AZ EURÓPAI ENERGIAVÁLSÁG - AHOGY ÉN LÁTOM
A történet 2020 körül kezdődött, amikor még javában épült az Északi Áramlat 2 (ÉÁ2) nevű gázvezeték Oroszország és Németország között.
Ami az amcsiknak nem tetszett, tehát szankciókkal fenyegették meg az ÉÁ2-t építő nyugati cégeket. Ők le is vonultak a kb. háromnegyedrészben lefektetett csőről majd jött pár hónap szünet.
Ekkor az oroszok folytatták az építést és 2021 közepére a végéhez értek, már csak pár km volt hátra.
Az amcsik persze nem adták fel. Nem nyilvános ami a színfalak mögött történt, de ekkortájt a német kormány EU előírásokra hivatkozva olyan feltételekkel állt elő az ÉÁ2 üzemeltetésére vonatkozóan, ami az oroszok számára nem volt elfogadható.
Az oroszok ugyan futottak még egy-két kört az ügyben, pl. svájci cégalapítás, de a dolog befulladt.
2021 szeptemberre az ÉÁ2 elkészült, csak el kellett volna indítani, de jogi okokból erre azóta se került sor.
Maga a vezeték kb. 10 milliárd euróból épült, nagyjából fele orosz pénz, a másik fele nyugati cégek pénze. Én biztos vagyok benne, hogy a nyugati cégeket valamilyen módon kárpótolják (kárpótolták) az ablakon kidobott kb. 5 milliárdért.
Az USA és a németek/EU talán azt gondolta, hogy az oroszok leülnek egy csöndes sarokba és sírdogálnak, ám nem ez történt. Az ábrán látható, hogy 3 hónap alatt a gázár a duplájára nőtt.
Mi történt?
Egy mondatban: az oroszok benyújtották a számlát az ÉÁ2 5 milliárdjáért.
Először néhány szó az európai gázkereskedelemről, ami tűrhetően működött a megelőző években.
Az EU azt a rendszert forszírozta, hogy ne hosszabb-rövidebb időtartamú szerződésekben rögzítsék az árakat és a mennyiségeket, hanem napi szinten, a kereslet-kínálat alapján történjen a kereskedés. Így került vezető szerepbe a holland TTF néven ismert gáztőzsde, ahol a kereskedés (de legalábbis a nagy része) folyt.
Kialakult tehát egy vegyes rendszer, ahol gáz egy része előre lekötött módon jött, árát meg valamilyen képlettel a TTF árához kötötték, a többi részét napi kereskedéssel szerzték be. (Az előzmény az az orosz rendszer volt miszerint a lekötött mennyiséget akkor is ki kellett fizetni, ha épp nem volt rá szükség.)
A tényleges helyzet az volt, hogy a napi ár az előre lekötött mennyiség ára alatt alakult - túlkínálat volt.
A TTF fő eladói az oroszok mellett a hollandok és a norvégok.
A holland kitermelés évek óta csökken - merülnek ki a gázmezők - és helyenként magát a kitermelést is korlátozzák, mert szó szerint a talpuk alól (kis mélységből) szívják ki a gázt, aminek eredménye a talajszint süllyedése (az amúgy is mélyföld Hollandiában) és a rendszeres alacsony fokozatú földrengések.
A norvégok stabil szállítók, de nemigen tudják növelni a kitermelést. Egy gázmezőből a legtöbb gáz egy adott kitermelési szint alatt érhető el, ha növelik a kitermelési ütemet összességében kevesebb gáz nyerhető ki.
És akkor előretört a zöld igény
A zöldítés - CO2 kibocsájtás csökkentés - legegyszerűbb és leggyorsabb módja a szénüzemű villamos erőművek bezárása. Na, de mi van akkor, ha nem fúj a szél és épp a nap se süt? Akkor jönnek a háttér erőművek a kiegyenlítéshez. Amik gyorsan fel- lekapcsolhatók, egyszerűen, rugalmasan szabályozhatók és kisebb a CO2 kibocsájtásuk mint a szénerőműveké. Ez pedig a gázüzemű villamos erőmű.
Szén le, gáz fel. Vagyis előre láthatóan több gáz kell majd (miért is épült az ÉÁ2?). Tehát a tőzsdén előre láthatóan meg fog fordulni a kínálati helyzet, hiány lesz, a napi ár magasabb lesz az előre lekötöttnél. Ez a helyzet mindenképp előállt volna az ÉÁ2 nélkül. Most már azzal együtt is. Köszönjük EU a bölcs előrelátást.
Az oroszok tehát elkezdték csökkenteni a szállított gázmennyiséget - ami szerződéssel nem volt lekötve, ezzel előrehozták és felgyorsították azt a folyamatot ami egyébként is megtörtént volna. Persze ha mindez 2-3 év alatt történik, akkor lett volna alkalmazkodási idő és nem lenne vészhelyzet.
Az EU azonban más prioritási sorrendet állított fel, ennek jótékony hatásait együtt élvezhetjük.
Az ábrán látható, hogy az ukrán háború kitörése előtti napon a gázár már az október eleji ár duplája, a "békebeli" 2020. okt.-i ár majd hatszorosa.