Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Már korábban is linkeltem ide cikkeket tervezett ammónia tüzelésről de azt hiszem ez az első hivatalosan bejelentett projekt:
Mitsubishi Power | JERA and MHI Start a Demonstration Project to Develop Technology to Increase the Ammonia Co-firing Rate at Coal-fired Boilers

Mitsubishi szénerőművebe telepített kazánjait akarja átalakítani legalább 50% ammónia tüzelésre. 2024-re akarnak kifejleszteni egy olyan égő fejet mely alkalmas ammónia égetésre és beépíthető a meglévő kazánokba.
 
M

molnibalage

Guest
Már korábban is linkeltem ide cikkeket tervezett ammónia tüzelésről de azt hiszem ez az első hivatalosan bejelentett projekt:
Mitsubishi Power | JERA and MHI Start a Demonstration Project to Develop Technology to Increase the Ammonia Co-firing Rate at Coal-fired Boilers

Mitsubishi szénerőművebe telepített kazánjait akarja átalakítani legalább 50% ammónia tüzelésre. 2024-re akarnak kifejleszteni egy olyan égő fejet mely alkalmas ammónia égetésre és beépíthető a meglévő kazánokba.
Honnan származik hulladék ammónia?
Mert nekem még azt tanították, hogy az egyik legnagyobb energiaigényű iparágak azok, amik alapanyaghoz ezt gyártják.
(Vagy rosszul emlékszem.)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Honnan származik hulladék ammónia?
Mert nekem még azt tanították, hogy az egyik legnagyobb energiaigényű iparágak azok, amik alapanyaghoz ezt gyártják.
(Vagy rosszul emlékszem.)
A helyzet rosszabb mint gondolod ebből a szempontból. Semmiféle hulladék ammoniáról nincs szó... Annyi hogy a hidrogént nehéz szállítani, közúton olyan 40-50 km-es távolságnál messzebb vinni már nem nagyon éri meg. Szóval kitalálták, hogy vízből kivesszük a hidrogént a levegőből meg a nitrogént és ebből ammóniát csinálunk (mindezt zöld árammal persze) akkor így a hidrogént könnyebb szállítani, valamint erre már létezik infrastruktúra. És akkor ezt az ammóniát eltüzeljük na ekkor ez mind zöld. Ne engem bánts ezért légyszives.... (csak mert szokásod nekiesni a rossz hír hozójának) tisztában vagyok a hatásfokkal meg, hogy ez mennyibe kerül... mindenestre van rá vevői igény nagy szénerőmű üzemeltetők részéről, mert így nem kell kukázni az egész erőművet. Ki tudja lehet a német szénerőműveknek is ez lesz a sorsa... németekbők simán kinézem, hogy kitalálják az ammónia tüzelés is zöld.
 
M

molnibalage

Guest
A helyzet rosszabb mint gondolod ebből a szempontból. Semmiféle hulladék ammoniáról nincs szó... Annyi hogy a hidrogént nehéz szállítani, közúton olyan 40-50 km-es távolságnál messzebb vinni már nem nagyon éri meg. Szóval kitalálták, hogy vízből kivesszük a hidrogént a levegőből meg a nitrogént és ebből ammóniát csinálunk (mindezt zöld árammal persze) akkor így a hidrogént könnyebb szállítani, valamint erre már létezik infrastruktúra. És akkor ezt az ammóniát eltüzeljük na ekkor ez mind zöld. Ne engem bánts ezért légyszives.... (csak mert szokásod nekiesni a rossz hír hozójának) tisztában vagyok a hatásfokkal meg, hogy ez mennyibe kerül... mindenestre van rá vevői igény nagy szénerőmű üzemeltetők részéről, mert így nem kell kukázni az egész erőművet. Ki tudja lehet a német szénerőműveknek is ez lesz a sorsa... németekbők simán kinézem, hogy kitalálják az ammónia tüzelés is zöld.
Soha nem esek neki a rossz hír hordozójának, de ez már agyrém a sokadig hatványon.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 611
3 257
113

"Összefésülték már az ellenzéken belül Paks 2-ügyi, korábban meglehetős szerteágazó terveiket?
Igen. Paks 1-et természetesen nem állítjuk le. Sőt, ha az biztonságos, támogatom a mindennél olcsóbb áramot adó régi blokkok további élettartamhosszabbítását. Paks 2 szerződését pedig felülvizsgáljuk. A zöldpártok követelésétől eltérően azonnali felmondást nem ígérünk, hisz azt sem tudjuk, mi áll benne. Akárcsak a Budapest-Belgrád vasútvonalnál. Ezek olyan bűncselekmények, amelyekből felháborítóan sokat lopnak és amelyek nem a magyar emberek érdekeit szolgálják. Mindazonáltal meggyőződésem, hogy az atomenergia tiszta, klímasemleges, zöld, biztonságos és hatékony. Nagy ostobaság lenne lemondanunk róla. Más kérdés, hogy Orbán verseny nélkül bízta meg az oroszokat, miközben néhány évvel azelőtt, ellenzékben még lehazaárulózta azt, aki ilyet akart csinálni.
Tehát akkor a nukleáris elvek terén egyetért a kormánnyal?
Erről bizonyára a francia elnök, Macron sem vitatkozott túl sokat Orbánnal, én meg 12 évig dolgoztam a francia áramszolgáltatónál, szóval igen."
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Árpicsek

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
A helyzet rosszabb mint gondolod ebből a szempontból. Semmiféle hulladék ammoniáról nincs szó... Annyi hogy a hidrogént nehéz szállítani, közúton olyan 40-50 km-es távolságnál messzebb vinni már nem nagyon éri meg. Szóval kitalálták, hogy vízből kivesszük a hidrogént a levegőből meg a nitrogént és ebből ammóniát csinálunk (mindezt zöld árammal persze) akkor így a hidrogént könnyebb szállítani, valamint erre már létezik infrastruktúra. És akkor ezt az ammóniát eltüzeljük na ekkor ez mind zöld. Ne engem bánts ezért légyszives.... (csak mert szokásod nekiesni a rossz hír hozójának) tisztában vagyok a hatásfokkal meg, hogy ez mennyibe kerül... mindenestre van rá vevői igény nagy szénerőmű üzemeltetők részéről, mert így nem kell kukázni az egész erőművet. Ki tudja lehet a német szénerőműveknek is ez lesz a sorsa... németekbők simán kinézem, hogy kitalálják az ammónia tüzelés is zöld.
Ordas nagy kamu. Az ammónia-szintézis úgy kezdődik, hogy vízgőz bontás 800fok felett - földgáz égetésével, majd a levegőből kivont nitrogént 400-500fokon meg magas nyomáson, katalizátor mellett összeházasítják a hidrogénnel.

Ennek brutális energiaigénye van és gépészete, emellett ammóniából rengeteg kell. Kíváncsi vagyok, hogy ezt hogyan akarják "megújulókból, folyamatosan" üzemeltetni.

A hidrogén előállítására is különböző haknik mennek az iparban, az általanosan nyomatott mantra a metán-priolízis, ahol a kg/kWh értéket az elektrolízis 55kWh/kg-ról olyan 15 környékére lehetne levinni. Aprócska gond, hogy ehhez 1400fokos hőmérséklet kellene, ehhez még anyag, ami ezt elviseli folyamatos üzemben pár évtizedig - ilyen még nem van...

Így képzeljük el az ammóniás álmokat
 
M

molnibalage

Guest

"Összefésülték már az ellenzéken belül Paks 2-ügyi, korábban meglehetős szerteágazó terveiket?
Igen. Paks 1-et természetesen nem állítjuk le. Sőt, ha az biztonságos, támogatom a mindennél olcsóbb áramot adó régi blokkok további élettartamhosszabbítását. Paks 2 szerződését pedig felülvizsgáljuk. A zöldpártok követelésétől eltérően azonnali felmondást nem ígérünk, hisz azt sem tudjuk, mi áll benne. Akárcsak a Budapest-Belgrád vasútvonalnál. Ezek olyan bűncselekmények, amelyekből felháborítóan sokat lopnak és amelyek nem a magyar emberek érdekeit szolgálják. Mindazonáltal meggyőződésem, hogy az atomenergia tiszta, klímasemleges, zöld, biztonságos és hatékony. Nagy ostobaság lenne lemondanunk róla. Más kérdés, hogy Orbán verseny nélkül bízta meg az oroszokat, miközben néhány évvel azelőtt, ellenzékben még lehazaárulózta azt, aki ilyet akart csinálni.
Tehát akkor a nukleáris elvek terén egyetért a kormánnyal?
Erről bizonyára a francia elnök, Macron sem vitatkozott túl sokat Orbánnal, én meg 12 évig dolgoztam a francia áramszolgáltatónál, szóval igen."
Egy 4500-5000 USD/kWe erőmű árból mit lopnak....?
Ennyibe kerül egy erőmű. Ráadásul fix áras.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 179
61 058
113
"Rolls-Royce jelentette be, hogy az atomerőművekben látja az energiatermelési gondok megoldását.

Éppen ezért mini atomreaktorokat telepítene szerte Angliában, és egy-egy ilyen nagyjából egymillió otthon ellátására lenne elegendő. Bele sem érdemes gondolni, hogy a terroristák mit szólnának a tucatjával felbukkanó, kiváló célpontnak számító nukleáris létesítményekhez.

A kormányzat első körben jóváhagyta a rövidítve SMR-eknek nevezett kis moduláris reaktorok tervét, amelyet segítenének Nagy-Britanniát zöldebbé tenni, illetve elkerülni a 2030-as évekre jósolt energiaválság kialakulását.

Személyesen kérek nyilvánosan elnézést a magasságos Rolls Royce-tól, hogy tudatlanságomban lekicsinyeltem a nukleáris kompetenciájukat/képességüket az F-35-ös topikban.
Ezennel benyújtom a lemondásom és veszek egy rollszrojszot.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 098
113
Egy 4500-5000 USD/kWe erőmű árból mit lopnak....?
Ennyibe kerül egy erőmű. Ráadásul fix áras.

"hisz azt sem tudjuk, mi áll benne. Akárcsak a Budapest-Belgrád vasútvonalnál. Ezek olyan bűncselekmények, amelyekből felháborítóan sokat lopnak és amelyek nem a magyar emberek érdekeit szolgálják."

Tetszik érteni: Elismerjük, hogy fogalmunk sincs a kérdésről, hiszen arra hivatkozunk, hogy nem ismerjük a szerződést (amúgy 2019 óta nyilvános, de olvasni nem tudunk). Viszont azt teljes biztonsággal kijelentjük, hogy a szerződés bűncselekmény és lopás.
Erre szokták mondani, hogy náluk a tények ismerete nem korlátozza a szabad vélemény alkotást.
Szerintem olyanokkal nem érdemes őket összezavarni, hogy az orosz szerződésünk fix áras és számottevően olcsóbb, mint mondjuk a francia reaktorok elszállt ára. Ez már messze meghaladja a szellemi képességeiket, ha egyszer olvasni sem tudnak.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 410
3 672
113
Erre szokták mondani, hogy náluk a tények ismerete nem korlátozza a szabad vélemény alkotást.
Szerintem olyanokkal nem érdemes őket összezavarni, hogy az orosz szerződésünk fix áras és számottevően olcsóbb, mint mondjuk a francia reaktorok elszállt ára. Ez már messze meghaladja a szellemi képességeiket, ha egyszer olvasni sem tudnak.

Szerintem tudják ők nagyon jól, hogy mik a tények, csak azt is tudják jól, hogy az általuk behülyítettek nem fognak tájékozódni, szerződést böngészni, atomerőmű áraknak utánaolvasni. A Molni által beírt számokat szerintem az emberek 95%-a nem is tudja értelmezni, pláne kontextusba tenni. Így csak elhiszik azt, amit a számukra szimpatikus politikus mond... Azaz Paks drága, és szét van lopva az egész projekt. Nekik pont az a céljuk, hogy a nép ezt gondolja.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 611
3 257
113
Szerintem tudják ők nagyon jól, hogy mik a tények, csak azt is tudják jól, hogy az általuk behülyítettek nem fognak tájékozódni, szerződést böngészni, atomerőmű áraknak utánaolvasni. A Molni által beírt számokat szerintem az emberek 95%-a nem is tudja értelmezni, pláne kontextusba tenni. Így csak elhiszik azt, amit a számukra szimpatikus politikus mond... Azaz Paks drága, és szét van lopva az egész projekt. Nekik pont az a céljuk, hogy a nép ezt gondolja.
Én ebből inkább azt olvastam ki, hogy kell egy kis gumicsont a szavazótábornak, de alapvetően amíg a kutya ugat, a karaván halad, a sötétzöldek le lettek keverve.
Egy bekezdéssel lejjebb a szokásos hazabeszélésen túl kerek-perec ki is van mondva:

"Paks 2-vel nem számoló, részletes, működő áramellátási tervet nem ismerek."

Nagyjából ennyi. Szimpatikus még a már idézett, Paks 1-re vonatkozó rész is.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 098
113
Szerintem tudják ők nagyon jól, hogy mik a tények, csak azt is tudják jól, hogy az általuk behülyítettek nem fognak tájékozódni, szerződést böngészni, atomerőmű áraknak utánaolvasni. A Molni által beírt számokat szerintem az emberek 95%-a nem is tudja értelmezni, pláne kontextusba tenni. Így csak elhiszik azt, amit a számukra szimpatikus politikus mond... Azaz Paks drága, és szét van lopva az egész projekt. Nekik pont az a céljuk, hogy a nép ezt gondolja.

Majd ha nyernek, akkor jön az, hogy felmondják a szerződés. Kifizetnek egy hatalmas összeget az oroszoknak a felmondásért. Kukázzák az addigi munka jelentős részét. Majd rövidesen megkötik az új szerződést a franciákkal, vagy az amerikaiakkal, legalább 2-szer magasabb áron és legalább 4-5 évvel későbbi megvalósításra. Amiből az eddigi tapasztalatok alapján lehet akár 15 évvel későbbi indulás és akkora már a jelenlegi orosz szerződéshez képest 4-5-ször magas végleges költség is.
Rosszabb esetben nem építenek semmit és a villamosenergia rendszerünket gyakorlatilag kivégzik a zöld őrülettel, amire ráköltenek támogatásként sokkal többet, mint Paks II ára.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 611
3 257
113
Majd ha nyernek, akkor jön az, hogy felmondják a szerződés. Kifizetnek egy hatalmas összeget az oroszoknak a felmondásért. Kukázzák az addigi munka jelentős részét. Majd rövidesen megkötik az új szerződést a franciákkal, vagy az amerikaiakkal, legalább 2-szer magasabb áron és legalább 4-5 évvel későbbi megvalósításra. Amiből az eddigi tapasztalatok alapján lehet akár 15 évvel későbbi indulás és akkora már a jelenlegi orosz szerződéshez képest 4-5-ször magas végleges költség is.
Rosszabb esetben nem építenek semmit és a villamosenergia rendszerünket gyakorlatilag kivégzik a zöld őrülettel, amire ráköltenek támogatásként sokkal többet, mint Paks II ára.
A jelen helyzetben szerintem eszükbe sincs az oroszok ujjat húzni, ahhoz az USA nem elég megbízható szövetséges, a franciák pedig nincsenek olyan fasírtban a nagy medvével. Olyat tudok elképzelni, mint anno Gripen-beszerzésnél történt, egy kicsit tárgyalgatnának, aztán eladnák, hogy rendbe hozták a szerződést.
 
T

Törölt tag 2361

Guest

Map showing access to electricity in Africa​

jzg34cfmng981.png
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 921
13 098
113
A jelen helyzetben szerintem eszükbe sincs az oroszok ujjat húzni, ahhoz az USA nem elég megbízható szövetséges

Vagy inkább az USA a bábok mozgatója és az utasítások forrása abban a körben.

a franciák pedig nincsenek olyan fasírtban a nagy medvével

Ő...Izé...Mistralok? Simán felmondták a szerződést, megtagadták a szállítást az oroszoknak és visszaadták a vételárat az USA utasítására. Pedig az az ő veszteségük volt és nem a miénk. Gondolod, hogy ha a saját örökítő szervüket is beáldozták, akkor a miénkkel nem kaszálnák a csalánt?

Amúgy elég érdekes feltételezés, hogy a franciák nem szeretnék eladni az EPR reaktorukat nekünk az orosz reaktorok helyett. Szerintem nagyon is szeretnék. Ugyebár MZP is célozgatott az ügyben az ő francia kapcsolataira. Azt is tudjuk, hogy van neki amerikai is bőven.
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 611
3 257
113
Vagy inkább az USA a bábok mozgatója és az utasítások forrása abban a körben.



Ő...Izé...Mistralok? Simán felmondták a szerződést, megtagadták a szállítást az oroszoknak és visszaadták a vételárat az USA utasítására. Pedig az az ő veszteségük volt és nem a miénk. Gondolod, hogy ha a saját örökítő szervüket is beáldozták, akkor a miénkkel nem kaszálnák a csalánt?

Amúgy elég érdekes feltételezés, hogy a franciák nem szeretnék eladni az EPR reaktorukat nekünk az orosz reaktorok helyett. Szerintem nagyon is szeretnék. Ugyebár MZP is célozgatott az ügyben az ő francia kapcsolataira. Azt is tudjuk, hogy van neki amerikai is bőven.
A Mistralok ügy óta azért történt egy s más, lásd az ausztrál tengeralattjárók ügye, ahol a franciáknak a saját hivatalos szövetségeseik vágtak alá nagyon csúnyán.
Az oroszoknak stratégiai kérdés is a térségben legalább a Roszatom szintjén való jelenlét, ők ezt nem csak üzleti kérdésként tekinteték. Az orosz földgáztól való függésünk kihasználása (amivel önmagában is be tudnának dönteni bennünket) ennek csak egy kis szelete lenne a reakciójuknak adott esetben.
Másrészt az oroszok nagyon jól el lehetnek látva mindenféle adatokkal a jelenlegi ellenzék tagjairól (is), amit szükség esetén nyilván nem félnének használni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Majd ha nyernek, akkor jön az, hogy felmondják a szerződés. Kifizetnek egy hatalmas összeget az oroszoknak a felmondásért. Kukázzák az addigi munka jelentős részét. Majd rövidesen megkötik az új szerződést a franciákkal, vagy az amerikaiakkal, legalább 2-szer magasabb áron és legalább 4-5 évvel későbbi megvalósításra. Amiből az eddigi tapasztalatok alapján lehet akár 15 évvel későbbi indulás és akkora már a jelenlegi orosz szerződéshez képest 4-5-ször magas végleges költség is.
Rosszabb esetben nem építenek semmit és a villamosenergia rendszerünket gyakorlatilag kivégzik a zöld őrülettel, amire ráköltenek támogatásként sokkal többet, mint Paks II ára.
Értem én politikai preferenciádat, de basszus, felnőtt emberként te tényleg normálisnak gondolod, hogy semmire alapozva ilyen mértékű jóslásba bocsátkozol minden alap nélkül?
 
  • Tetszik
Reactions: Árpicsek and bel