Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Egy kérés: azt hiszem itt is valamelyik fórumon is láttam valahol azt a grafikát, ami bemutatta, miről lehet felismerni az áltudományokat.
Ha valaki emléxik rá, hogy hol találom meg, kérem jelezze!
 
M

molnibalage

Guest
+ az adott tanszékrōl egy konzulens, vagyis legalább egy valakinek el kellett (volna) olvasnia..
Nem tudni, hogy ez megtörtént, de TDK dolgozatnál illenne ennek defaultnak lenni. Csak a következtetés és eredmények alapján ez nem történt meg, mert totálisan hurráoptimista az egész egy igen szűk környeztet nézve is. Alaptalanul.
 
M

molnibalage

Guest
Egy kérés: azt hiszem itt is valamelyik fórumon is láttam valahol azt a grafikát, ami bemutatta, miről lehet felismerni az áltudományokat.
Ha valaki emléxik rá, hogy hol találom meg, kérem jelezze!
5zzblx5tigl5dk9qkqz6.jpg
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Nem tudni, hogy ez megtörtént, de TDK dolgozatnál illenne ennek defaultnak lenni. Csak a következtetés és eredmények alapján ez nem történt meg, mert totálisan hurráoptimista az egész egy igen szűk környeztet nézve is. Alaptalanul.
OFF 2:
Jut eszembe, zsűriztem már 2x OTDK dolgozatokat. Olyan 12-15 került be a szekciónkba. Na ebből 70% olyan ipari szemét, ami szakdogának is vékony (ennek a fele meg konkrétan elmebeteg). Ami számomra érdekes, hogy utólag látni: ugyanannyi gagyi jött a neves (BME, Corvinus) helyekről, mint a már akkor is halódó Sopronból, Szolnokról stbről. Ami ijesztő, hogy volt olyan Nagyember (tudományosan én is nagyra tartom) nevével fémjelzett munka, aminél a hallgatónak se volt látványosan gőze arról, hogy merről merre menne a felvonultatott gigászi formalizmusok erdejében. Ezek ilyen szomorú pillanatok.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
OFF 2:
Jut eszembe, zsűriztem már 2x OTDK dolgozatokat. Olyan 12-15 került be a szekciónkba. Na ebből 70% olyan ipari szemét, ami szakdogának is vékony (ennek a fele meg konkrétan elmebeteg). Ami számomra érdekes, hogy utólag látni: ugyanannyi gagyi jött a neves (BME, Corvinus) helyekről, mint a már akkor is halódó Sopronból, Szolnokról stbről. Ami ijesztő, hogy volt olyan Nagyember (tudományosan én is nagyra tartom) nevével fémjelzett munka, aminél a hallgatónak se volt látványosan gőze arról, hogy merről merre menne a felvonultatott gigászi formalizmusok erdejében. Ezek ilyen szomorú pillanatok.
Lassan minden szart publikációnak számolnak el meg minden szarból TDK-t írnak. Amikor diplomát védtem, hárman voltunk, abból kettō a TDK-t fejlesztette tovább diplomamunkává és lett meg a minimális oldalszám+1 oldal... De ezzel semmi gond. Terjedelmi okokra hivatkozva kétszer lett visszadoba az enyém. 210 oldal lett a vége.

Valahol érthetō, hogy nyomják a liblingeket, hátha ott maradnak a tanszéken. A prof az akadémiai tagságra hajt, a prof alatti azért, hogy prof legyen, és így tovább...
 
M

molnibalage

Guest
Lassan minden szart publikációnak számolnak el meg minden szarból TDK-t írnak. Amikor diplomát védtem, hárman voltunk, abból kettō a TDK-t fejlesztette tovább diplomamunkává és lett meg a minimális oldalszám+1 oldal... De ezzel semmi gond. Terjedelmi okokra hivatkozva kétszer lett visszadoba az enyém. 210 oldal lett a vége.

Valahol érthetō, hogy nyomják a liblingeket, hátha ott maradnak a tanszéken. A prof az akadémiai tagságra hajt, a prof alatti azért, hogy prof legyen, és így tovább...
A linkelt cucc nem lenne rossz, ha nem hibás következtétesek vonnak le. Már amennyiben a számítási része helyes, abba nem látok be. Esetleg az alap modellen túl végezhetett volna miniális érzékenység vizsgálatot is, hogy agglomeráció és ingázás, nem nevetséges 2kVA-es töltés, stb. Ettől lett még nem villamosmérnöknek is eléggé viccesen "kilóg a lóláb" érzése...
 

flack

Member
2011. október 19.
59
24
18
"Rekordot döntött az ország áramszükséglete pénteken, a rendszer terhelése elérte a 6835 megawattot a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. előzetes adatai szerint.A Mavir tájékoztatása szerint ezzel megdőlt az eddigi, 6780 megawattos rendszerterhelési történelmi rekord, amelyet tavaly január 11-én, illetve idén február 28-án mértek...."
"A déli csúcsidőben az áramigény 22,28 százalékát nukleáris, 6,29 százalékát barnakőszén/lignit, illetve biomassza alapon előállított, 21,66 százalékát földgáz, 2,57 százalékát pedig megújuló forrásból fedezték, a rendkívül magas, 47,2 százalékos import mellett." http://www.kisalfold.hu/belfold_hirek/rekordot_dontott_az_orszag_aramszukseglete_penteken/2551854/
http://www.kisalfold.hu/belfold_hirek/rekordot_dontott_az_orszag_aramszukseglete_penteken/2551854/
 
M

molnibalage

Guest
Az, hogy egy fia technológiai és költségparaméter sem hangzik el a videóban. Keresni meg most lusta vagyok. Majd később megnézem, de első blikkre ez sem tűnik értelmes ötletnek. Iszonyatosan komplikált és alacsony hatásfokú.

Ebben vannak számok. 200 MW teljesímény és 1,2 GWh kapacitás. Nevetséges. Egy iszonyatosan nagy üzemet hozol létre, hogy 6 órás tárolási kapacitása legyen csúcseljesíményen. A magyar szélerőpark napi tárolását talán fedezné. Az árát nem is közlik... 1,2 GWh a Paks alig fél órás teljesítménye. Ahhoz képest nézd meg mekkora az üzem. Juj...

Olyan nevetséges, hogy mindenféle fancy, drága, komplikált limitált teljesíményű faszságokkal szórakoznak ahelyett, hogy ebből a valagnyi pénzből használnák azt, amiről tudjuk, hogy működik... Erre mi van? A kurvadrága "zöld" erőművek minimális balanszolására letesznek egy még drágább alig pár órás backupot adó vackot.

Megint sikerült a gyök2 plebsnek jó marketinggel eladni egy méregdrága játékszert minimális használhatósággal.

Vastaps...
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 362
113
Paks kapcsán mennyire jó vagy rossz hitel konstrukció ez a felek érdekeitől függ. Orosz fél ahogy látható Paks szerződést egy referenciának akarja használni, egy fajta politika faltörő kosnak is. Ezért a szerződésben foglaltak a számunkra is kedvezőbbek, mint más érdekeltségi körökből érkező ajánlatok!
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/ujra_betarthatnak_az_oroszok_az_eu-nak.657561.html

Lényeg a csehek a mi szerződésünk tekintik mintának atomerőmű fejlesztésnél.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 663
27 831
113
Kissé off a hazai belpol vonatkozás miatt de szerintem mivel Paksról van szó, így ide kívánkozik.
Nos emberek most jöttem haza egy Pakssal kapcsolatos panelbeszélgetésről és nálam is úgy elszállt a gépszíj, mint a győzelmi zászló (ahogy Molninál szokott néha).
Alapból az egyik egyetemi diákszervezet szervezte az egészet de nem egyetemi keretek között. Láttam, hogy a szervezők között még benne van az Ökopolisz is de nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget (én hülye). Szóval az egész program kezdetén a diákszervezet promóját követően (hiába kell valahova az önreklámozás) hogy-hogy nem drága Szél Bernadett tartott hivatalosan egy megnyitót. Arról csupán annyit mondanék el, hogy olyan sötétzöld, sokszor a paksi témához irreleváns témákat tartalmazó kampánybeszédet tolt le megnyitóként, hogy ahhoz képest a Pravda még a legdurvább időkben is egy kiegyensúlyozott, objektív médiaorgánumnak tekinthető. Persze Paks kapcsán jöttek a jajjveszélyesazatom (illetve, hogy környezetszennyező az atom az uránbányázat miatt, de persze az átalakított nuki fegyverekből származó uránt már nem említette így kompletten megalol kijelentés) meg az itt már 800-szor tételesen megcáfolt érvek és aduászként, hogy a mocskosszemételnyomóoroszok építik. A legszebb része az egésznek az volt, mikor elkezdte magyarázni, hogy bezzeg az ő modelljük az okos hálózatokra (sic!) épít, ahol a megújulók teljesítmény ingadozását úgy küszöbölnék ki, hogy egyes eszközök (pl. hűtő) akkor működnének, mikor sok áram van olcsón. (Molni szerintem ezen a ponton ül be az A-G konfigú F-15-be igazságot szolgáltatni, de én is már a legközelebbi éles eszközt kerestem az ereim felvágása érdekében :D) Korábban fel lett vázolva, hogy bezony a lakossági fogyasztás az iparihoz képest eltörpül amit meg nem érdekel, hogy mikor van sok áram, ha neki akkor kell amikor nem pedig mikor fúj a szél.
Nos a félórás agyérgörcsöt követően jött a szakértői panel, ahol egy energetikai szakember (REKK-től), egy geológus, egy közgazdász és egy kvázi biztpolos adott elő. A szakértőkről annyit, hogy a geológus kivételével mindegyik kijelentette, hogy a jövőben is tartósan szükség lesz a nukleáris energiára. Elsőként az energetikus volt, aki szépen el is mondta azokat az érveket és megállapításokat amiket mi is már megcsináltunk itt fórumon. Megújulóknál az állami szubvenciót kérdéskörét, illetve a termelést többszörösen meghaladó beépített kapacitást és a szükséges fosszilis balanszot is. Érdekességként mutatott egy lehetőséget, hogy mi lenne ha 2050-re teljesen kivetetnénk az atomot. Nos szépen látszott, hogy a magyar Energiewende-nél is legjobb esetben is csak 50% lenne a megújuló, mivel a balanszolások miatt a maradékot ebben az esetben a földgáz tette volna ki. Atomnál leginkább az új építések alakulását mutogatta az egyes országok jövőbeli energiastratégiájával együtt. (Azért a finneknél nemes egyszerűséggel kihagyta a Hanhikivi erőművet és csak az évek óta senyvedő Arevát említette.) Franciák kapcsán érdekes, hogy az atom 50%-ra való csökkentését az előző kormány ígérte, de Macron részéről eddig semmi jelzés nem érkezett, hogy ezt a célt tartani kívánja, illetve 2025-t követően még inkább megindulhat a régebbi reaktorok kiváltása újakkal.
Következőleg Paks kapcsán a geológus az állítólagos törésvonalakről próbált beszélni, de aztán szépen önellentmondásba is keveredett. A 2016-os tanulmányt először dícsérni kezdte, hogy bizony-bizony így kell kinéznie egy jó tanulmánynak rendes mintavételekkel satöbbi. 10 perc után meg elkezdte, hogy a tanulmány alapján nem adta volna meg Paks 2-re az engedélyt, mert "nem volt elég nagy a mintavétel" (?) és amúgy sincsen összhangban a magyar illetékes szabályozás a NAÜ előírásokkal (lehet-e felszín közeli törésvonalra építeni aminél a NAÜ azt mondja, hogy nem míg a magyar csak felszínit említ, de amúgy sincsen arról konszenzus, hogy a törések egyáltalán meddig érnek).
Harmadikként jött a közgazdász aki meg megint a költségvonzatokat feszegette, illetve az orosz hitelt, de igazából nem tudott róla semmit mondani, csak, hogy szerinte miért rossz. Továbbá szerinte a megújulók növekvő arányából következő teljesítményingadozást egy blokkal is ki lehetne balanszolni, de szerintem ez úgy hülyeség, ahoyg van pedig csak nemzetközi tanulmányok szakon vagyok. :hadonaszos:
Végül negyedikként a biztpolos jött aki leginkább az energiabiztonság témakörét feszegette, jórészt a földgázszállítások terén, de felmerült az esetleges közös EU fellépés a nemzetközi gázpiacon illetve a tagállamok villamosenergia-hálózatainak hatékonyabb összekötése. (észak-déli összekötő reverz gázvezetékek, horvát-lengyel LNG (hehe LPG-t használt helyette) terminálok, román földgázvezeték) Paks kapcsán megint csak a szerződést emlegette fel, hogy szerinte milyen gixerek lehetnek akkor, ha "mi mint a nyugati szövetség tagjai egy autoriter állammal kötünk szerződést". Nála is inkább túlsúlyban volt a hazai belpol, és áttételesen a keleti nyitás kritikája ami megint csak rohadtul elrugaszkodás az alaptémához képest.
Összességében másfél óra oxigénhiányt követően lehetett volna kérdezni (na meg felőlem jó pár kritikát megfogalmazni), de ekkor természetesen már megint bejött egy kemtréles nyugger a "szabad energia" agymenésével ("Indiában 30 éve használják csak a szemét olaj és atomlobbi eltitkolja!!NÉÉGY!") minek hála persze, hogy elvitte a megmaradt kérdezési időt.
Lett volna még egy második etap is ahol pártok képviselői beszélhettek volna Paks kapcsán az álláspontjukról, de az elhangzott f@szságokat követően inkább rohantam a villamos fele, mert már az alkohol által el nem pusztított agysejtjeim megmaradt része is ott helyben elrohadt.