Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

Kopi2000

Guest
Bizony egy méltatlanul lebecsült megújuló energia forrásról van szó ! Magyarország éves fakitermelése uszkve évi 7,5 millió m3 fa ez kb 60% ipari és 40% tűzifa arányban oszlik meg . Ezeket a faminőségeket vétek bedarálni és elfűteni ! De az erdőn a vágástérben ott marad még kb 2 millió m3 gally és tuskó amit ha szervezetten és célorientáltan összegyűjtenének akkor már jelentős mennyiség lenne ha ehhez hozzá vesszük a termelésből papíriparinak és forgács célból külföldre vitt mennyiséget akkor kijelenthetnénk , hogy évi 3 millió m3 aprítékkal számolhatnánk . Ehhez hozzá lehet adni az agrárium melléktermékeit (szárak , szalmák , héjak etc) az is lenne legalább ennyi . De az igazi aduász az ár és hullámtereink szerkezet átalakítása lenne nemes nyarasok és energia erdők termesztésére ahonnan szvsz minimum évi 10 millió m3 apríték lenne kinyerhető ipari módszerekkel . Ha még a szennyvíz telepek iszapszárítását is megtudnánk oldani akkor még nagyobbat tudnánk lépni ! Véleményem szerint 20 millió tonna kb 15Kj fűtőértékű biomasszánk Kwh-ra levetítve 4Kwh/kg átlaggal számolva ez ugye 100 millió Kwh ha jól számolom 10 000 Gwh fűtő teljesítmény azt hiszem ez kb Paks II.-nek az éves fele ! Hazai , hazai munkaerővel , jó Magyar Forintért gyakorlatilag örök időkig !


Nagy az elomunka igenye a tuzifa gyujtesnek. Sokaknak nem passzol az eletmodjahoz, mig masok, pld. a panellakok meg eleve nem elhetnek ezzel a lehetoseggel...
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Nagy az elomunka igenye a tuzifa gyujtesnek. Sokaknak nem passzol az eletmodjahoz, mig masok, pld. a panellakok meg eleve nem elhetnek ezzel a lehetoseggel...
Ez most gyorsan meg fog változni, feltéve hogy nem akar valaki megfagyni. Életmód váltás vár mindenkire ha ez így megy tovább.. csak a mértéke más mindenkinek. Persze panelba nem opció a tűzifa, de a falvakban most sokan vissza állnak fára. De még itt az agglomerációba is népszerű lett, épp ma séta közben tűnt fel milyen sokan halmozzák a fát. Egyébként iszonyat hiány van… sok tüzépen már fel sem vesznek rendelést.
 
K

Kopi2000

Guest
Hát ennek a Csabinak egy szavatbse kell elhinni. Igazán tehetséges MVM vezető volt. Éppen hogy nem került sittre. A cég meg csődbe...
Szerintem az rossz hozzáállás, hogyha mindenkire rámondjuk, ezért vagy azért nem elfogadható a véleménye. Főleg akkor, ha nem a mondandóját kritizáljuk, hanem más, valamilyen vélt külső körülményből levezetett indokkal támasztjuk ezt alá... Ilyenkor felmerül bennem a kérdés, szerinted kinek a véleményét lenne szabad elfogadnunk akkor, ebben a témában?
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 375
8 562
113
https://index.hu/gazdasag/2022/09/1...lagyimir-putyin-eszaki-aramlat-1-2-gazvalsag/




Igazándiból ez egy nagyon súlyos szitu!
Ha az európai vezetőket tényleg érdekli a nép és a gazdaság, akkor itt a lehetőség, hogy Putyint a szaván fogják! Ugye az a vád, hogy fegyverként használják az energiahordozókat. Na most, tessék iziben megnyitni az NS2-t, és lehet mondani hogy:
- Mr. Putyin, kérés teljesítve, jöhet a háború előtti mennyiség!
Ha tényleg küldenék a gázt, beszakadna a tőzsdei ár, magához térhet az energetika és a vegyipar. Szerintem komoly optimizmust váltana ki a tőzsdéken, akár még az igazán mély válságot is megúszhatnánk. Euforikus hangulat lenne a gazdaságokban.
Ha meg nem küldi, lehetne mondani - most már teljes joggal - hogy
- Mr. Putyin, maga hazudott, egy lyukas rubelt nem ér a szava!
Ez egy win-win szitu lenne az EU vezetésének, még az erősödő jobboldal alól is kihúzhatnák a szőnyeget.

A gondom, hogy jó eséllyel nemet (vagy szimplán semmit sem) fognak mondani erre.
És akkor mindenki számára egyértelműnek kell lennie, hogy pont leszarják az európai embereket és a gazdaságot!

Semmi sem akadályozza, hogy az NS2-n jöjjön a gáz. Azért nem jön, mert Putyin nem küldi. Semmilyen szankció nem akadályozza.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Semmi sem akadályozza, hogy az NS2-n jöjjön a gáz. Azért nem jön, mert Putyin nem küldi. Semmilyen szankció nem akadályozza.
Nem kapta meg a szükséges engedélyeket a működéshez az illetékes német hatóságoktól.

Technikailag működőképes, valóban nincs szankciózva a termék sem ami benne áramlik kb egy pecsét kéne egy papírra, hogy jöhessen benne a gáz. A németek külső nyomásra (USA) bürokratikusan bojkottálják a projektet.

 
K

Kopi2000

Guest
Kérdezném a fórumozókat, most, hogy megjött a hűvös idő beindították a fűtést vagy sem? Valamint milyen egyéb "óvintézkedéseket" tettek már a hideg ellen? Kinél hány ok van jelenleg? (Nálam még 22 fok van ma reggel.)
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 375
8 562
113
Nem kapta meg a szükséges engedélyeket a működéshez az illetékes német hatóságoktól.

Technikailag működőképes, valóban nincs szankciózva a termék sem ami benne áramlik kb egy pecsét kéne egy papírra, hogy jöhessen benne a gáz. A németek külső nyomásra (USA) bürokratikusan bojkottálják a projektet.


Én kevertem az NS1-gyel... NS2-t valóban szándékosan nem üzemeltetik a németek. Utólag jöttek rá, hogy meg sem kellett volna építeni a túlzott függés miatt.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 647
113
Hát ennek a Csabinak egy szavatbse kell elhinni. Igazán tehetséges MVM vezető volt. Éppen hogy nem került sittre. A cég meg csődbe...
Egy igazi komcsi stróman, ismerem még mvm es idejéből is. A Máté Lászlóék embere volt a rohadék a pénze a szerb viszexport és egyéb nyalánkságokból lett amit megkapott a komcsiktól. De hát ezek mind egyformák Kocsis elvtársat besúgta és ez is hozzájárult hogy elitélték és ment böribe ez a szarházit meg elengedték, most meg osztja az észt.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 647
113
Kérdezném a fórumozókat, most, hogy megjött a hűvös idő beindították a fűtést vagy sem? Valamint milyen egyéb "óvintézkedéseket" tettek már a hideg ellen? Kinél hány ok van jelenleg? (Nálam még 22 fok van ma reggel.)
Baszki még meleg van kint, egy rendesen szigetelt háznál még hetekig nem lehet gond. Egyébként 24 fok van nálunk!
Majd 3 hét múlva amikor tartósan 10 fok alatt lesz az átlag.
 
K

Kopi2000

Guest
Baszki még meleg van kint, egy rendesen szigetelt háznál még hetekig nem lehet gond. Egyébként 24 fok van nálunk!
Majd 3 hét múlva amikor tartósan 10 fok alatt lesz az átlag.
Oké, majd tájékoztass az előre haladásról, fűtés ügyben... Tényleg érdekelnek a különböző stratégiák, ebben az új helyzetben, ami előttünk áll!.

UI.: azért ma jutott eszembe a dolog, mert én ma reggel, fürdés után húztam fel először melegítőt...
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 173
4 978
113
Szerintem az rossz hozzáállás, hogyha mindenkire rámondjuk, ezért vagy azért nem elfogadható a véleménye. Főleg akkor, ha nem a mondandóját kritizáljuk, hanem más, valamilyen vélt külső körülményből levezetett indokkal támasztjuk ezt alá... Ilyenkor felmerül bennem a kérdés, szerinted kinek a véleményét lenne szabad elfogadnunk akkor, ebben a témában?

Nukleáris energiatermelés és villamos energia ügyben én Aszódi Attilát tekintem mérvadónak. Sajnos gáz ügyben ilyen konkrét személyt nem tudnék mondani.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and bel
K

Kopi2000

Guest
Nukleáris energiatermelés és villamos energia ügyben én Aszódi Attilát tekintem mérvadónak. Sajnos gáz ügyben ilyen konkrét személyt nem tudnék mondani.
Én, lehet, hogy túl idealista vagyok, de még internetes térben is úgy képzelem el a tartalmas vitát, hogy valaki (jelen esetben én) feltesz egy informatív vitaindító anyagot, erre a másik fél is érdemben reagál, esetleg feltéve a z őáltala ismert információt ugyanezekről a kérdésekről. Maradjunk a paksi bővítésnél. Ami számomra elgondolkodtató, az az, hogy nagyon szkeptikus volt a paksi bővítés orosz megvalósításával kapcsolatosan, egyébként logikus érvekkel alátámasztottan. Én magam, erre a témára nem látok rá, ezért érdekel, hogy akinek rálátása van erre a kérdésre, hogyan látja ezt az ügyet? Mondjuk, azt nem tartanám elfogadható érvnek, hogy majd megoldjuk....
 
M

molnibalage

Guest
Bizony egy méltatlanul lebecsült megújuló energia forrásról van szó ! Magyarország éves fakitermelése uszkve évi 7,5 millió m3 fa ez kb 60% ipari és 40% tűzifa arányban oszlik meg . Ezeket a faminőségeket vétek bedarálni és elfűteni ! De az erdőn a vágástérben ott marad még kb 2 millió m3 gally és tuskó amit ha szervezetten és célorientáltan összegyűjtenének akkor már jelentős mennyiség lenne ha ehhez hozzá vesszük a termelésből papíriparinak és forgács célból külföldre vitt mennyiséget akkor kijelenthetnénk , hogy évi 3 millió m3 aprítékkal számolhatnánk . Ehhez hozzá lehet adni az agrárium melléktermékeit (szárak , szalmák , héjak etc) az is lenne legalább ennyi . De az igazi aduász az ár és hullámtereink szerkezet átalakítása lenne nemes nyarasok és energia erdők termesztésére ahonnan szvsz minimum évi 10 millió m3 apríték lenne kinyerhető ipari módszerekkel . Ha még a szennyvíz telepek iszapszárítását is megtudnánk oldani akkor még nagyobbat tudnánk lépni ! Véleményem szerint 20 millió tonna kb 15Kj fűtőértékű biomasszánk Kwh-ra levetítve 4Kwh/kg átlaggal számolva ez ugye 100 millió Kwh ha jól számolom 10 000 Gwh fűtő teljesítmény azt hiszem ez kb Paks II.-nek az éves fele ! Hazai , hazai munkaerővel , jó Magyar Forintért gyakorlatilag örök időkig !


Ooooo, es a gyujtes energia igenye es EROI...? Ez gazolajjal es benzinnel igen hig futoanyag gyujtese. A koolaj honnan is jon?
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 173
4 978
113
Én, lehet, hogy túl idealista vagyok, de még internetes térben is úgy képzelem el a tartalmas vitát, hogy valaki (jelen esetben én) feltesz egy informatív vitaindító anyagot, erre a másik fél is érdemben reagál, esetleg feltéve a z őáltala ismert információt ugyanezekről a kérdésekről. Maradjunk a paksi bővítésnél. Ami számomra elgondolkodtató, az az, hogy nagyon szkeptikus volt a paksi bővítés orosz megvalósításával kapcsolatosan, egyébként logikus érvekkel alátámasztottan. Én magam, erre a témára nem látok rá, ezért érdekel, hogy akinek rálátása van erre a kérdésre, hogyan látja ezt az ügyet? Mondjuk, azt nem tartanám elfogadható érvnek, hogy majd megoldjuk....
Igen, jelen helyzetben érthető hogy szkeptikus. Azonban nincs más opció. A nyugati országok nem tudnak erőművet építeni, ha távol keletről akarnánk venni az pedig 10 év késés minimum. Annyi időnk nincs. Nekem a 3. erőműves megjegyzése érdekes. Kíváncsi leszek, hogy hol és milyen típusú lesz ha az megvalósul