Virginia osztályú cirkáló / CGN36-41 (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 032
24 587
113
Nukleáris meghajtású rakéta hordozó cirkáló. 1972-1980 között
az osztályból 4 hajó épült: CGN38 Virginia (1976), CGN39 Texas (1977), CGN40 Mississippi (1978), CGN41 Arkansas (1980);
A California osztályú (CGN) cirkálók
USS_California_CGN-36.jpg

továbbfejlesztett változata. A nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó hajók védelmére tervezték. Légi célok, hajók és tengeralattjárók elleni képességgel rendelkeztek.
Vízkiszorítása: 8 625 tonna standard, 11 300 tonna teljes;
Méretek adatok:
Hossza: 178,4 m, Szélessége: 19,2 m, merülése: 9 m;
Meghajtása: 2db General Electric D2G nyomotvizes reaktor, 2 db gőzturbina, 2 hajócsavarra leadott teljesítmény 74 570 kW (100 000 LE);
maximális sebessége: 40 csomó (74 km/h), személyzet: 34/45 + 520/579 fő;

Elektronikai berendezései: 1db AN/SPS-48D/E 3D légi felderítő (460 km, E és F sávú (2-4 GHz), 1 db AN/SPS-40B (később SPS-49) 2D légi távolfelderítő lokátor (5,6-475 km, L sávú 851–942 MHz), 1 db AN/SPS-55 vízfelszini felderítő lokátor, 1 db LN-66 navigációs lokátor, 2 db AN/SPG-51D légvédelmi célmegvilágító és rakéta rávezető lokátor, 1 db AN/SPG-60D felderítő és célkövető lokátor, 1 db AN/SPQ-9A célkövető lokátor, 1 db Mk74 légvédelmi rakéta vezetési rendszer, 1 db Mk86 légvédelmi ágyú vezetési rendszer, 1 db Mk14 fegyverzet irányító rendszer, 1 db AN/SQS-53A aktív/passzív felderítő és támadó szonár, 1 db Mk116 vízalatti fegyverzet tűzvezető rendszerrel, haditengerészeti harcászati vezetési rendszer, 1 db AN/SLQ-32(V)3 ESM rendszer figyelmeztető és zavaró egységekkel, 4 db Mk36 super RBOC zavaró (csali) indító, 1 db T Mk-6 Fanfare torpedóvető rendszer, 1 db OE-82 műholdas kommunikációs rendszer, 4 db WSC-3 műholdas kommunikációs átjátszó (relé) berendezés, 1 db SRR-1 műholdas kommunikációs vevő berendezés és URN -25 TACAN - Tactical air navigation system - Harcászati légi navigációs rendszer.

Fegyverzet:
2 db Mk26 iker indító - 68 db RIM-66C Standard SM-2 MR (74 km) légvédelmi, illetve 20 db RUR-5 ASROC (10,6 km) tengeralattjáró elleni rakéta
2 db Mk143 négyes indító - 8 db BGM-109 Tomahawk (467 km) robotrepülőgép hajó,- és szárazföldi célok ellen,
2 db Mk-141 négyes indító - 8 db RGM-84 Harpoon (110 km) hajó elleni rakéta,

2 db Mk32 hármas indító (324 mm) - Mk46 torpedókhoz,

2 db 127 mm L/54 hajóágyú Mk45 toronyban,
2 db 20 mm Phalanx Mk16 CIWS gépágyú,
6 db 12.7 mm M2 géppuska,
2 db 25 mm gránátvető;

2 db SH-2F Seasprite helikopter (a BGM-109 robotrepülőgépek irányításához);

USS_Virginia_(CGN-38).jpg

USS_Virginia_(CGN-38)_elevated_starboard_view.jpg

3rdUSSTexas.jpg

USS_Mississippi_%2528CGN-40%2529_stbd_bow_view_executing_a_turn.jpg

srmGtmt.jpg

USS_Arkansas_(CGN-41)_shock_trials.jpg

USS_Arkansas_(CGN-41)_1985.jpg

04014123.jpg


A CGN nukleáris meghajtású cirkálók felvonulása - 2 California osztályú és 4 Virginia osztályú
OeuTN7w.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nukleáris meghajtású rakéta hordozó cirkáló. 1972-1980 között
az osztályból 4 hajó épült: CGN38 Virginia (1976), CGN39 Texas (1977), CGN40 Mississippi (1978), CGN41 Arkansas (1980);
A California osztályú (CGN) cirkálók
USS_California_CGN-36.jpg

továbbfejlesztett változata. A nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó hajók védelmére tervezték. Légi célok, hajók és tengeralattjárók elleni képességgel rendelkeztek.
Vízkiszorítása: 8 625 tonna standard, 11 300 tonna teljes;
Méretek adatok:
Hossza: 178,4 m, Szélessége: 19,2 m, merülése: 9 m;
Meghajtása: 2db General Electric D2G nyomotvizes reaktor, 2 db gőzturbina, 2 hajócsavarra leadott teljesítmény 74 570 kW (100 000 LE);
maximális sebessége: 40 csomó (74 km/h), személyzet: 34/45 + 520/579 fő;

Elektronikai berendezései: 1db AN/SPS-48D/E 3D légi felderítő (460 km, E és F sávú (2-4 GHz), 1 db AN/SPS-40B (később SPS-49) 2D légi távolfelderítő lokátor (5,6-475 km, L sávú 851–942 MHz), 1 db AN/SPS-55 vízfelszini felderítő lokátor, 1 db LN-66 navigációs lokátor, 2 db AN/SPG-51D légvédelmi célmegvilágító és rakéta rávezető lokátor, 1 db AN/SPG-60D felderítő és célkövető lokátor, 1 db AN/SPQ-9A célkövető lokátor, 1 db Mk74 légvédelmi rakéta vezetési rendszer, 1 db Mk86 légvédelmi ágyú vezetési rendszer, 1 db Mk14 fegyverzet irányító rendszer, 1 db AN/SQS-53A aktív/passzív felderítő és támadó szonár, 1 db Mk116 vízalatti fegyverzet tűzvezető rendszerrel, haditengerészeti harcászati vezetési rendszer, 1 db AN/SLQ-32(V)3 ESM rendszer figyelmeztető és zavaró egységekkel, 4 db Mk36 super RBOC zavaró (csali) indító, 1 db T Mk-6 Fanfare torpedóvető rendszer, 1 db OE-82 műholdas kommunikációs rendszer, 4 db WSC-3 műholdas kommunikációs átjátszó (relé) berendezés, 1 db SRR-1 műholdas kommunikációs vevő berendezés és URN -25 TACAN - Tactical air navigation system - Harcászati légi navigációs rendszer.

Fegyverzet:
2 db Mk26 iker indító - 68 db RIM-66C Standard SM-2 MR (74 km) légvédelmi, illetve 20 db RUR-5 ASROC (10,6 km) tengeralattjáró elleni rakéta
2 db Mk143 négyes indító - 8 db BGM-109 Tomahawk (467 km) robotrepülőgép hajó,- és szárazföldi célok ellen,
2 db Mk-141 négyes indító - 8 db RGM-84 Harpoon (110 km) hajó elleni rakéta,

2 db Mk32 hármas indító (324 mm) - Mk46 torpedókhoz,

2 db 127 mm L/54 hajóágyú Mk45 toronyban,
2 db 20 mm Phalanx Mk16 CIWS gépágyú,
6 db 12.7 mm M2 géppuska,
2 db 25 mm gránátvető;

2 db SH-2F Seasprite helikopter (a BGM-109 robotrepülőgépek irányításához);

USS_Virginia_(CGN-38).jpg

USS_Virginia_(CGN-38)_elevated_starboard_view.jpg

3rdUSSTexas.jpg

USS_Mississippi_%2528CGN-40%2529_stbd_bow_view_executing_a_turn.jpg

srmGtmt.jpg

USS_Arkansas_(CGN-41)_shock_trials.jpg

USS_Arkansas_(CGN-41)_1985.jpg

04014123.jpg


A CGN nukleáris meghajtású cirkálók felvonulása - 2 California osztályú és 4 Virginia osztályú
OeuTN7w.jpg
Jól veszi a kanyart.
 
M

molnibalage

Guest
Egyszer bakker végig kéne menni az összes szovjet és jenki hajóosztályon a 60-as évek elejétől, hogy azoknak hány rakétája és célcsatornája volt...
... és hogy ebből milyen csoportok voltak összerakhatóak.
Ennek két célcsatornája volt, a 2 db karhoz.

3POS4ACeF8mKcVxflMDsf67Jz8q9Iv7_Zav2D3E4g_c.jpg


Repülőgép hordozóknál kezdtem el ilyet. Ezt az összes hajóra meg lehet csinálni, rohadt sok meló. De ebből látszódna, hogy adott évben mi volt hadrendben.
vcGgFj4.png
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 224
17 079
113
Egyszer bakker végig kéne menni az összes szovjet és jenki hajóosztályon a 60-as évek elejétől, hogy azoknak hány rakétája és célcsatornája volt...
... és hogy ebből milyen csoportok voltak összerakhatóak.
Ennek két célcsatornája volt, a 2 db karhoz.

3POS4ACeF8mKcVxflMDsf67Jz8q9Iv7_Zav2D3E4g_c.jpg


Repülőgép hordozóknál kezdtem el ilyet. Ezt az összes hajóra meg lehet csinálni, rohadt sok meló. De ebből látszódna, hogy adott évben mi volt hadrendben.
vcGgFj4.png
A csúcs talán a Long Beach lehetett, 8 túzvezető (4-4 elöl-hátul), plusz 8 indító (2-2 dupla sínes elöl-hátul)
 
M

molnibalage

Guest
A csúcs talán a Long Beach lehetett, 8 túzvezető (4-4 elöl-hátul), plusz 8 indító (2-2 dupla sínes elöl-hátul)
Az melyik konfigurációban volt? Ezen a lentin a 4 db DIR a tűzvezető radar. 4xAN/SPG-55A.
USS_Long_Beach_%28CGN-9%29_radar_arrangement_c1961.jpg


Ezen más típusok vannak felsorolva, pedig ezen is csak 4 db CW sugárzót látok.


d90ymru-0aede7b6-6476-45f2-844a-6c513060423c.jpg

Ebben biztos benne van ábra róla, de nincs nálam a könyv.
91dUKFQt%2BbL.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and arbalest

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 224
17 079
113
Az melyik konfigurációban volt? Ezen a lentin a 4 db DIR a tűzvezető radar. 4xAN/SPG-55A.
USS_Long_Beach_%28CGN-9%29_radar_arrangement_c1961.jpg


Ezen más típusok vannak felsorolva, pedig ezen is csak 4 db CW sugárzót látok.


d90ymru-0aede7b6-6476-45f2-844a-6c513060423c.jpg

Ebben biztos benne van ábra róla, de nincs nálam a könyv.
91dUKFQt%2BbL.jpg
Ne haragudj, benéztem! Úgy emlékeztem, hogy a felépítmény mögött is ugyanaz a felállás volt, mint előtte.
 
M

molnibalage

Guest
Ne haragudj, benéztem! Úgy emlékeztem, hogy a felépítmény mögött is ugyanaz a felállás volt, mint előtte.
Nem haragszom, de én is pislogok. @Cifu ezt írta a HTÖ*-be.

Ezen pedig nem segített, hogy a Long Beach még mindig a Talos (egy ikerindító és összesen 52 db rakéta, 2 db AN/SPG-49 tűzvezető radar) és a Tartar rakétákra (két ikerindító és 2x 60 db rakéta, 2x2 db AN/SPG-55 tűzvezető radar) helyezett légvédelmi rendszerrel állt hadrendbe. Ez kvázi 2 db célcsatornát jelentett távoli célpontok ellen, és 4 db célcsatornát a közeli célpontok ellen. Ez akkoriban nem volt kevés, de a Typhoon rendszer által ígérthez képest igencsak elmaradt...

A bibi az, hogy AN/SPG-49 egyik ábrán sincs. AN/SPG-55 az van.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 032
24 587
113
Az melyik konfigurációban volt? Ezen a lentin a 4 db DIR a tűzvezető radar. 4xAN/SPG-55A.
USS_Long_Beach_%28CGN-9%29_radar_arrangement_c1961.jpg


Ezen más típusok vannak felsorolva, pedig ezen is csak 4 db CW sugárzót látok.


d90ymru-0aede7b6-6476-45f2-844a-6c513060423c.jpg

Ebben biztos benne van ábra róla, de nincs nálam a könyv.
91dUKFQt%2BbL.jpg

A Modern Naval Combat nekem eredetiben van meg. Úgy emlékszem 1986-ban vettem Miskolcon 2 másik katonai könyvel, A modern Air Combat és az USA fegyveres erői. A főiskolán nagy sikerem volt velük. Abban az időben ez nagy ritkaság volt.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Nem haragszom, de én is pislogok. @Cifu ezt írta a HTÖ*-be.

Ezen pedig nem segített, hogy a Long Beach még mindig a Talos (egy ikerindító és összesen 52 db rakéta, 2 db AN/SPG-49 tűzvezető radar) és a Tartar rakétákra (két ikerindító és 2x 60 db rakéta, 2x2 db AN/SPG-55 tűzvezető radar) helyezett légvédelmi rendszerrel állt hadrendbe. Ez kvázi 2 db célcsatornát jelentett távoli célpontok ellen, és 4 db célcsatornát a közeli célpontok ellen. Ez akkoriban nem volt kevés, de a Typhoon rendszer által ígérthez képest igencsak elmaradt...

A bibi az, hogy AN/SPG-49 egyik ábrán sincs. AN/SPG-55 az van.

A "régi" ábrán csak az elülső radarok vannak feltüntetve. A hátsó rávezető radarok hiányzonak arról és a rajzolt ábráról is.

A Talos rendszerhez hátul két AN/SPG-49 volt:

140_uss_long_bech.jpg


Mk-12-missile-launcher-018.jpg


140_uss_long_beach_by_shingowatanabe_dby32wa-fullview.jpg


Elől két Terrier indító volt (ezek szerint a szövegben én rosszul írtam, nem Tartar, hanem Terrier volt ugyanis), 2x2 AN/SPG-55-el, hátul egy Talos indító 2x AN/SPG-49-el.
 
M

molnibalage

Guest
A "régi" ábrán csak az elülső radarok vannak feltüntetve. A hátsó rávezető radarok hiányzonak arról és a rajzolt ábráról is.

A Talos rendszerhez hátul két AN/SPG-49 volt:

140_uss_long_bech.jpg


Mk-12-missile-launcher-018.jpg


140_uss_long_beach_by_shingowatanabe_dby32wa-fullview.jpg


Elől két Terrier indító volt (ezek szerint a szövegben én rosszul írtam, nem Tartar, hanem Terrier volt ugyanis), 2x2 AN/SPG-55-el, hátul egy Talos indító 2x AN/SPG-49-el.
Hat célcsatorna 1962 táján azért az elég kemény volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Python

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Értem én,hogy 6 célcsatorna sok egy hajón de úgy általában azért elég kevés.Ha nem egy CVBG része egy ilyen hajó hanem valamilyen más hajócsoport parancsnoka(teszemazt még 2-3 romboló)akkor már nagyon kevésnek tűnik nekem az összesen nax 1 tucat célcsatorna.
 
M

molnibalage

Guest
Értem én,hogy 6 célcsatorna sok egy hajón de úgy általában azért elég kevés.Ha nem egy CVBG része egy ilyen hajó hanem valamilyen más hajócsoport parancsnoka(teszemazt még 2-3 romboló)akkor már nagyon kevésnek tűnik nekem az összesen nax 1 tucat célcsatorna.
De a CBG része volt, innentől fogva akadémikus kekeckedésed.

Viszonyításképpen, 6 célcsatornás közepes/nagy hatótávolságú SAM az oroszoknál az Sz-300 érkezése utáni hajóosztályoknál volt, de még ott is kisebb HMZ-vel.

Még 1990 után is egyetlen Kirov egyetlen osztálya volt csak 150 km-es PMU1. A Kirovot leszámítva csak a Slava osztályon volt Sz-300F, és csal 75 km-es rendszer volt. 6 célcsatornás, viszont az a 6 db célcsatorna ez 105 fokos ívbe eshetett. Az Long Beach meg az egyedi CW sugárzók miatt tetszőlegesen irányíthatta azokat.

rytuyouiipo_.jpg


Az évszámot is nézzed már meg kérlek. 1961. Akkor még az ASM korszak hajnala volt kb. Gravitációs nukus bombázók leküzdése volt a cél. Na számold ki akkor, hogy hány km-ről kezdethette meg ezek leküzdését a Long Beach. Egyedül kb. tucatnyi vagy több bombázó lelövésére volt képes pusztán a HMZ és ciklusidőt nézve.

Ennyi és ilyen HMZ-jű célcsatornával szovjet hajó laza 20 évvel később bírt. Fázisvezérelt antennáról meg kb. a mesében hallottak. A Long Beach és az Enterprise meg ezzel hajózott a 60-as években.

Persze ezekről a nagy többség nem tud és azt hiszi, hogy SAM terén az oroszok vezettek...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
De a CBG része volt, innentől fogva akadémikus kekeckedésed.

Viszonyításképpen, 6 célcsatornás közepes/nagy hatótávolságú SAM az oroszoknál az Sz-300 érkezése utáni hajóosztályoknál volt, de még ott is kisebb HMZ-vel.

Még 1990 után is egyetlen Kirov egyetlen osztálya volt csak 150 km-es PMU1. A Kirovot leszámítva csak a Slava osztályon volt Sz-300F, és csal 75 km-es rendszer volt. 6 célcsatornás, viszont az a 6 db célcsatorna ez 105 fokos ívbe eshetett. Az Long Beach meg az egyedi CW sugárzók miatt tetszőlegesen irányíthatta azokat.

rytuyouiipo_.jpg


Az évszámot is nézzed már meg kérlek. 1961. Akkor még az ASM korszak hajnala volt kb. Gravitációs nukus bombázók leküzdése volt a cél. Na számold ki akkor, hogy hány km-ről kezdethette meg ezek leküzdését a Long Beach. Egyedül kb. tucatnyi vagy több bombázó lelövésére volt képes pusztán a HMZ és ciklusidőt nézve.

Ennyi és ilyen HMZ-jű célcsatornával szovjet hajó laza 20 évvel később bírt. Fázisvezérelt antennáról meg kb. a mesében hallottak. A Long Beach és az Enterprise meg ezzel hajózott a 60-as években.

Persze ezekről a nagy többség nem tud és azt hiszi, hogy SAM terén az oroszok vezettek...

Csak CVGB-ben képzelték el az alkalmazását?Mit küldtek volna oda ahová nem kell CVGB hanem elég csak egy kisebb flotilla?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
De a CBG része volt, innentől fogva akadémikus kekeckedésed.

Viszonyításképpen, 6 célcsatornás közepes/nagy hatótávolságú SAM az oroszoknál az Sz-300 érkezése utáni hajóosztályoknál volt, de még ott is kisebb HMZ-vel.

Még 1990 után is egyetlen Kirov egyetlen osztálya volt csak 150 km-es PMU1. A Kirovot leszámítva csak a Slava osztályon volt Sz-300F, és csal 75 km-es rendszer volt. 6 célcsatornás, viszont az a 6 db célcsatorna ez 105 fokos ívbe eshetett. Az Long Beach meg az egyedi CW sugárzók miatt tetszőlegesen irányíthatta azokat.

rytuyouiipo_.jpg


Az évszámot is nézzed már meg kérlek. 1961. Akkor még az ASM korszak hajnala volt kb. Gravitációs nukus bombázók leküzdése volt a cél. Na számold ki akkor, hogy hány km-ről kezdethette meg ezek leküzdését a Long Beach. Egyedül kb. tucatnyi vagy több bombázó lelövésére volt képes pusztán a HMZ és ciklusidőt nézve.

Ennyi és ilyen HMZ-jű célcsatornával szovjet hajó laza 20 évvel később bírt. Fázisvezérelt antennáról meg kb. a mesében hallottak. A Long Beach és az Enterprise meg ezzel hajózott a 60-as években.

Persze ezekről a nagy többség nem tud és azt hiszi, hogy SAM terén az oroszok vezettek...

Hazaérek és kifejtem,hogy mire gondolok.
 
M

molnibalage

Guest

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 224
17 079
113
Csak CVGB-ben képzelték el az alkalmazását?Mit küldtek volna oda ahová nem kell CVGB hanem elég csak egy kisebb flotilla?
A Long Beach és a többi nukleáris cirkáló kimondottan a CBG-k kísérésére épültek, úgy tudom, soha nem volt terv, hogy önálló, kisebb kötelékeket vezessenek. A vicc, hogy a 60-70-80-as éveken kb csak békeidőben voltak külön, kis kötelékek a US Navy-nél, a flotta java a 2-3 tucat különböző hordozó csoportok köré volt szervezve.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
A Long Beach és a többi nukleáris cirkáló kimondottan a CBG-k kísérésére épültek, úgy tudom, soha nem volt terv, hogy önálló, kisebb kötelékeket vezessenek. A vicc, hogy a 60-70-80-as éveken kb csak békeidőben voltak külön, kis kötelékek a US Navy-nél, a flotta java a 2-3 tucat különböző hordozó csoportok köré volt szervezve.

A 60-as évek közepétől US Navy elég sok kisebb rombolóval és fregattal is rendelkezett. Nem mint ma, hogy van Ticonderoga és Arleigh Burke és semmi más.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_frigates_of_the_United_States_Navy
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_destroyer_classes_of_the_United_States_Navy

Akkor így akadémikus az egész amit írni akartam.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
De a CBG része volt, innentől fogva akadémikus kekeckedésed.

Viszonyításképpen, 6 célcsatornás közepes/nagy hatótávolságú SAM az oroszoknál az Sz-300 érkezése utáni hajóosztályoknál volt, de még ott is kisebb HMZ-vel.

Még 1990 után is egyetlen Kirov egyetlen osztálya volt csak 150 km-es PMU1. A Kirovot leszámítva csak a Slava osztályon volt Sz-300F, és csal 75 km-es rendszer volt. 6 célcsatornás, viszont az a 6 db célcsatorna ez 105 fokos ívbe eshetett. Az Long Beach meg az egyedi CW sugárzók miatt tetszőlegesen irányíthatta azokat.

rytuyouiipo_.jpg


Az évszámot is nézzed már meg kérlek. 1961. Akkor még az ASM korszak hajnala volt kb. Gravitációs nukus bombázók leküzdése volt a cél. Na számold ki akkor, hogy hány km-ről kezdethette meg ezek leküzdését a Long Beach. Egyedül kb. tucatnyi vagy több bombázó lelövésére volt képes pusztán a HMZ és ciklusidőt nézve.

Ennyi és ilyen HMZ-jű célcsatornával szovjet hajó laza 20 évvel később bírt. Fázisvezérelt antennáról meg kb. a mesében hallottak. A Long Beach és az Enterprise meg ezzel hajózott a 60-as években.

Persze ezekről a nagy többség nem tud és azt hiszi, hogy SAM terén az oroszok vezettek...

For the Record: Az Albany-osztály három cirkálója 8 célcsatornával bírt, 2x2 AN/SPG-49 a két Talos indítóhoz (2 az orrrészen és 2 a tatrészen) illetve 2x2 AN/SPG-51 a két Tartar indítóhoz (egy-egy volt a jobb és bal oldalon). Persze korlátozott volt a rávezetés, hiszen oldalirányba csak max. 6 célcsatorna volt (4db Talos és 2db Tartar). Ugyanakkor elvi szinten képes lehetett a 2x2 Talos rakéta esetén új rakétát indítani, mikor az előző rakéták végfázisba értek (más szóval az elvi célcsatornák nagy és kis távolságú célok esetén 2x(2+2) + 2x2 = 12).

Ha jól tévedek, akkor ők voltak a legpotensebb légvédelmi egységek a Ticonderoga-osztály megérkezéséig.

USS_Chicago_%28CG-11%29_underway_in_early_1970s.jpg


1280px-USS_Albany_%28CG-10%29_underway_1970s.jpg


Albany%20Aug%2063.jpg