[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Én már pár éve Abrams tankok megvásárlását jósoltam Románia részéről. Sőt! Jó pár évvel ezelőtt úgy fogalmaztam, hogy szerintem Romániának és Ukrajnának gázturbinás MBT-i lesznek a jövőben. Sokan győzködtek, hogy ez nem lehet, mert Ukrajnának a T-64-esre alapul majd a flottája. A másik szomszédunkkal kapcsolatban meg sokan annak drukkoltak, hogy a TR-85-ösök mellett tartsanak ki a végtelenségig, vagy ha váltanak, akkor Leopárdra. (Én mindig megkérdeztem, hogy melyik cég gyártja Bukarestben a Piranhákat...)
Nem tudom ki és milyen mértékben tartja ma reálisnak az akkori jóslatomat. Pogány rendszeresen kiakadt anno, mikor azt mondtam, hogy legalább 300 Abrams rohadjon a pásztorokra!
És azóta én is módosítottam a jóslatomat. Idén meglátjuk, hogyan jön össze az a 2 zl Leo2 és megérkezik-e idén az 1 zl Abrams Határvidékre. Ami a topic témáját illeti, még mindig jó esélyt látok rá, hogy először kerekes szarokat raknak majd az MBT-k mellé, de komoly esélyt látok arra, hogy az új/felújított harckocsik megérkezésétől számítva egy évtizeden belül beszereznek normális, lánctalpas IFV-t is. (Valszeg ugyan attól a gyártótól, amelyik most a halakat szereli össze.)
Azért Romániára való jövendölésem még mindig nem holnapra vagy az év végére értendő! De szerintem a Tábornokok náluk is meglesznek az évtized végéig. (Sokan kiakadtak, amikor azt mondtam, hogy az évtized végén értékeljük a régió átfegyverzési programjait és a hadipar változásait. Pedig szerintem jelenleg kár számolgatni, hogy kinek mi van a kezében, mert a környéken szinte mindenkinek semmi. Ausztria el sem kezdte még a cseréket. Szlovákia az elmúlt pár évben kezdte roham léptekkel behozni az elalvását, nem hogy nőtt volna a fegyveres ereje, hanem csökkent. Ukrajna az egyetlen kivétel kényszerből. Románia meg úgy áll, ahogy.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 579
46 645
113

Jó ez a 2 komment egymás után.
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Kapnak egy stabil szövetségest a lengyel tesók:rolleyes:.
Na és mi van? Irigykedtek, hogy nem mellénk álltak a románok?
Majd együtt szépen legyőzik az oroszt és osztoznak a zsákmányon. Mi meg nézünk ki a fejünkből:oops:.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 290
33 984
113
Már uralkodót is adott Erdély az angoloknak...
Akinek birtoka is vannak arrafelé. ;)
ez a királyság nagy előnye az uralkodók tisztába vannak europa történelmi előzményeivel.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 982
14 076
113
Én már pár éve Abrams tankok megvásárlását jósoltam Románia részéről. Sőt! Jó pár évvel ezelőtt úgy fogalmaztam, hogy szerintem Romániának és Ukrajnának gázturbinás MBT-i lesznek a jövőben. Sokan győzködtek, hogy ez nem lehet, mert Ukrajnának a T-64-esre alapul majd a flottája. A másik szomszédunkkal kapcsolatban meg sokan annak drukkoltak, hogy a TR-85-ösök mellett tartsanak ki a végtelenségig, vagy ha váltanak, akkor Leopárdra. (Én mindig megkérdeztem, hogy melyik cég gyártja Bukarestben a Piranhákat...)
Nem tudom ki és milyen mértékben tartja ma reálisnak az akkori jóslatomat. Pogány rendszeresen kiakadt anno, mikor azt mondtam, hogy legalább 300 Abrams rohadjon a pásztorokra!
És azóta én is módosítottam a jóslatomat. Idén meglátjuk, hogyan jön össze az a 2 zl Leo2 és megérkezik-e idén az 1 zl Abrams Határvidékre. Ami a topic témáját illeti, még mindig jó esélyt látok rá, hogy először kerekes szarokat raknak majd az MBT-k mellé, de komoly esélyt látok arra, hogy az új/felújított harckocsik megérkezésétől számítva egy évtizeden belül beszereznek normális, lánctalpas IFV-t is. (Valszeg ugyan attól a gyártótól, amelyik most a halakat szereli össze.)
Azért Romániára való jövendölésem még mindig nem holnapra vagy az év végére értendő! De szerintem a Tábornokok náluk is meglesznek az évtized végéig. (Sokan kiakadtak, amikor azt mondtam, hogy az évtized végén értékeljük a régió átfegyverzési programjait és a hadipar változásait. Pedig szerintem jelenleg kár számolgatni, hogy kinek mi van a kezében, mert a környéken szinte mindenkinek semmi. Ausztria el sem kezdte még a cseréket. Szlovákia az elmúlt pár évben kezdte roham léptekkel behozni az elalvását, nem hogy nőtt volna a fegyveres ereje, hanem csökkent. Ukrajna az egyetlen kivétel kényszerből. Románia meg úgy áll, ahogy.)

Kettőnknél sokkal többen nem is voltunk ezzel a véleménnyel!
"Csendben" megjegyezve: vagyis "kenhetjük a hajunkra" a varázs-mennyiséges/mindenre(is)-elég 44 db Leo-t, a románoknak gyorsabban szállítható M1-ek ellenében, ahogy ezt a várható lépést a politikai szereplők viselkedés-mintázata alapján pontosan sejteni lehetett(volna)!

Ezúton is "gratulálok" a hazai döntéshozó(k) --és az igényeiket kiszolgáló nyugdíj-karrierista "szakértők"-- népes csapatának!
... +: Égjenek tovább a Rheinmetall-nál Zrínyi-milliárdok! :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:

.
 
  • Tetszik
Reactions: Flamand

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Kettőnknél sokkal többen nem is voltunk ezzel a véleménnyel!
"Csendben" megjegyezve: vagyis "kenhetjük a hajunkra" a varázs-mennyiséges/mindenre(is)-elég 44 db Leo-t, a románoknak gyorsabban szállítható M1-ek ellenében, ahogy ezt a várható lépést a politikai szereplők viselkedés-mintázata alapján pontosan sejteni lehetett(volna)!

Ezúton is "gratulálok" a hazai döntéshozó(k) --és az igényeiket kiszolgáló nyugdíj-karrierista "szakértők"-- népes csapatának!
... +: Égjenek tovább a Rheinmetall-nál Zrínyi-milliárdok! :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:

.

Azért halkan megjegyzem, hogy eddig a vlach pásztorok is csak 1 zl Abrams beszerzéséről beszélnek és az is még csak szándéknyilatkozat szintjén. Csak én emlegettem eddig ezen a fórumon olyat, hogy ha nagyon félünk az ő 300 harckocsijuktól, akkor legalább ilyen darabszámban cseréljék le a saját flottájukat...

Ebből pár dolog következik:

1, Érdemben nem képvisel nagyobb erőt az ő tervük a miénkkel szemben. De legalább jól rávilágít arra, hogy nagyjából mik a realitások. Se Csehországban, se Szlovákiában nem hallasz olyat, hogy egy ezredre való MBT-t szeretnének, Lengyelország kivételével mindenki zl-anként szerzi be... még ha később lehetnek bővítések is, de erről egy fekete hattyú kivételével szó sincs.

2, Ezeket a gépeket a híres 300, de lehet, hogy 800 is "szuper" kategóriájú tankjuk helyett és nem mellé veszik, vagyis el lesz téve raktárba és hamarosan el fog tűnni. Láttuk pár hónapja az újabb pályázatot náluk, hogy T-55-ösöket adnak el, ha egy cég vállalja, hogy a bázis udvarán vágja szét és használhatatlan állapotban viszi újrahasznosítani.
Ahogy papíron ott vannak még mindig tartalék készletben az 500 nem használt T-55-ös, a valóságban már évtizedek óta azzal csökkentik a veszteségeket, hogy szétvágják őket és adják el hullandéknak, a most még működő aktív állomány is hamar erre a sorsra fog jutni, ha megjönnek az új, sokkal potensebb gépek.

3, Nem állítom, hogy nem örülnék még 1 zl Leo2A7-nek, mert én magam is arra számítok, hogy az évtized végén meg lesz rendelve vagy az, vagy valamelyik új generációs típus. De látnunk kell, hogy az általad sokat kritizált Zrínyi alatt nem nőtt a különbség, hanem zárult az olló. Még mindig megvan az 1 zl T-72 és a gyakorló Leo2 század, idén érkeznie kell végre mellé az 1 zl A7-es. Nekik jelenleg csak 4 db T-55-ös zl-uk van ezzel szemben. És mint írtam, az Abrams mellé is szerintem első körben Piranhát fognak rakni és nem ugorják meg az évtized végére azt, hogy a mi Lynx-ükhöz hasonló IFV-t állítsanak szembe. (Mit jósoltam ismét az évtized végére? Hogy nálunk akár egy újabb zl MBT megrendelése is leadásra kerül.)

4, Hadipar szempontjából szintén jelentős változások voltak. Ők úgy indultak, hogy 100%-ban állami céggel tudják karbantartani a hk-ikat alkatrészgyártásig bezárólag. Háború esetén akár turkálhattak volna a '90-es években a szemétben új gépek után is, hogy pótolják a harci veszteségeket. Igen, a motort is tudták hozzá gyártani önköltségen. Ez indokolta náluk a gyengébb minőség ellenére a nagyobb létszám fenntartását. Nálunk ilyenből semmi nem volt, import alkatrészből dolgoztunk.
Azóta ők inkább bedobták a híres állami tankgyárukat a közösbe egy amerikai cég európai leányvállalatába. Igen, miközben mindenki azt nézi, hogy most a Piranha jó-e vagy nem, a jenkik meghúzták azt a lépést, hogy már részesei a bukaresti gyártásban, már rögtön nem önköltségi ára lesz elméletben sem a TR-85 fenntartásának. (A gyakorlatban ehhez az önköltséghez hozzá tartozott a gyár üresen állásának költségeinek megtérítése a pangás évtizedeiben.) És ez a drágulás fel fogja gyorsítani valamennyire a lecserélésüket kisebb számú modernebbre.
Nálunk lett egy 49% tulajdoni hányad egy olyan gyárban, ami pár éve még tervrajzokon sem volt még, ami képes az IFV megrendelés után akár APC, akár MBT megrendelést teljesíteni... ha az RM-nek lesz saját típusa vagy a Boxerhez hasonlóan megállapodnak például az Eurotank projektben, hogy a 25% részesedéssel rendelkező RajnaFém telephelyein is nem csak a saját rész alkatrészgyártása folyik majd, hanem mondjuk összeszerelés, karbantartás. Nem tudjuk. De a lényeg, hogy van egy műhely, amit direkt úgy terveztek, hogy mozgatni tudjon Leo2-eseket is. És a Leo2A4-ig a gyártás joga és a továbbfejlesztés joga is megvan a cégnek.

5, Nem szabad elfelejteni, hogy ők nem olyan régen felvitték 2,5%-ra a GDP arányos költésüket, márpedig nem egy főre jutó GDP-t kell nézni, hanem az ország összGDP-jét. Az pedig a kétszeres lakosság szám miatt náluk nagyobb, mint nálunk. És... mi idén vagy jövőre érjük el majd a 2%-ot.
Lehet rögtön írni, hogy de náluk a túlzó bérek és az ide beleszámolt nyugdíjak miatt van ez a különbség, de látjuk, hogy ettől függetlenül mégis van haladás a fegyvervásárlásban is. Mégis érkeznek be sorozatvetők, lérakok, használt F-16-osok. A mi ütemünk meg várható volt, hogy lelassul (de nem áll meg) a toborzásnál a létszám feltöltésével arányosan, az új vasak beérkezésével, amit ezek után fenn is kell tudni tartani. Mindenki tudta, hogy eddig a pénz aránytalanul nagy részét tudtuk új beszerzésre költeni.

Mindez oda vezet, hogy az én várakozásaim szerint az évtized végére a két hadsereg ereje nagyon meg fogja közelíteni egymást. Ezt senki nem szereti hallani, mert vagy annak drukkol, hogy többszörösen haladjuk meg az övéket, mert úgy se vegyenek soha semmit, vagy a mennyiséggel lehengerelnek minket. Szerintem a következő évtized közepén is nagyon közel leszünk egymáshoz. (Akkor már erősen esedékes lesz a mi eredeti 12+2 Gripenünk és az ő F-16-osaik cseréjén gondolkodni, ahogy nekik be fog esni az elöregedő Pumák problémája, lehetne kártyázni, hogy kinél mi fut ki az élettartamból és addig mit fog újonnan megvásárolni.
De a lényeg a szememben, hogy ha továbbra is tudatosan rakjuk össze a mi beszerzésünket és fegyelmezetten hajtjuk végre a hosszútávú terveket, ők meg továbbra is a hét évvel ezelőtti hozzánk képest kedvezőbb pozícióból folyamatosan veszítenek, akkor a nagyobb költségvetésük ellenére is tudjuk nagyjából az ő szintjüket tartani.

És ez nagy szó, mert például egy 4 milliós Horvátország, ha mi nem hibázunk, esélye nincs, hogy tartsa a lépést a velünk. De egy Szlovákiára is óriási nyomást fog ez jelenteni, mert láthatóan ők megpróbálják tartani velünk a tempót.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 982
14 076
113
Azért halkan megjegyzem, hogy eddig a vlach pásztorok is csak 1 zl Abrams beszerzéséről beszélnek és az is még csak szándéknyilatkozat szintjén. Csak én emlegettem eddig ezen a fórumon olyat, hogy ha nagyon félünk az ő 300 harckocsijuktól, akkor legalább ilyen darabszámban cseréljék le a saját flottájukat...

Ebből pár dolog következik:

1, Érdemben nem képvisel nagyobb erőt az ő tervük a miénkkel szemben. De legalább jól rávilágít arra, hogy nagyjából mik a realitások. Se Csehországban, se Szlovákiában nem hallasz olyat, hogy egy ezredre való MBT-t szeretnének, Lengyelország kivételével mindenki zl-anként szerzi be... még ha később lehetnek bővítések is, de erről egy fekete hattyú kivételével szó sincs.

2, Ezeket a gépeket a híres 300, de lehet, hogy 800 is "szuper" kategóriájú tankjuk helyett és nem mellé veszik, vagyis el lesz téve raktárba és hamarosan el fog tűnni. Láttuk pár hónapja az újabb pályázatot náluk, hogy T-55-ösöket adnak el, ha egy cég vállalja, hogy a bázis udvarán vágja szét és használhatatlan állapotban viszi újrahasznosítani.
Ahogy papíron ott vannak még mindig tartalék készletben az 500 nem használt T-55-ös, a valóságban már évtizedek óta azzal csökkentik a veszteségeket, hogy szétvágják őket és adják el hullandéknak, a most még működő aktív állomány is hamar erre a sorsra fog jutni, ha megjönnek az új, sokkal potensebb gépek.

3, Nem állítom, hogy nem örülnék még 1 zl Leo2A7-nek, mert én magam is arra számítok, hogy az évtized végén meg lesz rendelve vagy az, vagy valamelyik új generációs típus. De látnunk kell, hogy az általad sokat kritizált Zrínyi alatt nem nőtt a különbség, hanem zárult az olló. Még mindig megvan az 1 zl T-72 és a gyakorló Leo2 század, idén érkeznie kell végre mellé az 1 zl A7-es. Nekik jelenleg csak 4 db T-55-ös zl-uk van ezzel szemben. És mint írtam, az Abrams mellé is szerintem első körben Piranhát fognak rakni és nem ugorják meg az évtized végére azt, hogy a mi Lynx-ükhöz hasonló IFV-t állítsanak szembe. (Mit jósoltam ismét az évtized végére? Hogy nálunk akár egy újabb zl MBT megrendelése is leadásra kerül.)

4, Hadipar szempontjából szintén jelentős változások voltak. Ők úgy indultak, hogy 100%-ban állami céggel tudják karbantartani a hk-ikat alkatrészgyártásig bezárólag. Háború esetén akár turkálhattak volna a '90-es években a szemétben új gépek után is, hogy pótolják a harci veszteségeket. Igen, a motort is tudták hozzá gyártani önköltségen. Ez indokolta náluk a gyengébb minőség ellenére a nagyobb létszám fenntartását. Nálunk ilyenből semmi nem volt, import alkatrészből dolgoztunk.
Azóta ők inkább bedobták a híres állami tankgyárukat a közösbe egy amerikai cég európai leányvállalatába. Igen, miközben mindenki azt nézi, hogy most a Piranha jó-e vagy nem, a jenkik meghúzták azt a lépést, hogy már részesei a bukaresti gyártásban, már rögtön nem önköltségi ára lesz elméletben sem a TR-85 fenntartásának. (A gyakorlatban ehhez az önköltséghez hozzá tartozott a gyár üresen állásának költségeinek megtérítése a pangás évtizedeiben.) És ez a drágulás fel fogja gyorsítani valamennyire a lecserélésüket kisebb számú modernebbre.
Nálunk lett egy 49% tulajdoni hányad egy olyan gyárban, ami pár éve még tervrajzokon sem volt még, ami képes az IFV megrendelés után akár APC, akár MBT megrendelést teljesíteni... ha az RM-nek lesz saját típusa vagy a Boxerhez hasonlóan megállapodnak például az Eurotank projektben, hogy a 25% részesedéssel rendelkező RajnaFém telephelyein is nem csak a saját rész alkatrészgyártása folyik majd, hanem mondjuk összeszerelés, karbantartás. Nem tudjuk. De a lényeg, hogy van egy műhely, amit direkt úgy terveztek, hogy mozgatni tudjon Leo2-eseket is. És a Leo2A4-ig a gyártás joga és a továbbfejlesztés joga is megvan a cégnek.

5, Nem szabad elfelejteni, hogy ők nem olyan régen felvitték 2,5%-ra a GDP arányos költésüket, márpedig nem egy főre jutó GDP-t kell nézni, hanem az ország összGDP-jét. Az pedig a kétszeres lakosság szám miatt náluk nagyobb, mint nálunk. És... mi idén vagy jövőre érjük el majd a 2%-ot.
Lehet rögtön írni, hogy de náluk a túlzó bérek és az ide beleszámolt nyugdíjak miatt van ez a különbség, de látjuk, hogy ettől függetlenül mégis van haladás a fegyvervásárlásban is. Mégis érkeznek be sorozatvetők, lérakok, használt F-16-osok. A mi ütemünk meg várható volt, hogy lelassul (de nem áll meg) a toborzásnál a létszám feltöltésével arányosan, az új vasak beérkezésével, amit ezek után fenn is kell tudni tartani. Mindenki tudta, hogy eddig a pénz aránytalanul nagy részét tudtuk új beszerzésre költeni.

Mindez oda vezet, hogy az én várakozásaim szerint az évtized végére a két hadsereg ereje nagyon meg fogja közelíteni egymást. Ezt senki nem szereti hallani, mert vagy annak drukkol, hogy többszörösen haladjuk meg az övéket, mert úgy se vegyenek soha semmit, vagy a mennyiséggel lehengerelnek minket. Szerintem a következő évtized közepén is nagyon közel leszünk egymáshoz. (Akkor már erősen esedékes lesz a mi eredeti 12+2 Gripenünk és az ő F-16-osaik cseréjén gondolkodni, ahogy nekik be fog esni az elöregedő Pumák problémája, lehetne kártyázni, hogy kinél mi fut ki az élettartamból és addig mit fog újonnan megvásárolni.
De a lényeg a szememben, hogy ha továbbra is tudatosan rakjuk össze a mi beszerzésünket és fegyelmezetten hajtjuk végre a hosszútávú terveket, ők meg továbbra is a hét évvel ezelőtti hozzánk képest kedvezőbb pozícióból folyamatosan veszítenek, akkor a nagyobb költségvetésük ellenére is tudjuk nagyjából az ő szintjüket tartani.

És ez nagy szó, mert például egy 4 milliós Horvátország, ha mi nem hibázunk, esélye nincs, hogy tartsa a lépést a velünk. De egy Szlovákiára is óriási nyomást fog ez jelenteni, mert láthatóan ők megpróbálják tartani velünk a tempót.

Nem vitatja ezeket az általad említett tényeket és realitásokat józan ember --én sem--, de azt is egy józan/sajnálatos realitás, hogy a Trianoni-hiénák-örökösök egymással egyező érdekeit jelzi a napi politikából az összes szomszéd ország, akik közül 2-3 érdekei szinte mindig egybe esnek.

Emiatt Magyarországnak nem egy történelmileg örökölt ellenfél ellen kell készülnie!
Ha reálisan nézzük a helyzetet és nem egy pillanatnyi, történelmi összefüggéseiből kiragadott alapján gondolkodunk akkor a magyar honvédelemnek a legnagyobb szomszéd és egy átlagos hadereje ellen kell(-ene) képesnek lennie az elrettentésre!


Magyarországnak egy Románia és Horvátország(ez utóbbi csak a tipikus haderő-mérete miatt) képességű haderő ellen kellene képesnek lennie az elrettentésre!
... + a tartalékosok!!!

Nem véletlenül kerül említésre az Izrael helyzetéhez hasonló geo-politikai és katonai-politikai helyzetünk a "Vajon mire kell felkészülni?" kérdés felmerülésekor sokszor!

...és ettől a reális igény teljesítésétől vagyunk fényévekre a jelenlegi téves politikai szándék és téves Rheinmetall-pénzszivattyú Z-terv alapján "épülő" látszat-haderő alapján!!!

...még 2 kétharmadot! :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:

... +: Fejeket a homokba "(hazai)struccok", ne hagyjátok magatokat!!!

.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem vitatja ezeket az általad említett tényeket és realitásokat józan ember --én sem--, de azt is egy józan/sajnálatos realitás, hogy a Trianoni-hiénák-örökösök egymással egyező érdekeit jelzi a napi politikából az összes szomszéd ország, akik közül 2-3 érdekei szinte mindig egybe esnek.

Emiatt Magyarországnak nem egy történelmileg örökölt ellenfél ellen kell készülnie!
Ha reálisan nézzük a helyzetet és nem egy pillanatnyi, történelmi összefüggéseiből kiragadott alapján gondolkodunk akkor a magyar honvédelemnek a legnagyobb szomszéd és egy átlagos hadereje ellen kell(-ene) képesnek lennie az elrettentésre!


Magyarországnak egy Románia és Horvátország(ez utóbbi csak a tipikus haderő-mérete miatt) képességű haderő ellen kellene képesnek lennie az elrettentésre!
... + a tartalékosok!!!

Nem véletlenül kerül említésre az Izrael helyzetéhez hasonló geo-politikai és katonai-politikai helyzetünk a "Vajon mire kell felkészülni?" kérdés felmerülésekor sokszor!

...és ettől a reális igény teljesítésétől vagyunk fényévekre a jelenlegi téves politikai szándék és téves Rheinmetall-pénzszivattyú Z-terv alapján "épülő" látszat-haderő alapján!!!

...még 2 kétharmadot! :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:

... +: Fejeket a homokba "(hazai)struccok", ne hagyjátok magatokat!!!

.

Az általad említett példában a vasak beérkezésével jók vagyunk. Ha Románia megtámadna minket Horvátországgal karöltve, akkor Horvátország azonnal minimum három másik országgal kockáztatja a háborút, vagy elegánsabban csak burkoltan elintézik ezek a népek, hogy úgy háborúzzanak az ősellenségükkel, hogy ne kelljen bevallani.
Nevesül Szlovénia azonnal garanciákat kér Magyarországtól, hogy a háború végén Budapest támogatja a határvita neki kedvező elbírálását. Ja, hogy igen. Miközben senki nem vitatja, hogy hol húzódik meg a magyar-horvát határ, addig a szlovén-horvát mezsgyét csak a horvátok és a szlovénnok vállalkoznak, hogy megmondják, hogy hol van. Mindegyik máshol. Nem velünk van épp folyó határvitájuk Zágrábban, hanem a nyugati szomszédukkal.
Másfelől a szerbek sokért nem adnák, ha lerendezhetnék az egyik legnagyobb fenyegetésüket, hiszen számukra szintén az adriai ország az első számú biztonsági kockázat.
És harmadik népként saját magukkal kerülnének konfliktusba. Miközben a horvát politikai elit egyik fele magyarellenes, rendszeresek a "barátságtalan lépések" a részükről... lényegében függetlenül attól, hogy épp milyen oldali magyar politikust találnak meg, lásd olajcég, Dembszky villája, tranzitdíjemelés, migránsok felénk fordítása az első évben, addig náluk a másik tábor fő prioritásként azt tartja, hogy mi adtunk fegyvert nekik a szerbek ellen, geostratégiai prioritás a környéken, hogy inkább ők tudják maguk mögött a magyarokat a szerbek ellen máskor is, mint sem a szerbek őellenük; és számukra a történelem 1000 év együttes harc és nem börtön volt.

Hogy ez kusza? Sokaknak igen, ezt tapasztaltam eddig is, akik tényleg csak arra építenek, hogy lehetőleg ne is két frontos háborúra készüljünk, hanem minimum 5 frontosra! De egyébként igen, egyelőre a nagyobb kutya elvén mi tudjuk kijátszani a déli szomszédjainkat egymás ellen és nem Jugoszlávia feltámasztásán iparkodnak. (Plusz nálunk a horvát kisebbség is inkább a lojalitás elvét vallja, a mai magyar kormányban is van horvát kisebbségi tag igen magas pozícióban, aki beszéli is a horvát nyelvet, de megkérdőjelezhetetlen a magyarsághoz és a Hazához való hűsége.)

Az a gond, hogy ebből az országból sosem lenne semmi, ha mindig csak azt keresnénk, hogyan lehetne ötfrontos háborúba belemanőverezni magunkat. Főleg úgy, hogy 13 évvel ezelőtt rohadtul nem volt semmink, csak egy papírunk arról a listáról, amit eladtunk... és ami már nincs. És ami után 5 évig megint nem az aranykor köszöntött be a Honvédségre. Szeretnéd számon kérni, hogy miért nem annyi fegyver van nálunk, mint az összes szomszédnak együtt?
Talán nem ártana megnézni, hogy 2006 óta milyen görbét írt le az államadósság és kezdj el zokogni a te több száz T-72-eseddel! Talán nem kéne olyan faszságokból kiindulni, hogy Horvátország kisebb haderővel majd megtámad minket, miközben közös határa sincs az elképzelt szövetségesével és egy pillanat alatt összeomlana nem csak a támadó éke, de nagyjából minden. (És pont egy olyan Romániában bíznának meg, akik híresen kifarolnak a szövetségeseik mögül.)

Ennyire tudtam komolyan venni az érveidet.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 240
67 197
113

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 939
65 944
113


Hátttőőő.....:D
Helyi nepszokas lehet, vagy tul modernek es europerek hozzank kepest Antoneskuek.
 

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
2 095
11 078
113
Nalunk egy roman bacsika azzal szokta hergelni a feleseget meg ugy altalaban a noket hogy az ovek sem kulomb a szamarenal.
Ez új irányvonalat hoz be a román eredet teóriák közé...fontos kapocs lehet az oláhok és az afgánok közt...amerikai éjjellátó készülékek felvételei alapján ott dívik még a kecske/birka/szamárbaszás.
Ezen népszokás alapján feltételezhető, hogy a románok ősei az afgánok lehetnek és a Hindukus környékéről származnak.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 062
6 579
113
Akkor ide illik a vicc, amikor a román paraszt kézen fogja a feleségét, lemennek az istálóba és megállnak a kecske előtt. Azt mondja a román paraszt:
- Látod drágám, ez az a tehén, akivel szexelni szoktam, amikor neked nincs kedved.
Mire a felesége:
- Ha nem lennél ilyen hülye, akkor tudnád, hogy ez nem is tehén, hanem kecske.
Mire a román paraszt:
- Ha nem lennél ilyen hülye, akkor tudnád, hogy nem neked hozzád beszéltem.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Amúgy ha ennyire belementetek abba, hogy ez a szamár baszás új vagy régi hagyomány...

Ők úgy tartják, hogy az igazi román kultúra a hegyekben van, amikor felmegy a pásztor a hegyekbe legeltetni a nyájat és egyedül van. És én úgy tudom, hogy az ő felfogásukban az a természetes, hogy beszélget az állatokkal. És aszem talán Minonak nevezik azt a juhot, aki válaszol neki a magányát oldandó.
Na, azért nekem eddig is volt egy erős áthallása ennek, hogy miért kell kihangsúlyozniuk a románoknak, hogy a dicső pásztoruk egyedül van és hogy hiányzik neki a társaság és mit is értenek azon, hogy a sok állat közül az egyikkel belsőséges kapcsolatot alakítanak ki.

Szóval szerintem ez a szamár valami új dolog lehet náluk. Állítólag a tradícióikban nem ez az állat szerepel. De mindig is mondták, hogy ha más emberekkel találkozik a román paraszt, bemegy a városban, akkor elferdül.