Vegyi fegyverek / Vegyi védelem / ABV védelem / CBRN eszközei

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
A jellemző harcanyag típusok után, és a konkrét eszközök bemutatása előtt, pár szó a harcanyagok tárolásáról.

image.png

Vegyifegyver tárolók elhelyezkedése a hidegháború végén

Mivel a vegyifegyver olcsóbb és nagyobb számban állt rendelkezésre, mint a nukleáris fegyverek, így a Varsói Szerződés spec. fegyver képes hordozó eszközeinek javadalmazása (saját durva becslésem szerint) ⅓ nukleáris, és ⅔ vegyi harcanyagból állt.

Storage.jpg

szovjet vegyifegyver tároló

A vegyi harcanyagok tárolása is sokkal egyszerűbb módon történt, mint a nukleáris eszközök (megerősített, föld alatti, atomcsapás biztos) tárolói esetén, jobb esetben zárt épületben, rosszabb esetben a szabad ég alatt tárolták.
Ha már így szóba került, ki tud bármit arról, hogy 1945 után állítottak-e elő kishazánkban ilyen finomságokat ( anyag, töltés/ksizerelés). Mert azt én kb összeszedtem, hogy 1945 előtt hol gyártottunk töltöttünk ilyeneket MH használatra, de 1945 utániakat nem is kerestem (MH részére vagy nem MH részére, mert tudom, hogy sok katonai dolog készült itthon, amit MH nem kapott meg, csak ment egyenest a szovjet testvéreknek).
 
M

molnibalage

Guest
a SENKI=re es a regularis erokre csak egy pelda hogy nem igaz...

The advanced Republican Guard units launched their attack, moving down the peninsula 21 miles south of Umm Qasr. The attacks were preceded with numerous chemical weapons bombardments, killing and/or sickening close to the majority of the unprepared Iranian troops on the peninsula. An estimated amount of more than 100 tons of chemical agents were used

Naná, mert nem tudtak visszaütni.
Nem igaz, hogy ennyire szájba kell rágni.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 982
113
Ha már így szóba került, ki tud bármit arról, hogy 1945 után állítottak-e elő kishazánkban ilyen finomságokat ( anyag, töltés/ksizerelés). Mert azt én kb összeszedtem, hogy 1945 előtt hol gyártottunk töltöttünk ilyeneket MH használatra, de 1945 utániakat nem is kerestem (MH részére vagy nem MH részére, mert tudom, hogy sok katonai dolog készült itthon, amit MH nem kapott meg, csak ment egyenest a szovjet testvéreknek).
Van róla infó csak nem nyilvános.
 
M

molnibalage

Guest
Hóbapokig fenn lehet tartani azt az állapotot, Európában meg főleg, mert nyáron nincs 50 fok. A vv ruha érzete (ha rajtad van minden) olyan mintha folyamatosan softshell alsó és felső lenne rajtad, a lábadon gumicsizma, a kezeden, gumikesztyű a fejeden meg softshell kapucni. Kurva meleg de ennyi. Az a szint amiről Mark beszélt, úgy nézett ki, hogy a lenti kép azzal a különbséggel, hogy nincs rajtad az állarc, a gumikesztyű, a védőcsizma és nincs a fejeden a tutyi. Ebből az állapotból volt 9sec felvenni az állarcot és teljesen beöltözni sem tarthatott tovább 1 ercnél.
93mvedoruha-01.jpg


Az az alap, hogy a vegyifegyver abban különbözik pl a bombázástól, hogy hosszabban tartó a hatása és nem válogat, azaz biztosan lesz "baráti tűz" ha szennyezett terpen kell harcolnod. Emiatt mindenki csak ott és annyit alkalmaz ahol és amennyit kell. ÉS ami még nagyon fontos, hogy alapvetően a szennyezett terepszakaszokat mindnki kerüli mint a leprást. Ha mégsem lehet, akkor csak a legszükségesebb mennyiségű katonát és eszközt bevetve harcolnak vagy vonulnak át rajta. Nagyjából ez van, ha te vetsz be vegyifegyvert támadóként.
Ha téged ér ilyen támadás (akkor az első és legfontosabb megállapítani, hogy mit vetett be az ellenség és mekkora területen, ez a vv szakcsapatok dolga), akkor szépen felveszed a vv cuccod (soha nem derült égből villámcsapasként érkezik, éppen ezért különböző szintek vannak, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mennnire vagy folyamatosan beöltözve vv ruhába, ha rákeresel a MOPP level-re akkor latni fogsz egy ilyen "skálát") és megpróbálod elhagyni a szennyezett terepszakaszt és csak annyit harcolni rajta amennyit feltétlen kell. Ha erre nincs mód, akkor a szennyezett terepszakaszon harcolsz tovább és imádkozol, hogy ne szakadjon ki a ruhád.

A mentesítésbe és hasonlókba nem nennék bele, van aki jobban ért hozzá mint én, legyen elég annyi, hogy a szennyezett terepszakaszt mentesítés nélkül nem hagyhatod el.
A kurvameleg, de ennyi résznél elröhögtem magam.
Akkor kapjad magadra és tekerjél vele csak kényelmestempóban 1-2 órát bringán és akkor térjünk vissza erre a "csak ennyi részre".
Még a menetszél is jobban hűt, kb. 15 km/h-val, ez nagyjából a sétálás energia befektetése.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
A kurvameleg, de ennyi résznél elröhögtem magam.
Akkor kapjad magadra és tekerjél vele csak kényelmestempóban 1-2 órát bringán és akkor térjünk vissza erre a "csak ennyi részre".
Még a menetszél is jobban hűt, kb. 15 km/h-val, ez nagyjából a sétálás energia befektetése.
latszik hogy nem voltal katona.

epp le van szarva hogy kurvameleg vagy nem. hogy erzed magad az kb senkit sem erdekli.
vagy hasznalod vagy meghalsz.
a kikepzesen meg ugy megszivatnak ezel egy parszor hogy mire hasznalnod kell,mar megszoktad.
volt hogy maszkban par km kellet nagy tempoba atmenni, teljes felszerelesben...volt aki ossze is eset, mert nem birta.
volt egy lusta cigo is, leult es nem akart menni tovabb, a tiszt eloszor szepen kerte hogy induljunk mert menni kell, de nem akart akor meg szo szerint belerugott egy parszor hogy gyerunk mostma.
 
M

molnibalage

Guest
latszik hogy nem voltal katona.

epp le van szarva hogy kurvameleg vagy nem. hogy erzed magad az kb senkit sem erdekli.
vagy hasznalod vagy meghalsz.
a kikepzesen meg ugy megszivatnak ezel egy parszor hogy mire hasznalnod kell,mar megszoktad.
volt hogy maszkban par km kellet nagy tempoba atmenni, teljes felszerelesben...volt aki ossze is eset, mert nem birta.
volt egy lusta cigo is, leult es nem akart menni tovabb, a tiszt eloszor szepen kerte hogy induljunk mert menni kell, de nem akart akor meg szo szerint belerugott egy parszor hogy gyerunk mostma.
Ez nem megszokás kérdése.
A dehidratációról beszélek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 351
77 018
113
A kurvameleg, de ennyi résznél elröhögtem magam.
Akkor kapjad magadra és tekerjél vele csak kényelmestempóban 1-2 órát bringán és akkor térjünk vissza erre a "csak ennyi részre".
Még a menetszél is jobban hűt, kb. 15 km/h-val, ez nagyjából a sétálás energia befektetése.
Inni kell és kész.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Inni kell és kész.
Akkor a védelem nincs, mert le kell venni iváshoz az álarcot. Vagy lehet úgy is inni?
De ha pisálni kell, akkor mi van? És, ha éppen ekkor jön támadás? Vagy csak valami közeli melléből fúj oda valamit a szél?

Az, hogy neked 0-24 órás védelmed van vegyifegyver ellen az illúzió.

Akárhogyan nézem fényévekkel veszélyesebb egy hagyományos bombához képest egy ugyanakkora méretű vegyi bomba.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 351
77 018
113
Akkor a védelem nincs, mert le kell venni iváshoz az álarcot. Vagy lehet úgy is inni?
De ha pisálni kell, akkor mi van? És, ha éppen ekkor jön támadás? Vagy csak valami közeli melléből fúj oda valamit a szél?

Az, hogy neked 0-24 órás védelmed van vegyifegyver ellen az illúzió.

Akárhogyan nézem fényévekkel veszélyesebb egy hagyományos bombához képest egy ugyanakkora méretű vegyi bomba.
Miért kéne? Molni, a katonák nem hülyék! Már a mi 30 éves álarcunkat sem kell levenni ahoz, hogy inni tudj benne.

Lássuk be elég egyszerű a választás a wc-zés és a meghalás közt... Szennyezett terepszakaszokon nem dekkol az ember napokat, mert nem jó dolog.
 

Lupus80

Well-Known Member
2020. december 20.
211
525
93
Csak úgy a modern kor egyik balesetben kiderült turpisságai. Amszterdam, 1992.

Nerve-Gas Element Was in El Al Plane Lost in 1992 Crash - The New York Times (nytimes.com)
An El Al cargo plane that crashed in Amsterdam six years ago was carrying a chemical that can be used in the manufacture of the deadly nerve gas Sarin, a spokesman for the Israeli national airline acknowledged today.

The Dutch paper said that three of the four main components needed for the production of sarin were on the El Al plane, and that it was unclear whether the burning of the chemicals had contributed to health problems experienced by people living in the area of the crash.

BBC News | Europe | Israeli crash plane carried sarin chemical
The statement by El Al follows publication in the Dutch media of the plane's freight documents, which show that the chemical, dimethyl methylphosphonate (DMPP), which is also used in building materials, was being taken from US factory to a biological research centre outside Tel Aviv.

Hét év után is vizsgálják a következményeit az Amszterdamban lezuhant izraeli gép balesetének (origo.hu)
rakományban 190 liter, azaz 42 gallon DMMP volt, de azt állította, hogy az anyag nem mérgező, és hogy arra kémiai fegyverek elleni védekezésre szolgáló szűrőkhöz volt szükség.
Szintén vita kerekedett arról, hogy mennyire volt egészségkárosító hatása annak az urániumnak, ami a gép szárnyaiban volt. A baleset után a 282 kg urániumból csak 152 kg-ot fedeztek fel a földön.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Amire én emlékszek a híreken kívüli utánamenésemből, összesen 500 tonna körüli szarin előállításához elegendő anyag első dózisa és a szükséges berendezések egy része volt a gépen. Az urán most engem is meglepett ennyi évvel a baleset után, ennek utána kell menni, mert elég durva. Az izraeli illetékesek a kiderülés után, mert persze sokáig nagy kussolás volt, arra hivatkoztak, hogy kísérletekhez kell az anyag, persze ahhoz milligrammok kellenek igazából, nem 500 tonna. :D
Ezen eset után vezeték be bizonyos anyagok repülős szállításával kapcsolatban egy csomó plusz szigorítást. Pl. USAból amikor rendeltem speciális festéket aminek gallonja 150gramm idegmérget tartalmazott, akkor alkalmanként max.6gallont lehetett repülővel szállítani, speciális engedélyekkel, többszörösen zárt, ütés és hőálló dobozokban.
Persze az alig 225oldalas végfelhasználói engedélyeket meg nyilatkozatokat nem is kell említeni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 351
77 018
113
Ezen eset után vezeték be bizonyos anyagok repülős szállításával kapcsolatban egy csomó plusz szigorítást. Pl. USAból amikor rendeltem speciális festéket aminek gallonja 150gramm idegmérget tartalmazott, akkor alkalmanként max.6gallont lehetett repülővel szállítani, speciális engedélyekkel, többszörösen zárt, ütés és hőálló dobozokban.
Persze az alig 225oldalas végfelhasználói engedélyeket meg nyilatkozatokat nem is kell említeni.
Tempera!
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 829
30 447
113



 
  • Tetszik
Reactions: gacsat and Pogány

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Ilyen módon szennyezett objektumok már nincsenek. 30 év alatt már elbomlottak már a megmaradt szennyezések is, illetve volt egy jókora mentesítési project is.
Haha, a magyar témába belinkeltem a gondolatébresztő német videót. Azt mondod nálunk már elbomlott, de Németországban a hasonló kategóriás gyárak és tárolók környezete (kb 200 helyszín) máig szennyezett a második világháború végéből maradt anyagokkal, nem bomlott el. A különbség az, hogy ott nincs titkosítva, nyilvánosságra hozták.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 982
113
Haha, a magyar témába belinkeltem a gondolatébresztő német videót. Azt mondod nálunk már elbomlott, de Németországban a hasonló kategóriás gyárak és tárolók környezete (kb 200 helyszín) máig szennyezett a második világháború végéből maradt anyagokkal, nem bomlott el. A különbség az, hogy ott nincs titkosítva, nyilvánosságra hozták.
Hát én mindent elhiszek. Magyarországon egy helyen volt éles mérgező harcanyag pàlya ahol használták a mustàrokat kiképzési célokra. A felszámolás óta volt nehàny labor mérés de nem lehetett kimutatni.

A gyártó üzemek meg már régen nincsenek meg és az ott lévő szennyező anyagok se a MHA gyàrtasból szàrmaztak. Elég dràga rekultivàció történt így ott sem kell ilyenre szàmolni.

A rendszervàltàs után a meglévő készleteket összegyűjtötték és megsemmisítették a nemzetközi előírásoknak megfelelően.

Esetlegesen a volt orosz laktanyákban és kiképző bázisokon talán lehet de ezeket is àtvizsgàltàk.

Ezért merem én határozottan àllítani hogy Magyarországon ez nem okoz gondot.

A németekről meg annyit hogy az éles mérgező harcanyag pàlyàjukon gazálarcban méregetve a Mc donaldsban eszegető családokat lehet nézegetni ...
 
M

molnibalage

Guest
Haha, a magyar témába belinkeltem a gondolatébresztő német videót. Azt mondod nálunk már elbomlott, de Németországban a hasonló kategóriás gyárak és tárolók környezete (kb 200 helyszín) máig szennyezett a második világháború végéből maradt anyagokkal, nem bomlott el. A különbség az, hogy ott nincs titkosítva, nyilvánosságra hozták.
Elég kemény videó.
 
  • Tetszik
Reactions: hendrick