hogy lenne terv.
És a következmények- még több lakos aki elhagyja az országot, a magyar mezőgazdasági termékeket meg kb soha sem tudnánk eladni külföldön. Mert nem vennék meg max potom áron.

Hát én nem tudom tőlem a legjobb lehet a világon, de én akkor se szívesen költöznék Paksra. És még itt van Temelín is a cseheknél ami hozzám közelebb van azt hiszem.
 
M

molnibalage

Guest
Lehet ha jobban kijönne alaperőművel történő áramtermelés "rángatás" nélkül, felesleggel. Vagyis annyit megtermeltetni alaperőművekkel, mint ami a maximális hazai fogyasztás +X%, a minimumnál termelnének a semmibe vagy exportra, a maximumnál meg csak belső fogyasztásra.

Sajnos a rendszer nem így működik... A felesleggel a tározós erőművek lennének üzemeltethetőek, ha lenne ilyen itthon. Akkor lényegében az alaperőmű észjakai feleslegese gyak. fepufferolná a nappali fogyasztást. A tározós erőmű összhatásfoka 70% táján van, ami az olcsó atomáram árát alig emelné meg, de lényegében tárolhatóvá teszi ameddig a tározó vízszintje engedi.

<i>Javaslom tanulmányozásra a Temzén kiépült árapály erőművet.</i>

Mit tanulmányozzak rajta? A világ nagy részén meg nem nagy az árapály és nem rakhatod a partot és a folyókat ezzel tele. Sokan élnek terngerparton, de ez kevés. Ez is egyelőre csak játszadozgatás. A probléma, hogy nem akkor kell játszadozni, amikor a világ villamos energia termelése lassan már az igények után fog loholni és a világ erőműparkjának elég nagy százaléka sürgősen cserére szorul. A francia atomkapacitás egyszerre fog kiszállni a rendszerből, 10-15 év alatt kell majd pótolni. Húzos lesz.
 
M

molnibalage

Guest
Én abszolút atmpárti vagyok de ez azért elgondolkoztató : http://hvg.hu/gazdasag/20130709_Brutalis_rekorddal_sokkol_a_nemet_napener

A cikk pontatlan sőt, egyenesen félrevezető. A nap és szél együtt volt ennyi és úgy, hogy egy igen rikta esemény közrejátszott. Egyszerre volt kánikula és erős szél, aminek elfőrdulási esélye évente 1-2 nap vagy annyi sem, ezen felül nem a csúcskapacitáskor elért érték.

Egy teljes évre vetítve a nap és szél még a 20%-ot sem éri el emlékeim szerint úgy, hogy az német áram ára majdnem <b>kétszerese már a magyarnak</b> és még dárgább lenne, ha az összes atomerőmű leállt volna. A hálózatbiztonság meg a béka segge alatt. Az elmúlt 1,5 évében már kétszer volt olyan, hogy a német hálózat majdnem megfeküdt és vitte volna magával a környéket is.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
molni lehet ha nem így működik csak egy gyors légből kapott számítás alapján jött az ötlet. Ha az atomáram felébe kerül a foszilis áramnak, akkor igaz, hogy pazarlás, de szigorúan anyagi oldalról nézve megteheted, hogy az áram fele elvesszen és a zsebed mégis ugyanúgy áll, mintha foszilisan termelnél meg pont annyit amennyi kell. Ennyire persze nem lenne drámai a helyzet a valóságban és ezen a javasolt tározós megoldás javíthat, ha olcsó a kiépítése.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
szerintem nagy hibát követnek el a németek ezzel az átállással,ezért szeretném ha sok-sok áramot adnánk el nekik jó pénzért!
 
M

molnibalage

Guest
Ha az atomáram felébe kerül a foszilis áramnak, akkor igaz, hogy pazarlás, de szigorúan anyagi oldalról nézve megteheted, hogy az áram fele elvesszen és a zsebed mégis ugyanúgy áll, mintha foszilisan termelnél meg pont annyit amennyi kell.

A rendszer nem így működik. Ha semmi nem eszi meg az erőműved teljesítményét, akkor le kell lőni. Atomnál meg ilyet nem csinálhatsz nagyon kevés olyan atomerőmű van, aminek a teljesítményét rángathadot. A franciákál van ilyen, mert 75-80%-os termelési részaránynál ez máshogy nem megy.

Ennyire persze nem lenne drámai a helyzet a valóságban és ezen a javasolt tározós megoldás javíthat, ha olcsó a kiépítése.

Nem az árral van elsősorban probléma, hanem a társadalmi elfogadottsággal az adott helyszínen, a zöldbalfaszok és a "környezetvédelem" címszóval meg lehet torpedózni, de azért egy 1500 MWe stabil megevésére képes rendszer mérete számomra ismeretlen, soha nem számoltam még.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@antigonosz

Én Pakson nőttem fel, szüleim is ott dolgoztak 5-6 évvel ezelőttig :)

Nagyon sok csillagnak kéne ahhoz együtt állnia, hogy Pakson reaktorrobbanás történjen, ami nem is a Csernobilhez hasonló lenne, hanem "csak" gőzrobbanás, mivel nincs grafit a reaktorban (nagy mennyiségű gőzt meg jóval könnyebben vezetsz el, mint x tonna grafitot). Egyébként a legbiztonságosabb hely a környéken pont az erőműben van, mivel az ott dolgozóknak bunkerek vannak kialakítva, hogy baj esetén onnan lehessen tovább üzemeltetni a berendezéseket (ezeket egyébként használták is az egyik nagy havazáskor, amikor nem lehetett kijutni az erőműből, talán 2002-ben (mondjuk az ügyeletes sofőröket nem nagyon zavarta a dolog, ők hólánccal simán fuvarozták, akiket kellett)).

A Pakson és környékén lakó több tízezer ember kitelepítésére pedig megvannak a tervek, eleve az erőműnél 30+ busz áll, amely az ott dolgozókat is fuvarozza, illetve a Gemenc Volánnak is van helyben telepe. Nem tudom, hogy még mindig ott áll-e, de ezelőtt 10 évvel biztosan volt vonat is tartva az erőműben direkt arra, hogy azokat a dolgozókat kimenekítsék, akikre nincs feltétlenül szükség egy baleset esetén (pl. irodisták).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 822
65 382
113
Ha ez így igaz ahogy leírtad GrGLy, akkor kicsit már másabb a kép. Talán KV-nél azért jobban közreadhatnák hogy olyankor ki mit lépne mindenesetre. Egy gőzrobbanás estén - ahogy írtad- pl mivel kellene számolni?
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@antigonosz

Nos, nem is robbanást kell elképzelni, hanem gőzkitörést, amely pillanatok alatt játszódik le. Tulajdonképpen a legsúlyosabb eshetőség itt le is van írva:

http://www.atomeromu.hu/download/1585/Biztons%C3%A1gv%C3%A9delmi%20rendszerek.pdf

Ha még ez is csődöt mond és kijut a szabadba a radioaktív gőz, akkor jönnek a kitelepítések széliránytól függően (amiben nagy segítség a 30 km-es körzetben kiépített szirénarendszer, amin tájékoztatást is tudnak adni).
Alább a földrengések elleni intézkedésekről írnak:
http://www.atomeromu.hu/download/6181/A%20paksi%20atomer%C5%91m%C5%B1%20f%C3%B6ldreng%C3%A9sbiztons%C3%A1ga.pdf

Itt talán a legérdekesebb rész az utolsó fejezet ("Mi történik az atomerőműben földrengés esetén?"), ebből látszik, hogy a legtöbb biztonsági rendszer automatikus az erőműben, emberi beavatkozást nem igényel. Tulajdonképpen a vezénylőben (egy-egy blokk "agya") az adott reaktorblokk irányításáért felelős 4 ember akkor csinál mindent jól, ha nem kell semmit se csinálniuk.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Én abszolút atmpárti vagyok de ez azért elgondolkoztató : http://hvg.hu/gazdasag/20130709_Brutalis_rekorddal_sokkol_a_nemet_napener
Fájhatott is a feje az áramelosztónak miatta. Hogy a faszba állítsák le arra az egy percre a többi erőművet?
Elmondom, amit én tudok, ha valaki jobban tudja, javítson.
Szóval: a napelemeket qrwa környezetszennyező módon Kínában gyártják. Ha nem, akkor bezárják a gyárat. Pl. nálunk. A napelem drága, és sose térül meg az ára. Ugyanis nem örök életű. Van neki felezési ideje. 18 év alatt esik felére a teljesítménye. Épp mire megtérülne, vagyis, amikor még minuszban vagy, dobhatod ki, és veheted jó drágán az újat. Arról nem is beszélve, hogy azt előbb meg is kell érni.
Nem rég olvastam, hogy fejlesztettek valami 3D napelemet, ami olyan prizma szerű, és a benne kóválygó fényt jó soxor megfeji. Erről többet nem tudok.
Az a fő gond, hogy amikor a Nap süt, nem kell annyi áram. Ugyanis világos van. Kivétel a légkondi. Ebből következik, hogy olyan helyekre kellene a napelemeket tenni, ahol akkor van dél, amikor nálunk este. A sivatag, és a magas hegyek lennének a jó hely, tehát nekünk kb. Tadzsikisztánba kellne telepítenünk a magyar napelemparkot. Az meg ugye mohamedánia. Akarod, hogy lecsapják az áramot, ha nem térsz meg? Na ugye. És még nem is beszéltünk a szükséges szupravezető távvezetékről.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Molni!
Az elektromos járművek kényszerű (de örömteli) terjedésével valószínűleg fejlődni fognak a megújuló energia kiaknázási lehetőségei is. Ez a közeljövő zenéje.

Lítiumból még annyi sincs, mint olajból. Valami más akumlátor kellene. Mondjuk, én nagyon bírnám, ha beindulna más bolygókon a bányászat.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
<blockquote rel="Luthero"><p style="margin-bottom: 0cm">Az atom erőműveknél én úgy tudom , hogy a legnagyobb gond a hulladékkal van , még pedig a nagy aktivitás hulladékok végleges eltárolásával . Ezt még nem oldották meg a világon sehol, ha jól tudom.
Szerintem itt a legnagyobb gond a nép meggyőzésével van. Van a világnak egy csomó olyan szeglete, ahol nem zavarna senkit. Kinézni egy jó kis sivatagi vádit, megfelelő előkészítés után odahordani, és eltemetni. Ha esetleg leolvad, akkor sincs nagy baj, irány a Föld közepe. Mehet oda, ahonnan jött.
Másik változat: Bele egy régi vasúti gabonaszállító kocsiba, kiönteni betonnal, azt irány a Marianna árok. Onnan se jön többet föl. Ezer év alatt meg be is eszi a Föld.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Az orosz tervek alapján az építendő 2 blokk sokkal biztonságosabb lenne mint a meglévők! Pedig a meglévők is a világ legbiztonságosabbjai közt vannak nyilvántartva.Tanulmányaim emlékei szerint a paksi erőmű csak azért kapott pár minusz pontot mert tervezésekor nem vették figyelembe egy rázuhanó utasszállító lehetőségét !
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
A Mariana árokkal az a gond hogy éppen a világ eggyik szeizmikusan legaktívabb területe! Földmozgás esetén csúnyán visszakapnánk az egészet az 1500 év felezésű anyagokból.....
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
@hiryu
Pakson volt baleset valaha is? Pedig az is orosz, ráadásul 40 évvel ezelőtti...
Volt bizony. Az oroszok és a franciák kézenfogva csinálták. Ráadásul olyan mérnöki baklövés, amin egy szakmunkástanuló is szétröhögi magát. Felülről töltöttek egy tartályt, amiben valami fűtőrudak voltak.
Géptan egyes, második osztály.
Képzeld el, mi lenne az autóddal, ha a hűtőbe fölülről menne a viz.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A Mariana árokkal az a gond hogy éppen a világ eggyik szeizmikusan legaktívabb területe! Földmozgás esetén csúnyán visszakapnánk az egészet az 1500 év felezésű anyagokból.....

Aztán hogyan? Ott befelé megy a földkéreg. Különben is: 11 km víz alatt akármi is történhet.
 
M

molnibalage

Guest
...tehát nekünk kb. Tadzsikisztánba kellne telepítenünk a magyar napelemparkot. Az meg ugye mohamedánia. Akarod, hogy lecsapják az áramot, ha nem térsz meg? Na ugye. És még nem is beszéltünk a szükséges szupravezető távvezetékről.

Ez a rész már önmagában azért téves, mert ekkora távolságba nem szállítasz áramot.

A fogasztásra való megjegyzésed is téves. https://www.mavir.hu/web/mavir/rendszerterheles

Nézegess napokat nyáron, tavasszal és télen, egy hetes átfogasban, hogy az időjárási egyenletlenséget kiátlagold az adott évszak tekintetében. Télen 12:00 és 18:00 táján van csúcs, nyáron meg csak egy nagy púp és 12:00-14:00 között van a csúcs.
 
M

molnibalage

Guest
Mondjuk, én nagyon bírnám, ha beindulna más bolygókon a bányászat.

Jelenlegi technológiához képest 1-2 nagyságrenddel olcsóbban űrrepkedve is az jön ki, hogy ararudakat és 100% tisztaságú gyémántot sem érné meg hazahozni úgy, hogyha csak az objektum felszínén kellene felszedegetni azokat. Az Apollo program anno 25 millárd dollárba fájt - akkori árfolyamon - és 400 kg kőzetet hoztak ebből haza. Ok, volt más tudományos kutatás is, de ez a nagyságrend. Számold ki a holdkőzet árát... Jelenleg az egyetlen bányászható potenciál a Holdon található egyik He izotóp, de az is csak akkor, ha már lenne működő fúziós erőmű...