Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 750
113
Nah, elolvastam ma 171 oldalt a műből és elég jónak tűnik eddig. Talán a legfontosabb az, hogy olvasmányos.
Ami kritikám lenne az az, hogy a mondatoknak nem az adott lap alján van vége, és engem ez olvasás közben irritál, hiszen a lábjegyzeteket is el szeretném olvasni és azt mondat végén könnyebb, mint közben. Általában a lap alján véget érnek a mondatok normál esetben ha valaki ír valamit. :)

Tartalmilag szerintem jó munka. Az első 171 oldal kicsit USA központú, de hát ugye a szerző is elsősorban angolul tud, szóval ez így evidens is.
Az R-27 képességeinek még csak rövid megemlítéséért is külön plusz pont jár tőlem. Szerintem nagy általánosságban messze alul értékelik annak a rakétának az "elméleti" képességeit. A gyakorlati képességekre valószínűleg rányomja a bélyegét a gyártási minőség is ami az SZU-ban olyan volt amilyen.
Az R-27 másik "tragédiája", hogy a rendszerbe állítása után nemsokára megjelent az AIM-120 és kb. azonnal elavulttá tette.

Mindegy, egy szó, mint 100, eddig bejött a mű. :)
 
M

molnibalage

Guest
Nah, elolvastam ma 171 oldalt a műből és elég jónak tűnik eddig. Talán a legfontosabb az, hogy olvasmányos.
Ami kritikám lenne az az, hogy a mondatoknak nem az adott lap alján van vége, és engem ez olvasás közben irritál, hiszen a lábjegyzeteket is el szeretném olvasni és azt mondat végén könnyebb, mint közben. Általában a lap alján véget érnek a mondatok normál esetben ha valaki ír valamit. :)
Legközelebb akkor erre figyelek

.
Tartalmilag szerintem jó munka. Az első 171 oldal kicsit USA központú, de hát ugye a szerző is elsősorban angolul tud, szóval ez így evidens is.
Ez azért furcsa komment, mert általános elvek vannak ismertetve. A fizika és műszaki alapelvek és mindkét oldal eszközeivel pl. az SARH résznél.
A légvédelmi rendszerek bemutatásnál meg egyenlíteni fogok, ha így is lenne. A honi légvédelem rész kb. 75%-a szovjet-orosz, a csapatlégvédelemnél meg az szovjet modell van, hozzácsapva, hogy mi az, ami nyugatok kb. létezik. Nem sok...

Az R-27 képességeinek még csak rövid megemlítéséért is külön plusz pont jár tőlem. Szerintem nagy általánosságban messze alul értékelik annak a rakétának az "elméleti" képességeit. A gyakorlati képességekre valószínűleg rányomja a bélyegét a gyártási minőség is ami az SZU-ban olyan volt amilyen.
Az R-27 másik "tragédiája", hogy a rendszerbe állítása után nemsokára megjelent az AIM-120 és kb. azonnal elavulttá tette.
Nagyjából. Meg tök felesleges az R-27R kinematikája mellett a kombinált vezérlés. Az R-27ER esetén más tészte meg ha lehetne LoAL-os a IR rakéta. Csak nem az...

Mindegy, egy szó, mint 100, eddig bejött a mű. :)
Zsír. :)
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nem, egyáltalán nem veszélyes és potens, legalábbis nem sokáig.

Tehát most veszélyes, vagy nem? Mert ez a mondat önellentmondást tartalmaz, és nem csak nyomokban.

Jelenleg ennek a szintnek annyi az értelme, hogy MÉG nincs kint a counter ellene, de már megvan - az US ARMY terepjáróra telepített lézerei.

Akkor ismét:
  1. Jelenleg nincs megfelelő hatótávolságú, megfelelően hatékony lézer erre a célra. Az US ARMY-féle lézerek 10kW alatti teljesítményűek, ezek az apró quad-copterek ellen jók párszáz méterről. Mondjuk egy 500-1000 méter magasan repülő nagyobb méretű drón esetében nem biztos, hogy elegendő a teljesítményűk.
  2. Nem bevethető rendszer, jelenleg azt szeretnék, hogy a 2020-as első felső felére hadra fogható lenne, ám egy nagyságrendet kellene ugorni a teljesítményszint terén. Ez a probléma az US NAVY féle lézer-rendszerekkel is. Szóval hogy "már megvan", nem is picit költői túlzás...
  3. Ezeket a drónokat most vetették be, tehát nem pár év múlva fentálló veszélyforrásról beszélünk, hanem jelenlegi, egy-egy esetben pár ezer dollárból megvalósítható szinten. Ez ellen jelenleg csak a csöves légvédelem nyújthat védelmet, és ilyen téren az a ciki, hogy például az US ARMY és az USMC nem rendelkezik ilyennel, de sok másik sem. Érdekes kérdés, hogy MANPAD (pl. Stinger) képes-e lenne befogni egy ilyen drónt. Nem vagyok benne biztos, hogy képes lenne rá...

Ezek ellen a fa szerkentyűk ellen egyszerűen tökéletes eszközök, csak még nincsenek a csapatoknál nagy számban

Konkrétan semmilyen számban nincsenek, hiszen csak kísérleti tesztelés alatt állnak.

Mivel pedig a hatékonyságukat nem lehet növelni (ha azt tennénk, vagyis sebesség, védettség, stb..., akkor egy UAV/UCAV gépet kapnánk a végére :D), így amint a counter kifut el is hal.
Egy rövidke csillogás jár neki.

Ezek már magukban UCAV-ok, hiszen ember nélküli repülő járművek, fegyverzettel. A vicc az, hogy bizony lehetne őket tovább fejleszteni, hiszen vannak gázturbinás-sugárhajtóművel szerelt RC repülőmodellek is, azok is adott esetben felhasználhatóak ilyen célra...
 

ruhakupac

Active Member
2012. július 31.
158
37
28
Érdekes kérdés, hogy MANPAD (pl. Stinger) képes-e lenne befogni egy ilyen drónt. Nem vagyok benne biztos, hogy képes lenne rá...

Szerintem egy modern manpad eszleli eghatter elott ezeket a joszagokat, inkabb az a kerdes, hogy halando-e befogni, vagy zajnak minositi-e. Olyan nagy arnyekolasa nincs a motornak. De az IR erzekelok fejlodeserol nincs cikk az osszefoglaloban? Bevallom, idohiany miatt igen lassan haladok vele.

A hozzaszolasod tobbi reszevel teljesen egyetertek. Foleg azert, mert ezeknek a gepeknek nem kell bombat oldani. Celterulet folott motor kikapcsol, autopilota fuggoleges zuhanasba fordul es kesz.
Tovabba ezek is inkabb lakossag ellen alkalmasak, mint a helikopterrol dobalt hordobombak.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
  1. Jelenleg nincs megfelelő hatótávolságú, megfelelően hatékony lézer erre a célra. Az US ARMY-féle lézerek 10kW alatti teljesítményűek, ezek az apró quad-copterek ellen jók párszáz méterről. Mondjuk egy 500-1000 méter magasan repülő nagyobb méretű drón esetében nem biztos, hogy elegendő a teljesítményűk.
  2. Nem bevethető rendszer, jelenleg azt szeretnék, hogy a 2020-as első felső felére hadra fogható lenne, ám egy nagyságrendet kellene ugorni a teljesítményszint terén. Ez a probléma az US NAVY féle lézer-rendszerekkel is. Szóval hogy "már megvan", nem is picit költői túlzás...
Az Athena várható talán leghamarabb, a jelenlegi protó már 60 kW-os. Persze relatív nagyméretű járműn van (még?), meg nyilván jóó drága is (lesz).
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Az Athena várható talán leghamarabb, a jelenlegi protó már 60 kW-os. Persze relatív nagyméretű járműn van (még?), meg nyilván jóó drága is (lesz).

Az ATHENA nem csak 30kW? A Robust Electric Laser Initiative Program alatti lézernél értek el 59kW-ot tudomásom szerint.
A HEL esetén ígérik, hogy idén már lesz 60kW-os rendszer. De ismét - az, hogy sikerül összeépíteni pár tucat kW szintű szilárdtest lézert, és ezek erejét kombinálni egy nyalábban, még nem azonos azzal, hogy holnap hadrendbe állítható eszköz lesz a hadsereg kezében. A mostani rendszerek már közel 40%-os hatásfokúak, ami nem rossz, de nem is kiemelkedő. A fő gond, hogy ~40-50% hatásfokkal csinálnak a gázolajból elektromos energiát, majd (most legyen) 40%-os hatásfokkal az elektromos energiából lézernyalábot. Ha nincs közbülső kondenzátortelep (ami nagy és hűteni kell és a többi), akkor ez azt jelenti, hogy egy 60kW-os lézernél is cirka 300kW-os generátorra lesz szükség, hogy megfelelően táplálja.

Anno még HMMWV platóra szerelt lézerről készültek a gyártók fantáziarajzai, sőt, úgy gondolták, hogy kiegészítő fegyverként megjelenhetnek a harckocsikon, lövészpáncélosok. Aztán egyre inkább teherautó méretű, vagy komplett félpótkocsit elfoglaló eszközök lettek, mert az optika, energiaforrás és hulladékhő kezelés ezt kívánta meg. Csodálkoznék, ha 2025 előtt valóban bevethető, kellően mobil (és kis méretű) 60-100kW nagyságrendű lézer hadrendbe állhatna...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 328
13 662
113
Tehát most veszélyes, vagy nem? Mert ez a mondat önellentmondást tartalmaz, és nem csak nyomokban.



Akkor ismét:
  1. Jelenleg nincs megfelelő hatótávolságú, megfelelően hatékony lézer erre a célra. Az US ARMY-féle lézerek 10kW alatti teljesítményűek, ezek az apró quad-copterek ellen jók párszáz méterről. Mondjuk egy 500-1000 méter magasan repülő nagyobb méretű drón esetében nem biztos, hogy elegendő a teljesítményűk.
  2. Nem bevethető rendszer, jelenleg azt szeretnék, hogy a 2020-as első felső felére hadra fogható lenne, ám egy nagyságrendet kellene ugorni a teljesítményszint terén. Ez a probléma az US NAVY féle lézer-rendszerekkel is. Szóval hogy "már megvan", nem is picit költői túlzás...
  3. Ezeket a drónokat most vetették be, tehát nem pár év múlva fentálló veszélyforrásról beszélünk, hanem jelenlegi, egy-egy esetben pár ezer dollárból megvalósítható szinten. Ez ellen jelenleg csak a csöves légvédelem nyújthat védelmet, és ilyen téren az a ciki, hogy például az US ARMY és az USMC nem rendelkezik ilyennel, de sok másik sem. Érdekes kérdés, hogy MANPAD (pl. Stinger) képes-e lenne befogni egy ilyen drónt. Nem vagyok benne biztos, hogy képes lenne rá...



Konkrétan semmilyen számban nincsenek, hiszen csak kísérleti tesztelés alatt állnak.



Ezek már magukban UCAV-ok, hiszen ember nélküli repülő járművek, fegyverzettel. A vicc az, hogy bizony lehetne őket tovább fejleszteni, hiszen vannak gázturbinás-sugárhajtóművel szerelt RC repülőmodellek is, azok is adott esetben felhasználhatóak ilyen célra...

Köszi az észrevételeket!

Csak annyit tennék hozzá, UCAVként abban a tekintetben szerintem elégtelen, hogy a hasznos terhelése nudli (pár dekás bombái voltak), megbízhatósága is alacsony lehet - szerintem jópár el sem jutott a célig. És totálisan időjárásfüggő - erős szél, eső hasztalanná teszi.
Vegyi vagy biológiai fegyverrel látom benne a valódi fenyegetést, de anélkül szerintem kevéske.
 
  • Tetszik
Reactions: Cifu

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
Az ATHENA nem csak 30kW? A Robust Electric Laser Initiative Program alatti lézernél értek el 59kW-ot tudomásom szerint.
A HEL esetén ígérik, hogy idén már lesz 60kW-os rendszer.

Jogos. Nem tudom, miért rémlett a 60... Na megyek inkább és kialszom magam.



Anno még HMMWV platóra szerelt lézerről készültek a gyártók fantáziarajzai, sőt, úgy gondolták, hogy kiegészítő fegyverként megjelenhetnek a harckocsikon, lövészpáncélosok. Aztán egyre inkább teherautó méretű, vagy komplett félpótkocsit elfoglaló eszközök lettek, mert az optika, energiaforrás és hulladékhő kezelés ezt kívánta meg. Csodálkoznék, ha 2025 előtt valóban bevethető, kellően mobil (és kis méretű) 60-100kW nagyságrendű lézer hadrendbe állhatna...

Ez egy ilyen műfaj, a fizika makacs dolog. Akik meg lézerpisztolyról, karabélyról és hasonlókról álmodoznak, azok inkább hibernálják magukat úgy 2-300 évre legalább. :D
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Csak annyit tennék hozzá, UCAVként abban a tekintetben szerintem elégtelen, hogy a hasznos terhelése nudli (pár dekás bombái voltak), megbízhatósága is alacsony lehet

Ez a korai UCAV-okra is igaz volt. Ettől még a besorolás kritériumainak megfelel.

Attól, hogy egy harckocsi gyenge fegyverzetű és megbízhatatlan, még nem mobil géppuskafészek az elnevezése, hanem marad harckocsi. Gyenge harckocsi. ;)

Egyébként én személy szerint először azt hittem, hogy robotrepülőgépek, és simán csak becsapódnak. Ez esetben is lehet mutogatni, hogy hát pár kg-os harci fej az elég szerény - de ettől még robotrepülőgép, na... És a lényeg ez. A valódi katonai eszközökhöz fogható képesség, filléres áron, polcról leemelhető alkatrészekből. És ez valahol roppant ijesztő dolog.
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 127
11 976
113
[QUOTE="Cifu, Egyébként én személy szerint először azt hittem, hogy robotrepülőgépek, és simán csak becsapódnak. Ez esetben is lehet mutogatni, hogy hát pár kg-os harci fej az elég szerény - de ettől még robotrepülőgép, na... És a lényeg ez. A valódi katonai eszközökhöz fogható képesség, filléres áron, polcról leemelhető alkatrészekből. És ez valahol roppant ijesztő dolog.[/QUOTE]

a rémisztő az hogy bárki egy kis modellező tudással megcsinálhatja, 50m en 100 Km/h repülve kivédhetetlen és ez egy versenydrón,
ezekről most nem beszélünk:


 

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
[QUOTE="Cifu, Egyébként én személy szerint először azt hittem, hogy robotrepülőgépek, és simán csak becsapódnak. Ez esetben is lehet mutogatni, hogy hát pár kg-os harci fej az elég szerény - de ettől még robotrepülőgép, na... És a lényeg ez. A valódi katonai eszközökhöz fogható képesség, filléres áron, polcról leemelhető alkatrészekből. És ez valahol roppant ijesztő dolog.

a rémisztő az hogy bárki egy kis modellező tudással megcsinálhatja, 50m en 100 Km/h repülve kivédhetetlen és ez egy versenydrón,
ezekről most nem beszélünk:


[/QUOTE]


Ex-modellezőként egyetértek.
A mikro(gáz)turbinás hajtóműves is megépíthető(Cifu említette), de -szerintem- annak nincs értelme: 100km/h helyett 320km/h lesz a sebesség, a hajtómű ára pedig pár millió HUF valuta, a pár tízezres kétütemű robbanómotor ellenében.
A turbinás ráadásul már elég jelet ad a MANPAD eszközöknek(amik mondjuk 5-10 -szer többe kerülnek).
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Csak annyit tennék hozzá, UCAVként abban a tekintetben szerintem elégtelen, hogy a hasznos terhelése nudli (pár dekás bombái voltak), megbízhatósága is alacsony lehet - szerintem jópár el sem jutott a célig. És totálisan időjárásfüggő - erős szél, eső hasztalanná teszi.
Vegyi vagy biológiai fegyverrel látom benne a valódi fenyegetést, de anélkül szerintem kevéske.

Ha ezeknek a ketyeréknek csak a harmada bejut egy légitámaszpont légterébe, és a lepotyogtatott minibombákból csak 4-6 db végigszóródik néhány Szu-34-en és azok tüzet fognak, akkor lehet számolgatni, hogy 15 ilyen minidrón beáldozásával mekkora kárt lehet okozni?! A 15 kütyü szerintem nem kerül annyiba, mint egyetlen Szu-34 üres póttartálya!! Arról nem is beszélve, hogy terrorfegyverként mit tudnának okozni egy tömegrendezvényen!! :(
Ráadásul lehet gondolkozni, hogy mibe kerülne ezek ellen egy hatékony légvédelmi rendszer, és kinek telik ilyenre?!!
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A mikro(gáz)turbinás hajtóműves is megépíthető(Cifu említette), de -szerintem- annak nincs értelme: 100km/h helyett 320km/h lesz a sebesség, a hajtómű ára pedig pár millió HUF valuta, a pár tízezres kétütemű robbanómotor ellenében.
A turbinás ráadásul már elég jelet ad a MANPAD eszközöknek(amik mondjuk 5-10 -szer többe kerülnek).

Én most gyorsan rákeresve cirka 2000-4000 dolláros RC hajtóműveket találtam, 57-244 Newton tolóerővel. Oké, ez már tényleg drágább megoldás, de azért ezekkel már 100kg+ tömegű robotrepülőgépeket lehet összehozni...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
Én most gyorsan rákeresve cirka 2000-4000 dolláros RC hajtóműveket találtam, 57-244 Newton tolóerővel. Oké, ez már tényleg drágább megoldás, de azért ezekkel már 100kg+ tömegű robotrepülőgépeket lehet összehozni...

Ehhez már olyan szintű tudás, szakismeret, szakmai fogások tucatjai kell, ami ujjlenyomat azonosítás szintjén megadja a készítő csapatot/személyt.

Ebben a műfajban ez pár hátralévő hetet jelent a készítőnek.

...vagy túl sok filmet nézek?
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ehhez már olyan szintű tudás, szakismeret, szakmai fogások tucatjai kell, ami ujjlenyomat azonosítás szintjén megadja a készítő csapatot/személyt.

Ebben a műfajban ez pár hátralévő hetet jelent a készítőnek.

...vagy túl sok filmet nézek?

Igen.

...és nem. Ugye az oroszok is nemrég mutatták be, hogy pusztították el a Szíriai dróntámadás (állítólagos) kitervelőit és végrehajtóit....
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
:)

Igen,. ...de mire :p ?

:D
A filmekre :)
Az ujjlenyomat leellenőrzéséhez kellene a hulla, az meg valahol nagyon is él az idlibi bozótosban és rejtőzködik. ( Tudom persze azonnal megtalálták és kapott egy Krasznopolt, de ez finoman szólva sem bizonyít semmit. Persze megtalálhatták, de helyben szerzett infó és drónos ellenőrzés alapján és nem az ujjlenyomat árulta el.)
De ha valamilyen adatbázist megszereznek és véletlenül passzol, akkor sem mondja meg csak a személyazonosságát, de a hollétét nem.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

LMzek

Well-Known Member
2017. szeptember 18.
610
523
93
A filmekre :)
Az ujjlenyomat leellenőrzéséhez kellene a hulla, az meg valahol nagyon is él az idlibi bozótosban és rejtőzködik. ( Tudom persze azonnal megtalálták és kapott egy Krasznopolt, de ez finoman szólva sem bizonyít semmit. Persze megtalálhatták, de helyben szerzett infó és drónos ellenőrzés alapján és nem az ujjlenyomat árulta el.)
De ha valamilyen adatbázist megszereznek és véletlenül passzol, akkor sem mondja meg csak a személyazonosságát, de a hollétét nem.


OFF

Kicsit nagyvonalúan/hiányosan fogalmaztam(elnézést), erre gondoltam: a gázturbinás drón építése olyan bonyolult szakmai feladat, hogy az építés során hagyott szakmai és stílusbeli, anyaghasználati jegyek alapján ugyanúgy azonosítható az építő(k), mintha megadnák a saját ujjlenyomatukat(anélkül, hogy azt valóban megtennék).
Kvázi: szignálja (aláírja) a létrehozott eszközt(és az ítéletét)!
Mint Michelangelo/Leonardo da Vinci a stílusával, vagy a műfajnál maradva: a bombagyártók.

ON

U.i: nézz meg "pár" részt a Mentalista c. sorozatból! ;)

...a te verziód is lehetségés...