Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 093
113
A gyógyszer, festék, stb gyárak körül évente több alkalommal az üzemek megbízásából akkreditált laboratórium és hatósági szervek is végeznek emissziómérést.
Voltam egyszer az egyetem alatt ilyen mérésen: 24 órán át (ebből 12 órát én csináltam) mértük az egyik hazai gyógyszergyár vegyszeremisszióját. Eü. határérték alatt volt mindvégig a kibocsátás.
Az eü hatàrértéket ki és mi alapjàn àllapítja meg olyan anyagok esetén amik azelôtt sosem voltak, ebbôl fakadóan referencia sincs a koncentràciója hatàsàra természetes közegekben hosszú tàvon? Mennyire lehet komolyan venni egy ilyen megàllapított eü hatàrértéket, ha az àlala okozott vész esetén ezek a tudós megàllapító szakemberek ugyanennyire 'alàtàmasztva' simàn megemelik az értéket? Làsd Fukushima sugàrzàs, borzasztó tudomànyosak voltak ott is, mert màr baj volt. :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: tomcat1

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 563
11 136
113
Az eü hatàrértéket ki és mi alapjàn àllapítja meg olyan anyagok esetén amik azelôtt sosem voltak, ebbôl fakadóan referencia sincs a koncentràciója hatàsàra természetes közegekben hosszú tàvon? Mennyire lehet komolyan venni egy ilyen megàllapított eü hatàrértéket, ha az àlala okozott vész esetén ezek a tudós megàllapító szakemberek ugyanennyire 'alàtàmasztva' simàn megemelik az értéket? Làsd Fukushima sugàrzàs, borzasztó tudomànyosak voltak ott is, mert màr baj volt. :rolleyes:
A kormányrendelet határozza meg, tudományos vizsgálatok (pl. toxicitás, környzetvédelmi szempontok) alapján.
(Egyébként jól ismert vegyszerek fordulnak elő zömében ilyen üzemekben, nagy meglepetést nem tartogatnak.)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 257
113
Az eü hatàrértéket ki és mi alapjàn àllapítja meg olyan anyagok esetén amik azelôtt sosem voltak, ebbôl fakadóan referencia sincs a koncentràciója hatàsàra természetes közegekben hosszú tàvon? Mennyire lehet komolyan venni egy ilyen megàllapított eü hatàrértéket, ha az àlala okozott vész esetén ezek a tudós megàllapító szakemberek ugyanennyire 'alàtàmasztva' simàn megemelik az értéket? Làsd Fukushima sugàrzàs, borzasztó tudomànyosak voltak ott is, mert màr baj volt. :rolleyes:
Állatkísérletek, vagy ismert nagy mintájú emberes tapasztalatok alapján határozzák meg, általában elég erős ráhagyással a biztonság kedvéért, pl. a nukleáris iparban sok szakember feszegeti, hogy esetleg túl alacsony az érték, és feleslegesen drágítja a nukleáris ipart egészségügyi hozadék nélkül. Szerintem van helye vitának a témáról, a határértékekről, akár arról is, hogy túl alacsony esetenként. Viszont addig is a betartatását komolyan kell venni, és a megfelelő átláthatóságot biztosítani, hogy meglehessen a társadalom bizalma a hatóságban és a jóhiszemű ipari szereplőkben.

Az olyan barmokat, mint a fáradt gépolajat a Dunába öntő balfasz úgysem érdekli semmi, és nem ipari méretű, hanem egyedi eset szerencsére. Ott csak egy módot látok a bűnismétlés megelőzésére.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 257
113
Én egyébként online monitorozhatóvá tenném az akkugyárak kibocsátását, hogy mindenki megnyugodjon.
Minden veszélyes üzemet, kb úgy mint az időjárás jelentés szálló por stb. része. Ezt támogatom, kívánatos lenne.

Egyébként szerintem a festék, gyógyszer és az ilyen kémiai üzemek szennyezhetnek a legjobban.
Normál üzemben nem. Amúgy az akkugyár is gyakorlatilag egy kémiai üzem.
Jó lenne nem elszabotálni az akksi gyérakat, főleg úgy, hogy más országban versengenek érte. (ott gondolom nem szennyez, csak itt)
Ott is szennyez, ha hagyják szennyezni. Ekörül megy főleg a vita, hogy mind a gyártóval szemben hiányzik a bizalom, mind a hatóságokkal szemben. A szakszerű, átlátható, nyilvános, rendszeres, és akár online publikált ellenőrzések ezt tudnák orvosolni.

Emellett továbbra is minden természetet lebetonozunk, és minden vizet elvezetünk, és ez nagyon nagy gond. Idén ugyan esik eső rendesen, de a talaj nem fogja tudni megtartani a nagyját, az ország száradását nem állítja ez meg. És eközben látom a környékünkön, hogy a kevés maradék gyönyörű mocsarunk, amik amúgy többek közt székesfővárosunk ivóvízbázisához hozzájárulnak, tovább csapolják le, mert kell a parkoló a beváráslóközpontnak, kell az 500. logisztikai központ a kamionoknak, kell az akkugyár mellé(!), nem a tetejére (értem, hogy másik tulaj) a napelempark, hogy zöldek legyünk, stb. Kit érdekel a törpegém? Engem.

Hogy miért kell ezzel foglalkozni? Mert pl. egy oldószer úgy néz ki jelentősen növeli a Parkinzon kór kockázatát. Ez épp amerikai tengerészgyalogosok megbetegedési statisztikáiból jött ki egy szennyezett vizű támaszpontjuk kapcsán. A US armi is (a magyar és szovjethez hasonlóan) szart a vegyszerek biztonságos kezelésére, környezetvédelmi monitorozásra, és meg is van az eredménye. Most pedig nagybefektetők kapnak különutas ügyintézést, stb. azért hiányzik a bizalom. https://www.science.org/content/article/widely-used-chemical-strongly-linked-parkinson-s-disease
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Volkswagen az akksi, és eddig csak a Rába jött szóba a hadiiparnál....de lehet vki többet tud és az ipari parkba költözne más is. Szijjártó volt anno Szingapúrban és győri harcjárműgyártásról tárgyalt, de állítólag az elhalt. Mindenesetre a vörösök biztosra mennek, ne legyen semmi, az a tuti.

Az Orbán-kormány egy 400 hektáros ipar park fejlesztésére készül a győri önkormányzattal karöltve. A fejlesztés elsősorban a győrszentiváni városrész körüli szántóföldeket érintené. „Ezek a szántóföldek kiváló minőségűek, az átlagosnál magasabb aranykorona értékűek” – mondta az MSZP politikusa. A terv szerint ezeket a szántóföldeket minősítenék át Gipz besorolású ipari területté. A jövőre nézve ez azt jelentené, hogy a területen a környezetre különösen veszélyes (például tűzveszéllyel fenyegető gyár, fertőzésveszéllyel fenyegető állati hulladékkezelő) tevékenység is végezhetővé válna. A gyártelep ötletét hallva a civilek öt nap alatt csaknem hatezer aláírást gyűjtöttek az ipari park bővítése ellen.

Ezt a beruházást is szuperértékes búzamezó akadályozza. De ha kiderül, hogy itt is költ a minikócsag a kardomba dőlök.

Debrecenben tuti van még hely aksi, meg fegyvergyárnak is :cool:

Bige műtrágyagyára nem szennyez?
Én egyébként online monitorozhatóvá tenném az akkugyárak kibocsátását, hogy mindenki megnyugodjon.
Egyébként szerintem a festék, gyógyszer és az ilyen kémiai üzemek szennyezhetnek a legjobban.
Jó lenne nem elszabotálni az akksi gyérakat, főleg úgy, hogy más országban versengenek érte. (ott gondolom nem szennyez, csak itt)


Az a helyzet, hogy folyamatosan romlik a talaj minősége így is az országban, a terület pedig folyamatosan csökken. Nyugodtan rá lehet keresni, hogy az elmúlt 50-60 évben mennyi mezőgazdasági terület lett művelés alól végleg kivonva. Elárul, azon egyhamar nem nagyon terem meg semmi sem - a bálványfát kivéve.
Debrecenben is gyönyörű, zsíros fekete földet termeltek le a BMW gyár kedvéért, márpedig az, hogy legyen elég terület, ahol élelmiszert tudunk termelni, az stratégiai fontosságú. Sőt, peremfeltétel.
Ezzel egyidőben egy rakat leharcolt vagy jobbára teljesen felhagyott ipari terület hever parlagon az országban szanaszét. Csak Budapesten kb. egy kerületnyi. Én biztos, hogy behúznám a kéziféket a zöldmezős beruházásoknál, és visszamenőlegesen is sokakat falhoz állítanék.

Ja, és lehet hogy X országban nem szennyez ugyan úgy az a gyár. Konkrétan semmilyen garancia nincs arra, hogy aki a méréseket végzi, azt ne rúgnák ki páros lábbal a munkahelyéről, ha a politikának nem megfelelő adatokat mér. A megyei kormányhivatalokban simán kirúgnak ellenőröket, akár osztályvezetőket is azért, ha nem az elvárt dolgot írják le.
Aztán lehet csodálkozni, hogy az a kretén Hadházy honnan tud annyi mindent.

Na, ez szerintem kockázat.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
, de ennek hatására az összes többi szálláshely is árat fog emelni a telítettség miatt.
ami azért jó mert?
ja várjál, az életszínvonal esik tőle, de a szent gdp pörög, és csak ez számít. igaz a boltban forinttal és nem gdp-vel fizet az egyszeri magyar embör, de ő le van sajnálva, amúgy is lehet helyette jóféle filippinot hozni.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 646
14 620
113
Nem nagyon érted te a gazdaság működését.
Minden külföldi által idehaza elköltött euro vagy forint gyakorlatilag nettó haszonként jelentkezik az ország gazdasága (!) szempontjából.
Nehogy már elkezdj kiskereskedelmi haszonban gondolkozni!
És akkor még nem vettük a belföldi hatásokat. Mert nem csak külföldi nézők lesznek a versenyeken. Tehát a hazai nézők is jegybevételt, és extra költéseket fognak generálni.
Ok, hogy 200.000 vendégéjszakával számolnak, de ennek hatására az összes többi szálláshely is árat fog emelni a telítettség miatt.
Mi több azokat a hatásokat is figyelembe kell venni, ami csak indirekt bevételek, és csak később (vagy már korábban) jelentkeznek.
Maga az építkezés, területrendezés is GDP növelő hatású.
De úgy általában nem értem, hogy miért kell a független vizsgálat eredményénél okosabbnak lenni! Az a vizsgálat meg még jóval a covid és a háború miatti áremelkedések előtt lett kalkulálva. De ez is benne van a cikkekben.

Te nem érted a gazdaság működését.

"Minden külföldi által idehaza elköltött euro vagy forint gyakorlatilag nettó haszonként jelentkezik az ország gazdasága (!) szempontjából."

Ez akkor lenne igaz ha minden amit itt vásárolnak a semmiből, semmiért teremtődne.

A hazai nézők költése pedig a magyar nemzetgazdaság szempontjából szempontjából nem biztos hogy előnyös dolog, mert azt a pénzt költhetnék értelmesebb dolgokra is - főleg hogy az úszással szemben az atlétikában nem igazán vannak sikeres magyar sportolók akiknek szurkolni lehetne.

Hagyjuk már az építkezések GDP növelő hatását. Ha én minden évben felépítek egy házat amit év végén lebontok, majd ezt-újra és újra felépítem az is GDP növelő hatású lenne függetlenülattól hogy mekkora hülyeség.

Sőt, ha egy olyan épületet ami felépíthetnék pl. 10 millió euróért, de bénaságból/korrupció miatt 25 millióért építem meg az 15 millióval jobban növeli a GDP-t.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 469
46 376
113
A hazai nézők költése pedig a magyar nemzetgazdaság szempontjából szempontjából nem biztos hogy előnyös dolog, mert azt a pénzt költhetnék értelmesebb dolgokra is - főleg hogy az úszással szemben az atlétikában nem igazán vannak sikeres magyar sportolók akiknek szurkolni lehetne.
Elhiszem, hogy korlátolt nézőpontodból ez tűnik logikusnak, de annyiban segítek, hogy a sport mint üzlet nem attól függ (vagy legalább is nagyon kevéssé függ tőle) hogy mennyire siker van egy sportágban.
Az angol Premier League-et minden évben csak egy csapat nyeri meg, és mégis összetörik magukat a csapatok/tulajok, hogy bekerüljenek. Mivel a jogdíjakból közel egyenlő mértékben részesednek a csapatok.
De hozhatnám példának a Forma 1 -es Magyar Nagydíjat is. Az eddigi egyetlen magyar versenyző sem az eredményeiről nevezetes, ennek ellenére 1986 óta megszakítás nélkül minden évben megrendezik azt. Politikai rendszertől függetlenül minden kormány úgy gondolta, hogy jó ötlet ez, és megéri a nem kevés jogdíjjat kifizetni, illteve a Hungaroringet emiatt fenntartani, mert szerintem az nyilvánvaló, hogy állami támogatás nélkül piaci alapon a pálya lehúzhatná a rolót.

Hagyjuk már az építkezések GDP növelő hatását. Ha én minden évben felépítek egy házat amit év végén lebontok, majd ezt-újra és újra felépítem az is GDP növelő hatású lenne függetlenülattól hogy mekkora hülyeség.
Ez az amerikai modell. Én kérek elnézést...
Sőt, ha egy olyan épületet ami felépíthetnék pl. 10 millió euróért, de bénaságból/korrupció miatt 25 millióért építem meg az 15 millióval jobban növeli a GDP-t.
El kell hogy keserítselek... :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
A talaj minőségromlása az intenzív mezőgazdálkodás miatt van. Ezen kell és lehet is változtatni. Pl notill módszer terjedése.
A termőterület csökkenése vele jár a lakhatás (lakóparkok) közlekedés (autópályák, vasút) és igen az ipar/kereskedelem terület igényének növekedésével. Nincs annyi rozsdaövezet és ráadásul az ma már benn van a lakóterületek közepén. Oda nem lehet logisztikai vagy termelő üzemet telepíteni!
A élelmiszer termelés stratégia szempontból fontos, de Mo. képes a saját szükségleteinek több mint kétszeresét előállítani, még akkor is, ha az intenzivitást csökkentjük.
Vizes élőhelyből meg pont világbajnokok vagyunk.
No para

Ui. a politikai vélemény nem számít!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 469
46 376
113
Nem bontják el az atlétikai stadiont.
Nem magát a stadiont bontják el, hanem az a terv, hogy a nézőtér felső karéját különben is mobil lelátókkal építik meg, amelyeket viszonylag egyszerű megoldással visszabonthatnak. Természetesen ezeket a lelátókat nem azonnal a fémtelepre viszik, hanem letárolják, és később hasznosíthatóak maradnak.
Valahogy így:
latvanyterv1200_960px.jpg

latvanyterv3629.jpg

De várjuk meg ennek azért még a végét! :rolleyes:
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 144
113
Aztán lehet csodálkozni, hogy az a kretén Hadházy honnan tud annyi mindent.
Hadházyt lehet szidni, de a korrupciós ügyek amiket bemutat elég jól dokumentáltak, és általában valaki felnyomja a tetteseket. Falun már elég sok helyen utálják a helyi kiskirályokat, nagyon gátlástalun túltolták a lopást, végtelen arroganciával kísérve, sokszor szembemenve a helyiek érdekeivel.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Nem magát a stadiont bontják el, hanem az a terv, hogy a nézőtér felső karéját különben is mobil lelátókkal építik meg, amelyeket viszonylag egyszerű megoldással visszabonthatnak. Természetesen ezeket a lelátókat nem azonnal a fémtelepre viszik, hanem letárolják, és később hasznosíthatóak maradnak.
Valahogy így:
latvanyterv1200_960px.jpg

latvanyterv3629.jpg

De várjuk meg ennek azért még a végét! :rolleyes:
Szóval az acélszerkezetes felső lelátót közbeszerzési árakon megépítjük, majd bontási áron átadjuk valakinek, aki egy újabb bombabizniszt tud csinálni vele a háborús nyersanyagkonjunktúrában. Gyomor az van ...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Oda nem lehet logisztikai vagy termelő üzemet telepíteni!
Miért ne lehetne? Sokkal közelebb lenne a munkaerő, ahogy vidékre lehet kamionnal szállítgatni, miért ne lehetne nagyvárosban?
Budapesten lenne -elvileg munkaerő, víz, sokszor vasúti kapcsolat; szerintem az akkugyárakat is elsősorban oda kellene rakni.
Nekik kell villanyautó, nem vidékre.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Hadházyt lehet szidni, de a korrupciós ügyek amiket bemutat elég jól dokumentáltak, és általában valaki felnyomja a tetteseket. Falun már elég sok helyen utálják a helyi kiskirályokat, nagyon gátlástalun túltolták a lopást, végtelen arroganciával kísérve, sokszor szembemenve a helyiek érdekeivel.
Az a gond, hogy egyrészt ő sem szent és a maga gyanús dolgain túl soha nem vesz elő olyan ügyet, ami politikailag nem megfelelő (Ha jól emlékszem, akkor a Cseh Katkáék dolgában is a hallgatást mellett állt ki); ami már önmagában elég hiteltelenné teszi; de a másik, hogy még vagy szándéka, vagy képessége sincs sok esetben, hogy felfogjon és bemutasson dolgokat -volt, mikor milliárdos projectet, aminek több telephelyen valósult meg nem volt képes normálisan bemutatni, csak amit a helyi antiértelmiség elmondott neki, mert a mögötte levő táblát sem tudta értelmezni. Mindamellett tényleg vannak svihákságok, szó se róla.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 646
14 620
113
Elhiszem, hogy korlátolt nézőpontodból ez tűnik logikusnak, de annyiban segítek, hogy a sport mint üzlet nem attól függ (vagy legalább is nagyon kevéssé függ tőle) hogy mennyire siker van egy sportágban.
Az angol Premier League-et minden évben csak egy csapat nyeri meg, és mégis összetörik magukat a csapatok/tulajok, hogy bekerüljenek. Mivel a jogdíjakból közel egyenlő mértékben részesednek a csapatok.
De hozhatnám példának a Forma 1 -es Magyar Nagydíjat is. Az eddigi egyetlen magyar versenyző sem az eredményeiről nevezetes, ennek ellenére 1986 óta megszakítás nélkül minden évben megrendezik azt. Politikai rendszertől függetlenül minden kormány úgy gondolta, hogy jó ötlet ez, és megéri a nem kevés jogdíjjat kifizetni, illteve a Hungaroringet emiatt fenntartani, mert szerintem az nyilvánvaló, hogy állami támogatás nélkül piaci alapon a pálya lehúzhatná a rolót.


Ez az amerikai modell. Én kérek elnézést...

El kell hogy keserítselek... :rolleyes:

A Hungaroringnél 1 nap kimegy közel annyi néző mint itt 10 nap alatt lesz és a Hungaroringi vasárnapi jegyár drágább mint itt a 10 napos bérlet + az egy eseményre eső ktg is kevesebb és a ringfelét sem kell majd lebontani a verseny után.