Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
Holoda Attila elmondta nem feltétlen volt átgondolt lépés, hogy 2013-ban a magyar állam megvásárolta az E.ON-tól a gázüzletágat, hiszen így be kellett lépnie egy olyan piacra, ahol relatív kis szereplőnek számít. Az oroszokkal kötött hosszútávú szerződés évi 4,5 milliárd köbméter gázról szól, miközben a német E.ON 50-55 milliárd köbméter gázról tárgyalt. Az árakon akkor lehetne csökkenteni, ha a viszonylag olcsó hazai kitermelés nagyobb lenne, vagy több helyről vásárolnánk és a különböző beszállítókkal szemben így jobb alkupozíciónk lenne, utóbbi már csak azért sem valósul meg, mert a kormány gyakorlatilag egy eladónak elkötelezte magát.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
Pisti, alapvetően úgy hogy unió és nato szimpatizàns vagyok bizonyos fokig. Ezen kurva jót röhögtem.
Mivel pont most néztük végig hogy könyököl mindenki magának energiahordozót és nyersanyagot amint a stabil ellátás ingadozni látszott...
Ez azért nem igaz, mert több energiafajtában történelmi mélyponton a fosszilis energiahordozók ára jelenleg.. Valahogy ez nálunk nincs a narratívában...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Valahogy jobban hiszek Holoda Attilának (volt fideszes energiaügyi államtitkárnak, mint egy akkora fasznak mi Te vagy). Például a szaktudásért és kultúráltságáért is, Ő még vállalja is a nevét)

Ma már nagyon nem igaz az a folyton ismételgetett kormányzati narratíva, hogy az oroszokhoz vagyunk kötve energiaellátás szempontjából – mondta a szeretlekmagyarország.hu portálnak adott interjújában Holoda Attila. Úgy fogalmazott: „Ma már geográfiai szempontból nem lényeges kérdés, hogy egy országnak van-e tengeri kijárata, vagy nincs, az Európai Unió pont arról szól, hogy ez ne okozzon problémát. Egy közösség tagjai vagyunk, tehát például, ha Horvátországnak van tengeri kijárata, és nekünk van vezetékes kapcsolatunk Horvátországhoz, akkor használjuk azt”.
„Ma már ott tartunk, hogy Szlovákiával is össze vagyunk kötve, ők meg a lengyelekkel. A lengyelek összekötötték magukat a norvégokkal, továbbá van LNG-termináljuk is. Tehát ma már eljutottunk oda, hogy a jól szervezett energiainfrastruktúrának köszönhetően akár lengyel, litván vagy norvég LNG-ből is tudunk vásárolni.



– fogalmazott az energetikai szakértő, aki korábban is beszélt már az Indexnek az oroszokról való leválás kérdéséről.
Holoda Attilával sok mindenben nem értek egyet és még sokan mások sem. Ő is csak egy a “szakértők” közül. A nagy horvát összeköttetésről csak annyit mondanék épp most emelték meg a horvátok az Adria vezeték tranzit díját az EU átlag ár háromszorosára.. kb ennyit számít a saját tengeri kijárat. És akkor még arról nem beszéltünk honnan miből mennyiért hozol fel azon a vezetéken.
Azt meg végkép nem tudom miből gondolod, hogy Paksba nem lesz turbina vagy vezérlő vagy bármi. Először is a hiedelmekkel ellentétben az orosznak van saját turbinája (magának is LMZ-t tesz bele) és vezérlése is, de mindez van a franciának is és el is fogja adni, de a koreainak is, sőt a kínaiak is ha nagyon kell. Pár éve a románok még egy egész atomerőművet akartak felhuzatni a kínaiakkal, alá volt írva a szerződés is, csak aztán szóltak nekik, hogy nem kéne.
Nekem az egészben az az elképesztő, hogy emberek meghallgatnak egy előadást és onnantól szakértőnek érzik magukat. Legyen szó energetikáról, akkumulátor gyártásról vagy akár haditechnikáról. Meghallgatott egy előadást és ő már tudja… simán elkezd másokat okítani vagy akár újságcikkeket írni róla. Szerinted Iránba hogy épít az orosz atomerőművet? Nyugati turbinával meg vezérléssel? Ezen elgondolkodtál már esetleg? Csak mert oda épp most húznak fel egy VVER 1000-es reaktort. Szerinted oda mit tudnak bevinni? Aztán mégis megoldják. Én elhiszem, hogy most épp divat az oroszokat ilyen szőrös barom barlanglakónak nézni, de az a helyzet vannak iparágak amelyben nagyon komoly tudással rendelkeznek. A nukleáris iparban jelenleg top 1 kategóriát képviselnek.. mindenki kullog utánuk az a nagy büdös helyzet. És az teljesen független attól ki milyen gaztetteket követ el ukrajnában.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
FAZ: az embargót megkerülve vígan veszik az orosz olajat az egyébként nagyon harcias lengyelek
Forrás: https://kuruc.info/r/4/255398/
Hozzáteszem egyre nagyobb a szürke és feketeimport. van egy rakás olcsó orosz olaj , amelyet összeöntenek más országokéval, megy mindenféle átfejtés, a Libériai stb. olcsó országok tankhajóit stb. rakásig töltik cserélgetik, lassan a másodlagos piac annyira megnőtt, hogy egy inkább ellenőrizhetetlenné válik. Azonban ez akkor is komoly veszteséget okoz Oroszországnak, mert többletköltség, valamint hoszabb az átfutási ideje az eladó és vevő között tranzakcióknak, ráadásul a fizetés is nehezebb..
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 192
33 586
113
Hozzáteszem egyre nagyobb a szürke és feketeimport. van egy rakás olcsó orosz olaj , amelyet összeöntenek más országokéval, megy mindenféle átfejtés, a Libériai stb. olcsó országok tankhajóit stb. rakásig töltik cserélgetik, lassan a másodlagos piac annyira megnőtt, hogy egy inkább ellenőrizhetetlenné válik. Azonban ez akkor is komoly veszteséget okoz Oroszországnak, mert többletköltség, valamint hoszabb az átfutási ideje az eladó és vevő között tranzakcióknak, ráadásul a fizetés is nehezebb..
te veszteségnek számolod azt ami nem ármaximált nyereség.
az nem veszteség. csak nem ármaximált áron eladott termék.
amikor én csinálok egy akciót a mézen és 500 ft al olcsobban adom mint amúgy nekem az az 500 ft nem veszteség. a nyereségem a mézen úgyan úgy megvan 500ft + vagy - (de én amúgy sem ármaximalizálok alapból sem.)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
Holoda Attilával sok mindenben nem értek egyet és még sokan mások sem. Ő is csak egy a “szakértők” közül. A nagy horvát összeköttetésről csak annyit mondanék épp most emelték meg a horvátok az Adria vezeték tranzit díját az EU átlag ár háromszorosára.. kb ennyit számít a saját tengeri kijárat. És akkor még arról nem beszéltünk honnan miből mennyiért hozol fel azon a vezetéken.
Azt meg végkép nem tudom miből gondolod, hogy Paksba nem lesz turbina vagy vezérlő vagy bármi. Először is a hiedelmekkel ellentétben az orosznak van saját turbinája (magának is LMZ-t tesz bele) és vezérlése is, de mindez van a franciának is és el is fogja adni, de a koreainak is, sőt a kínaiak is ha nagyon kell. Pár éve a románok még egy egész atomerőművet akartak felhuzatni a kínaiakkal, alá volt írva a szerződés is, csak aztán szóltak nekik, hogy nem kéne.
Nekem az egészben az az elképesztő, hogy emberek meghallgatnak egy előadást és onnantól szakértőnek érzik magukat. Legyen szó energetikáról, akkumulátor gyártásról vagy akár haditechnikáról. Meghallgatott egy előadást és ő már tudja… simán elkezd másokat okítani vagy akár újságcikkeket írni róla. Szerinted Iránba hogy épít az orosz atomerőművet? Nyugati turbinával meg vezérléssel? Ezen elgondolkodtál már esetleg? Csak mert oda épp most húznak fel egy VVER 1000-es reaktort. Szerinted oda mit tudnak bevinni? Aztán mégis megoldják. Én elhiszem, hogy most épp divat az oroszokat ilyen szőrös barom barlanglakónak nézni, de az a helyzet vannak iparágak amelyben nagyon komoly tudással rendelkeznek. A nukleáris iparban jelenleg top 1 kategóriát képviselnek.. mindenki kullog utánuk az a nagy büdös helyzet. És az teljesen független attól ki milyen gaztetteket követ el ukrajnában.
Jelenleg az a helyzet Paks-sal kapcsolatban, hogy hiába emlegetnek mindenféle - elsősorban magyar engedélyeket - egyszerűen a jelenlegi EU szabvány és az Orosz más. (nem mondom, hogy jobb, vagy rosszabb). Maga a két szabváy közti implementáció sok-sok esetben még mindig problémák tárgya, és néha egyáltalán nem kivitelezhető.). Fordítási és egyéb problémák is vannak, nagyon-nagyon sok maga a dokumentáció is. Engem nagyon nem érdekel se az iráni sem egyéb nem EU országban felhúzott erőmű. Az érdekel, hogy a finn amely hasonló mint a magyar mikor fog működni, és az, hogy a magyar megépül-e. Jelenleg nyugati beruházokkal, gyártókkal lenne megvalósítva, amelynek áttervezése (mert X,Y nem szállít) és még egyre inkább problémás lesz ez a fajta gyakorlat) áttervezéseket igényel, újabb kompatibilitási problémák forrása lehet.
Paks I. egyébként biztonságosan működött, müködik, a nyomottvizes atomerőművekkel amúgy sincsenek nagy problémák sehol a világon, ami vannak, az előregedésből, vagy elégtelen ellenőrzési rendszerekből áll, amelyek mögött meg az van, hogy mások voltak a biztonsági szabványok 30-20-10 éve mint most.. Én nem Paks2 ellen szurkolok, sőt atomenergia párti vagyok, de szerintem nem fog megvalósulni a közeljövőben a politikai helyzet miatt. Talán mivel az építkezés kvázi kezdeti fázisban van, még mindig jobb megoldás lenne egy komplett francia erőmű megrendelése. (de ennek nem néztem utána, csak saját elmélet).
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 942
19 231
113
Ember, most nézed végig, hogy a kurva nagy összeborulásban a németek éppen megbasszák az atomerőmüvünket. Micsoda váltás, akkor mostmár látszik, hogy függetlenek lettünk ugye? :D :D :D
Nem csak a mi erőművünk, de a saját iparuk is. Anno sokat szívott a Siemens már hasonlók miatt, az európai ipar versenyképtelenségén kesergők, hogy jajj nincs európai facebook/google, talán jobban tennék, ha azt, ami van, és élvonalbeli (vagy legalább másodvonalbeli), nem kúrnák szét.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Ez azért nem igaz, mert több energiafajtában történelmi mélyponton a fosszilis energiahordozók ára jelenleg.. Valahogy ez nálunk nincs a narratívában...
Most.
Ősszel meg kurvára nem ez volt. Csak azóta aki tudta megtöltötte minden tàrozójàt és ezért csökkent a kereslet és ebből adódóan és az ár is.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 796
14 297
113
Sok egyéb fórumban az utóbbi időkben egyre gyakoribb téma lett a "lájtos" atomfegyver , az EMP használata. Én most nem egész kontinensrészeket lefedő, több Mtonna hatótöltet felrobbantására gondolok, mert az egyértelműen az azt követő III. Vh vagy anélkül is visszataszít bennünket a kőkorszakba. Kissebb hatótöltet esetében (főleg műholdakra vadászva, vagy nagyjából egy két ország területét érintő csapásra gondolok)
Mi lesz a rengeteg napelemmel? Azok mint egy energiagyűjtő antennák merednek az égre..
Átég e a félvezető felület, az inverterekben gondolom ledobják a sapkájukat a félvezetők?

Van e ezzel kapcsolatos kutatás és mérés? (Az EMP re van fennt anyag a NET en, de a napelem EMP állóságára nem találtam.).
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Valahogy jobban hiszek Holoda Attilának (volt fideszes energiaügyi államtitkárnak, mint egy akkora fasznak mi Te vagy). Például a szaktudásért és kultúráltságáért is, Ő még vállalja is a nevét)

Ma már nagyon nem igaz az a folyton ismételgetett kormányzati narratíva, hogy az oroszokhoz vagyunk kötve energiaellátás szempontjából – mondta a szeretlekmagyarország.hu portálnak adott interjújában Holoda Attila. Úgy fogalmazott: „Ma már geográfiai szempontból nem lényeges kérdés, hogy egy országnak van-e tengeri kijárata, vagy nincs, az Európai Unió pont arról szól, hogy ez ne okozzon problémát. Egy közösség tagjai vagyunk, tehát például, ha Horvátországnak van tengeri kijárata, és nekünk van vezetékes kapcsolatunk Horvátországhoz, akkor használjuk azt”.
„Ma már ott tartunk, hogy Szlovákiával is össze vagyunk kötve, ők meg a lengyelekkel. A lengyelek összekötötték magukat a norvégokkal, továbbá van LNG-termináljuk is. Tehát ma már eljutottunk oda, hogy a jól szervezett energiainfrastruktúrának köszönhetően akár lengyel, litván vagy norvég LNG-ből is tudunk vásárolni.



– fogalmazott az energetikai szakértő, aki korábban is beszélt már az Indexnek az oroszokról való leválás kérdéséről.
Ba.. meg Holodával együtt dolgoztam a MOL nál. Ő kutatás termelés Divíziónál volt soha nem dolgozott a gáz kereskedelemnél te i..óta. Amióta elzavarták a MOL tól 500 millás végkielégítéssel azóta okosodott meg ennyire. Kibaszottul nem értett hozzá és nem is ismerte hogy mi mit csinálunk az oroszokkal. Baromságokat beszél ezt már többször leírtam a villamos szekcióban keresd vissza, hogy hogy működik a gázkereskedelem és a gázellátás Magyarországon. Többször leírtam az LNG gáz és a vezetékes gáz árának a különbségét. Leszarom Holodát nem értett hozzá és most sem ért hozzá és ráadásul már vagy 10 éve még csak nem is tud infot szerezni a MOLból ahonnan kitették. Csak fröcsög az idióta a Fidesz ellen, mert reménykedik hátha lesz belőle valami, NEM LESZ.
Amikor meg ki kellett a szakembereket rúgni a MOL-tól ő volt az első aki asszisztált a Hernádiéknak, csakhogy pozícióba jusson. Egy igazi kétszínű rohadék.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Most.
Ősszel meg kurvára nem ez volt. Csak azóta aki tudta megtöltötte minden tàrozójàt és ezért csökkent a kereslet és ebből adódóan és az ár is.
Majd nyáron újra indul a "rally" a gázért: az árszint megint elszáll és a forint is jelentőset fog gyengülni emiatt várhatóan az év második felében...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Holoda Attila elmondta nem feltétlen volt átgondolt lépés, hogy 2013-ban a magyar állam megvásárolta az E.ON-tól a gázüzletágat, hiszen így be kellett lépnie egy olyan piacra, ahol relatív kis szereplőnek számít. Az oroszokkal kötött hosszútávú szerződés évi 4,5 milliárd köbméter gázról szól, miközben a német E.ON 50-55 milliárd köbméter gázról tárgyalt. Az árakon akkor lehetne csökkenteni, ha a viszonylag olcsó hazai kitermelés nagyobb lenne, vagy több helyről vásárolnánk és a különböző beszállítókkal szemben így jobb alkupozíciónk lenne, utóbbi már csak azért sem valósul meg, mert a kormány gyakorlatilag egy eladónak elkötelezte magát.
Ezt is leírtam már többször hogy egyensúlyozott az E-ON a gázárakkal az átvételi pontokon. Az E-ON több belépési ponton vette a gázt az oroszoktól és milyen érdekes minden belépési ponton más volt a gázára. Na kitalálod melyik belépési ponton volt a legdrágább elárulom beregszász. A rohadék németek magyarországgal puffereltek és ide rakták a legdrágább árat.
De mondok mást, belekényszerítettek minket a diverzifikálásba, lsd más forrásból is venni kell gázt és persze tőlük a HAG-on. Persze ugyan azt az orosz gázt adták el drágábban rosszabb rugalmassági tényezőkkel (5% eltéréssel) és külön fizettettek a pufferelésért.
Ezért kellett rögtön visszavenni ezt meg a tárolást is.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 942
19 231
113
Sok egyéb fórumban az utóbbi időkben egyre gyakoribb téma lett a "lájtos" atomfegyver , az EMP használata. Én most nem egész kontinensrészeket lefedő, több Mtonna hatótöltet felrobbantására gondolok, mert az egyértelműen az azt követő III. Vh vagy anélkül is visszataszít bennünket a kőkorszakba. Kissebb hatótöltet esetében (főleg műholdakra vadászva, vagy nagyjából egy két ország területét érintő csapásra gondolok)
Mi lesz a rengeteg napelemmel? Azok mint egy energiagyűjtő antennák merednek az égre..
Átég e a félvezető felület, az inverterekben gondolom ledobják a sapkájukat a félvezetők?

Van e ezzel kapcsolatos kutatás és mérés? (Az EMP re van fennt anyag a NET en, de a napelem EMP állóságára nem találtam.).
Inkább a tetőről az inverterhez menő vezeték mint antenna ami veszélyes szerintem. Ha kiég a félvezető a napelemben, oda se neki, de ha az a hosszú vezeték antennaként összeszedi az energiát a gyorsan változó mágneses mezőből, akkor az bizony tüzeket okozhat, és a kommunikációs és irányítási rendszerek (valamint esetleg a közművek) meghibásodása/túlterheltsége mellett ezek sokkal súlyosabb következményűek lehetnek, mint ha egy mezei hétköznap egy közeli villámcsapás miatt történne ilyen esetleg.

Van védelem ezeken a vonalakon, hogy egy elég-e ilyen extrém esetben, azt nem tudom.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Még csak annyit. Amiről Shiffer beszélt, teljesen mindegy ki melyik oldalhoz tartozik. Van kell legyen egy nemzeti minimum ami mindenkinek fontosabb kell legyen mint az ideológiai külföldi partnere. Van az országnak érdeke és az mindenek felett kell lennie.

A MAI ellenzék (a rohadékok, libernyákok, hazaárulók stb kinek melyik tetszik) kivéve a Mi HAZÁNK) ezt nem tudják megugorni, tehát akik ezek szekerét tolja az a zárójelben lévő, nem lehet velük, és szabad szépen értelmesen beszélni. ennyike
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Még egy apróság Pisti barátunknak. Holoda energetikai istened Moszkovita nem hiába volt tevékeny a Miskolciak vezetésből való eltávolításában. Ugye nem kell magyaráznom, hogy kik voltak a Moszkoviták az energia iparban!!! ;)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 192
113
Most.
Ősszel meg kurvára nem ez volt. Csak azóta aki tudta megtöltötte minden tàrozójàt és ezért csökkent a kereslet és ebből adódóan és az ár is.
és ez a ciklikusság követi egymást. Minden évben.. Az orosz fosszilis termék nem fog hiányozni, mert diverzifiálódik, más piacokon jelenik meg, kevesebbet kapnak érte, (ahogy india és kína is kevesebet fizet az orosznak mint az EU országok anno) és pénzt fog elnyelni az embargo elkerülése is. Ez persze Európának is plusz költség, de a diverzifikáció haszna nem mindig csak a prompt termék árán látható, hogy nyereséges-e vagy nem..
Mindenképpen a többlábűság jobb az energiaszektorban is nem egy ország kénye-kedve, hanem több országból való beszerzés a megfelelő a jövőben, valamint az energiamixben is több forrás és több energiafajtából kell kielégíteni a szükségletet.
Más iparágban is ez a fontos tényező, ezért jöttek rá már a nyugati cégek egy részénél is, hogy nem szabad mindent kiszervezni kínába..
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 796
14 297
113
Inkább a tetőről az inverterhez menő vezeték mint antenna ami veszélyes szerintem. Ha kiég a félvezető a napelemben, oda se neki, de ha az a hosszú vezeték antennaként összeszedi az energiát a gyorsan változó mágneses mezőből, akkor az bizony tüzeket okozhat, és a kommunikációs és irányítási rendszerek (valamint esetleg a közművek) meghibásodása/túlterheltsége mellett ezek sokkal súlyosabb következményűek lehetnek, mint ha egy mezei hétköznap egy közeli villámcsapás miatt történne ilyen esetleg.

Van védelem ezeken a vonalakon, hogy egy elég-e ilyen extrém esetben, azt nem tudom.
Az energiaszint, és a légköri túlfeszhez képesti hosszan elhúzódó szakaszra a mai hagyományos védelmek tán kevesek lennének..

Bizonyítja az, hogy az oroszok kisérletei során mintegy 2500A es áramlökést mértek a felszini telefonhálózaton (470 km vizsgált szakasz), az erősáramú földkábelekből mintegy 1000 km szakasz lett helyenként átütve, zárlatos, Kazahsztánban egy erőművet is sikerült leégetni.. ezek még kis hatóerejű kisérleti töltetek voltak (max 300 kT, 59 - 290 km magasan)

A mostani orosz eszközök képesek 100 kV/m feszültséglökést is gerjeszteni, ezért lenne érdekes tudni h a napelem felület ekkora bejövő energia hatására hogy viselkedik? Van e ezzel kapcsolatos mérés?

Ha a napelem is érzékeny ilyen csapásra, akkor utána kukázhatjuk a napelemes projecteket.. Marad a kenyérgőzös szobakerékpárra szerelt dinamó..
Már kezdem érteni miért jelentek meg ezek az eszközök - drágán - már 2 évvel ezelőtt az Alin..
Mintha a kínaiak is előre tudták volna h itt Ukrajnában balhé lesz..

A "modern" inverterek jellemzői hogy szinte javíthatatlanok, mert jó részük a gyártó által szándékosan úgy van szerelve (pld műgyantás, szilikonos kiöntések frekventált helyeken. Ugyanaz a helyzet mint a PC-nél, az egészet komplett érdemesebb cserélni mint javítani.

Vannak egyes gyártók, ami minőségi javítható invertereket gyárt, ezek ára majdnem duplája az "ocso" vetélytársaknak.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Jelenleg az a helyzet Paks-sal kapcsolatban, hogy hiába emlegetnek mindenféle - elsősorban magyar engedélyeket - egyszerűen a jelenlegi EU szabvány és az Orosz más. (nem mondom, hogy jobb, vagy rosszabb). Maga a két szabváy közti implementáció sok-sok esetben még mindig problémák tárgya, és néha egyáltalán nem kivitelezhető.). Fordítási és egyéb problémák is vannak, nagyon-nagyon sok maga a dokumentáció is. Engem nagyon nem érdekel se az iráni sem egyéb nem EU országban felhúzott erőmű. Az érdekel, hogy a finn amely hasonló mint a magyar mikor fog működni, és az, hogy a magyar megépül-e. Jelenleg nyugati beruházokkal, gyártókkal lenne megvalósítva, amelynek áttervezése (mert X,Y nem szállít) és még egyre inkább problémás lesz ez a fajta gyakorlat) áttervezéseket igényel, újabb kompatibilitási problémák forrása lehet.
Paks I. egyébként biztonságosan működött, müködik, a nyomottvizes atomerőművekkel amúgy sincsenek nagy problémák sehol a világon, ami vannak, az előregedésből, vagy elégtelen ellenőrzési rendszerekből áll, amelyek mögött meg az van, hogy mások voltak a biztonsági szabványok 30-20-10 éve mint most.. Én nem Paks2 ellen szurkolok, sőt atomenergia párti vagyok, de szerintem nem fog megvalósulni a közeljövőben a politikai helyzet miatt. Talán mivel az építkezés kvázi kezdeti fázisban van, még mindig jobb megoldás lenne egy komplett francia erőmű megrendelése. (de ennek nem néztem utána, csak saját elmélet).
A Finn projekt iránt túl nagy érdeklődést szerintem már nem kell tanúsítanod mivel a finnek visszaléptek.

A többire nem nagyon reagálnék. A mi vállalatunk is meg tud felelni mind az EU mind az orosz szabványnak.. sőt a kínaiak is. Igaz ez sok pénzbe kerül meg egy rakat ember tölt mindenféle papírokat, de megoldható. Amit írsz az egy magán vélemény ami bárkinek lehet. És így hogy utánna leírod, hogy magán vélemény nincs is vele gond. Feleségemnek is van véleménye Paks 2-ről és valószínűleg kb pont annyit is ért a témához mint te. Őt is szívesen meghallgatom, akár csak téged.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Az energiaszint, és a légköri túlfeszhez képesti hosszan elhúzódó szakaszra a mai hagyományos védelmek tán kevesek lennének..

Bizonyítja az, hogy az oroszok kisérletei során mintegy 2500A es áramlökést mértek a felszini telefonhálózaton (470 km vizsgált szakasz), az erősáramú földkábelekből mintegy 1000 km szakasz lett helyenként átütve, zárlatos, Kazahsztánban egy erőművet is sikerült leégetni.. ezek még kis hatóerejű kisérleti töltetek voltak (max 300 kT, 59 - 290 km magasan)

A mostani orosz eszközök képesek 100 kV/m feszültséglökést is gerjeszteni, ezért lenne érdekes tudni h a napelem felület ekkora bejövő energia hatására hogy viselkedik? Van e ezzel kapcsolatos mérés?

Ha a napelem is érzékeny ilyen csapásra, akkor utána kukázhatjuk a napelemes projecteket.. Marad a kenyérgőzös szobakerékpárra szerelt dinamó..
Már kezdem érteni miért jelentek meg ezek az eszközök - drágán - már 2 évvel ezelőtt az Alin..
Mintha a kínaiak is előre tudták volna h itt Ukrajnában balhé lesz..

A "modern" inverterek jellemzői hogy szinte javíthatatlanok, mert jó részük a gyártó által szándékosan úgy van szerelve (pld műgyantás, szilikonos kiöntések frekventált helyeken. Ugyanaz a helyzet mint a PC-nél, az egészet komplett érdemesebb cserélni mint javítani.

Vannak egyes gyártók, ami minőségi javítható invertereket gyárt, ezek ára majdnem duplája az "ocso" vetélytársaknak.
Hogy lehet ez ellen védekezni? Meddig tart a hatása ennek a bombának? Csak addig míg a lökéshullámok el nem halnak? Tehát ha le van kapcsolva a rendszer a robbanás pillanatában (erőmű napelem inverter ) akkor nem sérülnek meg ha jól értem?