A svéd légierő problémák: eltűntek pilóták, kevesebb repült óra, ellátási lánc problémák
Nově publikovaná výroční zpráva vztahující se ke švédským ozbrojeným silám pro rok 2022 odhalila problémy, s nímž se musí vypořádávat například vzdušné síly skandinávského státu.<br />
www.securitymagazin.cz
A Svéd Fegyveres Erőkről szóló, 2022-re vonatkozó újonnan közzétett éves jelentés feltárta például azokat a kihívásokat, amelyekkel a skandináv ország légiereje szembesül.
Többek között kevesebb repült óra, az ellátási lánc nehézségei és egyéb kapcsolódó problémák derülnek ki a svéd fegyveres erők 2022-re vonatkozó éves jelentéséből – számol be a Breaking Defense.
A repült órák számát tekintve a jelentés szerint a Gripen repülőgépek 1363 órával kevesebbet repültek, mint 2021-ben. Ez csaknem 12%-kal kevesebb. A repült órák száma idén 11 727. Svédország már régóta küzd ilyen irányú pilótahiánnyal, így ez nem teljesen újdonság.
Itt nyilvánvaló, hogy minden kategóriában a pilóták alapképzésének lerövidítéséről vagy korlátozásáról volt szó. A repülési, lövöldözési, vészrepülési vagy tenger feletti navigációs repülési gyakorlatot valószínűleg nehéz lesz korlátozni a légierő parancsnoksága számára.
Másrészt nem csak a pilóták hiányoznak, hanem a repüléstechnikusok és egyéb kisegítő személyzet is. Svédországban is hiányoznak a haditengerészeti pilóták, hozzá kell tenni.
A tapasztalt pilóták nyugdíjba vonulnak, ennek egyik oka az "életkorpolitika" volt, korábban 55 éves koruktól vonulhattak nyugdíjba a pilóták, az 1988-ban vagy azután születettek esetében azonban a nyugdíjkorhatárt 67 évre emelték, ennek ellentételezése nélkül.
A svéd légierő vezetője, Carl-Johan Edström vezérőrnagy is elismeri, hogy Svédországnak komolyabb problémája van ezzel kapcsolatban. Ehhez kapcsolódó nehézséget jelent az új pilóták toborzása és képzése. Sok forrás szerint a svéd pilóták úgy érzik, hogy nem bánnak velük megfelelően, ami a fizetésükben is megmutatkozik. Ezek a polgári szektorhoz képest alacsonyak, a kereskedelmi légitársaságok pedig pontosan a légierő pilótáira "köszörülik a fogukat", és magas anyagi javadalmazást kínálnak nekik.
A képzett katonák hiányának problémája a svéd hadsereg más részeit is sújtja, ezért megkezdődött az alapszolgálat visszaállításáról szóló vita. Viszonylag rövidnek kell lennie, és le kell fednie a legalapvetőbb funkciókat.
Talán ugyanilyen súlyos a teljes ellátási lánc állapota az éves jelentés szerint. A jelentés szerint a hiányzó alkatrészek és az anyaghiány hátrányosan befolyásolta az anyagellátást és a termelést. A jelentés az említett problémákon túlmenően bővebben foglalkozik a kiválasztott technológia elérhetőségével, ami éppen a létszámhiánnyal függ össze. Ugyanakkor a légierő, a haditengerészet, a pilóta nélküli rendszerek és a kriptográfia olyan stratégiai összetevők, amelyeket a svéd kormány pályázat nélkül odaítélhet és ítél oda svéd cégeknek, azaz elsősorban a SAAB-nak.
Itt egy kis kitérő – másrészt ezek a problémák az NH90-es helikopterek „szerencsétlen” beszerzésével is összefüggésbe hozhatók.Az ezredforduló elején Svédország úgy döntött, hogy 18 db ilyen gépet vásárol.Maguk a szállítások is sokáig tartottak, azonban, mint hamar kiderült, az NH90 üzemkészsége nagyon alacsony volt, a pótalkatrészek hiányával is gondok voltak. Tavaly év őszén jelentették be, hogy Svédország úgy döntött, hogy felmondja a vásárlási szerződést NH90 helikopterek.
Az NH-90-es helikopterekkel a svéd hadsereg nem egyszer számos módosítást kezdett kérni, mint például a mennyezet megemelése a leszállóterületen és hasonlók. Ez változást jelent a szerkezetben és az egyéb alkatrészekben, például egyes hidraulikacsövek hossza és alakja megváltozott más NH-90-ekhez képest. Tehát amikor más NH-90 felhasználók megkezdték a középtávú javítási ciklusukat, Svédország még mindig ezeket a helikoptereket helyezte üzembe.
Hasonlóképpen, Norvégia csatlakozott az ARCHER önjáró tarack projekthez. Későn csatlakozott Svédországhoz, egy sor módosítást kért, majd a projekt késedelmeire hivatkozva kilépett a projektből (ezt okozta).
A svéd légierő így több fronton is számos problémával küzd, amelyeket azonban azonosítottak és ismertek a magas rangú tisztviselők. A második dolog természetesen a korrekciós intézkedések gyakorlati végrehajtása.