Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Mondjuk ezt a megújuló / nem megújuló dolgot jó lenne ha elfelejtené a világ. Mert nagyon relativisztikus baromság.
A lényeg valójában a környezetre gyakorolt terhelés a teljes életciklus során. Vagyis az erőmű telepítés, bontás, káros anyag kibocsátás stb...
Ha innen nézzük akkor a víz+atom+földhő triász az ami nagyon tiszta, szél+nap közepesen tiszta, biomassza+földgáz még vállalható, a szénnek meg sztornó.
Ja, csak vannak néhányan akik nem akarják megérteni, hogy nem tudunk mindig minden energiát akkor és ott előállítani ahol és amikor használni akarjuk. Én még például soha sem akartam akkor felkapcsolni a villanyt ha süt a nap, vagy fúj a szél. Amikor a hajók csak akkor mentek ha fújt a szél az egy kicsit macerás volt.
A tárolás meg egyszerű. Ha tudsz mutatni egy tárolót ami tíz forintért abszolút környezetbarát anyagból készítve, nulla további tárolási, üzemi, kinyerési költségért az idők végezetéig képes tárolni 10-12 kwh energiát mint ahogyan a szénhidrogéneknél ez természetes, akkor szólj és tied a következő Nobel díj.
Minden ami nem tud ennyit, vagy ennél többet az esélytelen.
Addig ez marad.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Ja, csak vannak néhányan akik nem akarják megérteni, hogy nem tudunk mindig minden energiát akkor és ott előállítani ahol és amikor használni akarjuk. Én még például soha sem akartam akkor felkapcsolni a villanyt ha süt a nap, vagy fúj a szél. Amikor a hajók csak akkor mentek ha fújt a szél az egy kicsit macerás volt.
A tárolás meg egyszerű. Ha tudsz mutatni egy tárolót ami tíz forintért abszolút környezetbarát anyagból készítve, nulla további tárolási, üzemi, kinyerési költségért az idők végezetéig képes tárolni 10-12 kwh energiát mint ahogyan a szénhidrogéneknél ez természetes, akkor szólj és tied a következő Nobel díj.
Minden ami nem tud ennyit, vagy ennél többet az esélytelen.
Addig ez marad.
Hidrogén esetében még megoldható a pufferelés problémája. Fix telepítésű tápként való használaturól eddig is olvastam, de most az Alstom Coradia iLint esetében dízelmotor helyett hidrogéncellát építenek be a motorvonatba a franciák. A gázos buszokhoz hasonlóan itt is a tetőn utaznak a tartályok, hogy tudjon hova durranni. A német mellékvonalakon még hihető egy ilyen jármű üzemeltetése, de feszenve pillognék egy Máv Stop által üzemeltetett (Istvántelek rulz) szerelvényben. Persze most jöhet a kórus, hogy DE AZT MEG IS KELL Tankolniiiii!!!
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Mert az urán részben az. Ugyanis a földkéregből diffundál az óceánokba. Ha elkezdenéd kivonna belőle, akkor a földkéregből a diff. sebesség nőne.
Felfedezek némi iróniát a mondanivalódban. Geológiai ismereteim amúgy elég kopottasak. Kőembereknek legutóbb múlt pénteken vettem volna hasznát, de a bénák lemondták a kajak túrát (ahová bekéretszkedtem volna), mert hűvös az idő és árad a Tisza. Ami visszaduzzasztjaa Marost is. Nem értenek ezek semmihez... (végre be lehet látni a vízből az ártéri erdőkbe ).
 
M

molnibalage

Guest
Felfedezek némi iróniát a mondanivalódban. Geológiai ismereteim amúgy elég kopottasak. Kőembereknek legutóbb múlt pénteken vettem volna hasznát, de a bénák lemondták a kajak túrát (ahová bekéretszkedtem volna), mert hűvös az idő és árad a Tisza. Ami visszaduzzasztjaa Marost is. Nem értenek ezek semmihez... (végre be lehet látni a vízből az ártéri erdőkbe ).
Semmi irónia nincs benne. Ha nagy léptékben elkezdené az emberiség kivonni az uránt a tengerből, akkor a földkéregből valamennyire pótolódna. Jelentősége nincs, mert a Th-ból civilizációs léptékben végtelen mennyiség van.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and sirdavegd

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Hidrogén esetében még megoldható a pufferelés problémája. Fix telepítésű tápként való használaturól eddig is olvastam, de most az Alstom Coradia iLint esetében dízelmotor helyett hidrogéncellát építenek be a motorvonatba a franciák. A gázos buszokhoz hasonlóan itt is a tetőn utaznak a tartályok, hogy tudjon hova durranni. A német mellékvonalakon még hihető egy ilyen jármű üzemeltetése, de feszenve pillognék egy Máv Stop által üzemeltetett (Istvántelek rulz) szerelvényben. Persze most jöhet a kórus, hogy DE AZT MEG IS KELL Tankolniiiii!!!
Csak megismételni tudom, hogy végy egy tíz forint értékű literes tejesüveget, töltsd meg mondjuk parafinolajjal, zárd le. Eltároltál minden további segédeszköz és költség az idők végezetéig nélkül bármikor felhasználható 10-12 kwh energiát. Ha elhasználtad a tartalmát kiskalapáccsal törd össze és homok lesz belőle.
Ezzel szemben az összes alternatíva űrutazás bonyolultságú és költségű.
Nincs tárolás a szénhidrogéneken kívül és azokból is nagyrészt a folyékonyak használhatóak egyszerű eszközökkel. A gázneműek esetében már rengeteg a macera és a költség.
Elektromos energia folyamatos és biztonságos előállítása nélkül nincs civilizáció.
Alapszolgáltatás minél nagyobb, az elérhető legnagyobb százalékban, plusz gyorsindítású rendszerek szükséghelyzetekre.
Na ez az amire az összes alternatív alkalmatlan. A németek a franciák hátán a többiek költségére alternatívkodnak és még így is életveszélyes amit művelnek..
Nem tudom miért nem próbáljátok megérteni amit a Balázs írt.
A modorába belel lehet kötni de a mit írt az olyan mint a Biblia.
Megkérdőjelezhetetlen.
 
M

molnibalage

Guest
Balázs!
Nem, nem egységesen fúj a szél..., de a lapátok megközelítőleg egyforma sebességgel forognak!
Segítek, középiskolás fizika.
P = M*omega.

Rohadtul nem érdekel senkit a forgási sebesség, mert a lényeg az hogy mekkora generátor "ellenállást" tudsz vele leközdni és mekkora forgatónyomatékot állítasz elő. Egy kisgyerek is megforgat egy kerékpár kereket, de próbálja meg akkor, ha én ellentartom...

Mi az , hogy felhős szélcsendes? Ez nálad együtt jár?
Van ilyen helyzet. A grid meg nem foshatja össze magát. Soha. Ergo kurvára nem számít, ha évente 2 ilyen nap van. Ha a rendszer ilyen helyzetben szar, akkor nem szabad megépíteni.

Vagy a titkos gondolatod, hogy kinn a németeknél minden középület ötévente új napelem táblákkal van felszerelve, sőt a kórházak még napkollektorokkal is!
Egy kórháznak viszonylag sok melegvízre van szüksége egész évben. Ezen felül jó lennen nem játszani a gondolatolvasót. Harmadszorra a napkollektornak semmi köze nincs a villamos áram termeléshez, mert még vízmelegítés esetén is töredéke a teljes igénynek.

Tény, hogy az atomenergiánál stabilabb egyenlőre nincs, de ugye, azért lehet próbálkozni!
Szél és nappal próbálkozni sem érdemes, úgysem lesz stabil. Olcsó meg végképp nem. A "tűzelőanyag" teljesítménysűrűsége adott. És az pocsék.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 894
22 338
113
Ezek a "propellerek" olyasmi státusz-szimbólumot töltenek be, egyesek fejében. Nap, szél, -lokális megoldások, nem lehet egy ország energiaellátását erre alapozni. Már a cseheknél is rájöttek,...szlovákia nem is majmolta le az egészet, csak az eu-s pénzek végett engedi (már amennyire engedi)...
Az ilyenekre herdált pénzt inkább a jelenleg üzemelő megoldások hatásnövelésére kellene forditani...Meggyőződésem, hogy az emberek nagy részének lövése sincs, hogy honnan és miből szivja naponta az áramot, ...de képes lenne az atom ellen tüntetni...beszarás.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 344
10 717
113
...talán az is egy részmegoldás lenne, ha az energiafogyasztásunkat próbálnánk meg csökkenteni - már úgy társadalmilag.
De a világ pont nem erről szól - még azokban az országokban sem, ahol stagnál, netán csökken a lakosságszám.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Segítek, középiskolás fizika.
P = M*omega.

Rohadtul nem érdekel senkit a forgási sebesség, mert a lényeg az hogy mekkora generátor "ellenállást" tudsz vele leközdni és mekkora forgatónyomatékot állítasz elő. Egy kisgyerek is megforgat egy kerékpár kereket, de próbálja meg akkor, ha én ellentartom...


Van ilyen helyzet. A grid meg nem foshatja össze magát. Soha. Ergo kurvára nem számít, ha évente 2 ilyen nap van. Ha a rendszer ilyen helyzetben szar, akkor nem szabad megépíteni.


Egy kórháznak viszonylag sok melegvízre van szüksége egész évben. Ezen felül jó lennen nem játszani a gondolatolvasót. Harmadszorra a napkollektornak semmi köze nincs a villamos áram termeléshez, mert még vízmelegítés esetén is töredéke a teljes igénynek.


Szél és nappal próbálkozni sem érdemes, úgysem lesz stabil. Olcsó meg végképp nem. A "tűzelőanyag" teljesítménysűrűsége adott. És az pocsék.
Kedves Balázs!
Kezdjük alapfokon!
Aki nem ért veled egyet vajon miért nézed hülyének? Ha egyszer meglesz a kétszáz mérföldes vitorlás vizsgád, majd akkor dörgölheted a másik orra alá: P = M*omega.
Különben a tengermelléken felnőtt gyerekek már tisztában vannak a képleted gyakorlatával. Te áramlástani mérnök....!
Senki nem mondta neked a STABILITÁS fogalmát! Jó, ha nem kevernéd a szezont a fazonnal. Jó lenne, ha arra válaszolnál: "Egy kórháznak viszonylag sok melegvízre van szüksége egész évben. Ezen felül jó lennen nem játszani a gondolatolvasót. Harmadszorra a napkollektornak semmi köze nincs a villamos áram termeléshez, mert még vízmelegítés esetén is töredéke a teljes igénynek.", mert én nem ezt írtam!
Nem vagy Te egy "fennség", hogy csorgassam a nyálam egy-egy hozzászólásodért! Ászok ásza! Hányszor kértelek, hogy vezesd le itt mindenki előtt a Dirac impulzus sorozatát, de ne a wikin található tételből... aztán én is tudok kötözködni!
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 097
113
..., hát egyetlen egy madártettemet sem találtunk a lányommal négy év alatt!
http://www.smithsonianmag.com/smart-news/how-many-birds-do-wind-turbines-really-kill-180948154/
https://blnnews.com/2012/10/09/liberal-minds/
http://www.birdsandblades.com/the-wind-turbine-masters-seek-greater-profits-greater-towers/
hogy ez sok-e? talán nem:

http://orendaenergy.com/does-wind-power-kill-birds/

De azért mert én még nem láttam elhiszem hogy volt ember a Holdon...
(A vad zöldeket nem szeretem, de ez nem jelenti azt hogy totál haszontalanok lennének, és ne lehetne sokszor igazuk. Nélkülük már elég sok természeti értékkel lennénk szegényebbek. Csak sajnos nem mindegyikük értelmes és kompromisszumkész.)
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 648
55 278
113
Olyan érzésem van, hogy annak idejen a zöldek hatàrozottan felléptek volna szegény dinoszauruszok elpusztulása ellen is.Csak hogy megfelelö perspektivaba helyezzem a dolgokat.
Egész életemben azt kellett halgassam, hogy a változàs törvényszerü, az az élet rendje, alkalmazkodni kell a vàltozàsokhoz minden szempontbòl, akàrmilyen sok negativ kihatsa is van a vàltozsoknak, hogy a vàltozás esély....
Miért lenne a klimavàltozàsnàl ez hirtelen rossz? Annak is vannak vesztesei és nyertesei, mint minden vàltozàsnak. A lényeg, hogy a nyertes oldalon legyünk lehetöleg. A vesztesek nem èrdekelnek senkit, mert azok a " lemaradottak, a fejlödést gàtlòk, tegnapiak, nem elég dinamikusak stb."
Csak a kètszinü ervelésre szeretném felhivni a figyelmet.Azaz, hogy kivétel nélkül mindenben bizonyos érdekek szerint folyik az èrvelès, indoktrinàlàs. Ezt szerintem soha nem szabad elfelejteni.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon and fip7
M

molnibalage

Guest
Kedves Balázs!
Kezdjük alapfokon!
Aki nem ért veled egyet vajon miért nézed hülyének? Ha egyszer meglesz a kétszáz mérföldes vitorlás vizsgád, majd akkor dörgölheted a másik orra alá: P = M*omega.
Itt jellemzően inkább te nézel madárnak mindenkit. Anekdotázgatsz össze vissza, azért sikerül leírni olyan szamárságot, hogy "de hát egyforma sebességgel forognak" Epic...

Ha nem anekdotázgatsz, akkor meg teljesen irreveláns dolgokkat floodolod tele a kommented. LásdA vitorla vizsga...

Hányszor kértelek, hogy vezesd le itt mindenki előtt a Dirac impulzus sorozatát, de ne a wikin található tételből... aztán én is tudok kötözködni.
És annak mi haszna lenne...? Most ilyen elméleti matematikai hülyeségekre vered...? Miért kell szerinted minden nap feltalálni újra a kereket? Ennek megint miféle revelenciája van annál, hogy sikerült félelmetes ökörséget írni azzal, hogy egyforma sebességgel forognak.

Nagyon jó lenne már valami releváns és tartalommal bíró kommentet is posztolni, mert lassan már éves léptékben várunk részedről ezt. Kezd nagyon irritáló lenni ez a kioktató nagypapa stílus, mikor semmi értelmesed nem sikerül mondanod soha...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 338
54 933
113
Lehet hülye kérdés lesz, de mi köze egy áramlástani mérnöknek a Dirac deltához? Hogy jön az most ide? Meg egyáltalán levezethető-e egy itteni hozzászólásban a dolog?
Mert ha én le szeretnék írni ide közgazdasági képleteket, akkor az nem sikerülhetne a jelkészlet hiánya miatt.
Meg hát ennyi erővel megkérhetném Akagi-t, hogy bontsa már ki nekem részleteibe egy adott beruházás teljes specifikus életciklus képletét, majd ábrázolja grafikusan a változó kockázati elemek dinamikus figyelembe vételével a kapott eredményeket :rolleyes: