De tudnak.Ahogy az USA,vagy Izrael is tud atomcsapást mérni bosszúbol.Ez a MAD lényege.
Hivatalosan persze kell hozzá Putyin/Trump "atomtáskája",de valójában megvan a protokol az önálló csapásméréhez is.És valójában nem csak a főparancsnok tud parancsot adni.Elsőcsapás tilos felsőbb utasitás nélkül.És elég valószinű,hogy mindenhol diszkréten továbbra is érvényben van a bosszúálló protokol.Ha megugrik a sugárszint,és záros határidőn belül nem lehet senkivel se kapcsolatot létesiteni,akkor inditják a tengók a rakétákat.Izraeli protokol is az,hogy Izrael megsemmisülése esetén,ha nincs és nem teremthető kapcsolat senkivel,akkor 72 órával a kapcsolat megszünése után inditás (érdekes,hogy ilyet kiszivárogtattak,miközben a rakéták létét hivatalosan nem ismerik el)
És a tengeralattjárók honnan lesznek informálva, ha egyszer ki lesz ütve az a belső kommunikációs lánc, ami az egyetlen hitelesíthető kapcsolat volt a külvilággal?
Egy meglepetésszerű támadás esetén a tengeralattjárók fedélzetén nem lesz, ami magasabb készültségi fokozatot léptetne életbe.
Ami Izrael bosszúprotokoljának publikációját illeti, az - függetlenül a nukleáris támadókapacitás meglétének kérdésétől - inkább tűnik újságírói fantáziának, vagy Tel-Aviv nukleáris elszántsága zálogának, amolyan az elszántságott kihangsúlyozó ökölrázás.
Arról nem is beszélve, hogy még ha igaz is, Izrael olyan kis kiterjedésű állam, hogy egy esetleges kormányzat elleni nukleáris csapás ténye jobbára vizuálisan is megfigyelhető az ország egész területéről, de még részben az izraeli felségvizekről is.
Ezzel szemben ha Moszkva, vagy Jekatyerinburg elesik, akkor idő, mire Murmanszk, vagy Vlagyivosztok értesül e tényről, de ha ezeket is kiütik, vagy csak az egyiket mondjuk Finnországból, akkor meg már eleve kérdés, hogy ki fogja informálni a tengeralattjárókat és más csapásmérő erőket.
Az egész MAD doktrína lényege a kölcsönösen detektálható első csapás és az arra adott kölcsönösen elpusztító válaszcsapás rendszerére épül.
Pont az a lényeg, hogy minden megfigyelhető, de nem csak az indítások ténye, hanem a bázisokra telepített bombázók száma is.
Amíg a NATO nem települt az oroszok közvetlen közelébe, addig az esetleges első csapás ténye kölcsönösen felderíthető volt.