Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 532
6 604
113
A akksit egyelőre jegelik, a VW inkább az USA-ban építi fel.

A Financial Times korábban arról számolt be, hogy a Volkswagen szünetelteti egy tervezett kelet-európai akkumulátorgyár megvalósítást, és helyette egy észak-amerikai üzem építését helyezi előtérbe, miután az Egyesült Államokban 9-10 milliárd euró támogatást kaphat.

De Kanada is jól fut.

A kanadai kormány és a Volkswagen autógyártó pénteken megállapodott, hogy több mint 20 milliárd kanadai dollárt (5100 milliárd forint) fektet az Ontario tartománybeli St. Thomasban létesítendő gigaakkumulátorgyárba. Ez lesz az észak-amerikai ország elektromosautó-ellátási láncába valaha befektetett legnagyobb összeg. Európa legnagyobb autógyártója 7 milliárd kanadai dollárt fektet be a gigaüzem építésébe - áll a Volkswagen közleményében. Összehasonlításképp: a Debrecenbe tervezett kínai CATL-akkugyár beruházás összértéke 3000 milliárd forintot tenne ki.

Mi meg politikai okokból kirúgjuk őket.....
Bige műtrágyagyára nem szennyez?
Én egyébként online monitorozhatóvá tenném az akkugyárak kibocsátását, hogy mindenki megnyugodjon.
Egyébként szerintem a festék, gyógyszer és az ilyen kémiai üzemek szennyezhetnek a legjobban.
Jó lenne nem elszabotálni az akksi gyérakat, főleg úgy, hogy más országban versengenek érte. (ott gondolom nem szennyez, csak itt)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 395
113
70 milliárdért rendezünk egy atlétikai vb-t aminek hatására az ideérkező külföldiek 8,3mrd forintot költhetnek el a vb ideje alatt.

Ez mondjuk talán 3mrd forint hasznot jelenthet az államnak.

70 milliárdért 3mrd. Nagy koponyák na. Főleg hogy utána visszabontják a stadiont további X pénzért, mert ugye értelmesen nem lehetne fenntartani.

Azt nem értem, hogyha beraksz egy linket, akkor miért nem olvasod el rendesen?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
70 milliárdért rendezünk egy atlétikai vb-t aminek hatására az ideérkező külföldiek 8,3mrd forintot költhetnek el a vb ideje alatt.

Ez mondjuk talán 3mrd forint hasznot jelenthet az államnak.

70 milliárdért 3mrd. Nagy koponyák na. Főleg hogy utána visszabontják a stadiont további X pénzért, mert ugye értelmesen nem lehetne fenntartani.

Minden idők legnagyobb hazai sporteseménye a rendezési költségek mellett azonban jelentős közvetlen és közvetett bevételeket is generál, amelyek független szakértői elemzések szerint elérhetik a 130 milliárd forintot.

Csak olvasni kéne amit beraksz.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 647
14 620
113
Minden idők legnagyobb hazai sporteseménye a rendezési költségek mellett azonban jelentős közvetlen és közvetett bevételeket is generál, amelyek független szakértői elemzések szerint elérhetik a 130 milliárd forintot.

Csak olvasni kéne amit beraksz.


Kommentáltam a mandin.

A gazdasági hatás nem hasznot jelent hanem csak gazdasági hatást ami egy erősen bruttó szám. a 130mrd amúgy hogy jönne össze? 9 napos a vb, 35 ezer fős a stadion. ha azzal számolunk, hogy mondjuk idejön 35 000 külföldi, akik itt maradnak mondjuk 10 napig, és minden nap fejenkét 1000 eurót költenek (a jegyek nem drágák, tehát erre napi 100 euró sem fog elmeni) - ami azt jelenti hogy 10 nap alatt elvernek fejenként egy éves középosztálybeli nyugati fizetést - , akkor ez összesen 350 millió eurót jelentene bevételnek - nem haszonnak. Ebben az esetben ki lehetne hozni 0-snak az eseményt. De nem lesz 35 000 külföldi, a nézők egy része magyar lesz, aki meg külföldi nem fog napi 1000 eurót költeni, legfeljebb napi átlag 250-et, vagyis kb. 60 millió euró ami mondjuk 20 mrd forint, de eu ugye bevétel nemhaszon.


Ennél kisebb kárt okoztak volna, ha egyszerűen átutaltak volna a NER haveroknak 10 mrd-ot, a maradékot meg értelmesen költötték volna el.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 395
113
Kommentáltam a mandin.

A gazdasági hatás nem hasznot jelent hanem csak gazdasági hatást ami egy erősen bruttó szám. a 130mrd amúgy hogy jönne össze? 9 napos a vb, 35 ezer fős a stadion. ha azzal számolunk, hogy mondjuk idejön 35 000 külföldi, akik itt maradnak mondjuk 10 napig, és minden nap fejenkét 1000 eurót költenek (a jegyek nem drágák, tehát erre napi 100 euró sem fog elmeni) - ami azt jelenti hogy 10 nap alatt elvernek fejenként egy éves középosztálybeli nyugati fizetést - , akkor ez összesen 350 millió eurót jelentene bevételnek - nem haszonnak. Ebben az esetben ki lehetne hozni 0-snak az eseményt. De nem lesz 35 000 külföldi, a nézők egy része magyar lesz, aki meg külföldi nem fog napi 1000 eurót költeni, legfeljebb napi átlag 250-et, vagyis kb. 60 millió euró ami mondjuk 20 mrd forint, de eu ugye bevétel nemhaszon.


Ennél kisebb kárt okoztak volna, ha egyszerűen átutaltak volna a NER haveroknak 10 mrd-ot, a maradékot meg értelmesen költötték volna el.
...meg továbbolvasni, és nem ostobáskodni:
A rendezvény közvetett gazdasági hatását 59,5 milliárd forintra számította a PwC független hatástanulmánya a pályázat idején, és ez a szám azóta jelentősen megnőtt a járvány és az infláció hatására. A vb okozta keresletnövekedés és többlettermelés pozitív hatásai olyan hazai ágazatokat érintenek, mint a kereskedelem, a szállítás és a távközlés.


Óriási nyertesei lehetnek a vb-nek például a budapesti és vidéki vendéglátósok, rendezvényszervezők, taxisok, szállásadók, boltosok.

A vb hetvenmilliárd forintos költségvetésének döntő hányadát ugyanis hazai kis- és középvállalkozásoknál költik el a szervezők, azaz minden eszközt, szolgáltatást, amit csak lehet, magyar eladóktól és beszállítóktól vásárolnak. Ez több ezer magyar családnak jelent bevételt a vb előtt és alatt – mutat rá a lap.
Most különben tényleg ott tartunk, hogy mi fogjuk neked sorról sorra elmagyarázni az általad linkelt cikket? o_O
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 399
113
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 647
14 620
113
...meg továbbolvasni, és nem ostobáskodni:

Most különben tényleg ott tartunk, hogy mi fogjuk neked sorról sorra elmagyarázni az általad linkelt cikket? o_O

Fejtsd már ki mit jelent ez a "közvetett gazdasági hatását 59,5 milliárd forint"?

Amúgy ez még mindig kevesebb mint amibe került.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 395
113
Fejtsd már ki mit jelent ez a "közvetett gazdasági hatását 59,5 milliárd forint"?

Amúgy ez még mindig kevesebb mint amibe került.
Minden ami nem direkt bevételként folyik be a szervezők kasszájába.
Ahogy le is van írva a cikkben: közlekedés, tömegközlekedés, távközlés, vendégéjszakák, a nem a rendezvényen elfogyasztott bármi, fürdőbelépők. De pl.: a hazai fogorvosi túrizmus is rá van állva a külföldről más miatt ide érkező túristák kezelésére is.
Az ide érkező vendégek - sajnos - nem mindegyikének fog jól sikerülni az itt tartózkodás, úgyhogy egyébb traumatológiai kezelésekre is el fognak költeni jelentős összegeket.
A legtöbb külföldi nem csak az elsőtől az utolsó napig fog itt tartózkodni, hanem gyakran itt maradnak még egy kicsit.
Hja és ez nem olyan, mint a honvédelmi beszerzések, hogy főleg amerikában, meg a németeknél cseng a kassza, hanem a szervezéssel kapcsolatos költések nagy része is azonnal megjelenik a költségvetésben, mint SZJA, meg TB.
Csak a 200.000 vendégéjszaka szerintem több lesz, mint az előrejelzett 8Mrd HUF. Csodálkoznék, ha csúcsidőben 35.000/éjszaka alatt tudnának majd sokan foglalni. Csináltam egy gyors Booking keresést. Összesen 7 találat volt ebben az időszakban 20.000Ft/fő/éj alatt, meg 248db 20 és 40ezer között. Hagy ne mondjam, hogy majdnem 2000 találat volt, és ebből 764 a 80.000+-os kategóriába esett. Szóval még az átlagos 40.000Ft/fő/éj sem lesz szerintem elképzelhetetlen.
És akkor még a nemzetközi PR részéről még nem is beszéltünk.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 280
2 449
113
Fejtsd már ki mit jelent ez a "közvetett gazdasági hatását 59,5 milliárd forint"?
Ez az a sor (közvetett gazdasági hatás), amely kötelező eleme a gazdaságilag nehezen(vagy leginkább sehogy sem) indokolható nagy beruházások magyarázatának.
Amolyan szépségtapasz.
Egy biztos, büdös életben nem tudod közelítőleg se megbecsülni az átadás pillanatában…s utána se nagyon kimutatható… pláne egy ilyen típusú beruházás esetén.
Viszont rengeteg nemzetközi élő (múltbeli) példa van arra mekkora ráfizetést jelenthet a fenntartásuk.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 258
113
Kommentáltam a mandin.

A gazdasági hatás nem hasznot jelent hanem csak gazdasági hatást ami egy erősen bruttó szám. a 130mrd amúgy hogy jönne össze? 9 napos a vb, 35 ezer fős a stadion. ha azzal számolunk, hogy mondjuk idejön 35 000 külföldi, akik itt maradnak mondjuk 10 napig, és minden nap fejenkét 1000 eurót költenek (a jegyek nem drágák, tehát erre napi 100 euró sem fog elmeni) - ami azt jelenti hogy 10 nap alatt elvernek fejenként egy éves középosztálybeli nyugati fizetést - , akkor ez összesen 350 millió eurót jelentene bevételnek - nem haszonnak. Ebben az esetben ki lehetne hozni 0-snak az eseményt. De nem lesz 35 000 külföldi, a nézők egy része magyar lesz, aki meg külföldi nem fog napi 1000 eurót költeni, legfeljebb napi átlag 250-et, vagyis kb. 60 millió euró ami mondjuk 20 mrd forint, de eu ugye bevétel nemhaszon.


Ennél kisebb kárt okoztak volna, ha egyszerűen átutaltak volna a NER haveroknak 10 mrd-ot, a maradékot meg értelmesen költötték volna el.
10k EUR egy éves középosztálybeli fizetés? Ne viccelj már. Ezért mondom, hogy nincs igazi középosztály itthon akik azzal hitegetik maguk, meg mások őket, hogy azok, valójában szintén segélyesek, csak más formában kapják a segélyt.

Egyébiránt nehezen vernek el ennyit itt fejenként naponta, max azok akik nagyon nagy lábon élnek. Nem tudom mit gondolsz a nyugatiakról, de 10k ahhoz nekik is nagy pénz, hogy valami sporteseményhez kapcsolódó városnézésen eltapsolják. Legalábbis én akiket ismerek, és munkával keresik ott a pénzük, azért nem szórják ész nélkül, és a tipikus szurkoló sem a ritzben száll meg.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 647
14 620
113
Álmodni ér.

A mostani generációra amúgyis jellemző, hogy kapásból nagyot mer álmodni, kétséges hasznalhatósagú tudással es gyenge munkamorállal.


Teljes joggal kérnek ennyit. Részben azért az egyik legalacsonyabb a magyar bérszínvonal az egész EU-n belül, mert a korábbi korosztályok túlságosan megalkuvóak/csicska mentalitásúak voltak.


Tessék jó fizetéssel és munkakörülményekkel, no meg stabilitással motiválni.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 647
14 620
113
Minden ami nem direkt bevételként folyik be a szervezők kasszájába.
Ahogy le is van írva a cikkben: közlekedés, tömegközlekedés, távközlés, vendégéjszakák, a nem a rendezvényen elfogyasztott bármi, fürdőbelépők. De pl.: a hazai fogorvosi túrizmus is rá van állva a külföldről más miatt ide érkező túristák kezelésére is.
Az ide érkező vendégek - sajnos - nem mindegyikének fog jól sikerülni az itt tartózkodás, úgyhogy egyébb traumatológiai kezelésekre is el fognak költeni jelentős összegeket.
A legtöbb külföldi nem csak az elsőtől az utolsó napig fog itt tartózkodni, hanem gyakran itt maradnak még egy kicsit.
Hja és ez nem olyan, mint a honvédelmi beszerzések, hogy főleg amerikában, meg a németeknél cseng a kassza, hanem a szervezéssel kapcsolatos költések nagy része is azonnal megjelenik a költségvetésben, mint SZJA, meg TB.
Csak a 200.000 vendégéjszaka szerintem több lesz, mint az előrejelzett 8Mrd HUF. Csodálkoznék, ha csúcsidőben 35.000/éjszaka alatt tudnának majd sokan foglalni. Csináltam egy gyors Booking keresést. Összesen 7 találat volt ebben az időszakban 20.000Ft/fő/éj alatt, meg 248db 20 és 40ezer között. Hagy ne mondjam, hogy majdnem 2000 találat volt, és ebből 764 a 80.000+-os kategóriába esett. Szóval még az átlagos 40.000Ft/fő/éj sem lesz szerintem elképzelhetetlen.
És akkor még a nemzetközi PR részéről még nem is beszéltünk.

A minis kommentben leírtam, hogy még a 20 000 vendégéjszaka esetén sem valószínű napi átlag 250/300 eurónál nagyobb fejenkénti költés. És ugye az még mindig csak bevétel lesz, nem pedig haszon.

+ A stadion esemény utáni visszabontása sem ingyen lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 647
14 620
113
10k EUR egy éves középosztálybeli fizetés? Ne viccelj már. Ezért mondom, hogy nincs igazi középosztály itthon akik azzal hitegetik maguk, meg mások őket, hogy azok, valójában szintén segélyesek, csak más formában kapják a segélyt.

Egyébiránt nehezen vernek el ennyit itt fejenként naponta, max azok akik nagyon nagy lábon élnek. Nem tudom mit gondolsz a nyugatiakról, de 10k ahhoz nekik is nagy pénz, hogy valami sporteseményhez kapcsolódó városnézésen eltapsolják. Legalábbis én akiket ismerek, és munkával keresik ott a pénzük, azért nem szórják ész nélkül, és a tipikus szurkoló sem a ritzben száll meg.

Jogos, ez egy szerkesztett hsz volt és azt elfelejtettem átírni. Viszont akkor sem fog 20 ezer ember 3 havi fizetést ill elb*ni 10 nap alatt. A napi átlag 250-300 EUR költés ami talán reális.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Többen mondták itt a kifogásokra korábban, hogy Mészáros drágán dolgozik a közbeszerzéseken, hogy jó ez igaz, de minőségi panasz az nem volt soha, mert legalább normálisan megcsinálták, nos nekik:
Ha én 19 esetben tudnám összefoglalni a MÁV személyszállítási kontárságát...

Én azt nem értem -és nem az észrevételek jogosságát vonom kétdégbe, hogy ha egy nyugati cég csinálná, akkor annak a; lenne e hírértéke -a szabadeurópa nevű amerikai hírgyárban? b; a tulajdonos személye lenne e megnevezve... már ha közszájon forogna, hogy teszem azt a Swietelskynek ki a tulajdonosa.

Mert tudom, hogy vannak kicsinyes vállalkozók, akik a legyet röptében két forintért, de azért az se egy reális forgatókönyv, hogy Ott áll Mészáros a tervek felett, és mondja, hogy na akkor abba az egy betonozásba rakj tíz kilóval kevesebb vasat, mert meg kell tankolnom a kocsit ötezerbő'.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 395
113
A minis kommentben leírtam, hogy még a 20 000 vendégéjszaka esetén sem valószínű napi átlag 250/300 eurónál nagyobb fejenkénti költés. És ugye az még mindig csak bevétel lesz, nem pedig haszon.

+ A stadion esemény utáni visszabontása sem ingyen lesz.
Nem nagyon érted te a gazdaság működését.
Minden külföldi által idehaza elköltött euro vagy forint gyakorlatilag nettó haszonként jelentkezik az ország gazdasága (!) szempontjából.
Nehogy már elkezdj kiskereskedelmi haszonban gondolkozni!
És akkor még nem vettük a belföldi hatásokat. Mert nem csak külföldi nézők lesznek a versenyeken. Tehát a hazai nézők is jegybevételt, és extra költéseket fognak generálni.
Ok, hogy 200.000 vendégéjszakával számolnak, de ennek hatására az összes többi szálláshely is árat fog emelni a telítettség miatt.
Mi több azokat a hatásokat is figyelembe kell venni, ami csak indirekt bevételek, és csak később (vagy már korábban) jelentkeznek.
Maga az építkezés, területrendezés is GDP növelő hatású.
De úgy általában nem értem, hogy miért kell a független vizsgálat eredményénél okosabbnak lenni! Az a vizsgálat meg még jóval a covid és a háború miatti áremelkedések előtt lett kalkulálva. De ez is benne van a cikkekben.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez
T

Törölt tag 1711

Guest
Többen mondták itt a kifogásokra korábban, hogy Mészáros drágán dolgozik a közbeszerzéseken, hogy jó ez igaz, de minőségi panasz az nem volt soha, mert legalább normálisan megcsinálták, nos nekik:

Hozzátenném már az is óriási fejlődés, hogy panaszt tettek, tele az ország 5-15-25 éve épített, fejújított vasúti cucokkal amiket bújtatva, milliárdokért tákolnak...
Számomra a legdurvább az 1997-ben telepített sorompó, aminek rögtön telepítéskor át is vágták a jómunkásemberek a kábeleit kotrógéppel aztán úgy hagyták, hogy majd lezárják kézzel...
Jövőre talán kijavítják.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 563
11 136
113
Bige műtrágyagyára nem szennyez?
Én egyébként online monitorozhatóvá tenném az akkugyárak kibocsátását, hogy mindenki megnyugodjon.
Egyébként szerintem a festék, gyógyszer és az ilyen kémiai üzemek szennyezhetnek a legjobban.
Jó lenne nem elszabotálni az akksi gyérakat, főleg úgy, hogy más országban versengenek érte. (ott gondolom nem szennyez, csak itt)
A gyógyszer, festék, stb gyárak körül évente több alkalommal az üzemek megbízásából akkreditált laboratórium és hatósági szervek is végeznek emissziómérést.
Voltam egyszer az egyetem alatt ilyen mérésen: 24 órán át (ebből 12 órát én csináltam) mértük az egyik hazai gyógyszergyár vegyszeremisszióját. Eü. határérték alatt volt mindvégig a kibocsátás.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 563
11 136
113
De ha kiderül, hogy itt is költ a minikócsag a kardomba dőlök.
Nagyon "vicces" vagy... Egyébként meg törpegém.

T%C3%B6rpeg%C3%A9m.jpg


De igazad van: szerintem minden mocsarat, lápot töltsünk fel és építsünk rá akkugyárat, hisz a posvány úgysem termel adót, meg hát szárítsuk ki még jobban Magyarországot. Nem volt elég anno a vízrendezés és most a szárazodó éghajlat...