Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Azt gondoltam, talán az is elég lenne, ha kevesebbet szívóznának a hatóságok. De nem.
10-2-3.gif

Fukuban is jó lett volna egy józan paraszt, akinek az aláírása nélkül nem ment volna tovább a terv.
O.P. a normál tengerszint.
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 527
6 577
113
Azt gondoltam, talán az is elég lenne, ha kevesebbet szívóznának a hatóságok. De nem.
10-2-3.gif

Fukuban is jó lett volna egy józan paraszt, akinek az aláírása nélkül nem ment volna tovább a terv.
O.P. a normál tengerszint.
Tehát, ha 15méterrel (talajszint+5m) magasabbra rakják, akkor nincs gond. Grat a tervezőknek és Hatóságnak.
De legalább talajszintre rakták volna.
Azt nem értem, hogy ezt egy magyar általános iskolás észreveszi. Ott miért nem?
Erre berakják talajszint alá 10méterrel. Kemény.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell
T

Törölt tag 1711

Guest
Tehát, ha 15méterrel (talajszint+5m) magasabbra rakják, akkor nincs gond. Grat a tervezőknek és Hatóságnak.
De legalább talajszintre rakták volna.
Azt nem értem, hogy ezt egy magyar általános iskolás észreveszi. Ott miért nem?
Erre berakják talajszint alá 10méterrel. Kemény.

És ez a legkeletibb nyugat, ahol állítólag nincs korrupció, ügyeskedés és lopás.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Siemens offsore szélfarmokon állítaná elő a zöld hidrogént, az igy termelt gázt csövezetékeken juttatnák a szárazföldre. Vagyis elektromos kábelek helyett a hidrogén szállítására szolgáló vezetéket építenének.

Siemens Gamesa partners on offshore wind-to-hydrogen - reNews - Renewable Energy News

A cég akivel összálltak a Strohm, kifejlesztett egy kompozit csövet (TCP) nincs korrózió, nincs rideg törés.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Tehát, ha 15méterrel (talajszint+5m) magasabbra rakják, akkor nincs gond. Grat a tervezőknek és Hatóságnak.
De legalább talajszintre rakták volna.
Azt nem értem, hogy ezt egy magyar általános iskolás észreveszi. Ott miért nem?
Erre berakják talajszint alá 10méterrel. Kemény.
Pakson is általános iskolás hibát vétettek a franciák. Ez után hogy bízzon bárkiben az ember?
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
M

molnibalage

Guest
Siemens offsore szélfarmokon állítaná elő a zöld hidrogént, az igy termelt gázt csövezetékeken juttatnák a szárazföldre. Vagyis elektromos kábelek helyett a hidrogén szállítására szolgáló vezetéket építenének.

Siemens Gamesa partners on offshore wind-to-hydrogen - reNews - Renewable Energy News

A cég akivel összálltak a Strohm, kifejlesztett egy kompozit csövet (TCP) nincs korrózió, nincs rideg törés.
Hát, ezt nem értem.
Nehogy már olcsóbb legyen mindenhol komprimálni a H2-őt, mindenhonnan csővezetéket vinni, mint azt, hogy az áram kisétál a partra és akkor ott egy nagy üzem működik.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Szerintem a H2 totál tévút. Én nem értem miért erőltetik és égetnek el rengeteg pénzt. Bár lehet, hogy ezért?
H2 és zöld jelszóval leszívni egy csomó pénzt.

Lecseng a nap és szélenergia mert kibukott mennyire nem ződ.
Egyre többen vakarják magukat az elektromos autók miatt mert rohadtul nem ződ.
Kell egy új cucc amire ráfogva le lehet nyúlni a buta kisemberek pénzét.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Szerintem a H2 totál tévút. Én nem értem miért erőltetik és égetnek el rengeteg pénzt. Bár lehet, hogy ezért?
H2 és zöld jelszóval leszívni egy csomó pénzt.
Azt nem tudom mennyire tévút majd az idő megadja a választ. Amit én hozzá tudok tenni az a következő:

- A beleinvesztált lóvét illetően annyit tudok mondani, pont most jövök egy konferencia hívásról ahol elmagyarázta a tisztelt vevőnk, egy meglévő alumínium feldolgozó helyén építenek CC erőművet, hatalmas a terület amit megvettek, szóval az erőmű megépítése után lesz egy csomó kihasználatlan hely. El is mentek nagy technilógia vállalatokhoz, hogy szerződjenek le szerver központok telepítésére ők adják az áramot. Google egyből leszögezte ők karbon semlegesek akarnak lenni, szóval hidrogént akarnak. Mákjuk van mert van egy közeli üzem, ahol állítanak elő hidrogént, gyakorlatileg mint melléktermék keletkezik nekik a gyártás során. Szóval palackokban fogják szállítani és első lépésben 5% kerül bekeverésre a földgázba.
Szóval ez a válasz. Erre van igény bakker. Nem nagyon lehet a jövőben eladni sima földgáz tüzelést. Az államok és nagyvállalatok vállalásokat tettek és ha te el akarod adni a trubinádat akkor muszály vagy nyitni a hidrogén felé. Ha úgy tetszik meg lett teremtve a kereslet. Én úgy tudom a tervezett 3 új magyar blokk is minimum 20% hidrogén bekeveréssel számol.
Szóval ez van. A google majd kiszámlázza a fogyasztóknak, mi pedig kidolgozzuk a műszaki megoldást mert ezért fizetnek!

- Én úgy látom ha lassan is de belátták, nem mehet ez így tovább hogy ami termelnek szél, meg nap segítségével, egy az egyben benyomják a hálózatba kötelező átvétellel, mert egyszerűen nem lehet így a hálózatot kiszabályozni. Szóval elkezdtek agyalni, mi módon lehetne az így nyert energiát betárolni, az aksi nem igazán opció (helyigény, drága, élettertam stb). Aztán az is igaz, hogy szabályozás szempontjából a legjobb megodlás egy gázturbina, vagy gáz motor, És innen már adja magát, hogy akkor égessünk ezekben a turbinákban/motorokban hidrogént, azt a hidrogént amit majd a nap meg a szél segítségével állítunk elő (magyarán betárolunk). Szóval most ez az új mentcsvár... szerintem még senki nem tudja mennyire fog beválni de tök jól néz ki a preziken.
Én azt gondolom jelen pillanatban ami történik az végre egy pozitív változás...
Végre az atom démonizálása megszűnni látszik! Úgy néz ki EU és USA is belátja atom nékül nem lehet. Minden nagy játékos eszeveszett tempóban nekiált SMR reaktorokat tervezni. Az államok sorra jelentik be az új reaktorokat.
Másodsorban felismerték, hogy a szél/nap közvetlen betáplálás nagyon sok gondot eredményez, szóval kellenek gázerőműves cc blokkok a kiszabályozásra valamint csúcsrőműnek is. Az én szememben az már pozitív fejlemény hogy nem egy az egyben akarják ráküldeni a hálózatra a szél/nap által megtermelt energiát, hanem valamiféle betároláson gondolkodnak. A trend most a hidrogén, mindenki ebben látja a megoldást.
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem a H2 totál tévút. Én nem értem miért erőltetik és égetnek el rengeteg pénzt. Bár lehet, hogy ezért?
H2 és zöld jelszóval leszívni egy csomó pénzt.
  • Az atomenergia 60+ éve ismert.
  • FRA lényegében 20+ éve azon ketyeg, 40 éve kezdte meg az átállást. 75% a termelésben az aránya.
  • Az áram ára több, mint elviselhető.
  • A legtisztább ipari ország úgy, hogy nincs olyan vízi energia potenciálja. mint Norvéigának
Így nézve tévút erőltetése megy 40+ éve.

Az egész hóbelevanc, amit erőlködve stabil alapnak akarnak a sötétzöldek beállítani és aztán gombot az inghez varrás megy.
Úgy, hogy a gomb gyémánt drágaságú. Mert csak a legendákban olcsó a szél és nap. Mindig posztoljká ezt a hülyeséget, de valahogy senki nem tudta megmagyarázni a német és dán áramot, hogy akkor miért nem az a legolcsóbb.


Németországban 20 éves erőlködés hatására 9-11% a nap és 22-27% az szél éves aránya.
Igen, két év között van ekkora eltérés. Ez saját magukhoz képest két év között 20%-os (!!) eltérés.
Frankón "tervezhető".
Ja. Nem...
A leépítés ellenére a nuki még mindig 14%

2010-ben 2,2% volt a nap, 7,2% a szél.
És ezt meghaladni stabilitási gondok miatt lényegében nem lehet. már így is negatív áramár van évi 250+ órában.

Hogy ezt az arányt meg lehessen haladni erőltetik ezt a hidrogénes izét, ami méregdrága.
Mert a világ legdrágább áramával és rápakolva egy 30%-os hatásfokot akarnak ezek világot megváltani...?
Ehhez mennyire kell hülyének lenni? De most komolyan, megy az elbutuló fiatalság ekézése, amikor lényegében műszaki képtelenségre mozdul rá a világ ipara, mert sok terémszettudományos analfabéta hippi szabadbölcsész balfasz ideológiája miatt ez az irányvonal?

Amikor a lenti diagramon látszik az, hogy ha ezt a fejlett világ meglépte volna, akkor nem lenne klímahiszti.
Ehelyett egy szöget kalapács helyett aranyozott zselével akarnak beverni.
Nem fog sikerülni. De cserébe a fogyasztó szopja meg a fenti meg nem értett zsenik csudálatos ötleteit.
A mérnök megcsinálja a hülyeséget, ha erre adnak pénzt, de ennek 0 korrelációja van azzal, hogy minek van értelme.

500px-Electricity_in_France.svg_.png
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 648
113
  • Az atomenergia 60+ éve ismert.
  • FRA lényegében 20+ éve azon ketyeg, 40 éve kezdte meg az átállást. 75% a termelésben az aránya.
  • Az áram ára több, mint elviselhető.
  • A legtisztább ipari ország úgy, hogy nincs olyan vízi energia potenciálja. mint Norvéigának
Így nézve tévút erőltetése megy 40+ éve.

Az egész hóbelevanc, amit erőlködve stabil alapnak akarnak a sötétzöldek beállítani és aztán gombot az inghez varrás megy.
Úgy, hogy a gomb gyémánt drágaságú. Mert csak a legendákban olcsó a szél és nap. Mindig posztoljká ezt a hülyeséget, de valahogy senki nem tudta megmagyarázni a német és dán áramot, hogy akkor miért nem az a legolcsóbb.


Németországban 20 éves erőlködés hatására 9-11% a nap és 22-27% az szél éves aránya.
Igen, két év között van ekkora eltérés. Ez saját magukhoz képest két év között 20%-os (!!) eltérés.
Frankón "tervezhető".
Ja. Nem...
A leépítés ellenére a nuki még mindig 14%

2010-ben 2,2% volt a nap, 7,2% a szél.
És ezt meghaladni stabilitási gondok miatt lényegében nem lehet. már így is negatív áramár van évi 250+ órában.

Hogy ezt az arányt meg lehessen haladni erőltetik ezt a hidrogénes izét, ami méregdrága.
Mert a világ legdrágább áramával és rápakolva egy 30%-os hatásfokot akarnak ezek világot megváltani...?
Ehhez mennyire kell hülyének lenni? De most komolyan, megy az elbutuló fiatalság ekézése, amikor lényegében műszaki képtelenségre mozdul rá a világ ipara, mert sok terémszettudományos analfabéta hippi szabadbölcsész balfasz ideológiája miatt ez az irányvonal?

Amikor a lenti diagramon látszik az, hogy ha ezt a fejlett világ meglépte volna, akkor nem lenne klímahiszti.
Ehelyett egy szöget kalapács helyett aranyozott zselével akarnak beverni.
Nem fog sikerülni. De cserébe a fogyasztó szopja meg a fenti meg nem értett zsenik csudálatos ötleteit.
A mérnök megcsinálja a hülyeséget, ha erre adnak pénzt, de ennek 0 korrelációja van azzal, hogy minek van értelme.

500px-Electricity_in_France.svg_.png
Ezért megy a lobbi Brüsszelbe, hogy az atomot ismerjék el zöldnek. És ezt most úgy néz ki át is verjük. Szerintem macRon is ezért jön ide.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
  • Az atomenergia 60+ éve ismert.
  • FRA lényegében 20+ éve azon ketyeg, 40 éve kezdte meg az átállást. 75% a termelésben az aránya.
  • Az áram ára több, mint elviselhető.
  • A legtisztább ipari ország úgy, hogy nincs olyan vízi energia potenciálja. mint Norvéigának
Így nézve tévút erőltetése megy 40+ éve.

Az egész hóbelevanc, amit erőlködve stabil alapnak akarnak a sötétzöldek beállítani és aztán gombot az inghez varrás megy.
Úgy, hogy a gomb gyémánt drágaságú. Mert csak a legendákban olcsó a szél és nap. Mindig posztoljká ezt a hülyeséget, de valahogy senki nem tudta megmagyarázni a német és dán áramot, hogy akkor miért nem az a legolcsóbb.

Hogy ezt az arányt meg lehessen haladni erőltetik ezt a hidrogénes izét, ami méregdrága.
Mert a világ legdrágább áramával és rápakolva egy 30%-os hatásfokot akarnak ezek világot megváltani...?
Ehhez mennyire kell hülyének lenni? De most komolyan, megy az elbutuló fiatalság ekézése, amikor lényegében műszaki képtelenségre mozdul rá a világ ipara, mert sok terémszettudományos analfabéta hippi szabadbölcsész balfasz ideológiája miatt ez az irányvonal?

Amikor a lenti diagramon látszik az, hogy ha ezt a fejlett világ meglépte volna, akkor nem lenne klímahiszti.
Ehelyett egy szöget kalapács helyett aranyozott zselével akarnak beverni.
Nem fog sikerülni. De cserébe a fogyasztó szopja meg a fenti meg nem értett zsenik csudálatos ötleteit.
A mérnök megcsinálja a hülyeséget, ha erre adnak pénzt, de ennek 0 korrelációja van azzal, hogy minek van értelme.
Szerinetm igazad van, 70% simán lehetne atom de azért itt sok szempontot kell figyelembe venni.
Pédául bizonyos országok el vannak zárva az atom technológiától. Megnézném hol épül fel az arab öbölben az a reaktor amit izrael nem bombáz le.
Mósodsorban próbáltad már kiszámolni mennyi atom erőművet kéne építeni ahhoz hogy kiválsta a szenet. India asszem valami 90 000MW beépített kapacitássa rendelkezik ennek kb 80 százaléka szén. Szóval nekik büdös gyorsan fel kéne húzni 72 000MW atomot. Na ennek mi a realitása? És akkor most nem vettem figyelembe, hogy ott az energia felhasználás még növekedő periódusban van... és most csak Indiáról beszéltem. Indonézia, Barzília szóba sem jött.
Sok helyen fontos szempont az önellátás is, alapvetően a legtöbb ország diverzifikálni próbálja az energia termelést, ez pedig az elmúlt kb 40-50 év tapasztalata, hogy erre szükség van. A diferzifikálás módja pedig nagyban függ a helyi adottságoktól. Bizony el tudom képzelni, hogy vannak a világon olyan helyek ahol ez a hidrogén lesz, hisz a szén nem lehet megoldás a jövőben.
A fennmaradó 20%-ot is valahogy meg kell termelni karbon semleges módon.

Nem lehet nem tudomást venni a világról, és tisztán műszaki szemmel megvizsgálni egy ilyen bonyolult problémát, aztán meg bosszankodni mennyire hülye mindenki más. Semmi sem szimplán fehér vagy fekete... ezek benyolult döntések, sok szempont létezik, nekünk az a dolgunk kidolgozzuk a műszaki megoldásokat amelyek válaszolnak ezekre a kihívásokra.
Megjegyzem ma ott tartunk, hogy ha minden szén erőművet kiváltanánk egy H class kombinált ciklúsú erőművel a CO2 kibocsájátás 60%-al csökkenne.
Ha 50% hidrogént bekeversz ez felmegy 70%-ra. A meglévő carbon capture technológiákkal elvileg 90% fölé lehetne menni. Itt most inkább nem írnám le a privát véleményem a carbon capture-ről, ha nem haragszol. Én azt gondolom ha simán szén helyett átállnánk atomra meg gázra mert nagyban csökenne a CO2 kibocsájtás. Csak hát szene szinte mindenkinek van gáz meg csak keveseknek és itt bejön a politika... még mi is több száz évig tudnánk tüzelni lignittel ha nagyon akarnánk, pedig mi aztán nem vagyunk kitömve ásványi kincsekkel.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szerinetm igazad van, 70% simán lehetne atom de azért itt sok szempontot kell figyelembe venni.
Pédául bizonyos országok el vannak zárva az atom technológiától. Megnézném hol épül fel az arab öbölben az a reaktor amit izrael nem bombáz le.
Mósodsorban próbáltad már kiszámolni mennyi atom erőművet kéne építeni ahhoz hogy kiválsta a szenet. India asszem valami 90 000MW beépített kapacitássa rendelkezik ennek kb 80 százaléka szén. Szóval nekik büdös gyorsan fel kéne húzni 72 000MW atomot. Na ennek mi a realitása? És akkor most nem vettem figyelembe, hogy ott az energia felhasználás még növekedő periódusban van... és most csak Indiáról beszéltem. Indonézia, Barzília szóba sem jött.
Sok helyen fontos szempont az önellátás is, alapvetően a legtöbb ország diverzifikálni próbálja az energia termelést, ez pedig az elmúlt kb 40-50 év tapasztalata, hogy erre szükség van. A diferzifikálás módja pedig nagyban függ a helyi adottságoktól. Bizony el tudom képzelni, hogy vannak a világon olyan helyek ahol ez a hidrogén lesz, hisz a szén nem lehet megoldás a jövőben.
A fennmaradó 20%-ot is valahogy meg kell termelni karbon semleges módon.

Nem lehet nem tudomást venni a világról, és tisztán műszaki szemmel megvizsgálni egy ilyen bonyolult problémát, aztán meg bosszankodni mennyire hülye mindenki más. Semmi sem szimplán fehér vagy fekete... ezek benyolult döntések, sok szempont létezik, nekünk az a dolgunk kidolgozzuk a műszaki megoldásokat amelyek válaszolnak ezekre a kihívásokra.
Megjegyzem ma ott tartunk, hogy ha minden szén erőművet kiváltanánk egy H class kombinált ciklúsú erőművel a CO2 kibocsájátás 60%-al csökkenne.
Ha 50% hidrogént bekeversz ez felmegy 70%-ra. A meglévő carbon capture technológiákkal elvileg 90% fölé lehetne menni. Itt most inkább nem írnám le a privát véleményem a carbon capture-ről, ha nem haragszol. Én azt gondolom ha simán szén helyett átállnánk atomra meg gázra mert nagyban csökenne a CO2 kibocsájtás. Csak hát szene szinte mindenkinek van gáz meg csak keveseknek és itt bejön a politika... még mi is több száz évig tudnánk tüzelni lignittel ha nagyon akarnánk, pedig mi aztán nem vagyunk kitömve ásványi kincsekkel.
Az IQ a gyenge pont.
vjq8v9kl59z21.jpg
Nincs aki üzemeltesse.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nem ismerem a mai áramból hidrogén gyártási technológiát. Volt a gyárban elektromos vízbontó, de aztán lebontották. Inkább vették a hidrogént.