Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 691
4 028
113
tudtak arról, amiért a baleset bekövetkezik, csak titkosították az erről szóló feltáró tanulmányt, mert rossz fényt vetett volna ideológiai okból a Szovjetúnióra (mi vagyunk a legfejlettebbek!). A sorozat dramaturgiája szerint, ha erről nem hallgatnak, akkor Csernobilban bele se kezdenek ebbe a kísérletbe, mert ismerték volna a katasztrófát okozó tényezőt, amit már feltártak, csak nem előttük, hanem egy archívum mélyére süllyesztve. De hallgattak, ahogy ez a Telex cikk is azonos okból elhallgatja a nyugati nukleáris technológiával kapcsolatos jogos és hatalmas aggodalmakat
Szia,

Osszehasonlithatatlan a szakembereknek szolo belso tajekoztatas (amit a KGB megakadalyozott) es egy Telex cikk.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 539
28 030
113
Szia,

Osszehasonlithatatlan a szakembereknek szolo belso tajekoztatas (amit a KGB megakadalyozott) es egy Telex cikk.
Értem én, hogy ide sok mérnök ír, de én nem a cikkek tartalmáról, hanem emberi hozzáállásról, egy humán tényezőről írok.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 691
4 028
113
Értem én, hogy ide sok mérnök ír, de én nem a cikkek tartalmáról, hanem emberi hozzáállásról, egy humán tényezőről írok.
Szia,

Ebbol a szempontbol is hatalmas kulonbseg a "nepet" hulyiteni, vagy azokat, akiknek a tenyleges tudasara szukseg van/lenne.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 539
28 030
113
Szia,

Ebbol a szempontbol is hatalmas kulonbseg a "nepet" hulyiteni, vagy azokat, akiknek a tenyleges tudasara szukseg van/lenne.
Az utóbbiakat a demokrácia útján döntően befolyásolja a nép hülyítése. Például a francia kohászat ismert kihívásai és a paksi baleset ellenére FRAMATOME reaktort rendel, mert valakik besározták a patent oroszt, elhallgatva a francia vállalat vállalhatatlan problémáit és ezért politikai tényező miatt csilliárdos költségtúllépés és bukás felé manőverez majd egy amúgy egyszerűnek induló erőmű projekt jobb esetben, mert van katasztrofális eset is.

Meggyőződésem, hogy minden esetben letöltendővel jutalmazott sajtóvétség kell legyen minden atomenergetikai témájú sajtóvétség, mint: hazugság, álhír, fwrdítés és elhallgatás. Ez ugyanis egy optimálisan legjobb és legbiztonságosabb kategóriába tartozó energiaforrás. Kivéve, ha ideológiát keverünk bele, mint ez a Telex cikk teszi például annak minden következményével: tájékozatlanok félrevezetése, potenciális sülyos nemzetgazdasági kár vagy neadjisten atomkatasztrófa a nyugati kóklerek miatt.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 901
15 379
113
Meggyőződésem, hogy minden esetben letöltendővel jutalmazott sajtóvétség kell legyen minden atomenergetikai témájú sajtóvétség, mint: hazugság, álhír, fwrdítés és elhallgatás. Ez ugyanis egy optimálisan legjobb és legbiztonságosabb kategóriába tartozó energiaforrás. Kivéve, ha ideológiát keverünk bele, mint ez a Telex cikk teszi például annak minden következményével: tájékozatlanok félrevezetése, potenciális sülyos nemzetgazdasági kár vagy neadjisten atomkatasztrófa a nyugati kóklerek miatt.
Igazából eddig Putyin az egyetlen olyan vezető, aki a hírhamisító ujságíróknak 15 év letöltendőt lengetett be - ha rájuk bizonyítják a "ferdítéseket".
Emlékeztek rá, hogy a rendelet megjelenésekor egy csomó nyugati ujságíró visítva menekült ki az oroszoktól, az emberi jogaikra hivatkozva. pedig ha jobban meggondoljuk - nem kellene az emberi jogokhoz tartoznia - a folytatólagosan üzletszerűen anyagi érdekből elkövetett hazudozás tényállása a közösségi médiában.
Hmm az utóbbi évtizedek híreit tekintve, micsoda felfordulás lenne ha ezt a törvényt mindenütt bevezetnék, és például a politikusoknak már a választásokon való induláshoz is - kötelezővé tenné az erkölcsi bizonyítvány megszerzését.

Én úgy látom, hogy egyre több hír alapja a közösségi médiában -a M.I terméke. Nem tudom hogy lehetne egy M.I-t büntetni, tán ha lekapcsolnánk a gépek áramellátását, a LAN kábeleinek levágásával együtt..
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 509
24 375
113
Tavaly augusztusban kezdte, nem sokáig bírta:
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 572
9 033
113
Nem lesz új felelős kormány. Ez van, vagy a lehető legnagyobb felelőtlenség jöhet helyette. Paks leállítása, minden bedöntése az alternatíva programja. De nem ez a lényeg, hanem az, hogy ígyis a bedőlés fele száguldunk energetikailag. Már most a harmadik atomerőművet kellene építeni és két nagy és új gáz- vagy abból egyik egy ligniterőműnek (az nekünk is van) kellene épülnie! A napelemes bizniszt rég vissza kellett volna fogni, Nagymarost valahogy meg kellene építeni meg vagy három SZET-et is. De ez, vagy ezek egyes részletei hiába evidensek. Legalább egy atomerőmű épül, ha épül ott valami tényleg és tervezik a meglévő meghosszabbítását, amíg csak lehet. Ez is valami, örülni kell tudni neki, mert ami ezen túl felsejlik, különösen ott, ahol mások terveznek az azonnali nemzeti katasztrófa lenne ehhez a hosszú távú zsákutcához képest.

A naperőműveket nem kell volna ész nélkül telepíteni, mert a mennyiség is gond, plusz hozzá kellett volna igazítani a hálózatot is. De hát ott is a lopás volt a cél, azért nyomták annyira. Paks-nál meg nem kellett volna mindenáron eleve ragaszkodni az oroszokhoz, mert valakinek épp az a külpolitikai mániája. Értő módon kellett volna hozzáállni, de ők inkább kirúgták Aszódit (és lehallgatták Pegazussal), mert ő szakmai elvekhez is ragaszkodott, plusz lopni akarnak ott is ezerrel - Mészáros cégek. A szakértelem hiánya, a korrupció és az eleve rossz irányelvek vezettek oda, hogy most gáz minden.

Ha felelős vezetés lett volna, akkor kevesebb napenergia, több szél (ugye nemrég volt hír, hogy hülyére keresik egyesek magukat Dániában a magyar energián a szél hiánya miatt), plusz atomerőmű-projektet átgondoltan kellett volna csinálni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 539
28 030
113
Ha felelős vezetés lett volna, akkor kevesebb napenergia, több szél (ugye nemrég volt hír, hogy hülyére keresik egyesek magukat Dániában a magyar energián a szél hiánya miatt), plusz atomerőmű-projektet átgondoltan kellett volna csinálni.
Mi alternatívája van egy orosz reaktornak: egy kínai. Azt már látjuk a nyugat szankciós, embargós politikáján, hogy olyan jelentőségű energetikai projektben, mint egy atomerőmű semmilyen körülmények között nyugati cég nem vehet részt, mert Magyarországot kiszolgáltatná egy egyre agresszívabb gyarmatosító politikának.

Ez valóságos, lásd a német zsarolást a Siemens-en keresztül.

Éppen ezért nincs politikai lehetőségünk akkor sem nyugatit választani, ha az megfelelne a legszigorúbb minőségi követelményeknek. De nem felel meg, e követelmények alól a nyugati gyártók csak sorozatos negatív irányú tapasztalatokkal gyarapítanak minket az elmúlt évtizedek projektjei alapján. Magyarán nem tudnak megfelelő minőséget szállítani. Nem tudnak. Ezt látjuk a világon és láttuk nálunk is Pakson. Az oroszok meg igen, a kínaiak meg feltehetően fognak tudni. És éppen ezért így is problémás, hogy maradtak a Siemens-zsarolás után nyugati beszállítók a projektben, pedig az oroszok tudnák nyugati részvétel nélkül is folytatni a projektet és csak úgy lett volna szabad!

Szóval mi a nem Nyugati alternatíva szakmailag, mert politikailag és szakmailag a Nyugat egyaránt elásta magát! Csak kérdezem, mert lehet szépeket írni, de ki tud reaktort gyártani nem Nyugaton? Biztosan, működő erőművekkel, folyamatos termeléssel (folyamatos atomerőmű részegység gyártással úgy értem), megfelelő kohászati háttérrel (Európában megszűnt!), égbekiáltó kudarcok nélkül, mint a finn-fiaskó, tehát megfelelő garanciákkal!

ps. Át akartam rakni a Biztpol Magyarországba, de.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 901
15 379
113
A naperőműveket nem kell volna ész nélkül telepíteni, mert a mennyiség is gond, plusz hozzá kellett volna igazítani a hálózatot is. De hát ott is a lopás volt a cél, azért nyomták annyira. Paks-nál meg nem kellett volna mindenáron eleve ragaszkodni az oroszokhoz, mert valakinek épp az a külpolitikai mániája. Értő módon kellett volna hozzáállni, de ők inkább kirúgták Aszódit (és lehallgatták Pegazussal), mert ő szakmai elvekhez is ragaszkodott, plusz lopni akarnak ott is ezerrel - Mészáros cégek. A szakértelem hiánya, a korrupció és az eleve rossz irányelvek vezettek oda, hogy most gáz minden.

Ha felelős vezetés lett volna, akkor kevesebb napenergia, több szél (ugye nemrég volt hír, hogy hülyére keresik egyesek magukat Dániában a magyar energián a szél hiánya miatt), plusz atomerőmű-projektet átgondoltan kellett volna csinálni.
A nap és szélenergiával kapcsolatosan kellett volna egy népszavazást tartani : emberek, ha elfogadjátok hogy ez a két erőműtípus 5 - 6 X annyiért termeli az áramot mint egy atom vagy vizi erőmű, és Ti, lakosság és vállalkozók fogjátok ezt megfizetni - kíváncsi lettem volna hogy hányan szavaztak volna e két, "Zöld" erőmű típusra.

Ezek használata simán felér egy gazdasági bukással, főleg most hogy Ukrajnából nem fog jönni az árammankó az Unió hátsója alá.
Hálózati szempontból is hatalmas anomáliák, áteresztő kapacitás hiány van az egyes Uniós országok között , így fordulhat elő, hogy időnként akár 200 Euro / MW árkülönbség van két Uniós ország között, ugyanabban az időben.

Nem tudom elképzelni hogy erre nem készítettek normális számítógépes analíziseket, hogy először a több 10 év elmaradt fejlesztéseit kell a drótokon elvégezni + a bővítés, és utána jöhetnek a saját kényüknek - kedvüknek megfelelően dolgozó időjárásfüggő erőművek, óvatosan csepegtetve..
De mondom a baromi lökésszerű áremelkedés miatt - én egyet sem engedtem volna felrakni mert a jelenlegi 200 220 millió Ft / MW beker áru napelempark csak magas villany áron hozza a tőkés által elvárt 6 éves megtérülést...(lehet számolgatni)..

Egy gazdasági bukta nem éri meg hogy az olcsó atom vagy vizi energia helyett ezeket használjuk..
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 760
17 795
113
14 even keresztül megálltam hogy beleszóljak a forumba mert nem érte el az ingerküszöböm / úgy éreztem nem értek eléggé a témához (ez persze most is így van)
De ez a poszt kicsapta a biztosítékot:

Csernobil, turbina szabadonfutó teszt:
A teszt célja bármilyen SBO (Station Blackout) esetén a blokkonként 2 generátor egyikének üzemeltetése a turbinarotor tehetetlenségi energiájának segtségével. Az EDG-k 65 másodperc alatt terhelnek fel, ezalatt kellett volna a 6 FKSZből 3-at üzemeltetni, direkt kapcsolásokkal, úgy hogy a lassuló rotor miatt (analóg módon) folyamatosan módosítani kellett a generátor konfigurációján.

Egyrészt ezeket a kapcsolásokat tesztelték, másrészt magan a rotoron is módosítottak a jobb rundown paraméterek miatt, ennek rezgési és egyén paramétereit is mérték (egyébként konkrétan a turbinacsarnokban állt a Donenergo mérőautója)


(Fun fact: nem rágatták 0-100% között, és a szaporítóreaktor teljesen más )


Framatome: eszemben sincs védeni őket, de egyrész miért is keletkeztek azok a megnetit lerakódások a kazettákon? (naaaaaaa..?)
Továbbá hogyis kapott engedélyt a 30 kazettás tartály?
Abban az elbaszásban mindenki bennevolt....

Nyugaton nincs meg a tudás: nézzük meg hány PWR működik nyugaton?
A nyugat hülyül el. Küldtem be állásajánlatokat, kb. 5%-os első interjú arány, majd a HR-es lányka/fiú megszólal:
- jöjjenek a szakmai kérdések

Nálam eddig a mélypont a CERN volt - őket elküldtem a nádba az egész egyetemi bagázzsal.
Európa folyamatosan lábon lődözi magát. Volt munkahelyem 4-en voltunk reaktorosok - 3 mechanical, 2 hegesztés (főnököm és én). A főnököm egyik meetingről ment a másikra, üzemet már alig látott, nekem van 15 év masszív gyártási hátterem. Mindig is érdekelt a számolási rész, így beleástam magam a végeselemes vonalba.

2 mechanical elérte a nyugdíjas kort, főnököm lett az über quality manager, maradt egy korombeli mechanical meg én. Pont jött volna a lépés, hogy akkor mi legyünk expert-ek, erre jött a hiszti, hogy igazából nincs szükség erre a tudásra. Ezután olyan helyzetbe hoztak minket, hogy lépjünk le. Én pont Kínában voltam / vagyok még / szopórolleren, kolléga gyakorlatilag ultimátumot kapott, mindketten repültünk a cégből tavaly augusztusban. A reaktoros expert poszt beszántásra került.

Aztán gyorsan kellett valakit mégis keríteni, erre odaraktak valami kvóta-egyedet, akinek fogalma sincs a témáról, 3 hónap alatt összehozott pár millió €-s kárt, mert a keverőrektorba belógatott hőcserélők leszakadtak az áramlástól és akkor részt ütöttek le a hiperszuper kerámia bevonatról belül, hogy még tantál lemezzel sem lehet javítani. Jár a kakasnyalóka.

Európa nem akar szakértelmet, sokszínűséget és kvótákat akar helyette.

A politikusok, zöldek, NGO-k mellett a HR a legnagyobb trógergyülekezet...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 760
17 795
113
A kínai technológia nagyon jó, de ha majd beszélsz olyannal aki már dolgozott velük nagyobb műszaki projekten akkor rájössz hogy a tudásuknál csak a bátorságuk nagyobb. (vagy az én építőipari mintám szerencsétlen, hisz nem süllyed el az anyahajójuk és nem robbannak fel hetente az erőműveik, de a mérnökök akikkel a barátaim, haverjaim meg én találkoztunk nem mérnökök)

Haver kedvenc története:
-Mekkora a cosfi értéke a berendezésenek?
-Nem tudom, mi az? Mennyi lehet?
- 0-1 között van és..
-mi a legjobb?
-1 de, de a biztosan nem az a...
-Kínai gép legjobb, 1!
-De az nem lehet...
-De 1, számold azt!
- Jól van, írásban is megkérdezem.

Második története:
-Ki tervezi a ... gépet? (kérdezi a kinai, aki hozza gépet)
-Én -feláll egy csinos kínai csaj-
-te nem, mész haza jön férfi ,ez bonyolult.

Az én történetem
-mi a padlószint amihez csatlakoznom kell az úttal?
-titkos, ne kérdezd!
-jó, akkor 150 méteren jövünk be.
-az rossz, magasan van!
-Hát, én biztosan nem megyek végig 0-tól 150-ig tippelgetve...
-Akkor rossz terv lesz.
-Tudom.
még keveset láttál...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 811
47 064
113
Ezt mondjuk nem láttam szembejönni.
De ezek szerint akkora a baj, és az energiaigény, hogy SOS sebességgel van szükség minimum 1 Hualung One blokkra.
De méginkább az utódjára a Hualung Two-ra, amit 4 (betűvel is: NÉGY) év alatt képesek lesznek megépíteni.
Érdekes évek elé nézünk. És érdekes lesz olvasgatni a reakciókat.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 901
15 379
113
Ezt mondjuk nem láttam szembejönni.
De ezek szerint akkora a baj, és az energiaigény, hogy SOS sebességgel van szükség minimum 1 Hualung One blokkra.
De méginkább az utódjára a Hualung Two-ra, amit 4 (betűvel is: NÉGY) év alatt képesek lesznek megépíteni.
Érdekes évek elé nézünk. És érdekes lesz olvasgatni a reakciókat.
A komoly válságra mutatnak a magyar intézkedések energiaügyben - a bejelentkező 10 000 MW-os naperőműveket építő politikus - oligarcha rétegnek való beintés - idén év elején.. És csak ez a magyar naperőmű vágyálom volt... és a többi? Pedig jó jutalékokat lehetett volna egyeseknek összekaszálni, de ezt senki nem meri már bekockáztatni, mert borítja az egyébként is labilis (bilis) EU energia hálózatot.. 2 éve már volt egy kritikus rendszerbomlás, az EU -nál rendszerhasadás következett be horvát állomás túlterhelése miatt. Pld marosvásárhelyi salétromsav gyárban az áram hiánya miatt az NO2 gáz kitört a gyárból,.. És most még jóval több időszakos termelő Zöldség van fent a hálózaton..
Válság azért is, mert az EU már látja hogy semmi nem lesz az Ukrán "szürke" energia mankóból, amire a 2016-os tervekben számítottak.. Az is lehetett jó pár ezer MW szó szerint füstbe ment terv..
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 633
3 322
113
Ezt mondjuk nem láttam szembejönni.
De ezek szerint akkora a baj, és az energiaigény, hogy SOS sebességgel van szükség minimum 1 Hualung One blokkra.
De méginkább az utódjára a Hualung Two-ra, amit 4 (betűvel is: NÉGY) év alatt képesek lesznek megépíteni.
Érdekes évek elé nézünk. És érdekes lesz olvasgatni a reakciókat.
Vagy esetleg tényleg megint valami van a háttérben a Paks II.-vel, ami miatt vagy az oroszokat vagy a franciákat noszogatni kell ezzel.
Az megint egy másik kérdés, hogy a kínai technológiát mekkora erőfeszítéssel lehet az EU-s szabályokkal komformmá tenni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 539
28 030
113
"Megállapodtak egy nukleáris együttműködés elindításában is, amely a nukleáris energiatermelés teljes vertikumát le fogja fedni."

=

"Védelmi együttműködési megállapodásról szóló szándéknyilatkozatot írt alá a magyar honvédelmi miniszter és a nigeri védelmi miniszter június 26-án, hétfőn Budapesten.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf közölte, az együttműködés három fontos területe a fejlesztés, a gazdaság és a biztonság, közös céljaikat pedig egy együttműködési megállapodás keretében is lefektették, amely megfelelő keretet biztosít ahhoz, hogy egy aktív és jól működő, Magyarország és egész Európa stabilitását szem előtt tartó együttműködésre léphessen Magyarország és Niger."


Ha majd konkrét dolgokról, harmadik atomerőműépítésről állapodnak meg mondjuk az valami. Ez így blablah. Nem is szabad többet belelátni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 811
47 064
113
A komoly válságra mutatnak a magyar intézkedések energiaügyben - a bejelentkező 10 000 MW-os naperőműveket építő politikus - oligarcha rétegnek való beintés - idén év elején.. És csak ez a magyar naperőmű vágyálom volt... és a többi? Pedig jó jutalékokat lehetett volna egyeseknek összekaszálni, de ezt senki nem meri már bekockáztatni, mert borítja az egyébként is labilis (bilis) EU energia hálózatot.. 2 éve már volt egy kritikus rendszerbomlás, az EU -nál rendszerhasadás következett be horvát állomás túlterhelése miatt. Pld marosvásárhelyi salétromsav gyárban az áram hiánya miatt az NO2 gáz kitört a gyárból,.. És most még jóval több időszakos termelő Zöldség van fent a hálózaton..
Válság azért is, mert az EU már látja hogy semmi nem lesz az Ukrán "szürke" energia mankóból, amire a 2016-os tervekben számítottak.. Az is lehetett jó pár ezer MW szó szerint füstbe ment terv..
Szerintem nem is a hazai rendszerrel lesz a probléma, hanem jelentkezni fog már rövidtávon egy olyan export lehetőség, amit vétek lenne kihagyni.
A nap által termelt energia is el fog fogyni, emiatt nem aggódom, de nagy a nagy blokkok alaperőművi teljesítménye is lazán beépíthető a hazai és K-Európai piacon is. Ráadásul ez egy nagy hozzáadott értékű program lenne.
Ha egy gyors lefojású programban nagy blokkot telepítenek a kínaiak pilot projektként, akkor is, de egy SMR esetén meg még gyorsabban lesz referencia.
Olvastam olyat is, hogy a kínaiak beléphetnek magába a Paks 2 programba is. Annál is inkább, mert náluk több VVER 1200 is épül amiben hasonló orosz-német rendszer van, és igen komoly a projektmanager-i tapasztalatuk mind a típussal, mind magával a nukleáris erőmű kivitelezésben.