Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 905
48 425
113
Láttad az osztrák társadalmi vita mire volt jó egy atomerőmnél. A világ no.1 pénzpazarlására.
Azt, hogy mi az átlagpolgár szellemi szintje felvázoltam. Aztán mutattam példát egy mikroprojekt esetén.
Amikor ma is az a tempó, a szájbavert csernobil sorozat után, hogy abból mit vezetnek le egyesek vagy anélkül?

Mondom, kb. arról lehet szavazni, akarnak-e áramot vagy sem. Arról, hogy milyen áramot akarnak, arról nem.
A németeknél sem volt magáról a szaros zöld fordulatról szavazás. Csak az azt hirdető és végigvivő erőre szavaztak le újra és újra.
Látod az eredményt. Legalább végig lehetett vinni, még akkor is, ha a fele faszság és a német áramtermelés egy kurvára környezetszennyező még a magyarhoz képest is.

Miféle "társadalmi vitát" akarsz ott, amikor a magyar lakosság számottevő része eleve vitaképtelen, de még ha lenne vitakultúrája, akkor tudása semmi hozzá.

A repülőgépek üzembiztos működése sem társadalmi vita alapján alakult ki.
Ez a társadalmi vita kb. önkormányzati / település szinten talán még megy.
De nézd meg, hogy pl. egy átlagos közmeghallgatásra hány ember megy el...
Ez egy jó hasonlat! Az emberek jegyet váltanak egy repülőre, de abba nem kell, hogy beleszólásuk legyen, hogy azt a gépet ki gyártja, milyen üzemanyaggal megy, milyen biztonsági megoldásokat használ, stb.
Szerencsére.
 
K

Kopi2000

Guest
Az iskolai végzettség sem garancia semmire. Lásd a diplomás vagy többdiplomás konteó hívőket vagy azon korábbi egyik munkatársam, aki képtelen volt megérteni mi a baj a féktelen napelemezéssel, amikor le lett neki vezetve német adatokból. A válasza az volt, hogy "biztos nem hülyék, nem csinálná, ha nem érné meg". Nem érette meg, hogy nem a véfogyasztónak volt jó az és most sem. Pedig a német áram ára ismert és az emissziója is.

És ez egy MÉRNÖK volt.
De tessék.



Négy-öt év volt települési léptékben, mire mindenkivel kompromisszumra lehetett jutni, de máshol sem gyorsabb. „Angliában is nehezen értik meg, hogy azért kell például dongagátat építeni az adott helyen, hogy két-három faluval lejjebb ne ússzanak el az emberek. Sosem fönn a hegyen rombol a víz” – mondja Tordai.

Akkor te mit akarsz társadalmi vitát atomenergiáról, amikor az emberek egy része annyit sem ért meg, hogy a víz lejön a hegyről. Ennek megértésére kell 4+ év. Az igen... Az autópálya rétegrendjéről ne legyen társadalmi vita? Vagy az agysebészeti módszerekről?
Balázs, oké vannak egyedi esetek. De hidd el, hogy egy populáció, végzettségtől függetlenül, statisztikusan leírhatóan viselkedik. Ezt lehet rosszra is használni, lásd az Orbán kormány félrevezető kommunikációja, viszont lehet jó célra is. Mint pld. megtudni, az adott helyen élő emberi populációk mitől félnek, mit szeretnének és miért milyen kompromisszumba mennének bele. És ebben az esetben, többezres mintában, egy-egy egyén véleménye nem számít semmit, de tényleg.. És hidd el, ha kellőképpen megkutatsz egy témát, kiderül mindez. Persze ehhez nem az kell, hogy tényleg a lakosság véleményét és a élelmeit akarjad megismerni. Mert, ha nem ezt csinálod, akkor a prekoncepciók foglya maradsz.... Az pedig egyenlő az eredménytelen munkával.. Írtam korábban, nem Milagro véleményéből meg cikkekből szűrtem le azt, amit leírtam, hanem valós tapasztalatból. Persze ebben az is benne van, hogy fél perc alatt elrontható fél év munkája, ha a politikus hülye. Írtad nekem, hogy a magas lóról le kéne szállnom. Azt mindig érezem, hiszen huszonöt évesen kerültem ilyen problémák közelébe, hogy a konteók ellen a legjobb orvosság az, ha tényleg elvisszük a Mari nénikhez a valós műszaki színvonalat. Apróság, de fontos volt, mivel több helyen azért lázadoztak az új hulladéklerakók elhelyezése ellen az emberek, mert a magyarországi hulladéklerakók, akkoriban rendszeresen égtek, büdösek voltak, stb.... Kitaláltam, hogy aki személyesen akara látni, milyen lenne az a lerakó, ami a települése területére kerülne, nézze meg személyesen. Előzetes jelentkezés után 2 db busszal kivittük egy faluból a jelentkező embereket ausztriába, megnézni, hogy ott milyen egy lakossági hulladéklerakó, csurgalékíz tisztítással meg biogáz hasznosítással... Mindenki kapott egy ebédet is... Meg látták sokan, szerintem először akkor Ausztriát. És a 8 osztályt sem végzett emberek támogatták egy ilyen látogatás után legjobban az éppen aktuális projektet. Egyébként ez csak egy dolog volt a bevetett eszközök között. Sok más is volt. De én pld. soha nem basztam át az embereket, hogy mást mutattam volna nekik, mint ami megvalósulna. Egyébként ebből gyűlt össze némi tapasztalatom. Volt akkoriban egy olyan folyóirat, aminek a címe "Környezet és Fejlődés" volt. Írtam oda is egy mini cikksorozatot az ilyen irányú, akkori tapasztalatokból..
 
M

molnibalage

Guest
Halkan jegyzem meg, hogy P2 elindulásáho szükséges törvényt, még a gyurcsótány kormány idején vagy Bajnai alatt szavazták meg. Ezt ment aztán tovább.
Szóval ennek fényében mindkét oldal politikai gerincessége lemérhető, hogy mit csinált és mit mond MOST az atomenergiáról.
Mert fityisz meg akkor tolta amit...
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 459
113
Most küldte az eon:




Kedves Ügyfelünk!​
Hálózati szolgáltatásunk megbízhatóbbá és biztonságosabbá tételén folyamatosan dolgozunk. Tájékoztatjuk, hogy a megnövekedett hálózattal kapcsolatos ügyféligények miatt, az év hátralévő részében a karbantartási és fejlesztési munkák száma is emelkedik, ezáltal egyes ügyfeleinknél az áramszünetek is gyakoribbá válhatnak.

Sok esetben ezeket a beavatkozásokat áramszünet nélkül el tudjuk végezni, vannak azonban olyan munkák, amikor elengedhetetlen kikapcsolni az elektromos vezetékeket és kábeleket, ezzel védve dolgozóink biztonságát a hálózati szerelési munkák ideje alatt. Ezen munkák közé tartozik pl. az oszlopcsere, a transzformátor állomások építése vagy karbantartása, vagy a feszültségingadozás helyreállítása.​



Mindent megteszünk, hogy a lehető leghamarabb értesítsük lakossági és üzleti ügyfeleinket egy tervezett áramszünet esetében. Ezt folyamatosan frissülő áramszüneti oldalunkon Ön is egyszerűen nyomon követheti.

Én is kaptam.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
M

molnibalage

Guest
Balázs, oké vannak egyedi esetek. De hidd el, hogy egy populáció, végzettségtől függetlenül, statisztikusan leírhatóan viselkedik. Ezt lehet rosszra is használni, lásd az Orbán kormány félrevezető kommunikációja, viszont lehet jó célra is. Mint pld. megtudni, az adott helyen élő emberi populációk mitől félnek, mit szeretnének és miért milyen kompromisszumba mennének bele. És ebben az esetben, többezres mintában, egy-egy egyén véleménye nem számít semmit, de tényleg.. És hidd el, ha kellőképpen megkutatsz egy témát, kiderül mindez. Persze ehhez nem az kell, hogy tényleg a lakosság véleményét és a élelmeit akarjad megismerni. Mert, ha nem ezt csinálod, akkor a prekoncepciók foglya maradsz.... Az pedig egyenlő az eredménytelen munkával.. Írtam korábban, nem Milagro véleményéből meg cikkekből szűrtem le azt, amit leírtam, hanem valós tapasztalatból. Persze ebben az is benne van, hogy fél perc alatt elrontható fél év munkája, ha a politikus hülye. Írtad nekem, hogy a magas lóról le kéne szállnom. Azt mindig érezem, hiszen huszonöt évesen kerültem ilyen problémák közelébe, hogy a konteók ellen a legjobb orvosság az, ha tényleg elvisszük a Mari nénikhez a valós műszaki színvonalat. Apróság, de fontos volt, mivel több helyen azért lázadoztak az új hulladéklerakók elhelyezése ellen az emberek, mert a magyarországi hulladéklerakók, akkoriban rendszeresen égtek, büdösek voltak, stb.... Kitaláltam, hogy aki személyesen akara látni, milyen lenne az a lerakó, ami a települése területére kerülne, nézze meg személyesen. Előzetes jelentkezés után 2 db busszal kivittük egy faluból a jelentkező embereket ausztriába, megnézni, hogy ott milyen egy lakossági hulladéklerakó, csurgalékíz tisztítással meg biogáz hasznosítással... Mindenki kapott egy ebédet is... Meg látták sokan, szerintem először akkor Ausztriát. És a 8 osztályt sem végzett emberek támogatták egy ilyen látogatás után legjobban az éppen aktuális projektet. Egyébként ez csak egy dolog volt a bevetett eszközök között. Sok más is volt. De én pld. soha nem basztam át az embereket, hogy mást mutattam volna nekik, mint ami megvalósulna. Egyébként ebből gyűlt össze némi tapasztalatom. Volt akkoriban egy olyan folyóirat, aminek a címe "Környezet és Fejlődés" volt. Írtam oda is egy mini cikksorozatot az ilyen irányú, akkori tapasztalatokból..
A probléma, hogy P2 már most olyan csúszásban van, hogy nincs idő vitázni. Pontosan megmutatta a mostani helyzet, hogy még akkor is megérné lavírozni az P2 atomerőművel (ha lenne) ha ez elkaszálná a 18 hónapos kampányt. Mert olyan kurva drága az áram.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Kicsit bonyolut ez a társadalmi felügyelet kérdés. Németországban a közvélemény nyomására számolják fel az atomerűműveket és csinálják az energiaforradalmat. A német népesség többsége ezt akarja. A szakértők egy része szerint ez idiotizmus, más része szerint meg nem. Lehet kutatni az abszolút igazságot, de még az is vitatható lesz. (De a kormány, aki az emberek akarata szerint cselekszik, az újra lesz választva. Amelyik meg eléri azt, hogy az emberek azt akarják, amit csinál, az is.)
 
  • Tetszik
Reactions: enzo
M

molnibalage

Guest
Balázs, oké vannak egyedi esetek. De hidd el, hogy egy populáció, végzettségtől függetlenül, statisztikusan leírhatóan viselkedik. Ezt lehet rosszra is használni, lásd az Orbán kormány félrevezető kommunikációja, viszont lehet jó célra is. Mint pld. megtudni, az adott helyen élő emberi populációk mitől félnek, mit szeretnének és miért milyen kompromisszumba mennének bele. És ebben az esetben, többezres mintában, egy-egy egyén véleménye nem számít semmit, de tényleg.. És hidd el, ha kellőképpen megkutatsz egy témát, kiderül mindez. Persze ehhez nem az kell, hogy tényleg a lakosság véleményét és a élelmeit akarjad megismerni. Mert, ha nem ezt csinálod, akkor a prekoncepciók foglya maradsz.... Az pedig egyenlő az eredménytelen munkával.. Írtam korábban, nem Milagro véleményéből meg cikkekből szűrtem le azt, amit leírtam, hanem valós tapasztalatból. Persze ebben az is benne van, hogy fél perc alatt elrontható fél év munkája, ha a politikus hülye. Írtad nekem, hogy a magas lóról le kéne szállnom. Azt mindig érezem, hiszen huszonöt évesen kerültem ilyen problémák közelébe, hogy a konteók ellen a legjobb orvosság az, ha tényleg elvisszük a Mari nénikhez a valós műszaki színvonalat. Apróság, de fontos volt, mivel több helyen azért lázadoztak az új hulladéklerakók elhelyezése ellen az emberek, mert a magyarországi hulladéklerakók, akkoriban rendszeresen égtek, büdösek voltak, stb.... Kitaláltam, hogy aki személyesen akara látni, milyen lenne az a lerakó, ami a települése területére kerülne, nézze meg személyesen. Előzetes jelentkezés után 2 db busszal kivittük egy faluból a jelentkező embereket ausztriába, megnézni, hogy ott milyen egy lakossági hulladéklerakó, csurgalékíz tisztítással meg biogáz hasznosítással... Mindenki kapott egy ebédet is... Meg látták sokan, szerintem először akkor Ausztriát. És a 8 osztályt sem végzett emberek támogatták egy ilyen látogatás után legjobban az éppen aktuális projektet. Egyébként ez csak egy dolog volt a bevetett eszközök között. Sok más is volt. De én pld. soha nem basztam át az embereket, hogy mást mutattam volna nekik, mint ami megvalósulna. Egyébként ebből gyűlt össze némi tapasztalatom. Volt akkoriban egy olyan folyóirat, aminek a címe "Környezet és Fejlődés" volt. Írtam oda is egy mini cikksorozatot az ilyen irányú, akkori tapasztalatokból..
Lehetek szemét? Ha megépül a projekt és utána mutatod meg, akkor is ugyanez lenne az eredmény.
Akkor meg felmerül a kérdés, hogy minek előre megmutogatni ÉS utaztatni? Az ellenzők töredékét tudod elvinni oda.
Paks kapcsán meg 8 millió felnőttnek mit akarsz mutogatni? Vagy akár csa 1 milliónak is?
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Lehetek szemét? Ha megépül a projekt és utána mutatod meg, akkor is ugyanez lenne az eredmény.
Akkor meg felmerül a kérdés, hogy minek előre megmutogatni ÉS utaztatni? Az ellenzők töredékét tudod elvinni oda.
Paks kapcsán meg 8 millió felnőttnek mit akarsz mutogatni? Vagy akár csa 1 milliónak is?
Nem bíznék abban, hogy az Magyaroszágon is úgy fog megépülni, meg "üzemeltetődni" mint nyugaton, mert itthon a vállalkozókat nem igazán tartják megbizhatónak főleg hosszú távon. Hogy az ilyen problémákat jelen vezetés erőteljesen a szőnyeg alá söpöri, attól nem lesz a bizalmam erősebb...
Így mondjuk Paks2 esetében is erősen aggódnék, hogy fele olyan megbízhatóra fog épülni, mint eredetileg tervben volt, mert amit lehet kilopnak/spórolnak belőle.
 
K

Kopi2000

Guest
A probléma, hogy P2 már most olyan csúszásban van, hogy nincs idő vitázni. Pontosan megmutatta a mostani helyzet, hogy még akkor is megérné lavírozni az P2 atomerőművel (ha lenne) ha ez elkaszálná a 18 hónapos kampányt. Mert olyan kurva drága az áram.
Ezzel egyet tudok érteni, de nem én ültem a seggemen ebben az ügyben....
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 459
113
Attól függ. Elképzelhető, hogy azért küldik mert nem akarják az amúgy is túlfeszített lakosság idegeit nyúzni, egyébként nagyon régóta van karbantartás. Ha nem napokra veszik el, akkor semmi újdonság nem lesz.
Ez igaz, de eddig sosem irtak,csak kiraktak egy cédulát valahová...
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
K

Kopi2000

Guest
Lehetek szemét? Ha megépül a projekt és utána mutatod meg, akkor is ugyanez lenne az eredmény.
Akkor meg felmerül a kérdés, hogy minek előre megmutogatni ÉS utaztatni? Az ellenzők töredékét tudod elvinni oda.
Paks kapcsán meg 8 millió felnőttnek mit akarsz mutogatni? Vagy akár csa 1 milliónak is?
Lehetsz szemét, csak nem érdemes. Volt, ahol megcsináltuk az előkészítést rendesen, de a polgármester hülye volt és nekünk támadt a felbőszült tömeg. 100 ember zavart el minket... Mindenki menekült, ahogy tudott, akár a saját kocsiját is hátrahagyva. Magamon kívül még 5 embert mentettem ki a szorult helyzetből, mert a vészkijárat közelében parkoltam...

Viszont, ahol rendben ment minden, ott nem olt probléma. Részt vettem olyan közmeghallgatáson, ahol Mari néni elfúló hangon ecsetelte, hogy mit látott Ausztriában.. Ott nem is volt probléma, minden flottul ment, mindenki előzetes és utólagos megelégedésére. (A hangsúly az előzetes nyugalmon van.) Mert pld. kompenzációt, fejlesztéseket is kaptak a települések. Mindenki azt, amit a közvélemény kutatások alapján kértek.

Soha nem kerültem az atomerőmű környezetébe. Pakson is csak egy csúszdaparkot tereztem... De, ha időt, pénzt áldoz a kormány arra, hogy elfogadtassa az emberekkel az atomenergia hasznosítást, meg tudta volna teremteni az egészhez képest aprópénzből az országos támogatását a projektnek. Egyetemista koromban foglalkoztam pld. a Duna Körrel, jártam is az összejöveteleikre Bp-en. A hangadóikkal tisztességes, jó iszonyt ápoltam, bár tudták, én csak szociológiai kutatást végzek. .... De igazán megszerettem Őket. Aztán áttanulmányoztam a szakmai anyagokat, a vizes lobbi tollából. Meg felkutattam, hogy a pártállami politika, hogyan kommunikálta ezt a társadalom felé. Hát igen szarul....De, ezekből a hibákból is láttam, hogy egy országos hordereű dologban is lehet ó, meg rossz kommunikációt folytatni. Akkor TDK-ként, majd felkérésre, már pénzért írtam le sokszáz oldalon a tapasztalataimat. Persze, nem hasznosult belőle semmi, központilag. De, ha kíváncsi vagy a véleményemre, elolvashatod a neten SZPG-9 tanulmányát, a "Bős(z) vita" címen. Én az akkori tapasztalatokból igen sokat profitáltam, bár azóta maga a vita lett negligálva, úgy, hogy erővel és nem meggyőzéssel visznek át minden központi akaratot...
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Lehetsz szemét, csak nem érdemes. Volt, ahol megcsináltuk az előkészítést rendesen, de a polgármester hülye volt és nekünk támadt a felbőszült tömeg. 100 ember zavart el minket... Mindenki menekült, ahogy tudott, akár a saját kocsiját is hátrahagyva. Magamon kívül még 5 embert mentettem ki a szorult helyzetből, mert a vészkijárat közelében parkoltam...

Viszont, ahol rendben ment minden, ott nem olt probléma. Részt vettem olyan közmeghallgatáson, ahol Mari néni elfúló hangon ecsetelte, hogy mit látott Ausztriában.. Ott nem is volt probléma, minden flottul ment, mindenki előzetes és utólagos megelégedésére. (A hangsúly az előzetes nyugalmon van.) Mert pld. kompenzációt, fejlesztéseket is kaptak a települések. Mindenki azt, amit a közvélemény kutatások alapján kértek.

Soha nem kerültem az atomerőmű környezetébe. Pakson is csak egy csúszdaparkot tereztem... De, ha időt, pénzt áldoz a kormány arra, hogy elfogadtassa az emberekkel az atomenergia hasznosítást, meg tudta volna teremteni az egészhez képest aprópénzből az országos támogatását a projektnek. Egyetemista koromban foglalkoztam pld. a Duna Körrel, jártam is az összejöveteleikre Bp-en. A hangadóikkal tisztességes, jó iszonyt ápoltam, bár tudták, én csak szociológiai kutatást végzek. .... De igazán megszerettem Őket. Aztán áttanulmányoztam a szakmai anyagokat, a vizes lobbi tollából. Meg felkutattam, hogy a pártállami politika, hogyan kommunikálta ezt a társadalom felé. Hát igen szarul....De, ezekből a hibákból is láttam, hogy egy országos hordereű dologban is lehet ó, meg rossz kommunikációt folytatni. Akkor TDK-ként, majd felkérésre, már pénzért írtam le sokszáz oldalon a tapasztalataimat. Persze, nem hasznosult belőle semmi, központilag. De, ha kíváncsi vagy a véleményemre, elolvashatod a neten SZPG-9 tanulmányát, a "Bős(z) vita" címen. Én az akkori tapasztalatokból igen sokat profitáltam, bár azóta maga a vita lett negligálva, úgy, hogy erővel és nem meggyőzéssel visznek át minden központi akaratot...
Szóval nem társadalmi kontroll kell, hanem meg kell dolgozni a társadalmat előtte, azaz kontrolált társadalom.
 
K

Kopi2000

Guest
Lehetsz szemét, csak nem érdemes. Volt, ahol megcsináltuk az előkészítést rendesen, de a polgármester hülye volt és nekünk támadt a felbőszült tömeg. 100 ember zavart el minket... Mindenki menekült, ahogy tudott, akár a saját kocsiját is hátrahagyva. Magamon kívül még 5 embert mentettem ki a szorult helyzetből, mert a vészkijárat közelében parkoltam...

Viszont, ahol rendben ment minden, ott nem olt probléma. Részt vettem olyan közmeghallgatáson, ahol Mari néni elfúló hangon ecsetelte, hogy mit látott Ausztriában.. Ott nem is volt probléma, minden flottul ment, mindenki előzetes és utólagos megelégedésére. (A hangsúly az előzetes nyugalmon van.) Mert pld. kompenzációt, fejlesztéseket is kaptak a települések. Mindenki azt, amit a közvélemény kutatások alapján kértek.

Soha nem kerültem az atomerőmű környezetébe. Pakson is csak egy csúszdaparkot tereztem... De, ha időt, pénzt áldoz a kormány arra, hogy elfogadtassa az emberekkel az atomenergia hasznosítást, meg tudta volna teremteni az egészhez képest aprópénzből az országos támogatását a projektnek. Egyetemista koromban foglalkoztam pld. a Duna Körrel, jártam is az összejöveteleikre Bp-en. A hangadóikkal tisztességes, jó iszonyt ápoltam, bár tudták, én csak szociológiai kutatást végzek. .... De igazán megszerettem Őket. Aztán áttanulmányoztam a szakmai anyagokat, a vizes lobbi tollából. Meg felkutattam, hogy a pártállami politika, hogyan kommunikálta ezt a társadalom felé. Hát igen szarul....De, ezekből a hibákból is láttam, hogy egy országos hordereű dologban is lehet ó, meg rossz kommunikációt folytatni. Akkor TDK-ként, majd felkérésre, már pénzért írtam le sokszáz oldalon a tapasztalataimat. Persze, nem hasznosult belőle semmi, központilag. De, ha kíváncsi vagy a véleményemre, elolvashatod a neten SZPG-9 tanulmányát, a "Bős(z) vita" címen. Én az akkori tapasztalatokból igen sokat profitáltam, bár azóta maga a vita lett negligálva, úgy, hogy erővel és nem meggyőzéssel visznek át minden központi akaratot...
UI.: akkoriban kellett a lakosság hozzájárulása egy potenciálisan veszélyes ag zavaró létesítmény telepítéséhez. Enélkül nem adtak ki engedélyt. Persze, már régóta nem foglalkozom ezzel a témakörrel, de simán el tudom fogadni, hogy azóta degradálták a lakosság szerepét a környezeti hatásvizsgálat köteles tevékenységek társadalmi vitájában, vagy azt névlegessé tették, mint annyi minden mást az életben...
 
K

Kopi2000

Guest
Szóval nem társadalmi kontroll kell, hanem meg kell dolgozni a társadalmat előtte, azaz kontrolált társadalom.
Igen, mondhatod ezt így is, bár ez a jobbereknek mást mond, mint a libsiknek. Én inkább arról beszélnék, hogy az emberek tudásszintjén, de korrekten kell átvinni az ismereteket és feltárni, majd megoldani a problémáikat.. Ingoványos a terep, de tisztességesen kell közeledni még a Mari nénihez is, no nem a Nemzeti Konzultáció szintjén... Mert az nem tisztességes...Igazándiból a szerep pozicionálása a lényeg. Hazudsz-e vagy sem az embereknek, félrevezeted őket vagy sem. Egyébként mindez nagy felelősség... Akik részt vettek ilyenben, mindig találkoztak ezekkel a morális kérdésekkel és választ kellett legelőször adni erre a kérdésre, maguknak... És a lényeg az az, mire használjuk a manipulációs lehetőségeket. Arra, hogy minden résztvevőnek jó legyen a megoldás (win-win), vagy csak simán kibasszunk egy társadalmi csoporttal...
 
M

molnibalage

Guest
Amúgy pl. miféle társadalmi vita előzte meg az n+1 akkugyár ide telepítését? Bp-től északra me sikerült is elszennyezni a talajvizet lényegében 0 idő alatt.
Vastapas.
 
  • Tetszik
Reactions: bel
K

Kopi2000

Guest
Amúgy pl. miféle társadalmi vita előzte meg az n+1 akkugyár ide telepítését? Bp-től északra me sikerült is elszennyezni a talajvizet lényegében 0 idő alatt.
Vastapas.
Ezt nyilván nem nekem írtad. Én úgy gondolom, hogy mindenhol lehet WIN-WIN szituációt előállítani, ahol költenek rá....
 
K

Kopi2000

Guest
Szóval nem társadalmi kontroll kell, hanem meg kell dolgozni a társadalmat előtte, azaz kontrolált társadalom.
Igazándiból, leegyszerűsítve a dolgot, társadalomtudományi módszerekkel meg lehet tudni, mit tudnának elfogadni az emberek. Én, pld. egy 1000 portás településen is teljes mintával dolgoztam, részben úgy, hogy én is voltam kérdezőbiztos. Más az adatokat látni és más az emberek véleményét élőben megismerni.... Meg annak is van kampányértéke egy kisebb településen, ha nemcsak egyeseket, hanem mindenkit megkeresnek. Még akkor is, ha statisztikai módszertanilag mindez nem indokolt... Mikor ezzel foglalkoztam, volt, ahol masszív ellenállást sikerült masszív támogatássá átfordítani. A megbízóim mondták akkor, hogy az utolsó kétségbe esésükben fogadták el az ajánlatomat, egy pillanatig sem bízva az egészben...Akkoriban még nem volt szokásos az emberek megkérdezése....Amikor jöttek az eredmények, akkor mondták csak, van ebben mégiscsak valami. Azóta a kormány politikája is nagyban használja ezt a módszert, csak szerintem rossz, félrevezető célok elérésére. ...
 
M

molnibalage

Guest
Igazándiból, leegyszerűsítve a dolgot, társadalomtudományi módszerekkel meg lehet tudni, mit tudnának elfogadni az emberek. Én, pld. egy 1000 portás településen is teljes mintával dolgoztam, részben úgy, hogy én is voltam kérdezőbiztos. Más az adatokat látni és más az emberek véleményét élőben megismerni.... Meg annak is van kampányértéke egy kisebb településen, ha nemcsak egyeseket, hanem mindenkit megkeresnek. Még akkor is, ha statisztikai módszertanilag mindez nem indokolt... Mikor ezzel foglalkoztam, volt, ahol masszív ellenállást sikerült masszív támogatássá átfordítani. A megbízóim mondták akkor, hogy az utolsó kétségbe esésükben fogadták el az ajánlatomat, egy pillanatig sem bízva az egészben...Akkoriban még nem volt szokásos az emberek megkérdezése....Amikor jöttek az eredmények, akkor mondták csak, van ebben mégiscsak valami. Azóta a kormány politikája is nagyban használja ezt a módszert, csak szerintem rossz, félrevezető célok elérésére. ...
Népszámlálásnál 1 sor lett volna akkor betenni ezt a témát.