Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 246
113
"A fejlesztést 35 százalékban uniós, 65 százalékban pedig saját forrásból finanszírozta az MVM Csoport."
Ez ugye nem 70-80%, és nem a csókosok csinálták. Ha akkora baj lenne grid szinten az ügy, akkor miért verné a saját farkával a csípősnövényt?;)
A KÁT meg ugye ebben az esetben ha van is, akkor egyik zsebéből a másikba.
A trendiben egyetértünk! :)
 
M

molnibalage

Guest
Lehet, hogy informatív, de....
Ez mi? A mátészalkai tehenészet állatállományának a diagramja? A kék a bika állomány? A sárga a tehén?
2008 környékén volt egy komolyabb probléma, azt látom.:rolleyes::D
Engem annak idején bármelyik mechanika, vagy közgáz tanárom úgy vágott volna pofán egy ilyenért, hogy taknyomon csúszok....:cool:
Most vagy ott, hogy kb. pofánvernélek trollkodásért és csúsznál a taknyodon. Azért mindennek van határa. A diagramnak ott a címe.

Szeretnék még visszatérni a nagy aktivitású tárolók kérdésére.
Ugyebár a kiszolgált erőmű nagy részét majd tenni kell valahová, és ennek igen kemény költségei lesznek.
Hogy mennyi is? Úgy 1650Mrd forint. Most legalább is ennyire saccolják. ;)
Hogy erre eddig mennyit gyűjtöttünk, és mennyit fog még a tervek szerint Paks gyűjteni?
Itt egy ábra:
b50afa66-b50afa66-151028_knpa1.png

Érdeklődve megkérdezem, a sárga részt (864 Mrd forint) milyen forrásból tervezhetjük. Én tudom ám!
Hát költségvetésiből! És ezt ki fogja kifizetni?
Hát a zemberek! Csak nem a villanyszámlában arányosan fogyasztás szerint, hanem MiINDENKI.
Ugyan ez a helyzet az atomerőmű építésével is, meg annak kamatköltségeivel is!
Azt is mindenki fizeti, nem a tényleges fogyasztók.
Innentől pedig elég fals dolog bármifajta áramárról papolnod, mert az áram ára politikai kérdés.
De azt is levezettem már neked, hogy amikor a németek energiamixében elhanyagolható mennyiségben volt jelen a megújuló, akkor is lényegesen magasabb volt az energia ára.
De hogy visszatérjek a nagy aktivitású hulladékra, itt egy kiválló írás arról hogy mi is a gond ezzel:
Link.
Felhívnám arra a figyelmet az írásban, hogy a greifswaldi erőműben, - ahol 5 blokk volt beüzemelve, ebből 2 a paksival megegyező típusú - a tervezett költségek blokkonként a paksinál 2,5x-esek. Hja és alaphangon 33 évre becsülik a teljes munkát.
És most itt tekintsünk el attól, hogy a 33 év alatt egy fia petákot sem drágul a projekt. :rolleyes::D
Ja értem. Terveket hasonlítasz össze azzal, hogy a német modell ÉVENTE tesz 23 mrd EUR táját már a kasszába zöld adóba...
LOL.

Paks átlagosan eddig kb. 14,5 TWh-t termelt kb. mióta megy. Ezt szorozd fel 50-nel és osszad vissza, hogy az esetleges állami pénz - mert ez a jövő, de te tényként állítod be - az mennyi támogatást jelent a "zöld áram" 30-37 Ft/kWh átvételi árához képest, amikor Paks esetén ez 11,5 Ft/kWh.

Mivel tudom rólad, hogy egy olyan alak vagy, aki nem számolja ki, megteszem én, hogy lássuk ezt a fantasztikus terhet. Megjegyzem Bátaapáti nem dísznek van...

Tehát 14,5 *50 = 725 TWh = 750*10^9 kWh.
Erre jönne szerinted 864 Mrd.

(846*10^9) / (750*10^9) = 1,12 Ft/kWh.

Húúúúúúúúúúúú, ez aztán fantasztikus. A német zöld adó perpill 21 Ft/kWh. Ez nem "lehet", meg, "ha".
Ez tény.

Az átvett napáram és a paksi áram ára között is kb. ez vagy nagyobb árdifi difi van. És ezt ki fizeti ki? Ezt a "zöld" támogatást? Tök jó, hogy te is megválaszoltad.
Hát a zemberek! Csak nem a villanyszámlában arányosan fogyasztás szerint, hanem MiINDENKI.


Igen, "kibírhatatlan" ez az esetleges plusz teher beépítve az áram árába. A gazdaság számára az olcsó áram hatását nem ecsetelném, mert nyilvánvaló. Főleg, ha jön a sok villanyautó fan...
Megjegyzem, mivel a jövőben a mai hulladék üzemanyag lehet ezért eltemetni hosszú időre elég hülye ötlet lenne.

Tehát akkor megkérdem. Te azt szeretnéd, hogy a paksi megtermelt áram mennyiségében akkor 21 Ft/kWh plusz adó legyen, vagy +1,12 Ft/kWh? Hm...?

Szóval ismételten megkérhetnélek, hogy befejeznétek az ámokfutást?
Eszméletlenül irritáló, hogy ideböfögtök számokat, amiket még értelmezni sem tudok.
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Szeretnék még visszatérni a nagy aktivitású tárolók kérdésére.
Ugyebár a kiszolgált erőmű nagy részét majd tenni kell valahová, és ennek igen kemény költségei lesznek.
Hogy mennyi is? Úgy 1650Mrd forint. Most legalább is ennyire saccolják. ;)
Hogy erre eddig mennyit gyűjtöttünk, és mennyit fog még a tervek szerint Paks gyűjteni?
Itt egy ábra:
b50afa66-b50afa66-151028_knpa1.png

Érdeklődve megkérdezem, a sárga részt (864 Mrd forint) milyen forrásból tervezhetjük. Én tudom ám!
Hát költségvetésiből! És ezt ki fogja kifizetni?
Hát a zemberek! Csak nem a villanyszámlában arányosan fogyasztás szerint, hanem MiINDENKI.
Ugyan ez a helyzet az atomerőmű építésével is, meg annak kamatköltségeivel is!
Azt is mindenki fizeti, nem a tényleges fogyasztók.
Innentől pedig elég fals dolog bármifajta áramárról papolnod, mert az áram ára politikai kérdés.
De azt is levezettem már neked, hogy amikor a németek energiamixében elhanyagolható mennyiségben volt jelen a megújuló, akkor is lényegesen magasabb volt az energia ára.
De hogy visszatérjek a nagy aktivitású hulladékra, itt egy kiválló írás arról hogy mi is a gond ezzel:
Link.
Felhívnám arra a figyelmet az írásban, hogy a greifswaldi erőműben, - ahol 5 blokk volt beüzemelve, ebből 2 a paksival megegyező típusú - a tervezett költségek blokkonként a paksinál 2,5x-esek. Hja és alaphangon 33 évre becsülik a teljes munkát.
És most itt tekintsünk el attól, hogy a 33 év alatt egy fia petákot sem drágul a projekt. :rolleyes::D

Elvileg ha 45,4TWh éves fogyasztást vesszük alapul, akkor 2forint/kWh emeléssel összejön a 1650 mrd Ft 20év alatt.
45.400.000.000kWh x 2Ft x 20év =1.816.000.000.000Ft
 
M

molnibalage

Guest
Elvileg ha 45,4TWh éves fogyasztást vesszük alapul, akkor 2forint/kWh emeléssel összejön a 1650 mrd Ft 20év alatt.
45.400.000.000kWh x 2Ft x 20év =1.816.000.000.000Ft
Csak ez azt a közelítést veszi alapul, mintha az erőmű nem üzemelt volna eddig 30 évig. Én az életciklusra eső költséget vettem figyelembe.
Bár érdekes módon pöcsfejnek az nem jutott eszébe, hogy ilyen elbontási alap nincs. Hogy ki fogja elszállítani Japánban és Németországban azt a millió tonnás nagyságrendű hulladékot ami térfogatban is hatalmas, azt még nem tudja senki...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 093
113
Ez ugye nem 70-80%, és nem a csókosok csinálták. Ha akkora baj lenne grid szinten az ügy, akkor miért verné a saját farkával a csípősnövényt?;)
A KÁT meg ugye ebben az esetben ha van is, akkor egyik zsebéből a másikba.
A trendiben egyetértünk! :)
https://blog.atlatszo.hu/2017/06/50...ket-az-mvm-a-projekt-egyik-nyertese-az-elios/
Hát, ez a saját láb, ugye?
https://24.hu/fn/gazdasag/2016/04/28/atadtak-pecs-42-milliard-forintbol-epult-naperomuvet/
"A beruházás mintegy 4,2 milliárd forint európai uniós és állami támogatás segítségével valósult meg, az erőmű kialakításához szükséges további 703 millió forintot az MVM Hungarowind Kft. saját forrásból biztosította."
A KÁT meg nem egyik zsebből megy a másikba, mert ha több marad az MVM-nél nyereség abból befizethet a központi költségvetésbe, hogy legyen belőle stadion/lélegeztetőgép, választható. (amúgy az MVM vastagon nyereséges azért mert sok a naperőműve, vagyis faszt, azért mert az atomerőmű oda tejel)
 
M

molnibalage

Guest
https://blog.atlatszo.hu/2017/06/50...ket-az-mvm-a-projekt-egyik-nyertese-az-elios/
Hát, ez a saját láb, ugye?
https://24.hu/fn/gazdasag/2016/04/28/atadtak-pecs-42-milliard-forintbol-epult-naperomuvet/
"A beruházás mintegy 4,2 milliárd forint európai uniós és állami támogatás segítségével valósult meg, az erőmű kialakításához szükséges további 703 millió forintot az MVM Hungarowind Kft. saját forrásból biztosította."
A KÁT meg nem egyik zsebből megy a másikba, mert ha több marad az MVM-nél nyereség abból befizethet a központi költségvetésbe, hogy legyen belőle stadion/lélegeztetőgép, választható. (amúgy az MVM vastagon nyereséges azért mert sok a naperőműve, vagyis faszt, azért mert az atomerőmű oda tejel)
Ízlelgessük ezeket a számokat.
  • A 4,2+0,7 = 4,9 mrd HUF az 16,6M USD (295-ös árfolyam).
  • Ebből épült 8*1,25 = 10MWe.
  • Ez 1660 USD/kWh.
Valahogy ez sem lett olcsóbb a rigmusokkal ellentétben sőt, drágult kis korábbi nemzetközi erőművekhez képest is, amik évekkel korábban épültek nyugaton, ahol a munkaerő is drágább sanszosan. Na ezért nem érdekel senkit a PV cella árának további csökkenése, ha már nem az a faktor az erőmű teljes életciklus, de még a telepítési költségben sem. Ameddig az erőmű költségének a döntő része volt, addig számított. Persze ezt sem értik meg egyesek...
Kb. olyan, mintha azt hajtogatnák, hogy már mennyivel olcsóbb a kocsihoz az autógumi, ezért az autó ára is exponenciálisan csökken, amikor az csak egy eleme az autónak.

Haladjunk tovább.
  • 0 karbantartással és 37 Ft/kWh átvételi áron ez 12 év alatt térül meg + 10% degradációval 13,5 év. Ez nem is rossz, gondolná az ember, csak átvételi árnak kicsit muris a 37 Ft/kWh, mert ez a végfogyasztói itthon, és a 0 karbantartás is román népmese.

  • Ha paksi áron számolunk (12 Ft/kWh-ra kerekítve, mert a sok meg nem értett zseni ezzel váltaná ki paksot döntő részben vagy a magyar termelés számottevő részét), akkor beruházási költség kamat és minden nélkül 41 év (!) alatt termelődne ki ilyen eladási árral úgy, hogy nem számoltam 10%-nál több degradációval, ami mese habbal, mert a gyártó szerint -20% 20 év után.
Mit jelent ez?
  • Ameddig a többi termelőhöz képest (12-20 Ft/kWh) az átvételi ár nem a duplája és kb. 1500 USD/kWh áron települnek ezek, addig ezek megtérülési ideje a Holdban van, de leginkább sehol. Dotáció nélkül ezek a saját telepítési költségüket sem termelik ki emberi időn belül, ami felveti, hogy a teljes életciklusban a párhuzamos kapacitásokkal már az is ingatag, hogy ezen energiamérlege pozitív-e, ha más olcsó termelőkkel kell versenyezni.

  • Ha csak, ha az áram 1/3-át mondjuk 24 Ft/kWh áron adjuk el, akkor nézzük már meg, hogy hol lesz az ÁFA és minden után a végfogyasztói ár úgy alsó hangon 8-10 Ft/kWh-val nőhet, mert a végfogyasztói ár kb. fele az energiadíj. Lent diagram innen, 19. oldal.
    https://www.energiaklub.hu/files/study/energiaar_tanulmany_web.pdf
43EYPoM.png

Ez a nagy helyzet. Kérem a sok elvakult hívőt, akkor a fenti modell számiban mondják meg, hogy melyik a nem reális. Mert azok tényeken alapulnak, nem véleményen.

Kérem magyarázza már meg nekem a sok naperőmű fan, hogy ettől hogyan lesz olcsó áram itthon, ha ilyen erőműveket GWe szám tennének meg a gridbe...?
Nem mellédumálást kérek. Ilyen paraméterekkel épülő naperőművel hogyan képzelik el, ha teliverjük a hálózatot...?
Ez most ökölszámítás, ha valaki a pár %-os kerekítésen kezd rugózni azt virtuálisan orrba verem.


Nézzük a másik felé a történetnek. Ha az állambácsi és az EU kifizeti neked az erőmű telepítési árának (1-(0,7/4,9) *100 = 86%-át akkor van egy sejtésem, hogy nem kell túl sok ész a haszon kitermeléséhez, mert azt az adófizetők előre összedobták. Ezzel "mindenki" jól jár, csak a fogyasztók nem...

Mi kell a fenti "bombaüzlethez"? Csókosnak lenni és hogy olyan áron és feltételekkel vegyék át az áramot, ahogy. Éljen soká a "szabad verseny" és az olcsó áram. Ööö, vagy nem....

Miért van olyan sejtésem, ha én indítanék egy vállalkozást, amihez kell 30M HUF tőke, akkor annak 86%-át nem dobná össze az EU és állambácsi?

És éljen soká a 8000. komment.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
MVM napelemtelepítései rögtön értelmet nyernek ha belegondoltok abba, hogy Lázár Jánosnak az online pénztárgép biznisz után (amire szintén nem kevés állami támogatást adtak) is szüksége van zsíros bevételekre ;)
 
M

molnibalage

Guest
Plusz ebben a 1500+ dolláros árban nincs benne, hogy ki foglya őket eltakarítani húszon pár év múlva(nem, nem lehet őket leadni mint egy tv-t :) ), meg kell még az a másik fránya erőmű is ami addig termel, míg ezek nem.
Mert jó fej és megengedő voltam. Illetve nem tettem fel a kérdést, hogy minden 25. vagy 30. évben ki fogja újjáépíteni ezeket.
A ph. beruházási költséget megemlítettem, ami azt jelenti, hogy hiába csökkentik ezek a szükséges gázerőmű vagy szénerőmű járatást, attól azokat ugyanúgy fel kell húzni. Tehát 1 TWh-ra eső beruházási költség bizony nő, ahogy a termelési is. Tehát tisztán a termelt áram lehet CO2 mentesebb picivel, de az egész lábnyomát nézve felmerül, hogy hol van itt a környezetvédelem...?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 246
113
Csak ez azt a közelítést veszi alapul, mintha az erőmű nem üzemelt volna eddig 30 évig. Én az életciklusra eső költséget vettem figyelembe.
Bár érdekes módon pöcsfejnek az nem jutott eszébe, hogy ilyen elbontási alap nincs. Hogy ki fogja elszállítani Japánban és Németországban azt a millió tonnás nagyságrendű hulladékot ami térfogatban is hatalmas, azt még nem tudja senki...
Kb. 2 nappal ezelőtt linkeltünk be neked egy már működő céget, aki 95-97%-ban újrahasznosítja a PV paneleket. Ha sokszor - és jó erőteljesen elmondod - , akkor sem válik igazzá a halomban álló PV panelek rémképe. o_O:D
Off
Szerintem ma megint nem vetted be a gyógyszereket!
Ma különösen sok hab jön ki a szádon.:confused:
Ma már voltam fizikai erőszakkal fenyegetve, pöcsfejnek nevezve. Ez mennyiben elégíti mi a fórum kövezelményeit?:)

On
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 246
113
Mivel tudom rólad, hogy egy olyan alak vagy, aki nem számolja ki, megteszem én, hogy lássuk ezt a fantasztikus terhet. Megjegyzem Bátaapáti nem dísznek van...

Tehát 14,5 *50 = 725 TWh = 750*10^9 kWh.
Erre jönne szerinted 864 Mrd.
Ez most komoly?
Tényleg KISZÁMOLTAD (mert te kiszoktad), hogy ÖSSZESEN (50 év) mennyivel kellett VOLNA többet fizetni? De sajnos nem fizettünk...
Az egy dolog, hogy engem meg akarsz verni, amiatt, mert egy olyan diagrammott tettél be, aminek sok értelme nincs, úgy ahogy betetted.
De hogy a lenti diagrammot sem tudod értelmez?!?
b50afa66-b50afa66-151028_knpa1.png

Akkor segítek, ha már a linkelt összefoglalót sem vagy hajlandó elolvasni.
2015-ig csak 246Mrd forint jött össze KNPA-ba. (33év alatt)
Az egy dolog, hogy az MVM a 2032-es évig (Az első blokknak addig van engedélye) beletesz évente kb. 25Mrd forintot (idén csak 24.4Mrd a terv o_O) ez akkor is csak 425Mrd forint(2015-től). Az alap terve, hogy ennêl többnek kellene addigra bejönni.
A fő problêma ott van, hogy közel sem növekszik ennyivel az alap pénze! Idénre a paksi 24,4Mrd befizetése mellett az állambácsi még beletolt 2,6Mrd-ot, azaz az alap kb. 27Mrd os bevétellel fog rendelkezni. Csakhát van egy kis bibi:
Menet közben az éven belüli hulladékkezelést is ebből kell megoldani. Ez az alap pénzéből 14,7 Mrd forintot fog felemészteni. Azaz 12,3Mrd marad növekményként. Forrás.
Ha ezt felszorozzuk a 2032-ig hátralévő (2015-től) 17 évvel, akkor az jön ki, hogy
209Mrd forint. Azaz ha a tervezett 1650 Mrd forintos költségből levonjuk a 2015 ig összejött 246Mrd-ot, és az első blokk kivonásáig várható növekményt 209Mrd, akkor sajnos 1195 Mrd-os hiány fog fennállni. És mindaddig, amíg el nem kezdik megemelni a befizetéseket (amit csak a termelői ár növeléssel tudnak elérni), addig a kWh-ra vonatkoztatott költségek folyamatosan emelkednének. Egy idő után pedig már kizárólag csak a költségvetésre lehet rálőcsölni, mert azt már nem lehet az áram árába beépíteni.
Az 1650Mrd-os leszerelési költségek pedig a német példa szerint erősen alul vannal tervezve. Ott 2,5-es a szorzó, de még ez sem biztos!
Az még külön kunszt lesz a dologba, ha ez tényleg csak pusztán a leszerelés költsége lesz. Mert ha ebben még nincs benne az új nagy aktivitású tároló, akkor bele sem merek gondolni.
Ami pedig magát a KNPA-t illeti. Olyannyira rossz/kilátástalan a helyzet, hogy 2015-ben tényleg felmerült, hogy beszántják az egészet ( ellene a tiltakozás), mivel ez nem valódi alternatíva. Tehát valószínüleg a tervekhez szüksêges majd 1200Mrd forintot úgy is rátolják a költségvetésre. Tehát megint olcsóbb lett a paksi áram. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: bagira
M

molnibalage

Guest
Ez a válaszod annak tükrében nagyon vicces, amit tudunk arról, hogy mennyire letojod a nukleáris hulladék problémáját! ;)
Paks 1 éves erősen sugárzó hulladéka kb. 5m3 és cirka 100 tonna, ami ottmarad a kapszulában, a fűtőtelem kazettában. Ez aztán fantasztikusan nagy probléma...

Ez most komoly?
Tényleg KISZÁMOLTAD (mert te kiszoktad), hogy ÖSSZESEN (50 év) mennyivel kellett VOLNA többet fizetni? De sajnos nem fizettünk...
Az egy dolog, hogy engem meg akarsz verni, amiatt, mert egy olyan diagrammott tettél be, aminek sok értelme nincs, úgy ahogy betetted.
De hogy a lenti diagrammot sem tudod értelmez?!?
b50afa66-b50afa66-151028_knpa1.png

Akkor segítek, ha már a linkelt összefoglalót sem vagy hajlandó elolvasni.
2015-ig csak 246Mrd forint jött össze KNPA-ba. (33év alatt)
Az egy dolog, hogy az MVM a 2032-es évig (Az első blokknak addig van engedélye) beletesz évente kb. 25Mrd forintot (idén csak 24.4Mrd a terv o_O) ez akkor is csak 425Mrd forint(2015-től). Az alap terve, hogy ennêl többnek kellene addigra bejönni.
A fő problêma ott van, hogy közel sem növekszik ennyivel az alap pénze! Idénre a paksi 24,4Mrd befizetése mellett az állambácsi még beletolt 2,6Mrd-ot, azaz az alap kb. 27Mrd os bevétellel fog rendelkezni. Csakhát van egy kis bibi:
Menet közben az éven belüli hulladékkezelést is ebből kell megoldani. Ez az alap pénzéből 14,7 Mrd forintot fog felemészteni. Azaz 12,3Mrd marad növekményként. Forrás.
Ha ezt felszorozzuk a 2032-ig hátralévő (2015-től) 17 évvel, akkor az jön ki, hogy
209Mrd forint. Azaz ha a tervezett 1650 Mrd forintos költségből levonjuk a 2015 ig összejött 246Mrd-ot, és az első blokk kivonásáig várható növekményt 209Mrd, akkor sajnos 1195 Mrd-os hiány fog fennállni. És mindaddig, amíg el nem kezdik megemelni a befizetéseket (amit csak a termelői ár növeléssel tudnak elérni), addig a kWh-ra vonatkoztatott költségek folyamatosan emelkednének. Egy idő után pedig már kizárólag csak a költségvetésre lehet rálőcsölni, mert azt már nem lehet az áram árába beépíteni.
Az 1650Mrd-os leszerelési költségek pedig a német példa szerint erősen alul vannal tervezve. Ott 2,5-es a szorzó, de még ez sem biztos!
Az még külön kunszt lesz a dologba, ha ez tényleg csak pusztán a leszerelés költsége lesz. Mert ha ebben még nincs benne az új nagy aktivitású tároló, akkor bele sem merek gondolni.
Ami pedig magát a KNPA-t illeti. Olyannyira rossz/kilátástalan a helyzet, hogy 2015-ben tényleg felmerült, hogy beszántják az egészet ( ellene a tiltakozás), mivel ez nem valódi alternatíva. Tehát valószínüleg a tervekhez szüksêges majd 1200Mrd forintot úgy is rátolják a költségvetésre. Tehát megint olcsóbb lett a paksi áram. ;)
De az ugye megvan, hogy amikor az utolsó blokk leáll, akkor annak fűtőelem hulladéka 30 évvel lesz a 2007-es kivetthez képest? Tehát nem egy szuszra kell elhelyezni az összes hulladékot (amit csak ma hulladék, de később nem az), de ezt is telibeszarod. Azt, hogy sávosság van.

Egyébként valahol vicces, hogy milyen szintű túlbiztosítás van és így is mennyire olcsó az atomáram. Mert igazából akkor sem történne semmi, ha beledobnád az óceánba. A fűtőelem eleve rozsdamentes "csomagolásban" van és kvázi vízoldhatatlan, de a óceán meg elég nagy. Csak amíg a műanyaggal telikúrták az óceánokat, addig fűtőelemmel meg nem...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 093
113
Miért ilyenkor a KÁT-ot ki fizeti, kinek? ;)
A fogyasztó az MVM-nek.
Lehet szidni Paksot, de 0,1GW kerül 50 milliárdba, akkor egy Paks II.-nek megfelelő kapacitás mennyi lenne? és hány km2?
Szerintem a világ legnagyobb baromsága ezeket a hatalmas területeket elcseszni naperőműnek nálunk. Tetőre, sivatagba mehet, de búzamező helyett...