Az újbóli orosz támadási erőfeszítésekkel szemben Ukrajna nem tétlenkedett, és jelenleg az Új Donbász-vonalat építi, amely Harkiv városától VilnePole-ig (Zaporizzsja) húzódik, és amely az évek során szerzett drónháborús tapasztalatok és végül a hibajavítás gyümölcse.
Bizonyos szakaszokon már képes ellenállni a teljes erejű orosz támadásoknak.
https://x.com/Playfra0/status/1928183254089429005
Miután Ukrajna területének nagy részén másfél évig totális offenzívát indítottak, Oroszország látszólag nem szándékozik csökkenteni a támadások ütemét, sőt, megújítja a támadó akciókat Dél-Donyeck, Novopavlivka, Kosztyantynivka, Sziverszk, Liman és Szumi ellen.
Ezzel szemben az ukránok nem aludtak és figyeltek egész idő alatt, hanem jelentős erősítést küldtek a kritikus Kosztyantynivka irányába, és – ami a téma középpontjában áll – egy vadonatúj Donbász-vonalat ástak.
A vonal első szakaszait március elején építették meg, és az ukránok azóta megállás nélkül építik és erősítik a vonalat. Mi ároktérképezők Új Donbász-vonalnak hívjuk, mert hatalmas 350 km-t fed le: magától Harkov városától Pechenihyig keletre, Sevcsenkovéig Kupjanszktól nyugatra és egészen Izyumig, majd Kramatorsktól nyugatra, Szlovjanszkban, Zolotyi Kolodiaznál, Dobrovan, Hapillarytól északra, Dobrovyan, Hapillary, végül Vilne Pole Zaporizzsja megyében.
Beszéljünk a technikai részletekről: miből áll?
Nos, ne olyan gyorsan. Attól függ, hogy mely szakaszokat vizsgáljuk.
Néhány szakasz, mint például a Vilne Pole és Havrylivka, csak egyetlen páncéltörő árokkal vagy sárkányfog-vonallal rendelkezik, míg a Zolotyi Kolodiaz - Izyum - Pecsenyihy szakasz messze a legerősebb: 3 páncéltörő árok, egy sárkányfog-vonal mögött és egy szögesdrót-vonal elöl.
Az Új Donbász vonalnak azonban van néhány közös jellemzője minden részén:
1. Maga a védelmi vonal olyan pozíciókra épül, amelyeket érdemes védeni. Vagyis folyók mögött, domináns dombokon és topográfiai zárópontokon. Ráadásul "városi szegélyek" rögzítik. A képen látható esetben Izyum és Sevcsenkovo.
2. Az egyes védelmi állások függetlensége.
Az Új Donbász vonalban nincsenek hatalmas árokgyűrűk, amelyek elfoglalása esetén a teljes védelmi vonal összeomlását és bekerítését okoznák. Ehelyett több száz 60 méter hosszú, egymástól független T-alakú rendszer található, amelyek továbbra is körkörös ellenállást tudnak nyújtani, ha a szomszédos rendszereket elfoglalnák.
Ennek a mechanikának a további segítése érdekében az ukránok mélységi védekezésre és felőrlésre épülő taktikát alkalmaztak, sorokban kiépített kis árokrendszereket építve, amelyek nemcsak a vonal teljes hosszára, hanem több kilométerre is kiterjedtek mögötte. Így remélik, hogy kimerítik az orosz taktikai támadó potenciált és időt nyernek.
Továbbá az oroszok kénytelenek lesznek minden egyes árokrendszert elfoglalni, mielőtt továbblépnének, ami még jobban megnehezíti az előrenyomulásukat.
Általánosságban elmondható, hogy az ukránok tanultak a múltbeli hibáikból, és most először alkalmazzák helyesen a tapasztalataikat az erődítmények építése során.
Azt is megfigyelhetjük, hogyan terveznek előre a legrosszabb forgatókönyvre. Vagyis Pokrovszk, Dobropillia, Kramatorszk, Szlovjanszk és Kosztyantynivka elvesztésére.
Ebben a helyzetben ez a leghelyesebb és legbiztonságosabb dolog. Ha ezek a bástyák elesnek, az orosz előrenyomulás Közép-Ukrajnába sokkal, sokkal gyorsabb lesz a nagy városi központok hiánya és a vidéki területek túlsúlya miatt, de az Új Donbász-vonallal Ukrajna ezt figyelembe vette, és felelősségteljesen elkezdte mesterségesen megoldani ezt a problémát.
Ha van valami, amit igazán szeretnék tudni, hogy mit tettek ezekben az árokrendszerekben, az az, hogy minden rendszerhez elegendő számú fedezéket ástak, és teljesen befedték azokat.
Sajnos Oroszország FPV dróntechnológiájának fejlesztése, különösen a hatótávolság tekintetében, jelentősen bonyolította a logisztikát és az építkezést, és sokkal hátrébb tolta a "hátvédet".
Ez azt jelenti, hogy ha egy-két hónappal ezelőtt az ukránok szinte az utolsó pillanatig tudták fejleszteni erődítményeiket, mielőtt az oroszok kellőképpen közeledtek volna, most ezzel számolniuk kell, és a vártnál is hátrébb kell kezdeniük az építkezést.
Pontosan ezzel az FPV problémával kapcsolatban Ukrajnának SZÜKSÉGE van arra, hogy drónellenes hálókat helyezzen el az Új Donbász vonal védelmi állásaihoz vezető utakon.
Az utánpótlás nélküli Maginot-vonal olyan jó, mint egy terepi fedezék. Hogyan reménykedhet az ukrán parancsnokság a pozíciók megvédésében anélkül, hogy friss erősítést, lőszert és élelmet tudna nekik hozni? Azt hiszed, hogy az üresen hagyása megijeszti az oroszokat?
Összefoglalva, úgy gondolom, hogy Ukrajna jó úton jár, de még mindig meg kell oldania néhány rendkívül sürgető kérdést. Ha fontossági sorrendben kellene felsorolnom őket:
#1: Drónelleni hálós védelem és utánpótlás-védelem
#2: Parancsnoki reformok a lánc minden szintjén
#3: Emberi erőforrások és erődítmények
Kevés erődítménnyel is lehetséges védekezni (szeretem példaként felhozni Stepove-t, Avdijivkától északra, 2023-2024 telén), de nem lehetséges védekezni hiányos utánpótlás és szervezettség mellett.