Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
De azt is felvázolhatnád, hogy egy két fős nyugdíjas is, ha van csak egy 4-5 kW-os panel a ház tetején mire használ el zsinórban nyáron 10-18 között 2,5-3 kW teljesítményt...?
Vazze nem érted a rendszert ! Nem csak ők használhatják fel azt az energiát hanem az utca beliek sőt akik azon a szakasz körön vannak ! Amúgy a támogatott rendszert az éves energia igényhez számítják a SZOLGÁLTATÓ SZAKEMBEREI mert az ajánlat tevő kivitelező csak egy igényt nyújt be amit a szolgáltató egyetemlegesen hagy jóvá vagy utasít el vagy csökkent !
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Tényleg, arra van már megoldás, hogy a háztetőn lévő napelemek által megtermelt egyenáramú villamosenergiával az ember egyen/váltó/egyen átalakítások nélkül egyenesen töltse az elektromos autóját, és csak akkor kelljen inverterrel bohóckodni ha az autó már teljesen feltöltött?
Vagy ez jövedéki adócsalás?
 
S

speziale

Guest
És ez miben befolyásolja azt, hogy személyes jelenlét kell?
A gép nem pakolja se be, se ki magát.

bocs, de hogy a tökömben jön ide a személyes jelenlét?
Arról beszélek, hogy egy 4 fős család fogyasztása nem annyi mint a tied...nagyon nem...

másrészt lehet neked újdonság, de ha valaki napelemes rendszert rakat a házára lehet ám felméri, hogy mekkora teljesítményűre van szüksége...és nem 3szor akkorát rakat fel....


Igen, mert 5 perc alatt lehűl.
Tehát hova hűtsem egész nap...? Az épület egésze úgy is femelegdik, azt meg lehűteni úgy sem tudod. Árnyékolás, az kell.
Az passzív és ingyért van.

te ne fárassz már...a kecóben nekünk összesen 4,5kw-os teljesítmányű radiátorunk van...a kazántermosztátunk 0,2 fokos érzékenységre van állítva, ami azt jelenti, hogy ha 0,2 fokkal megy a beállított alá akkor kapcsol, és ha 0,2 fokkal fölé ment akkor kapcsol le...vagyis összesen 0,4 fokot kell emelnie...mondjuk ha a kinti hőmérséklet olyan 0-5 fok között van télen akkor olyan 20 percig megy nálunk a kazán....

egy 1 hetes hőhullám után te az árnyékolást b*szhatod...mi tavaly szereltünk be légkondit, szóval elég jól emlékszem az előtte lévő időkre (pedig a mi kecónk ráadásul nagyon jól beárnyékolható)...ha átmelegednek a falak meg éjszaka sincs rendes lehülés, akkor az árnyékolás nem fog neked túl sokat segíteni

Én is HO-ban vagyok nov óta. A téli fűtésszámlám x2 lett a szokásoshoz képest.
De a villany gyakorlatilag változatlan. Tudom, mert vezetem az is kWh pontossággal.

te figyelj már igazán eldönthetnéd, hogy akkor ottohn laksz-e vagy sem...mert korábban a légkondi esetében még ezt magyaráztad...

So.
Tehát a rizsán túl hol sikerült érvelni most az okos otthon mellett és azt megmutatni, hogy a termelés hol vág egybe a fogyasztással?

kurvára nem az okosotthonról beszél itt senki sem..hanem arról, hogy a te egyszemélyes életeded meg fogyasztási szokásaid ne vetísd ki mindenki másra
 
M

molnibalage

Guest
bocs, de hogy a tökömben jön ide a személyes jelenlét?
Arról beszélek, hogy egy 4 fős család fogyasztása nem annyi mint a tied...nagyon nem...
A vita már megint arról volt odafent, hogy a fogyasztás akkora kell időzíteni, amikor a napelem...
Mert egyesek még mindig vért pisálnak, hogy bebizonyítsák, hogy a kötelező átvétel nem kell ezekhez a vackokhoz és erre jött a szokásos faszság, hogy időzíteni kell a fogyasztást.

Én meg huszadjára is megmutattam, hogy nincs mit időzíteni.

Most ketten élünk a lakásban és légkondizva volt a június kemény 143 kWh. Anélkül meg 115 kWh március úgy, hogy ketten voltunk itthon HO-ban...
Szóval így nézve néha egészen pislogok, hogy ha valaki nem hőszivattyús, akkor hova van 500 meg 600 kWh havi fogyasztása...

te ne fárassz már...a kecóben nekünk összesen 4,5kw-os teljesítmányű radiátorunk van...a kazántermosztátunk 0,2 fokos érzékenységre van állítva, ami azt jelenti, hogy ha 0,2 fokkal megy a beállított alá akkor kapcsol, és ha 0,2 fokkal fölé ment akkor kapcsol le...vagyis összesen 0,4 fokot kell emelnie...mondjuk ha a kinti hőmérséklet olyan 0-5 fok között van télen akkor olyan 20 percig megy nálunk a kazán....
És ez mire akar érv lenni?
Hogy jön ez ide...?
egy 1 hetes hőhullám után te az árnyékolást b*szhatod...mi tavaly szereltünk be légkondit, szóval elég jól emlékszem az előtte lévő időkre (pedig a mi kecónk ráadásul nagyon jól beárnyékolható)...ha átmelegednek a falak meg éjszaka sincs rendes lehülés, akkor az árnyékolás nem fog neked túl sokat segíteni
A lakópark átellenes részén levő lakásban lakik közeli ismerős és nincs légkondi, mert 1 hetes hőhullám esetén van csak meleg, mert oda szinte soha nem süt rá a nap. Nekem meg du kettőtől este 6 tájáig idesüt hiába van pont előttem fa. Most lesz árnyékolás, hogy ne kellejen délután annyit légkondozni.
De itt sem sikerült asszem megérteni a műszaki tartalmat...

Úgy légkondozni, hogy nem vagy otthon? Ennél nagyobb energiapazarlásról az életben nem hallottam.

te figyelj már igazán eldönthetnéd, hogy akkor ottohn laksz-e vagy sem...mert korábban a légkondi esetében még ezt magyaráztad...
Mit? Azt sem tudom, hogy mit akartál mondani és mire.
kurvára nem az okosotthonról beszél itt senki sem..hanem arról, hogy a te egyszemélyes életeded meg fogyasztási szokásaid ne vetísd ki mindenki másra
Kétszemélyes, de nem figyelsz.
De ez a rész megint miről szól? Hogy jön ide?
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt and alali77

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Tényleg, arra van már megoldás, hogy a háztetőn lévő napelemek által megtermelt egyenáramú villamosenergiával az ember egyen/váltó/egyen átalakítások nélkül egyenesen töltse az elektromos autóját, és csak akkor kelljen inverterrel bohóckodni ha az autó már teljesen feltöltött?
Vagy ez jövedéki adócsalás?
A kérdés jó , egy panel ugye 33-34V DC a jobbak már tudnak 400W-t tehát elvben 20 panel csúcsa már akár 8KWh is lehet de , töltésre teljesen alkalmatlan ebben az állapotában ! !

Amíg közterületen lehet Akár DC gyors töltő is azt háznál nem alkalmazhatod mert brutális az energia igénye miatt nem engedélyezik !
Nem ok nélkül az solar akku pakkokban is van inverter !
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 080
24 953
113
Gondolom, amikor elkezdték a napelemekkel való rendszereket tervezni, nem az elektromos autó töltése volt a prioritás. Én személy szerint ilyen rendszerről még nem tudok, de valószínűleg jó bizniszt lehet vele csinálni.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Gondolom, amikor elkezdték a napelemekkel való rendszereket tervezni, nem az elektromos autó töltése volt a prioritás. Én személy szerint ilyen rendszerről még nem tudok, de valószínűleg jó bizniszt lehet vele csinálni.
Kicsiben sose fog működni nagyban meg úgyis megy a közösbe !
 
M

molnibalage

Guest
Gondolom, amikor elkezdték a napelemekkel való rendszereket tervezni, nem az elektromos autó töltése volt a prioritás. Én személy szerint ilyen rendszerről még nem tudok, de valószínűleg jó bizniszt lehet vele csinálni.
Horvát András villanyfan oldalán mintha 2 éve mutatott volna ilyet, ha jól emlékszem.
De az nem csak azt használta, hanem azt is.
 
S

speziale

Guest
A vita már megint arról volt odafent, hogy a fogyasztás akkora kell időzíteni, amikor a napelem...
Mert egyesek még mindig vért pisálnak, hogy bebizonyítsák, hogy a kötelező átvétel nem kell ezekhez a vackokhoz és erre jött a szokásos faszság, hogy időzíteni kell a fogyasztást.

Én meg huszadjára is megmutattam, hogy nincs mit időzíteni.

Most ketten élünk a lakásban és légkondizva volt a június kemény 143 kWh. Anélkül meg 115 kWh március úgy, hogy ketten voltunk itthon HO-ban...
Szóval így nézve néha egészen pislogok, hogy ha valaki nem hőszivattyús, akkor hova van 500 meg 600 kWh havi fogyasztása...


És ez mire akar érv lenni?
Hogy jön ez ide...?

A lakópark átellenes részén levő lakásban lakik közeli ismerős és nincs légkondi, mert 1 hetes hőhullám esetén van csak meleg, mert oda szinte soha nem süt rá a nap. Nekem meg du kettőtől este 6 tájáig idesüt hiába van pont előttem fa. Most lesz árnyékolás, hogy ne kellejen délután annyit légkondozni.
De itt sem sikerült asszem megérteni a műszaki tartalmat...

Úgy légkondozni, hogy nem vagy otthon? Ennél nagyobb energiapazarlásról az életben nem hallottam.


Mit? Azt sem tudom, hogy mit akartál mondani és mire.

Kétszemélyes, de nem figyelsz.
De ez a rész megint miről szól? Hogy jön ide?

leegyszerűsítem:

1) nyáron kb. 6-20.30 között világos van, vagyis tud a napelem termelni...ez egy olyan időszak amikor egy család már bőven tud olyan dolgokat használni, mint sütő, mosógép, mosogatógép, porszívó stb....és akkor a légkondiról még nem is beszéltem

2) megint leírom: meglehetősen sok olyan ember van aki otthon tartózkodik napközben: nyugdíjas, home office-os, kismama, "született feleség", meg van egy csomó olyan szakma ahol simán lehet, hogy te otthon vagy napközben (a munkarended miatt)

3) meglehetősen furcsa fűtési/hűtési szokásaid vannak....ugyanis az nem éppen optimális ha nap közben túl nagy a hőingadozás...tudom társasházakban sokan freeride-olják a szomszédokat a fűtéssel kapcsolatban, de napelem jellemzően családi/ikerházra kerül, ahol a hőveszteségedet a szigetelésed fogja meghatározni...úgyhogy hiába hagyod a lakást napközben kihűlni, akkor amikor hazamész annál többet kell "visszaraknod"

4) napelemet sokféle módon lehet telepíteni...többek között hülyén is azzal mondjuk hogy túlméretezed a fogyasztásodhoz képest...meg lehet ésszel is, mondjuk úgy, hogy akkor már beraksz egy tárolós villanybojlert a HMV készítéshez (ezt még akkor is viszonylag könnyű megoldani ha eredetileg kazánod volt)...és az pl. bármikor mehet napközben
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Tényleg, arra van már megoldás, hogy a háztetőn lévő napelemek által megtermelt egyenáramú villamosenergiával az ember egyen/váltó/egyen átalakítások nélkül egyenesen töltse az elektromos autóját, és csak akkor kelljen inverterrel bohóckodni ha az autó már teljesen feltöltött?
Vagy ez jövedéki adócsalás?
Ilyen rendszerről én se tudok jelenleg, mindenféleképpen kell legalább egy DC/DC átalakító ami stabil 400 V, X A-t állítja elő a villanyautónak.

Az meg, hogy utána átkapcsolja egy inverternek a DC/DC-t ha az megtelt, szerintem teljesen fölösleges és csak bonyolítja a dolgokat. De ha ez még nem elég, HMKE-vel nem lehet otthon gyorstöltőt (DC) csinálni mert ahhoz harmatos a teljesítménye, hisz ahhoz, hogy gyorsan töltsd az autód nagy áramerősség kell. Egy 500 Wp-es panel STC-n tud 42,8 V-ot és 11,69 A-t (Trina Solar TSM-DE18M(II)), egy 50 kW-os DC töltő meg felvesz 108 A-t (Circontrol Raption 50) és 75 kVA bemeneti teljesítmény kell hozzá. 50 kVA felett pedig már nem HMKE-ről, hanem A típusú erőműről beszélünk.

Annak ellenben már látom értelmét, hogy például egy akkumulátort (BMS) tölt a napelem napközben a fel nem használt energiával és este abból tölti fel az autót - akár gyorstöltőként (DC/DC), mivel az akkumulátornak lehet nagy kisütési árama -, majd utána pedig a szabványos fali töltős 6, 11 kW-os teljesítménnyel tölti a hálózatból a maradék kapacitást.
 
M

molnibalage

Guest
leegyszerűsítem:

1) nyáron kb. 6-20.30 között világos van, vagyis tud a napelem termelni...ez egy olyan időszak amikor egy család már bőven tud olyan dolgokat használni, mint sütő, mosógép, mosogatógép, porszívó stb....és akkor a légkondiról még nem is beszéltem
A fizika meg smafu....?
Reggel 6 és este 6 között töredék termelést ad...
Tudod, a harang alakú görbe. A Nap akkor süt hétköznap, amikor a gyerek suliban, apu anyu meg dolgozik és nincs otthon. A hétvégi napok és nyáron kivétel van ezalól.

Tényleg ennyire nehéz megérteni?

2) megint leírom: meglehetősen sok olyan ember van aki otthon tartózkodik napközben: nyugdíjas, home office-os, kismama, "született feleség", meg van egy csomó olyan szakma ahol simán lehet, hogy te otthon vagy napközben (a munkarended miatt)
Kérném számszerűsíteni és fogyasztási adatokkal alátámasztani ezt. Addig ez csak duma.
3) meglehetősen furcsa fűtési/hűtési szokásaid vannak....ugyanis az nem éppen optimális ha nap közben túl nagy a hőingadozás...tudom társasházakban sokan freeride-olják a szomszédokat a fűtéssel kapcsolatban, de napelem jellemzően családi/ikerházra kerül, ahol a hőveszteségedet a szigetelésed fogja meghatározni...úgyhogy hiába hagyod a lakást napközben kihűlni, akkor amikor hazamész annál többet kell "visszaraknod"
Nem tervezek családi házat. Okkal.
4) napelemet sokféle módon lehet telepíteni...többek között hülyén is azzal mondjuk hogy túlméretezed a fogyasztásodhoz képest...meg lehet ésszel is, mondjuk úgy, hogy akkor már beraksz egy tárolós villanybojlert a HMV készítéshez (ezt még akkor is viszonylag könnyű megoldani ha eredetileg kazánod volt)...és az pl. bármikor mehet napközben
A méretezés semmit nem segít azon, hogy a házi napelem nagyrészt akkor termel, amikor nincs ki otthon fogyassza.
Ezért van kötelező átvétel.

Jó reggelt...
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ilyen rendszerről én se tudok jelenleg, mindenféleképpen kell legalább egy DC/DC átalakító ami stabil 400 V, X A-t állítja elő a villanyautónak.

Az meg, hogy utána átkapcsolja egy inverternek a DC/DC-t ha az megtelt, szerintem teljesen fölösleges és csak bonyolítja a dolgokat. De ha ez még nem elég, HMKE-vel nem lehet otthon gyorstöltőt (DC) csinálni mert ahhoz harmatos a teljesítménye, hisz ahhoz, hogy gyorsan töltsd az autód nagy áramerősség kell. Egy 500 Wp-es panel STC-n tud 42,8 V-ot és 11,69 A-t (Trina Solar TSM-DE18M(II)), egy 50 kW-os DC töltő meg felvesz 108 A-t (Circontrol Raption 50) és 75 kVA bemeneti teljesítmény kell hozzá. 50 kVA felett pedig már nem HMKE-ről, hanem A típusú erőműről beszélünk.

Annak ellenben már látom értelmét, hogy például egy akkumulátort (BMS) tölt a napelem napközben a fel nem használt energiával és este abból tölti fel az autót - akár gyorstöltőként (DC/DC), mivel az akkumulátornak lehet nagy kisütési árama -, majd utána pedig a szabványos fali töltős 6, 11 kW-os teljesítménnyel tölti a hálózatból a maradék kapacitást.
Csak a kialakítása már zsebbe nyúlós !
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 456
23 921
113
1) nyáron kb. 6-20.30 között világos van, vagyis tud a napelem termelni...ez egy olyan időszak amikor egy család már bőven tud olyan dolgokat használni, mint sütő, mosógép, mosogatógép, porszívó stb....és akkor a légkondiról még nem is beszéltem
2 grafikont kell csak értelmezni:
Első:
c1a178a48fc1d89efbfe0944166ffccb.png

Második:
7ea9a9a6a92cdda3c9df1fba5bcad647.png

Most kinéztem az ablakon és nem látok napocskát, pedig 6000MW felett vagyunk, én 8-16-ig dolgozok, meg úgy az ország jelentős része, esélyem sincs a napocskás termelési csúcsot kihasználni, ezért van az, hogy Paks1-et kell napközben leszabályozni, mert úgy a többségek sincs esélye akkor felhasználni az energiát.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 456
23 921
113
2 évvel ezelőtti adat, az sem feltétlen igaz, hogy olyan hűde sok "home office" munkás lenne:
c600e0cdda36970c48c305131078e84e.png

2019: Reggel 8-kor ~5300MW
2021: Reggel 8-kor ~5500MW

2019: Délben ~5600MW
2021: Délben ~5800MW

2019: 16:00 ~5500MW
2021: 16:00 ~6000MW

Nekem inkább az jön le, hogy több lett 2019-hez képest a műszakos és szolgáltató szférás melós aki 14-15 óra körül végez és hazamegy, a növekedés pont ekkor látszik a legjobban, az otthonról végezhető melós réteg meg kb az a extra ~200MW ami difi van 2019 reggel 8 és 2021 reggel 8 között, ez lófaszjóska.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
S

speziale

Guest
2 évvel ezelőtti adat, az sem feltétlen igaz, hogy olyan hűde sok "home office" munkás lenne:

kérdés:
1) vajon most több home office-ban dolgozó van mint 2 éve?
2) a home office-ban kevesebbet fogyaszt a laptop? vagy az otthoni légkondi kevesebbet fogyaszt mint az irodai? Csak mert nem igazán értem, hogy egy rendszer terhelésből pontosan hogyan is látszik a home office hatása
 
S

speziale

Guest
2 grafikont kell csak értelmezni:
Első:


Most kinéztem az ablakon és nem látok napocskát, pedig 6000MW felett vagyunk, én 8-16-ig dolgozok, meg úgy az ország jelentős része, esélyem sincs a napocskás termelési csúcsot kihasználni, ezért van az, hogy Paks1-et kell napközben leszabályozni, mert úgy a többségek sincs esélye akkor felhasználni az energiát.

akkor én is segítek neked néhány dolog értelmezésében:

1) Mo-on lakik 9,7 mlllió ember. ebből 4,2 millió a foglalkoztatott, akiknek egyre nagyobb része HO-ban dolgozik, vagy alapból olyan a munkája, ami nem 8/9-16/17-ig tart. szóval az emberek egy igen jelentős része otthon tartózkodik napközben

2) a 365 napból még a foglalkoztatottak esetében is a harmada a hétvége+szabi

3) továbbra sem értem, hogy olyan nagyfogyasztók mint a légkondi vagy HMV előállítás miért ne mehetne napközben? ugyanis a lakossági napelemek nagyrésze az családi/ikerházakon tanyázik, nem társasházakon (bár társasházak esetében még azért nincs tragédia , mert azokra csak alulméretezett rendszert lehet rakni ). A utility scale naperőművek meg a hálózatra dolgoznak
 
M

molnibalage

Guest
2 évvel ezelőtti adat, az sem feltétlen igaz, hogy olyan hűde sok "home office" munkás lenne:
c600e0cdda36970c48c305131078e84e.png

2019: Reggel 8-kor ~5300MW
2021: Reggel 8-kor ~5500MW

2019: Délben ~5600MW
2021: Délben ~5800MW

2019: 16:00 ~5500MW
2021: 16:00 ~6000MW

Nekem inkább az jön le, hogy több lett 2019-hez képest a műszakos és szolgáltató szférás melós aki 14-15 óra körül végez és hazamegy, a növekedés pont ekkor látszik a legjobban, az otthonról végezhető melós réteg meg kb az a extra ~200MW ami difi van 2019 reggel 8 és 2021 reggel 8 között, ez lófaszjóska.
Ennyit a napi időjárás és éppen valami szezonális / ritka hatás is torzít a napi görbén vagy csak éppen esett, stb. Több napot kell összevetni, ebből ilyen messzemenő következtetés nem vonható le.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 456
23 921
113
Ennyit a napi időjárás és éppen valami szezonális / ritka hatás is torzít a napi görbén vagy csak éppen esett, stb. Több napot kell összevetni, ebből ilyen messzemenő következtetés nem vonható le.
Tudom, de ha végignyomkodod a napokat, általában jól belőhető egy hasonló átlag.
Van erre külön hasonlónapi meg egy pár becslési mód amiből megállapítják az előre látható napi tervezetet.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Meglepően értelmes cikk...

Miért meglepő, hogy magasak az árak az árampiacon?

...július elsején mégsem történik meg a háztáji napelemes rendszerek elszámolására vonatkozó szaldó/bruttó rendszerváltás? ...a háztetőre napelem telepítése elérhető divattá vált, ami ellen, vagy aminek a módosítása érdekében csak nagyon határozottan lehetett volna fellépni. És ez lám, nem sikerült.
...
Úgy látom, a legfőbb problémát az jelentette, hogy a háztartási méretű napelemes kiserőművek létesítése bekerült a lakásfelújítási támogatási körbe anélkül, hogy ennek a hatásait igazán felmérték, felbecsülték volna. A gond az, hogy nem, vagy nem teljesen jól mérhették fel az igényt, és mivel az utolsó pillanatig nagy volt az igény az 50 százalékos támogatásra, az ilyen projektek adminisztrációs átfutási ideje pedig gyakran 3-6 hónapot is igénybe vesz, a már folyamatban lévő ügyintézésre július 1-jével nem merték rázárni az ajtót. Akkor se, ha így, mostanra túl lett katalizálva a helyzet.
...
- Akkor se, ha ebből baj lesz? Mármint abból, hogy a szakpolitika, a szabályozás mégsem merte meglépni a szükségest, így tovább nyílik az olló a szabályozásban, a kiegyenlítésben, az energiatárolásban a szükséges és a rendelkezésre álló potenciálok között. Én úgy látom, hogy most gyáván kint hagyják a szellemet a palackból, pedig tudható, hogy ez a hálózati rendszer így, ebben a formában már nem bír el sokkal többet.
...
Elgondolkodtató, hogy most már 80 eurós is tud lenni az áramtőzsdén a megawattóránkénti ár, miközben egy éve még 50 euró körül billegtünk, és elemzők szerint a 100 eurós egységár is benne van a helyzetben. Ahogy a megújulók egyre nagyobb arányban lépnek be az áramtermelő rendszerbe, és ahogyan a fogyasztók egyre inkább változtatnak a szokásaikon, úgy megy ezzel az drágulással együtt a kiegyenlítő áram ára is - egyre csak feljebb. Ebből aztán az következik, hogy mi megvesszük a fogyasztónak az áramot egyfajta, rá jellemző fogyasztási görbe alapján, ám az attól való bármiféle eltérés iszonyatos mértékű plusz költségeket indukál.
...
Más tételek is vannak, például a szén-dioxid-kvóta ára, ami szintén fölfelé lépked. De nem úgy, ahogyan az elmúlt bő egy évtizedben megtanulták az áraikba beépíteni az ágazati szereplők, mert senki nem tudja megmondani, hogy miért lett ilyen meredek ez a görbe is. A következménye ennek viszont az, hogy drasztikus tempóban válnak gazdaságtalanná és üzletileg fenntarthatatlanná a szénerőművek, amelyeknek bejelentik a bezárását, és így minden beruházás a zöldenergiára fordítódik. Ami viszont még több és nagyobb terhet pakol a hálózatokra, további költségeket a fogyasztóra.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Reggel kaptam egy gyönyörű hirdetést (lásd mellékelt ábra) amire voltam olyan hülye, hogy reagáltam, de mire elküldtem Molninak a linket, hogy kíváncsi leszek meddig marad fent a kommentem már törölték is :D

mtPMYmd.png


~ez volt az írás:

Kissé ironikusnak érzem, hogy
1, napelemet éjszakai látványtervvel hirdetnek
2, a képen jól láthatóan az épület mögött kel fel a Nap, így a napelemek minimum részlegesen takarásban vannak délelőtt
3, valamiért azt is rárajzolták, hogy ráhullhat falevél/egyéb koszolódás ezért is nettó ökörség földre telepíteni napelemet
4, autóbejáróba rakva rendszeres dinamikus terhelésnek lenne kitéve ahogy a 1,5+ tonnás villanyautó átmegy rajta, bónuszként némi gumit hagyva a felforrósodott felületen.