Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 981
113
Sztem jobban járnánk egy "nyugati" (Korea, japán) erőművel.
Sajnos az újabb minimum 4-5 év késés.
Szándékosan egy olyan csapdába vitték az országot, ahol csak rossz döntések vannak. Vagy az orosz erőművel újabb 60 évre bebetonozzuk az orosz energetikai függést, vagy tovább használjuk a földgázt.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Paks 2-höz társadalmi vita kéne először. Ahol a társadalom, a szakemberek, a politika sokat vitatkoznak általában véve az energiatermelésről, gazdasági, környezetvédelmi, biztonságpolitikai és egyéb szempontokat alaposan kivesézve.
Nem személyesen neked szól a gunyor, de már alig várom, hogy megismerjem a fodrászok, mozdonyvezetők, klarinétosok, matektanárok, rendőrök stb. véleményét atomenergia és energiastratégia tekntetében.

Sokkal-sokkal többen vagyunk, akiknek fingunk sincs ezekről a kérdésekről. Egy széles körű társadalmi vita szerintem csak arra jó, hogy mindenféle lobbik meghekkeljék a narratívát, aztán egymás haját tépjék miatta a klarinétosok meg a matektanárok, és csak a fodrászok járjanak jól. :) Vannak olyan témák, ahol fontos és szükséges a vita, de ez túl spéci szakmai terület. Erre volna való az érintett műszaki értelmiség, meg a felelős országvezetés.
 

senkineksenkije

Well-Known Member
2020. november 22.
532
4 797
93
Paks 2-höz társadalmi vita kéne először. Ahol a társadalom, a szakemberek, a politika sokat vitatkoznak általában véve az energiatermelésről, gazdasági, környezetvédelmi, biztonságpolitikai és egyéb szempontokat alaposan kivesézve.
A társadalmi vita mit is jelent? Amikor "önjelölt szakemberek", amúgy szakmai szinten a 6 elemit nem végezték el, de megnézték a Csernobil filmet valamint max. azt tudják, hogy az áram a konnektorból jön, elmondják, hogy a paksi áram sugárveszélyes, mert a szomszéd is azt mondta? Általában ők azok, akik tutira tudják, hogy Magyarország korlátlan alternatív energiaforrással rendelkezik. Több száz évre elegendő gázkészlet, geotermikus energia, szélenergia, a Dunántúli hegységben millió tonnás aranykészlet, drágakőkészlet és amúgy is a világ csakrája is nálunk van.

A híres osztrák atomerőműnél is a népszavazás úgy történt, hogy teljesen megépítették már, csak az indítás volt hátra és a "nép" döntött, hogy nem. Azután kiderült, hogy az atomerőműtől legtávolabb élők döntötték el, hogy nem lesz bekapcsolva. Az atomerőmű közelében lakók úgy szavaztak, hogy működjön. Gondolom ezen a területen volt a legjobb felvilágosítás, máshol elhanyagolták.

Az is több, mint érdekes, hogy hirtelen a semmiből felbukkan egy osztrák szakértő, aki egy mindenki (a témával foglalkozó) által ismert törésvonalra hívja fel a figyelmet és megfelelő nyilvánosságot kap, hogy ez mennyire veszélyes. Amúgy meg minden előzetes felmérésben szerepel ez a törésvonal.

Az nem feltűnő, hogy amikor valamilyen nyugati cégcsoport is érdekelt lesz a PAKS2-ben, abban a pillanatban egy időre elcsitulnak az ellenvélemények?
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 664
12 359
113
Paks 2-höz társadalmi vita kéne először. Ahol a társadalom, a szakemberek, a politika sokat vitatkoznak általában véve az energiatermelésről, gazdasági, környezetvédelmi, biztonságpolitikai és egyéb szempontokat alaposan kivesézve.
Sőt, minden mozdonyra fékezési bizottságot, ami majd összeül és dönt, amikor Mari néni lelép a sínekre.

Egyéb hülyeség?
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 600
3 236
113
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 449
113
Sőt, minden mozdonyra fékezési bizottságot, ami majd összeül és dönt, amikor Mari néni lelép a sínekre.

Egyéb hülyeség?
Szerintem ideje egy jó kis társadalmi vitát indtani, hogy süllyed e Atlantisz. Először - természetesen - szakértők bevonsával, lehetőleg külföldi non-profit szervezeteket is bevonva. Ezt követően ki kell írni egy népszavazást.
Ha a népszavazás eredménye az lesz, hogy nem, akkor nincs több dolgunk.
Amennyiben igen, akkor ismételten szakértőket kell bevonni, megfelelő számú külföldi non-profit szervezet bevonásával, hogy mennyire is süllyed. Kicsit, közepesen, nagyon vagy másként. Aztán erről is ki kell írni egy népszavazást.
Na már most. Ha sikerült edönteni a népnek, hogy mennyire süllyed, akkor ismételten fel kell állítani egy szakértői bizottságot, lehetőleg már csak külföldi non-profit szervezetek bevonásával, hogy mit is kéne tenni. Akkor majd ki kell írni egy népszavazást, hogy mit is tegyünk.
Ha az a döntés születik, hogy semmit, akkor nem érdemes többet foglalkoznunk a kérdéssel. Amennyiben az a döntés születik, hogy kéne valamit tenni, akkor az előző pontokat érdemes ismételgetni, de már nam ajánlott magyar szereplők invitálása a párbeszédbe. Népszavazásokat is csak akkor és addig kell ismételgetni, ha nem a megfelelő döntés születik, egyébként már régen meghaladott jogintézménye ez a népuralomkifejezésének, hogyha eddig nem tetszettek volna tudni.
 

trojaiak

Active Member
2022. március 16.
254
232
43
Nem személyesen neked szól a gunyor, de már alig várom, hogy megismerjem a fodrászok, mozdonyvezetők, klarinétosok, matektanárok, rendőrök stb. véleményét atomenergia és energiastratégia tekntetében.

Sokkal-sokkal többen vagyunk, akiknek fingunk sincs ezekről a kérdésekről. Egy széles körű társadalmi vita szerintem csak arra jó, hogy mindenféle lobbik meghekkeljék a narratívát, aztán egymás haját tépjék miatta a klarinétosok meg a matektanárok, és csak a fodrászok járjanak jól. :) Vannak olyan témák, ahol fontos és szükséges a vita, de ez túl spéci szakmai terület. Erre volna való az érintett műszaki értelmiség, meg a felelős országvezetés.
Nem személyesen neked szól a gunyor, de alig várom hogy megismerjem a szakértőket fizető lobbi csoportok véleményét (Az rendeli a nótát, aki fizeti zenészt.)
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Nem személyesen neked szól a gunyor, de alig várom hogy megismerjem a szakértőket fizető lobbi csoportok véleményét (Az rendeli a nótát, aki fizeti zenészt.)
Oké. De mondjuk mi van, ha nekem kéne dönteni Paks 2-ről? Mondjuk több hozzáértésem van, mint az átlagembernek, de ennek ellenére igen messziről ugatom a témát. Majdnem hogy csak szubjektíven tudnék dönteni. Az meg nem ér semmit. Sajna a világ halála az lesz, hogy az lesz a jani, aki nagyobb marhaságot tud letolni a néptömegek torkán úgy, hogy azok felállva tapsoljanak neki. Mert az emberiség többsége nem ért semmi bonyolultabb dologhoz (beleértve a politikusokat!). És már senki sem polihisztor.
 
K

Kopi2000

Guest
Akkor hozd a cáfolatot, ezzel a büfivel sokra nem megyek...
Mire vagy kivancsi Te nagyon Te.... Pont ket napja tettem fel ide kepeket a 838. Oldalra, ebbe a topikba, azok pont ott keszultek, abban a projektben. Ajanlom megnezni azt a fotot, ahol a titkarnom pozol a lap-topom elott, mert jol olvashato a kepernyon az, hogy "Magyarcsanad-1". Talan en ott (is) voltam, kutattam, csinaltam es tudom mi a helyzet.... Nem csak politikusoktol meg a tobbi felhulyetol hallottam rola. En voltam ott, abban a projekben, ha mond neked valamit, az egyik well site geologist... Egyebkent legalabb 10 x irtam ebben a temaban, de ezek szerint egyik bejegyzesem sem olvastad... Itt mindenki expertnek kepzeli magat, aki elolvasott egy Origos cikket????
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 615
113
Mire vagy kivancsi Te nagyon Te.... Pont ket napja tettem fel ide kepeket a 838. Oldalra, ebbe a topikba, azok pont ott keszultek, abban a projektben. Ajanlom megnezni azt a fotot, ahol a titkarnom pozol a lap-topom elott, mert jol olvashato a kepernyon az, hogy "Magyarcsanad-1". Talan en ott (is) voltam, kutattam, csinaltam es tudom mi a helyzet.... Nem csak politikusoktol meg a tobbi felhulyetol hallottam rola. En voltam ott, abban a projekben, ha mond neked valamit, az egyik well site geologist... Egyebkent legalabb 10 x irtam ebben a temaban, de ezek szerint egyik bejegyzesem sem olvastad... Itt mindenki expertnek kepzeli magat, aki elolvasott egy Origos cikket????
Nem olvastam, a szír topikban röhögök rajtad, a többi helyen meg simán továbbgörgetek. Most se hoztál semmit, csak pár ködös írást, a titkárnőcire ránézek.
Szerk. Inkább nem néztem volna meg
 
K

Kopi2000

Guest
Nem olvastam, a szír topikban röhögök rajtad, a többi helyen meg simán továbbgörgetek. Most se hoztál semmit, csak pár ködös írást, a titkárnőcire ránézek.
Szerk. Inkább nem néztem volna meg
Tudod, kb. az a fajta ember vagy, aki mindenen rohog, amit nem ert. Latom, ertelmesen kerdezni sem tudsz... Enelkul meg valaszolni sem lehet. Azt hittem korabban, hogy a magadfajtakbol van kevesebb. De mar regota latom, hogy ti vagytok tulnyomo tobbsegben. Jo rohogcselest a tovabbiakban.... Remelem nem fogy el a telen a jokedved....
 
  • Vicces
Reactions: megazez

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 615
113
Tudod, kb. az a fajta ember vagy, aki mindenen rohog, amit nem ert. Latom, ertelmesen kerdezni sem tudsz... Enelkul meg valaszolni sem lehet. Azt hittem korabban, hogy a magadfajtakbol van kevesebb. De mar regota latom, hogy ti vagytok tulnyomo tobbsegben. Jo rohogcselest a tovabbiakban.... Remelem nem fogy el a telen a jokedved....
"Akkor hozd a cáfolatot, ezzel a büfivel sokra nem megyek..."
Ugyan ez viszont igaz feléd is, mérnök féle vagy papíron, azt nem tudod értelmezni amit elsőnek válaszoltam neked, de én nem tudok kérdezni....
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: grabo112 and Ooorky
K

Kopi2000

Guest
"Akkor hozd a cáfolatot, ezzel a büfivel sokra nem megyek..."
Ugyan ez viszont igaz feléd is, mérnök féle vagy papíron, azt nem tudod értelmezni amit elsőnek válaszoltam neked, de én nem tudok kérdezni....
Csak egy kerdes. Szerinted miert en voltam ott es nem Te? Ha erre a kerdesre megtalalod a helyes valaszt, akkor tovabb beszelhetunk. Ez a beugro. Nem vagyok elszallva magamtol, de azert megis....
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 600
3 236
113
Sajnos a Portfolio is képes olykor a tartalommal ellentétes címadásra:
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 506
54 459
113
Oké. De mondjuk mi van, ha nekem kéne dönteni Paks 2-ről? Mondjuk több hozzáértésem van, mint az átlagembernek, de ennek ellenére igen messziről ugatom a témát. Majdnem hogy csak szubjektíven tudnék dönteni. Az meg nem ér semmit. Sajna a világ halála az lesz, hogy az lesz a jani, aki nagyobb marhaságot tud letolni a néptömegek torkán úgy, hogy azok felállva tapsoljanak neki. Mert az emberiség többsége nem ért semmi bonyolultabb dologhoz (beleértve a politikusokat!). És már senki sem polihisztor.
Minden döntèst el lehet lehetetleniteni azzal, hogy "jaj, de komplikâlt kèrdés". És mègis dönteni kell, megvâladzolva az elemi kèrdéseket.
Paks 2-ben mi az a komplikâlt kèrdés? Kell, nem kell? Kell. Ki épitse, oroszok vagy nyugatiak? Ha Paks 1-et az oroszok épitettèk és jól müködik, és a fütöelemek is onnan jönnek, mièrt kellene uj beszâllitóval kisérletezni? Stb.
Az egyetlen baj, hogy még nincs készen.
A politikát, hogy " mit szól hozzá a nyugat" hagyjuk a fenébe. Itt van a közelben elèg olaj, gáz stb. Azt kell hasznâlni, ahogy az elmúlt 50 èvben is és nem a vilâg mâsik oldaláról ide cipelni.
Februâr 24-ig nem is volt semmi baj ezzel. Azóta mi ( a nyugat) keverte az "èrtékeket" az érdekekkel, jó woke módon és ez lett az eredménye.Érdekes, hogy a hideg hâború alatt nem volt ebböl gond, csak most lett gond csinâlva belöle.Na, kinek az érdeke ez?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 615
113
Csak egy kerdes. Szerinted miert en voltam ott es nem Te? Ha erre a kerdesre megtalalod a helyes valaszt, akkor tovabb beszelhetunk. Ez a beugro. Nem vagyok elszallva magamtol, de azert megis....
Ne terelj, van olaj vagy nincs itthon? Ott lehettél akár mint biztiboy, amikor a borsodchembe mentem múlt héten felmérni a terepet akkor is kísérgetett minket egy helyi őslakó. Tudom mindenhez is értesz, de az nem válasz, hogy ezt rosszul tudod, de nagyon... Mérnökként ha én ennyit tudtam volna felelni, már nem dolgoznék itt, sőt lehet haza is már magam mentem volna... Na legyen szép napod, továbbra is nevettess minket az örökös bizonygatási kényszereddel, meg a haditechnikai és hadműveleti szakértelmeddel.
 
K

Kopi2000

Guest
Ne terelj, van olaj vagy nincs itthon? Ott lehettél akár mint biztiboy, amikor a borsodchembe mentem múlt héten felmérni a terepet akkor is kísérgetett minket egy helyi őslakó. Tudom mindenhez is értesz, de az nem válasz, hogy ezt rosszul tudod, de nagyon... Mérnökként ha én ennyit tudtam volna felelni, már nem dolgoznék itt, sőt lehet haza is már magam mentem volna... Na legyen szép napod, továbbra is nevettess minket az örökös bizonygatási kényszereddel, meg a haditechnikai és hadműveleti szakértelmeddel.
Nincs feletek bizonyitasi kenyszerem. Nem tudom mi a vegzettseged, talan elarulhatnad. Egyebkent a Makoi-arok kutatasa a nem hagyomanyos csapdazasu foldgaz kutatast celozta meg. Azt a kepet, amin napi 1 millio m3 foldgazt egettunk el akkor, nem talaltam meg, bar erdekes volt... Egyebkent nyilvan nem volt a gaz mellett olajtermeles....
 
  • Tetszik
Reactions: megazez