A németekhez hasonlóan kazah olajat is hoznánk a Barátságon Oroszországon, Ukrajnán át.
Az idén kísérleti jelleggel próba-olajszállítmány érkezhet Kazahsztánból Magyarországra a Barátság olajvezetéken. A szállításra a két ország kormánya képviselőinek megállapodása alapján kerül sor egy orosz lap szerint.
..
Jobban megveti a lábát kazah földön a Mol
A tárgyalásokról tegnap a Külgazdasági és Külügyminisztérium is közleményt adott ki, de próbaszállításról nem írt. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter asztanai bejelentéseként ezzel kapcsolatban az olvasható, hogy a Mol már 80 milliárd forintnyi beruházást hajtott végre a közép-ázsiai országban, ahol már 300 millió köbméternyi földgázt termelt ki azon a mezőn, amelyen öt kútja is működik. Szijjártó Péter az energiaügyi miniszterrel megállapodott, hogy a Mol további kazah szénhidrogénmezőkön is megjelenhet. Körvonalazódik egy kazah–kínai–magyar stratégiai együttműködés, amelynek nyomán a Mol egy nagy, technológiailag összetett mező kazah kitermelésében vehet részt.
..
Ebben a közleményben olvasható, hogy utat kívánnak nyitni a kitermelt szénhidrogének európai értékesítésének, sőt:
keresik az együttműködés lehetőségét a petrolkémia területén, valamint abban, hogy a Mol csoport kazah kőolajat tudjon importálni Európába és Magyarországra.
A Rozskovszkij gáz- és kondenzátummezőben
a KMG 50,
a Mol csoport 27,5
és a kínai FIOC 22,5
százalékos tulajdonában lévő nemzetközi vegyesvállalat működik. A mezőt 2008-ban fedezték fel, és a kutatás és lehatárolás után fúrt kilenc kútból ötön indulhatott meg a termelés, amire 2023 decemberében került sor. Azóta a kutak napi bruttó gáztermelése 1,35 millió köbméterre nőtt, ami napi 4,43 ezer hordóegyenértékkel járul hozzá a Mol csoport termeléséhez.