Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 531
6 601
113
Szétválogatják az elektronokat vagy mi a faszom?
Ez jó volt. :)
A végén kiderül, hogy a németek stabilizálják ( és nem szétkurják) a villanypiacot.
A zsinoráramot exportálják, maguknak meg megtartják az időjárásfüggőt. :)

Viccet félretéve:
Sokan beveszik az átlagot, azaz ha tegnap 10fokos voltál, tegnapelőtt meg 64fokos, akkor átlagban tök jól vagy, csak éppen mindkét nap halott. Mérnököknek/hálózatnak a jelen fogyasztást kell kiszolgálni, nem az átlagot.
 
M

molnibalage

Guest
Nyáron mikor süt a Nap, akkor napelemekben megtermelt áramot, ami épp senkinek nem kell, aztán mikor beáll a sötétség, akkor a franciáktól veszik az atomáramot.
Itt lehet nézegetni ennek árát.

2021

3,2 mrd vétel
0,942 mrd eladás

2020
2,0 mrd vétel
0, 875 mrd eladás

2010 óta egy év volt asszem, amikor ebből profit volt. Masszívan veszteséges az exportőri lét.
De hát a sötétzöld ökobarmok a mennyiség * költség szintű összefüggéseket sem értik.

Kb, mint arra verni pókeren, hogy amikor nyernek, akkor 2 dollárt nyernek, amikor meg vesztenek, akkor buknak 8-at.
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 531
6 601
113
most éppen sötét van:
Igen, ezt én is néztem és csodálkozok is rajta.
Szerintem fals adatot mutat.
Nem gondolom, hogy éjszaka, amikor szinte nincs fogyasztás és atomerőművek mennek, akkor még szénáramot is kelljen inportálni a franciáknak. Pont fordítva gondolnám.
Más forrásból is meg kellene erősíteni ezt.
 
M

molnibalage

Guest
Igen, ezt én is néztem és csodálkozok is rajta.
Szerintem fals adatot mutat.
Nem gondolom, hogy éjszaka, amikor szinte nincs fogyasztás és atomerőművek mennek, akkor még szénáramot is kelljen inportálni a franciáknak. Pont fordítva gondolnám.
Más forrásból is meg kellene erősíteni ezt.
Hóóóóóóóóóóóóóóó, azért egy hurkolt hálózatnak stabilitási paraméterei is vannak nem csak az, hogy X MW teljesítmény kell...
Egy hurkolt csővezeték hálózatban sem mindegy hogy az egyik sarkán teszel be 2 t/h vizet és veszi el távol 10 db fogyasztó, vagy egyenletesen meg bele több helyről a 0,5 t/h és oszlik el jól a nyomás = feszültség és jön ki tömegáram (áramerősség.) Okkal van az, hogy az erőműveket szétszórják valamennyire.

(Gázhálózat is ugyanez, nem véletlenül van az ország gázhálózatának kompresszorozási fellegvára Városföldön és nem Beregdarócon)

Vagy olcsóbb importálni, mint rángatni az erőművet és odaverni az élettartamának.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 499
5 044
113
Rezsicsökkentés ...

mi indokolta az MVM újabb, ezúttal 208 milliárd forintos állami tőkeemelését?

"Az államtitkár tömör közlésének megfejtése nem nehéz. Eszerint az állami energiaellátó azért igényelt újabb, több százmilliárd forint közpénzt, mert a rezsicsökkentett közműdíjakból származó bevételei már nem fedezték kiadásait, vagyis - elsősorban - az orosz gáz árát. A világos szavak egyszersmind legalábbis erőteljesen árnyalják a kormány - így különösen Orbán Viktor, Szijjártó Péter és Gulyás Gergely - eddigi közléseit, miszerint az októbertől érvényes új magyar-orosz gázszállítási szerződés feltételei jóval kedvezőbbek lennének az eddiginél. A kormánytagok - a szerződés titkosságára hivatkozva - mindeddig még csak hozzávetőlegesen sem pontosították, ez a minőségi ugrás mégis miben állna."


 
M

molnibalage

Guest
Rezsicsökkentés ...

mi indokolta az MVM újabb, ezúttal 208 milliárd forintos állami tőkeemelését?

"Az államtitkár tömör közlésének megfejtése nem nehéz. Eszerint az állami energiaellátó azért igényelt újabb, több százmilliárd forint közpénzt, mert a rezsicsökkentett közműdíjakból származó bevételei már nem fedezték kiadásait, vagyis - elsősorban - az orosz gáz árát. A világos szavak egyszersmind legalábbis erőteljesen árnyalják a kormány - így különösen Orbán Viktor, Szijjártó Péter és Gulyás Gergely - eddigi közléseit, miszerint az októbertől érvényes új magyar-orosz gázszállítási szerződés feltételei jóval kedvezőbbek lennének az eddiginél. A kormánytagok - a szerződés titkosságára hivatkozva - mindeddig még csak hozzávetőlegesen sem pontosították, ez a minőségi ugrás mégis miben állna."


Csak, hogy kontextusba helyezzük.
4,5 millió aktív keresőt nézve is - ez nem háztartás - 46k HUF/fő.
Azt meg korábban ugye kifejtettem, hogy az a -20% nekem kb. kerekítési hiba a családi költségvetésben.
Az, hogy egy másféle zsebedből tömik be az miféle rezsicsökkentés?
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 499
5 044
113
Csak, hogy kontextusba helyezzük.
4,5 millió aktív keresőt nézve is - ez nem háztartás - 46k HUF/fő.
Azt meg korábban ugye kifejtettem, hogy az a -20% nekem kb. kerekítési hiba a családi költségvetésben.
Az, hogy egy másféle zsebedből tömik be az miféle rezsicsökkentés?
Vannak néhányan itt a fórumon olyanok, akik szerint a magyar kormány olyan zseniális szerződést kötött az oroszokkal, hogy hozzánk nem gyűrűzik be az európai gázárak emelkedése. Ebből a pénzből viszont az látszik, hogy máris többet kell fizetnünk a gázért mint amennyiért a lakosság kapja. A kérdés csak az, hogy ez a pénz mennyi időre elég. Mert ha negyedévente kell ennyivel kisegíteni az MVM -et, akkor az azért nem kevés.

Én családi házban élek, ezért nekem 2010 előtt elég komoly tétel volt a gázszámla. Azóta szigeteltük a házat + csökkent a gáz ára + volt infláció, ezért most nekem sem nagy tétel.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Vannak néhányan itt a fórumon olyanok, akik szerint a magyar kormány olyan zseniális szerződést kötött az oroszokkal, hogy hozzánk nem gyűrűzik be az európai gázárak emelkedése. Ebből a pénzből viszont az látszik, hogy máris többet kell fizetnünk a gázért mint amennyiért a lakosság kapja. A kérdés csak az, hogy ez a pénz mennyi időre elég. Mert ha negyedévente kell ennyivel kisegíteni az MVM -et, akkor az azért nem kevés.

Én családi házban élek, ezért nekem 2010 előtt elég komoly tétel volt a gázszámla. Azóta szigeteltük a házat + csökkent a gáz ára + volt infláció, ezért most nekem sem nagy tétel.
Azért valószínűleg mert a fűtőművek versenypiaci szerzodessel mennek és azokban általában a ttf hez vannak rögzítve az árak. És hogy ezek ne menjenek csődbe csak ezért barátom.
 

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 531
6 601
113
Tehát nem a számla árát kellett volna csökkenteni, hanem a lakás korszerűsítést támogatni...
TÁmogatva van a lakáskorszerűsítés.
Pont ezért nyávognak a bal oldalon, hogy emiatt is mentek fel az építési költségek.
Ha támogatva van azért sírnak, ha nincs azért.
MEnnyivel jobb volt a ballib alatt: Akkor semmi nem volt, még a rezsit se tudták fizetni az emberek.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 499
5 044
113
Azért valószínűleg mert a fűtőművek versenypiaci szerzodessel mennek és azokban általában a ttf hez vannak rögzítve az árak. És hogy ezek ne menjenek csődbe csak ezért barátom.
Nem a távfűtő művek kapták a támogatást, hanem az MVM. Persze lehet hogy végül őket is az MVM -en keresztül segíti ki a kormány.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Vannak néhányan itt a fórumon olyanok, akik szerint a magyar kormány olyan zseniális szerződést kötött az oroszokkal, hogy hozzánk nem gyűrűzik be az európai gázárak emelkedése. Ebből a pénzből viszont az látszik, hogy máris többet kell fizetnünk a gázért mint amennyiért a lakosság kapja. A kérdés csak az, hogy ez a pénz mennyi időre elég. Mert ha negyedévente kell ennyivel kisegíteni az MVM -et, akkor az azért nem kevés.

Én családi házban élek, ezért nekem 2010 előtt elég komoly tétel volt a gázszámla. Azóta szigeteltük a házat + csökkent a gáz ára + volt infláció, ezért most nekem sem nagy tétel.
Szerencsére ez nem igaz. A magyar lakossági villany ára a tőzsdei zsinóráram ár alatt van. Egy-két hónapja néztem utána.