Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 841
3 968
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
28 772
102 692
113

“Medina főtanácsnok azt javasolja, hogy a Bíróság helyezze hatályon kívül a Törvényszék azon ítéletét, amely helybenhagyta a Magyarország által
Pakson két új atomreaktor vonatkozásában nyújtott támogatást
jóváhagyó bizottsági határozatot”
Ismét a geopolitika kereszttüzében.

Paks már annyi pénz, hogy minden megmozdul érte is, ellene is.

Ellene.

Érte.
Ezt gondolom nem vakon adtuk be.

Szijjártó: "A kormány felmentést kért Amerikától a Paks II beruházás számára, mivel ez ellátás- és nukleáris biztonsági érdek is"
A magyar kormány hivatalos kérelmet nyújtott be arra vonatkozóan, hogy a Paks II atomerőmű-beruházás mentesüljön a korábbi amerikai adminisztráció által kiszabott szankciók alól – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook oldalán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség igazgatójával megtartott sajtótájékoztatóján


Szijjártó a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy az előző amerikai adminisztráció által januárban meghozott néhány szankciós intézkedés “nehezíti a paksi beruházás előrehaladását".

Éppen ezért az előző héten Washingtonban egyeztettem arról, hogy a Paks II beruházásnak a magyar energiaellátás jövőbeli biztonsága érdekében adjanak felmentést, minthogy a munkák már zajlanak és túljutottak azon a ponton, hogy vissza lehetne fordulni
- hangsúlyozta a külügyminiszter.

A mentesítés tágabb értelmére utalva, azt is mondta, hogy
nemcsak ellátásbiztonsági, de nukleáris biztonsági szempontból is kifejezetten szükséges a mentesítés megadása, és ebben az ügyben is egy szoros szakmai koordináció zajlik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel.

A külügyminiszter arról is tájékoztatást adott, hogy mindkét nukleáris sziget alatt befejeződtek a talajszilárdítási munkálatok, amelyek részeként összesen 43 ezer cölöp került a földbe.
Ez az előkészítő fázis 57 százalékos készültségét jelenti.


Kiemelte azt is, hogy a magyar kormány mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy az Európai Unióban esetlegesen felmerülő új szankciós csomagok ne tartalmazzanak nukleáris ipart korlátozó intézkedéseket.


Eközben új fordulatot vett a Paks II projekt brüsszeli megítélése:
Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka csütörtökön nyilvánosságra hozott indítványában
azt javasolta, hogy a Bíróság helyezze hatályon kívül a Törvényszék azon ítéletét, amely helybenhagyta a Paks II.-nek nyújtott állami támogatást jóváhagyó európai bizottsági határozatot


Ez komoly kérdéseket vet fel a Paks II. projekt állami támogatási keretrendszerével kapcsolatban, aminek részleteiről ebben a cikkben írtunk bővebben.

Az ügy előzménye, hogy Ausztria korábban megtámadta azt a bizottsági döntést, amely engedélyezte a magyar állam által a Paks II-höz biztosított beruházási támogatást. A Törvényszék 2022-ben elutasította az osztrák keresetet, így a projekt szempontjából kedvező döntést hozott. A főtanácsnoki indítvány most azt a kérdést veti fel, hogy a Bizottság a támogatás jóváhagyásakor megfelelően megvizsgálta-e az orosz fővállalkozónak való közvetlen odaítélés uniós közbeszerzési szabályokkal való összhangját.

A Bíróság várhatóan néhány hónapon belül dönt majd arról, elfogadja-e a főtanácsnok érvelését. Ha ezt megerősíti, akkor a Bizottságra hárul a feladat, hogy alaposabban indokolja, illetve újraértékelje a közbeszerzési jogi vonatkozásokat, és ezzel összefüggésben a Paks II projekt uniós szabályoknak való megfelelését.
 

malleusorbis

Well-Known Member
2022. március 21.
1 126
9 124
113
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
3 550
6 939
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...allami-tamogatas-brusszeli-jovahagyasa-744299
"Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka csütörtökön nyilvánosságra hozott indítványában azt javasolja, hogy a Bíróság helyezze hatályon kívül a Törvényszék azon ítéletét, amely helybenhagyta a Paks II.-nek nyújtott állami támogatást jóváhagyó európai bizottsági határozatot. A főtanácsnok ezzel elfogadta a felperes Ausztria érvelését, ami nagy jelentőségű fejlemény, és akár lényeges hatása is lehet a projekt állami támogatási körülményeire, de sok még a kérdőjel."
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 981
23 572
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
28 772
102 692
113

Ilyen az élet orosz áram nélkül: iszonyat, ami a balti országokban történik a rezsivel

Az elmúlt napokban a finnországi huszonhatszorosára emelkedtek az áramárak a Baltikumban. A háttérben az áll, hogy a balti országok leváltak az orosz–fehérorosz áramgyűrűről, és más, európai rendszerre csatlakoztak. Néhány európai exportőr most nagyon jól jár.

Meredeken emelkedik a villamos energia ára a három balti országban, miután február 8-én leváltak az Oroszországgal és Fehéroroszországgal közös BRELL energiagyűrűről. Az európai áramimportra történő váltással élesebb piaci körülmények közé kerültek, de így is nyitott, hogy ez indokolja-e a beszerzéseik szélsőséges drágulását.

Az elmúlt napokban az áram ára már 26-szor haladta meg a szomszédos Finnországét a Baltikumban az Oilcapital szerint. Szerdán, február 26-án a tőzsdei ár átlagosan napi 13,1 cent volt kilowattóránként (kWh), 4,5 százalékkal magasabb a hétfőinél – írja az ERR észt tévécsatorna.

Február 8-ig a BRELL segített fenntartani az 50 Hz-es egységes áramfrekvenciát Fehéroroszországban, Oroszországban, Észtországban, Lettországban és Litvániában, energiarendszereik működésének szinkronizálásával. A BRELL-ről való leválás előkészítéseként Észtország már korábban megkezdte saját energiarendszerének szinkronizálását Finnországgal (EstLink 1 és EstLink 2), Litvánia pedig Svédországgal (NordBalt) és Lengyelországgal (LitPol Link). Február 9-én a balti országok szinkronizálták energiarendszereiket Európával.

Nagyobb a balti energiafüggetlenség ára a vártnál
„A zsarolásnak vége” – mondta akkor az Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen. Ennek az energiafüggetlenségnek azonban ára volt, bár várható volt, hogy az árak európai szintre emelkednek. De nem ilyen hirtelen. Mint a Világgazdaság is beszámolt, máris nehézségekkel küzd a balti országok ipara: az észtországi cellulózgyárat már leállították, és egyelőre nem tudni, mikor kezdheti újra a munkát. A három volt szovjet köztársaság hétköznapi lakosai, amelyek vezetői megszabadultak a BRELL által is megtestesített szovjet örökségtől, valószínűleg szintén megemelkedett számlákkal fognak szembesülni.

Kis mennyiség, magas áron
A baltikumi áram hirtelen drágulása azért is meglepő, mert bár a régió jelentős importra szorul, összességében nincs szó nagy mennyiségről. Mint a váltás előtti napon Balogh József energiapiaci szakértő a Világgazdaságnak rámutatott, e három ország már 2022-ben is importált villamos energiát Finnországból, Svédországból és Dániából, Svédországtól pedig közvetlenül a váltás előtti időszakban is vásároltak. A három ország 2023-as együttes villamosenergia-felhasználása 26,7 terawattóra volt, ami a magyarországinak alig több mint 60 százaléka, Ukrajna háború előtti áramigényének pedig a negyede. Vagyis a Baltikum importigényének kielégítése nem érdemi tétel.

Mi lesz a rezsivel?
Nem tudni, mikor nyugszik meg a balti árampiac, és azt sem, hogy mindez hogyan érinti a három ország lakosságának számláit. Főleg, hogy már januárban is sokkal többet fizettek a magyarországiaknál. A finnországi VaasaETT adatai szerint míg a bruttó budapesti lakossági végfelhasználó áramár 9,07 eurócent volt kilowattóránként, a balti fővárosok lakosai ennek a három és félszeresét fizették:

a vilniusiak (Litvánia) 25,46 eurócentet,
a rigaiak (Lettország) 23,79 eurócentet,
a tallinniak (Észtország) 25,14 eurócentet.
Mellesleg a helsinki ár a felsoroltaknál alacsonyabb volt, csak 17,77 eurócent
. Még nagyobb, közel négyszeres volt a különbség a gáztarifák terén. A budapesti 2,49 eurócenttel

Vilniusban 8,61,
Rigában 8,33
és Tallinnban 8,89

eurócent állt szemben. Ráadásul a három balti ország adata még növekedést is takar. A vilniusi lakossági tarifa januárban 16, a rigai 6, a tallinni 5 százalékkal nőtt a gáz drágulása miatt. A rigai drágulásba az energiaadó növekedése is belejátszott.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
28 772
102 692
113

Itt vannak friss adatok
1. Elég sokat nyerünk az orosz gázon. MVM osztalék nyeresége.
2. Nyáron olcsón letároljuk, télen értékesítjük.m(+40-50%-os árrés)
3. AZ orosz gáztöbblet lenyomta a régióban az árakat, amíg az ukránok nem zárták. Korábban régióban legdrágább magyar tőzsdei árak, olcsóbbak lettek a holland és a régiós osztrák, cseh araknál is.
5. Amióta zártak, azóta még a megnövekedett tranziton nyerünk.
6. Ausztria gázelosztó szerepe csökken a mi javunkra.


Gázszállítások Magyarországra a legfontosabb vezetékeken az egyes országok felől
1. Szlovakiat már mi látjuk el.
2. A horvát tranzitdíjak koesése miatt a horvát LNG-t hanyagolják
3. Az osztrákok az orosz gáz kiesése és magas nyugati gázárak miatt kiestek. Csak most van újra behozatal, amióta Ukrajna zárt és a románoknak technikai gondjaik akadtak a tarolóikból a gáz kinyerésével.
5. Gyakorlatilag Szerbia és Románia felöl jön hozzánk gáz.
6. Így is gáztöbbletünk van. Kábe a magyar fogyasztás 45%-a a fixen lekötött orosz mennyiséggel jön, de a fölött piaci alapon a nyugatinál nyomotabb áron veszünk még orosz gázt hazai fogyasztásra és exportra.




Gázszállítások a legfontosabb vezetékeken Magyarországról az egyes országok felé

1. A háború előtthöz és az utóbbi hónapokban is jelentősen nőtt a kivitel.
2, Szlovákia, az orosz gáz elzárása miatt, köszi Ukrajna
3. Ukrajna, az oroszok a gázinfra 40%-át amortizálták
4. Románia, ideiglenesen otthon nem tudnak eleget kinyerni.



Európai tőzsdei gázárak
Az irányadó holland TTF-hez viszonyítva, illetve euró/megawattórában
A magyar a régiós és a legnagyobb holland tőzsdei árakhoz, hála a Déli Áramlatnak olcsóbb.
Most fölé ugrott, a hideg február, a szlovák és ukrán helyzet miatt.
[url=https://ibb.co/svNq4w2Z]

 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
28 772
102 692
113
Alapvetően a magyar fix orosz szerződés két hónapos késéssel követi a holland tőzsdei árakat



Amin sokat nyerünk az orosz többlet, amit egy szerb cég közvetítésével hozunk be.
Amikor drága a gáz, majdnem semmit, amikor olcsóbb fullon hozzuk.

Ez éves szinten töbszázmiliiárdos nyereség. Főleg ha télen ertekesitjük tovább, mint most.



 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
5 532
16 502
113

Ilyen az élet orosz áram nélkül: iszonyat, ami a balti országokban történik a rezsivel

Az elmúlt napokban a finnországi huszonhatszorosára emelkedtek az áramárak a Baltikumban. A háttérben az áll, hogy a balti országok leváltak az orosz–fehérorosz áramgyűrűről, és más, európai rendszerre csatlakoztak. Néhány európai exportőr most nagyon jól jár.

Meredeken emelkedik a villamos energia ára a három balti országban, miután február 8-én leváltak az Oroszországgal és Fehéroroszországgal közös BRELL energiagyűrűről. Az európai áramimportra történő váltással élesebb piaci körülmények közé kerültek, de így is nyitott, hogy ez indokolja-e a beszerzéseik szélsőséges drágulását.

Az elmúlt napokban az áram ára már 26-szor haladta meg a szomszédos Finnországét a Baltikumban az Oilcapital szerint. Szerdán, február 26-án a tőzsdei ár átlagosan napi 13,1 cent volt kilowattóránként (kWh), 4,5 százalékkal magasabb a hétfőinél – írja az ERR észt tévécsatorna.

Február 8-ig a BRELL segített fenntartani az 50 Hz-es egységes áramfrekvenciát Fehéroroszországban, Oroszországban, Észtországban, Lettországban és Litvániában, energiarendszereik működésének szinkronizálásával. A BRELL-ről való leválás előkészítéseként Észtország már korábban megkezdte saját energiarendszerének szinkronizálását Finnországgal (EstLink 1 és EstLink 2), Litvánia pedig Svédországgal (NordBalt) és Lengyelországgal (LitPol Link). Február 9-én a balti országok szinkronizálták energiarendszereiket Európával.

Nagyobb a balti energiafüggetlenség ára a vártnál
„A zsarolásnak vége” – mondta akkor az Európai Bizottság vezetője, Ursula von der Leyen. Ennek az energiafüggetlenségnek azonban ára volt, bár várható volt, hogy az árak európai szintre emelkednek. De nem ilyen hirtelen. Mint a Világgazdaság is beszámolt, máris nehézségekkel küzd a balti országok ipara: az észtországi cellulózgyárat már leállították, és egyelőre nem tudni, mikor kezdheti újra a munkát. A három volt szovjet köztársaság hétköznapi lakosai, amelyek vezetői megszabadultak a BRELL által is megtestesített szovjet örökségtől, valószínűleg szintén megemelkedett számlákkal fognak szembesülni.

Kis mennyiség, magas áron
A baltikumi áram hirtelen drágulása azért is meglepő, mert bár a régió jelentős importra szorul, összességében nincs szó nagy mennyiségről. Mint a váltás előtti napon Balogh József energiapiaci szakértő a Világgazdaságnak rámutatott, e három ország már 2022-ben is importált villamos energiát Finnországból, Svédországból és Dániából, Svédországtól pedig közvetlenül a váltás előtti időszakban is vásároltak. A három ország 2023-as együttes villamosenergia-felhasználása 26,7 terawattóra volt, ami a magyarországinak alig több mint 60 százaléka, Ukrajna háború előtti áramigényének pedig a negyede. Vagyis a Baltikum importigényének kielégítése nem érdemi tétel.

Mi lesz a rezsivel?
Nem tudni, mikor nyugszik meg a balti árampiac, és azt sem, hogy mindez hogyan érinti a három ország lakosságának számláit. Főleg, hogy már januárban is sokkal többet fizettek a magyarországiaknál. A finnországi VaasaETT adatai szerint míg a bruttó budapesti lakossági végfelhasználó áramár 9,07 eurócent volt kilowattóránként, a balti fővárosok lakosai ennek a három és félszeresét fizették:

a vilniusiak (Litvánia) 25,46 eurócentet,
a rigaiak (Lettország) 23,79 eurócentet,
a tallinniak (Észtország) 25,14 eurócentet.
Mellesleg a helsinki ár a felsoroltaknál alacsonyabb volt, csak 17,77 eurócent
. Még nagyobb, közel négyszeres volt a különbség a gáztarifák terén. A budapesti 2,49 eurócenttel

Vilniusban 8,61,
Rigában 8,33
és Tallinnban 8,89

eurócent állt szemben. Ráadásul a három balti ország adata még növekedést is takar. A vilniusi lakossági tarifa januárban 16, a rigai 6, a tallinni 5 százalékkal nőtt a gáz drágulása miatt. A rigai drágulásba az energiaadó növekedése is belejátszott.
Pedig így is lehet :D :

Nos, megérte?
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 981
23 572
113
Mert Nyugatról Móváron keresztül küldik nekik,
Üzenem az adatszolgáltatóidnak, hogy ez igen féllábú magyarázat.
Ha napi szinten figyelnéd a forgalmat, akkor tudnád, hogy nyugatról csak kb. 10 napja jön gáz, viszont január közepétől megy az ukránokhoz.
Ergo: van itt vagy 20 nap amikor csak az oroszoktól jött a gáz a Török Áramlaton, egy része meg ment tovább az ukránokhoz, bár akkoriban még nem napi 8 millió m3, hanem napi 4-5 millió m3.
Erre az időszakra esett az ukránok első dróntámadása a Török Áramlat oroszoknál lévő kompresszorállomása ellen.
Vagyis: az ukránok azt a vonalat támadták amin keresztül jött az ő gázuk is.

Ismered ezt a mentalitást? Dögöljön meg a másik tehene is! Kerül amibe kerül!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
28 772
102 692
113
Nincs adatszolgáltatóm ;) , csak amit te is elérsz.


Van egy minimál ukrán gáz ami csörög, de a mostani felpörgés egybeesett az osztrák behozatallal. Narancs VS, kék. A gázmolekulákat még nehéz lekövetni.
Ami érdekes, most hogy nyomjuk kifelé az ukránok és Szlovákia felé, beindult a horvát LNG is.

Sztem az ukránok ha akarnák kilőhetnék a kompresszorállomást, mégse teszik. Támadgatják.
De a legegyszerűbb lenne a rajtuk keresztülfutó olajvezetéket lekapcsolni. Mégis jön hiába van 3 éve háború. És azt pótolni is bonyolultabb lenne. Gyorsan leállna Batta.
 
  • Tetszik
Reactions: Nber and Kim Philby

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 872
9 912
113
a nord streamről
orosz oldalról azt a javaslatot tenném az usákoknak, hogy alapítsanak egy usa bejegyzésű 51-49 %-ban usa-orosz tulajdonban lévő vállalatot az usában, ezzel ugye jár hogy a managementet is az usa jelöli ki, ez vegye meg a csöveket svájcban a felszámoláson ócskavasárban, ez az ócskavasár lehet egyben a jegyzett tőke is
a közös vállalat üzleti modellje alapuljon azon hogy a cső orosz végén belemegy az orosz gáz 20 eurós árfolyamon, a német végén meg kijön az usa gáz annyiért amennyiért azt a vállalat az európai piacon - mai tőzsdei ár: 44 euró - el tudja adni, a nyereségen meg a fenti százalékban megosztoznak
előnyök: a 20 euró eleve a sokéves háború előtti árfolyam teteje, ez az ár már önmagában is rendben van orosz oldalról, ha az extraprofit felét is megkapják pláne rendben van, ha az usákok újra akarnák tárgyalni nem akarnák kifizetni azt az osztalékot stb. elég elzárni a gázt az orosz oldalon
usa oldalon meg hozzájutnak a gázhoz annyiért helyben leszállítva mint amennyiért ki se tudják termelni otthon a palagázt, pláne nem cseppfolyósítással szállátással visszagázosítással, határozottan zsírosabb ez az üzlet így is hogy felezni kell az oroszokkal mint az lng
orosz oldalról további előny hogy a művelet egy rahedli szankció eltörlését igényli hogy szabadon folyhasson a pénz (a gáz ára plusz osztalék) az usából oroszországba, és biztosítja a továbbiakra vonatkozólag a szankciómentességet annyira zsíros üzlet mindenkinek, leszámítva kreténeurópát, azok ígyjártak
 

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
953
4 392
93
Egyből rendben a dolog, ha az amerikaiak is tudnak profitálni belőle.

Az Egyesült Államok titkos tárgyalásokat folytat az Északi Áramlat 2 újraélesztéséről – Bild (RT)

Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, Richard Grenell többször is Svájcba utazott, hogy tárgyaljon az Északi Áramlat 2 gázvezeték helyreállításáról és újraaktiválásáról - írja a Bild vasárnap az ügyet ismerő forrásokra hivatkozva.
Grennell, aki Trump első ciklusa alatt berlini nagykövetként szolgált, most a „különleges küldetések” megbízottja. A Bild értesülései szerint Grennel többször is nem hivatalos úton járt az Északi Áramlat üzemeltető vállalatainak központjában a svájci Zug kantonban, hogy alkuról tárgyaljon. A vezeték egyik szála sértetlen maradt és tele van gázzal, de Németország politikai okok miatt nem hajlandó használni.
Az állítólagos ügylet a hírek szerint azt jelentené, hogy az amerikai befektetők a társaságban való részesedés megszerzésével megakadályozzák az Északi Áramlat 2 csődjét. A jelentés szerint amerikai befektetők közvetítenének a németországi és közép-európai orosz gáz vezetéken keresztül történő szállításában. A megállapodás lehetővé tenné az Egyesült Államok számára, hogy profitáljon, ha az esetleges ukrajnai tűzszünet és a nyugati szankciók feloldása után működőképessé válik. Emellett jelentős befolyást biztosítana Washingtonnak Németország energiaellátására – áll a cikkben.
A jelentés megjegyezte, hogy bár az Egyesült Államok kormánya nem vesz részt közvetlenül, az amerikai pénzügyi befektetők részt kívánnak venni a potenciális gázüzletben.
A hírportál az Északi Áramlat 1 két vezetékére vonatkozó alternatív tervekre is hivatkozott, miután megjavítják azokat. Az átalakítási szakasz után újra felhasználhatók zöld hidrogén Finnországból történő szállítására.
A német kormány nem vett részt a megbeszélésekben, berlini források azt állították, hogy nem tudtak Grenell svájci találkozóiról. A küldött is tagadta, hogy bármi köze lenne. A Financial Times azonban vasárnap azt állította, hogy a tárgyalásokat Matthias Warnig, a svájci székhelyű Északi Áramlat 2 üzemeltetőjének volt ügyvezető igazgatója közvetítette.
A portál azt állította, hogy az egyik amerikai vezetésű konzorcium már kidolgozta a megállapodást a Gazprom orosz energiaóriással, amelyet a Moszkva elleni szankciók feloldása után köthetnek meg.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 820
21 529
113
Egyből rendben a dolog, ha az amerikaiak is tudnak profitálni belőle.

Az Egyesült Államok titkos tárgyalásokat folytat az Északi Áramlat 2 újraélesztéséről – Bild (RT)

Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, Richard Grenell többször is Svájcba utazott, hogy tárgyaljon az Északi Áramlat 2 gázvezeték helyreállításáról és újraaktiválásáról - írja a Bild vasárnap az ügyet ismerő forrásokra hivatkozva.
Grennell, aki Trump első ciklusa alatt berlini nagykövetként szolgált, most a „különleges küldetések” megbízottja. A Bild értesülései szerint Grennel többször is nem hivatalos úton járt az Északi Áramlat üzemeltető vállalatainak központjában a svájci Zug kantonban, hogy alkuról tárgyaljon. A vezeték egyik szála sértetlen maradt és tele van gázzal, de Németország politikai okok miatt nem hajlandó használni.
Az állítólagos ügylet a hírek szerint azt jelentené, hogy az amerikai befektetők a társaságban való részesedés megszerzésével megakadályozzák az Északi Áramlat 2 csődjét. A jelentés szerint amerikai befektetők közvetítenének a németországi és közép-európai orosz gáz vezetéken keresztül történő szállításában. A megállapodás lehetővé tenné az Egyesült Államok számára, hogy profitáljon, ha az esetleges ukrajnai tűzszünet és a nyugati szankciók feloldása után működőképessé válik. Emellett jelentős befolyást biztosítana Washingtonnak Németország energiaellátására – áll a cikkben.
A jelentés megjegyezte, hogy bár az Egyesült Államok kormánya nem vesz részt közvetlenül, az amerikai pénzügyi befektetők részt kívánnak venni a potenciális gázüzletben.
A hírportál az Északi Áramlat 1 két vezetékére vonatkozó alternatív tervekre is hivatkozott, miután megjavítják azokat. Az átalakítási szakasz után újra felhasználhatók zöld hidrogén Finnországból történő szállítására.
A német kormány nem vett részt a megbeszélésekben, berlini források azt állították, hogy nem tudtak Grenell svájci találkozóiról. A küldött is tagadta, hogy bármi köze lenne. A Financial Times azonban vasárnap azt állította, hogy a tárgyalásokat Matthias Warnig, a svájci székhelyű Északi Áramlat 2 üzemeltetőjének volt ügyvezető igazgatója közvetítette.
A portál azt állította, hogy az egyik amerikai vezetésű konzorcium már kidolgozta a megállapodást a Gazprom orosz energiaóriással, amelyet a Moszkva elleni szankciók feloldása után köthetnek meg.
Már várom, hogy Trump Jr. legyen az igazgatótanácsi tag... Újabb erős fricska lenne a szavazók felé a Hunter Biden ügy után.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
5 532
16 502
113
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
28 772
102 692
113
Paks mellett kapnak az amcsik is bizniszt
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

Szijjártó Péter FM a magyar-amerikai energetikai együttműködés bővítésének lehetőségeiről tárgyalt @SecRubio-val, hangsúlyozva az atomenergia szerepét.

Szijjártó miniszter kijelentette: Magyarország és az Egyesült Államok is az atomenergiát tekinti kulcsfontosságúnak az energiabiztonság biztosításában, logikus lépéssé téve a technológiai együttműködést. Kiemelte, hogy a @WECNuclear a világ vezető nukleáris technológiai vállalatai közé tartozik, és döntő szerepet játszhat a rövidebb időn belül megépíthető kis moduláris reaktorok (SMR) áttörést jelentő fejlesztésében.

A miniszter hangsúlyozta, hogy ezek a kis reaktorok nagy mennyiségű villamos energiát tudnak majd megbízhatóan és környezetbarát módon előállítani, Magyarország pedig érdekelt abban, hogy a Westinghouse-szal együttműködve továbbvigye ezt a technológ
iát.