Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Drága barátom!
Sokadszorra bizonyítod, hogy a való élethez vajmi kevés közöd van. Ezek a kabaréjelenetek az egyszemélyes Molnár családból inkább kínosak, mint szórakoztatóak.
Csak azt nem értem, hogy miért erőlteted az ilyen irányú okfejtéseidet.
A másik talány számomra, hogy a nyilvánvaló életképtelenséged (lásd még: hisztizel, mert jobban kereső, elvileg komoly barinővel rendelkező fiatalként nincsen elég lehetőséged saját lakás vásárlására. Így gúvadt a szemem: :eek: ) ellenére nem felejtettél még el levegőt venni. :rolleyes:



Jelzem, hogy szerintem egy éve nem írtam le a kW és a kWh mértékegységeket itt a fórumon. :D

Ehhez képest te:


Énszerintem neked van valami becsípődésed velem kapcsolatban. Nem lehet, hogy szólsz a barinőnek, hogy vezessetek le egy kis feszültséget?
/Csak halkan jegyzem meg: Az segít a CSOKban is! :p /
Arra vered, hogy sikerült elgépelnem?
Inkább azon vicces kijelentésed kéne vizsgálni, hogy egy átlagos otthon nem levő család fogyasztása hogyan lesz 2,5kW...
Attól még a villamos energia szolgáltató éves elszámolást használ.
Tehát? A termelt áramot feladja a gridre.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 317
113
Arra vered, hogy sikerült elgépelnem?
Inkább azon vicces kijelentésed kéne vizsgálni, hogy egy átlagos otthon nem levő család fogyasztása hogyan lesz 2,5kW...
:D
Másodszor is?
Na de ilyet, Professzor úr!?!
Szerintem te már nem látsz a pipától.
Én már sajnálom @Tcat -ot, meg @Mackensen -t. Gondolom, már izzik a "Moderátor értesítése" link. :rolleyes:
Megint levezetted a marhaságaidat.
Pedig ahelyett, hogy végiggondoltad volna mit írtam, ...na mindegy.
Mit állítottam?:
A háztartási kiserőművek valós teljesítményéről fingjuk sincs a MAVIR-nál. Honnan lenne? Óra mögött folyik a termelés, és a fogyasztás is.
Mi több, a cikkben összesített adatokkal dobálóznak. Te meg levezeted a kis nyomorult életedre.
Meg hogy olyan nincs, hogy valaki ne azokkal a fogyasztási szokásokkal rendelkezzen, mint te.
Hát, te tudod! :)
 
  • Imádom
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
A lakossági napelemes rendszer az invertellel úgy van kialakítva, hogy a kisfeszültségű hálózatra ne termelhessen vissza. Eleve a védelmek kialakítása elég problémás lenne, másrészt olyan kilengéseket okozna a hálózaton, hogy mindenki fogná a fejét. Az alállomásokon a 10(20)kV-os kimenő leágazásokat védik, onnan vissza energia nem jöhet, márpedig érdekes lenne, ha a kisfeszültségű hálózat táplálna vissza a közép feszültségű hálózatba. Azoktól a kis teljesítményű energia termelő "erőművektől" kötelező az átvétel, akik a közép feszültségű szinten vannak az alállomásokba bekötve, külön bejövő cellákban, védelemmel ellátva. A lakossági napelemekkel mindenki csak a saját fogyasztását csökkentheti, a belső rendszerében. Attól még a villamos energia szolgáltató éves elszámolást használ.
Úgy igaz , hogy vissza táplálhat de amint pozitív feszültség ingadozás van akkor az irányító lelövi renitens kör solár betápjait ! Tehát ha káros akkor nem kérik és lekapcsolják , ameddig nem addig a pluszt az utca vagy az adott leágazás használja fel ! Ilyen egyszerű ez a csak a sok balfasz (én nem vagyok gátlásos) , nagyokos baszik utána nézni !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Arra vered, hogy sikerült elgépelnem?
Inkább azon vicces kijelentésed kéne vizsgálni, hogy egy átlagos otthon nem levő család fogyasztása hogyan lesz 2,5kW...
Úgy bazzeg , hogy létezik olyan , hogy okos otthon és okos felhasználó ! Az okos ember tervez és ütemezik az ostoba meg nem ! A hűtő/fűtő klímák akkor a legoptimálisabbak ha szinten tartják a lakást , a mosógép , a szárítógép , a mosogatógép nem űrtechnika és programozható ! Mi nálunk tervezve vannak a dolgok ! Mérnökéknél nincsenek ?
 
  • Vicces
Reactions: molnibalage

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 048
113
Annyit tennék hozzá, hogy igen, a helyi kisfeszültségű hálózatba még beengedik a lakossági napelemekkel megtermelt villamos energiát, de a közép feszültségen már nem engedik, hogy visszatermeljen.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Úgy bazzeg , hogy létezik olyan , hogy okos otthon és okos felhasználó ! Az okos ember tervez és ütemezik az ostoba meg nem ! A hűtő/fűtő klímák akkor a legoptimálisabbak ha szinten tartják a lakást , a mosógép , a szárítógép , a mosogatógép nem űrtechnika és programozható ! Mi nálunk tervezve vannak a dolgok ! Mérnökéknél nincsenek ?
Édes istenem, bullshit a köbön...
De erről is már volt szó...

Már linkletek is olyan okosotthon tesztet, ahol az "okos" medezselése csak az időt rabolta, cserébe jó drága volt...
...kimutatható haszna meg a nagy büdös semmi.

Mit ütemezzek te meg nem értett zseni...?
  • A klíma használatot? Minek menjen, amikor otthon sem lakom?
    Amúgy nem képes erre, mert 15 éves és nem is az én lakásom és ilyen hülyeségre egy huncut centet sem költenék.

  • A mosógépet? Minek? Megrakom, amikor itthon vagyok és lejár. Kivenni meg ki fogja belőle meg teregetni? Mert én nem használok szárító sem funkciót, még ha van is. Nagyon "fasza" és vicces lenne, ha kimos 12-ről, mert éppen süt a Nap, és majd este 9-kor kiveszem, amikor hazaérke? Mert aznap mondjuk akkor érek haza?

  • A mosogatót? Ezen van időzítő, ha annyira akarnám.

  • Vagy a számítógépet, ami akkor megy, amikor én otthon használom?

  • Vagy a porszívót, amihez kellek én?

  • Sütő, mikró dettó.
So, mit akarsz te a napsütéshez igazítani?
Meg amúgy nem is családi házam van...

Tudod a mérnök nem hülye és nem költ parasztvaktításra...
Nem fizetek azért, aminek semmi értelme...

De hát napenergia témában tőled kb. annyira releváns bármit elfogadni, mint pedofil véleményég gyermekvédelemben kikérni...
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Pedig valós probléma, hogy az EU-ban bútornak, építési anyagnak való fákat égetnek el -az adópénzekből támogatva- "zöld" erőművekben.
"Hát azt nem tudhatom Lalikám !" Azt viszont igen , hogy a szállítás meghatározza mindennek a használhatóságát ! Mivel túl vagy már pár 10 000t erdészeti apríték eladásán bizton állíthatom , hogy 200km-nél messzebbről szállíttatni az aprítékot biztos veszteség . Ma 400 Ft/km díjért mennek a a sima kamionok is míg a kitolós speciális aprítékszállítók min 500Ft/km-ért azaz 100 km oda vissza min. 100 000 Ft/ forduló idehaza az aprítékot ha átszámítjuk az atrotonnát érthetőre akkor jó esetben olyan 10500 Ft/t árat kapunk . Azaz egy 25t-ás fuvarért 262 000 jó Magyar Ft-t kaphatunk amiből a fuvar miatt ugrik 100 000 -Ft , a ráhordás/darálás/felterhelés elvisz még minimum 120 000Ft-t tehát ha 100 km távolságot veszünk figyelembe akkor kerestünk 42 000Ft-t ! Akkor könnyű a matek , hogy 200km távolságnál már 58 000Ft mínuszban vagyunk kanyaronként !

És akkor jönnek a faszságal , hogy több 1000 km-ről hajón hozzák az aprítékot egy idegen országból ahol e miatt már katasztrófa van !

És azt még nem is vettük figyelembe , hogy fizetni kell a fáért , mondjuk itthon a vágástéri hulladékot daráljuk és tüzeljük ami csak kint rohadna az erdőn ! Tudom biodiverzitás ! LOL
 
  • Hűha
Reactions: Törölt tag 1711

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Édes istenem, bullshit a köbön...
De erről is már volt szó...

Már linkletek is olyan okosotthon tesztet, ahol az "okos" medezselése csak az időt rabolta, cserébe jó drága volt...
...kimutatható haszna meg a nagy büdös semmi.

Mit ütemezzek te meg nem értett zseni...?
  • A klíma használatot? Minek menjen, amikor otthon sem lakom?
    Amúgy nem képes erre, mert 15 éves és nem is az én lakásom és ilyen hülyeségre egy huncut centet sem költenék.

  • A mosógépet? Minek? Megrakom, amikor itthon vagyok és lejár. Kivenni meg ki fogja belőle meg teregetni? Mert én nem használok szárító sem funkciót, még ha van is. Nagyon "fasza" és vicces lenne, ha kimos 12-ről, mert éppen süt a Nap, és majd este 9-kor kiveszem, amikor hazaérke? Mert aznap mondjuk akkor érek haza?

  • A mosogatót? Ezen van időzítő, ha annyira akarnám.

  • Vagy a számítógépet, ami akkor megy, amikor én otthon használom?

  • Vagy a porszívót, amihez kellek én?

  • Sütő, mikró dettó.
So, mit akarsz te a napsütéshez igazítani?
Meg amúgy nem is családi házam van...

Tudod a mérnök nem hülye és nem költ parasztvaktításra...
Nem fizetek azért, aminek semmi értelme...

De hát napenergia témában tőled kb. annyira releváns bármit elfogadni, mint pedofil véleményég gyermekvédelemben kikérni...
" Róka ne légy hülye !" Ne magadból meg a 60m2-es kecódból és a rabszolga életedből indulj ki ! Vannak akik tudnak és szeretnek is élni és még nem is hülyék !

"Meg amúgy nem is családi házam van..." ezért korlátolt a gondolatmeneted !

"Tudod a mérnök nem hülye és nem költ parasztvaktításra..." amit te parasztvakításnak tartasz az maga a hab az élet tortáján !

Amikor hazaérsz és jól esik leülnöd a hűvös teraszodon a két házad között és egy hideg sör mellett azon agyalsz , hogy beülj e a jakuzzidba 35 C fok, vagy csobbanj a medencédben 25 C fok vagy esetleg menj fel az emeletre a 23 C-ra behűtött dolgozó szobába és magyarázd a parasztvakítás szépségeit a mérnök Úrnak úgy , hogy te csak egy szaros technikus vagy hát az mindent IS megér !

Salutos vidamos gringó ! LOL
 
M

molnibalage

Guest
" Róka ne légy hülye !" Ne magadból meg a 60m2-es kecódból és a rabszolga életedből indulj ki ! Vannak akik tudnak és szeretnek is élni és még nem is hülyék !
Rabszolga élet?
He?
Mik köze annak ahhoz, te nagyon te, hogy a használati tárgyaim fogyasztanak áramot 85%-ban, amihez személyes jelenlét kell?

Ez alól csak a hűtő a kivétel, de annak mindig mennie kell és nem csak akkor, ha éppen süt a Nao...
"Meg amúgy nem is családi házam van..." ezért korlátolt a gondolatmeneted !
Miért, ott talán máshogy menne?
Mi fogyaszt ott, ha nem vagyok otthon és nem használok semmit?
Várnám ennek kifejtését.
Max. a kerti locsoló menne, aminek kb 300W-os szivattyúja, ha van.

Amikor hazaérsz és jól esik leülnöd a hűvös teraszodon a két házad között és egy hideg sör mellett azon agyalsz , hogy beülj e a jakuzzidba 35 C fok, vagy csobbanj a medencédben 25 C fok vagy esetleg menj fel az emeletre a 23 C-ra behűtött dolgozó szobába és magyarázd a parasztvakítás szépségeit a mérnök Úrnak úgy , hogy te csak egy szaros technikus vagy hát az mindent IS megér !
Ehhez nem kell okoshotthon.
Amúgy jakuzzira sem vágyom.
 
S

speziale

Guest
Óránként párszor kapcsol csak be, picsányi fogyasztó.

Lásd fent.

De, hogy mutassam mennyire vicces az igény.
Amíg egyedül éltem addig a havi fogyasztásom 75-85 kW.
Ez napi átlagban kemény 2,6 kWh fogyasztás. Úgy, hogy ebben főzés, világítás, mosás, számítógép, minden szar benne van.

Akkor szerinted a fagyasztó és hűtő fogyasztása ebből mennyi?


Az emberek hétköznap dolgoznak és egy részük hétvégén is.

Mert egy házi kiserőmű is simán termel akár 2,5 kW-ot nyár közepén pár órára.
Ez olyan, mintha te folyamatosan használánd a porszívót és menne a mikró 750W-on és még maradna ennek-annak is.

Fogalmazzunk úgy, hogy a középiskolás fizikával is komoly kihívásaid lehetnek, ha ekkora marhaságot sikerült leírni.
A kW és kWh fogalma és a négy alapművelet használata sem megy.


Hát kb.

ad1) tudod akiknek olyan házuk van, amire ilyen teljesítményű napelem kerülhet azok általában nem egyedül élnek...
nálunk 2 kisgyerek van...szombaton kb. folyamatosan megy a mosógép...tegnap meg 3x ment fullosan megpakolva a mosogatógép

ad2) mondjuk úgy kényelmes, hogy ha a potenciálisan legnagyobb fogyasztót a hűtést/fűtést elfelejted...
és csak úgy kérdezem: te ha elmész otthonról napközben hagyod jól felforrósodni a lakást, aztán amikor hazamész ezerrel légkondizol? Mert én legalább is nem így használom...arról nem is beszélek mi van ha esetleg BEV vagy Phev autója van az adott családnak, és mondjuk töltené...

ad3) meglepődnél milyen soknak vannak otthon napközben...nyugdíjasok (igen, igen egy nyugdíjasnál is lehet klíma), kimsamák, vagy ad abszurdum home office-sok
 
S

speziale

Guest
"Hát azt nem tudhatom Lalikám !" Azt viszont igen , hogy a szállítás meghatározza mindennek a használhatóságát ! Mivel túl vagy már pár 10 000t erdészeti apríték eladásán bizton állíthatom , hogy 200km-nél messzebbről szállíttatni az aprítékot biztos veszteség . Ma 400 Ft/km díjért mennek a a sima kamionok is míg a kitolós speciális aprítékszállítók min 500Ft/km-ért azaz 100 km oda vissza min. 100 000 Ft/ forduló idehaza az aprítékot ha átszámítjuk az atrotonnát érthetőre akkor jó esetben olyan 10500 Ft/t árat kapunk . Azaz egy 25t-ás fuvarért 262 000 jó Magyar Ft-t kaphatunk amiből a fuvar miatt ugrik 100 000 -Ft , a ráhordás/darálás/felterhelés elvisz még minimum 120 000Ft-t tehát ha 100 km távolságot veszünk figyelembe akkor kerestünk 42 000Ft-t ! Akkor könnyű a matek , hogy 200km távolságnál már 58 000Ft mínuszban vagyunk kanyaronként !

És akkor jönnek a faszságal , hogy több 1000 km-ről hajón hozzák az aprítékot egy idegen országból ahol e miatt már katasztrófa van !

És azt még nem is vettük figyelembe , hogy fizetni kell a fáért , mondjuk itthon a vágástéri hulladékot daráljuk és tüzeljük ami csak kint rohadna az erdőn ! Tudom biodiverzitás ! LOL

nem az aprítékot szállítják...hanem innen Európából az építkezési fát...

az ok meg egyszerű: az USA-ban is mindenki el kezdett építkezni a Covid alatt, viszont Kanadával van valami kereskedelmi balhé ezért onnan nem megy fa az USA-ba...szóval egyszerűen fa hiány van

(mondjuk nem hiszem, hogy ez sokáig így marad...a lumber ára kb. 40%-ra!! esett pár hét alatt

 
  • Tetszik
  • Szomorú
Reactions: bel and ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
nem az aprítékot szállítják...hanem innen Európából az építkezési fát...

az ok meg egyszerű: az USA-ban is mindenki el kezdett építkezni a Covid alatt, viszont Kanadával van valami kereskedelmi balhé ezért onnan nem megy fa az USA-ba...szóval egyszerűen fa hiány van

(mondjuk nem hiszem, hogy ez sokáig így marad...a lumber ára kb. 40%-ra!! esett pár hét alatt

De én Ooorky olvtárs hozzászólására válaszoltam aminek meg ez a faszság volt a az alapja !

 
M

molnibalage

Guest
ad1) tudod akiknek olyan házuk van, amire ilyen teljesítményű napelem kerülhet azok általában nem egyedül élnek...
nálunk 2 kisgyerek van...szombaton kb. folyamatosan megy a mosógép...tegnap meg 3x ment fullosan megpakolva a mosogatógép
És ez miben befolyásolja azt, hogy személyes jelenlét kell?
A gép nem pakolja se be, se ki magát.

Képzeld, én is családban nőttem fel és 3-an vagyunk tesók 1,5 év eltéréssel. (Ikertesóm van.)
Tehát láttam mivel járt ez. De minden akkor ment, amikor otthon van valaki.

Nem értem, hogy miért olyan nehéz az józan ésszel érvelni...
Ez hol hozza össze az igény és a termelés találkozását?
Kb. május-szept időszak és hétvégi napok. Ez kb. 20 hét, 40 nap az év 365 napjából....

ad2) mondjuk úgy kényelmes, hogy ha a potenciálisan legnagyobb fogyasztót a hűtést/fűtést elfelejted...
és csak úgy kérdezem: te ha elmész otthonról napközben hagyod jól felforrósodni a lakást, aztán amikor hazamész ezerrel légkondizol? Mert én legalább is nem így használom...arról nem is beszélek mi van ha esetleg BEV vagy Phev autója van az adott családnak, és mondjuk töltené...
Igen, mert 5 perc alatt lehűl.
Tehát hova hűtsem egész nap...? Az épület egésze úgy is femelegdik, azt meg lehűteni úgy sem tudod. Árnyékolás, az kell.
Az passzív és ingyért van.
ad3) meglepődnél milyen soknak vannak otthon napközben...nyugdíjasok (igen, igen egy nyugdíjasnál is lehet klíma), kimsamák, vagy ad abszurdum home office-sok
Én is HO-ban vagyok nov óta. A téli fűtésszámlám x2 lett a szokásoshoz képest.
De a villany gyakorlatilag változatlan. Tudom, mert vezetem az is kWh pontossággal.

So.
Tehát a rizsán túl hol sikerült érvelni most az okos otthon mellett és azt megmutatni, hogy a termelés hol vág egybe a fogyasztással?

De azt is felvázolhatnád, hogy egy két fős nyugdíjas is, ha van csak egy 4-5 kW-os panel a ház tetején mire használ el zsinórban nyáron 10-18 között 2,5-3 kW teljesítményt...?

Nem értem, hogy miért olyan nehéz rizsa helyett KONKRÉT érveket mutatni, hogy akkor ez hogyan ér össze...
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
(mondjuk nem hiszem, hogy ez sokáig így marad...a lumber ára kb. 40%-ra!! esett pár hét alatt
Én inkább a Kínaiakat látom problémának idehaza , ők Szlovákiában lábon kínálnak 400€-t köbméterenként ez olyan 300 000Ft-os fűrészárú árat jelent m3-ként ! De ez építőipari fa mi meg a biomasszáról matekoltunk !