Nukleáris fegyverek elmélete és története

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Tcat

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2009. április 27.
2 070
9 190
113
No, ha már a nukes in space téma előkerült, akkor:
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Nuclear War Survival Skills
https://defconwarningsystem.com/2018/01/22/nuclear-war-survival-skills/

A teljes könyv letölthető innen:
https://www.defconwarningsystem.com/documents/Nuclear War Survival Skills.pdf

NWSS.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 990
53 869
113
Kicsit megakadtam a nukleáris technológia területén,gondoltam kérdezek. :rolleyes:
Nem egészen értem,hogy a kritikus tömegnek meg kell lennie,akkor hogyan elehet atom lőszer,pl 152mm-hez is?
Úgy tudom a fegyverhez való hasadóanyag sokkal tisztább/dúsabb,mint a civil,mégsem sugározza át magát a robbanófej pár centi vastag falán.
A sok 100 kt-s robbanófejek csak minimális sugár védelemmel vannak ellátva,de mégsem sugároznak veszélyesen,ugye neki lehet támaszkodni a robbanófejnek,szóval akkor miért lesz sok négyzet kilóméteren is halálos a sugárzás?Olvastam a Csernobili balesetről,hogy akik azonnal részt vettek a mentésben,napok alatt meghaltak,akkora sugárdózist kaptak.Akkor,hogy is van ez,a hasadóanyag nem önmagában olyan sugárzó,hanem a fúzió/láncreakció közben/után,mintegy a fúzió eredményeként lesz annyira sugárzó?
Van valakinek anyaga,linkje,hogy kb milyen anyagot használnak a bombához,és milyet a reaktorokhoz,és mit a röntgenhez?
Ill. kb mik keletkeznek a fúzió után?
:)
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 990
53 869
113
A láncreakció,és a fúzió az két dolog/fogalom? Vagy a láncreakció indítja be a fúziót?
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Van valakinek anyaga,linkje,hogy kb milyen anyagot használnak a bombához,és milyet a reaktorokhoz,és mit a röntgenhez?
Ill. kb mik keletkeznek a fúzió után?



Csak nem összeütnél egyet otthon ? :D
 
M

molnibalage

Guest
Kicsit megakadtam a nukleáris technológia területén,gondoltam kérdezek. :rolleyes:
Nem egészen értem,hogy a kritikus tömegnek meg kell lennie,akkor hogyan elehet atom lőszer,pl 152mm-hez is?
Úgy tudom a fegyverhez való hasadóanyag sokkal tisztább/dúsabb,mint a civil,mégsem sugározza át magát a robbanófej pár centi vastag falán.
A sok 100 kt-s robbanófejek csak minimális sugár védelemmel vannak ellátva,de mégsem sugároznak veszélyesen,ugye neki lehet támaszkodni a robbanófejnek,szóval akkor miért lesz sok négyzet kilóméteren is halálos a sugárzás?Olvastam a Csernobili balesetről,hogy akik azonnal részt vettek a mentésben,napok alatt meghaltak,akkora sugárdózist kaptak.Akkor,hogy is van ez,a hasadóanyag nem önmagában olyan sugárzó,hanem a fúzió/láncreakció közben/után,mintegy a fúzió eredményeként lesz annyira sugárzó?
Van valakinek anyaga,linkje,hogy kb milyen anyagot használnak a bombához,és milyet a reaktorokhoz,és mit a röntgenhez?
Ill. kb mik keletkeznek a fúzió után?
:)
A kritikus tömeg Pu-239-ből 10 kg. Az PU sűrűsége baromi nagy. Ehhez elég egy 10 cm-nél kisebb átmérőjű Pu gömb.

Az, hogy egy anyag saját felezési ideje alatt milyen típusú és intenzitású sugárzást tol annak semmi köze ahhoz, hogy a fisszió után milyen hasadványterméke lesz és ahhoz, hogy az szétszóródik,

Csernobilban az elbaszott reaktorkonstrukció miatt a grafit moderátor volt sugárzó, és mivel tűz volt és a grafitpor pihekönnyű - ceruzahegyezésnél hő nélkül is száll - az terítette be a környéket, nem a hasadóanyag.

A röngenhez tudtommal nem hasadóanyagot használnak, hanem gerjesztik a sugárzást, de ezen a téren nem vagyok szakértő.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and endre

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
A láncreakció,és a fúzió az két dolog/fogalom? Vagy a láncreakció indítja be a fúziót?
Két külön dolog. Láncreakció pl a nyuszik szaporodása is. A lényeg az, mint a kezdőlökés a biliárdban. Meglöksz egy golyót, ami meglök kettőt, az meg már négyet...
A fúzió azt jelenti, összeolvadás, avagy egyesülés. Lehet a fúziónak is láncreakciója. Az egyszerűség kedvéért két különleges Hidrogén atom kap két neutront, és egyesül egy Hélium atommagá, és kilök egy neutront. A neutron így szépen egymás után összekalapálja az összes Hidrogént. Közben bazinagy energia szabadul fel.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Kicsit megakadtam a nukleáris technológia területén,gondoltam kérdezek. :rolleyes:
Nem egészen értem,hogy a kritikus tömegnek meg kell lennie,akkor hogyan elehet atom lőszer,pl 152mm-hez is?
Úgy tudom a fegyverhez való hasadóanyag sokkal tisztább/dúsabb,mint a civil,mégsem sugározza át magát a robbanófej pár centi vastag falán.
A sok 100 kt-s robbanófejek csak minimális sugár védelemmel vannak ellátva,de mégsem sugároznak veszélyesen,ugye neki lehet támaszkodni a robbanófejnek,szóval akkor miért lesz sok négyzet kilóméteren is halálos a sugárzás?Olvastam a Csernobili balesetről,hogy akik azonnal részt vettek a mentésben,napok alatt meghaltak,akkora sugárdózist kaptak.Akkor,hogy is van ez,a hasadóanyag nem önmagában olyan sugárzó,hanem a fúzió/láncreakció közben/után,mintegy a fúzió eredményeként lesz annyira sugárzó?
Van valakinek anyaga,linkje,hogy kb milyen anyagot használnak a bombához,és milyet a reaktorokhoz,és mit a röntgenhez?
Ill. kb mik keletkeznek a fúzió után?
:)
A kritikus tömeg uránból is cak akkora, mint egy grépfruit. Olyan 15 kiló.
Mert fel nem robbant állapotában alig sugároz.
Mert amikor felrobbant, akkor rengeteg erősen sugárzó anyag keletkezik. Jód, meg Cézium, meg ilyenek.
Itt éppen FISSZIÓ van. Azaz hasadás. A nagy, alig sugárzó Urán atommag hasad kisebb, de nagyon sugárzó anyagokká.
Röngenhez éppen semmilyet. Azt elektromosan állítják elő. Sugárkezeléshez használnak kobaltot.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and rappali_

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 556
16 094
113
A kritikus tömeg helyett a kritikus sűrűség jobb megfogalmazás lenne. Fejlett start töltettel, fejlett időzítővel lényegesen lecsökken a "kritikus" tömeg. Ráadásul kevesebb grafittükör kell hozzá. Jobb a hatásfoka (nagyobb százalékban hasad szét). Az urán is sugároz, csak kezdetben kicsi a felülete. Utána, ahogy írták az izotópjaival együtt bomlik tovább.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Azt kell még tudni, hogy mind a fúzió, mind a fissziónál a hatóerő korlátja pont az, hogy a szerkezet szétveti magát, tehát nem állnak fent korlátlan ideig - milliomod másodpercekről beszélgetünk vagy még rövidebb időről - azok a körülmények, amik lehetővé teszik akár a fúziót, akár a fissziót.

Az atomfegyverek egyik alapvető biztonsági megoldása az, hogy a kititkus tömeg valójában nyugalmi állapotban nincs benne. A kritikus tömeg fordítottan arányos a sűrűséggel. Az implóziót vagy akár a kőkorszaku U-235 alapú bombánál is kihasználták ezt. Az U-235-öt ágyús módon összelőtték az első bombában, a Pu mindig is implóziós volt.

Asszem Stanislaw Ulam egy beosztottjának (? vagy részen az övé is?) nagy ötlete volt az implózió, de akkor ez totál ismeretlen volt, akkor kellett kitalálni az egészet. Speciálos fényképezési eljárást kellett kitalálni hozzá, stb. A MP elején nagy kérdés volt, hogy a Pu vagy U megoldást válasszák és a döntés az volt, hogy mindketőtt, pedig az U alapút gondolták könnyebben megvalósíthatónak. A U bomba építése egyszerűbb. de a hasadóanyag szerparáció nehéz, mert fizikai alapon megy, a Pu viszont kémiailag is szeparálható. Nem véletlenül van az, hogy az '50-es évek közepe után (tudommal) kb. senki nem épített U alapú bombát, az U-239 tarolta le mindent. A termonuki fegyverekben is ez az indító rész, ami a fúzióhoz szükséges körülményeket összehozza.

(Ez a Peacmaker filmben is ábrázolva van)

Ajánlom ezt. Kb. Ádám és Évánál kezdi, a XIX. század végi kutatásoknál, de megéri végigolvasni.
https://www.libri.hu/konyv/richard_rhodes.az-atombomba-tortenete-1.html
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and rappali_

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Nem egészen értem,hogy a kritikus tömegnek meg kell lennie,akkor hogyan elehet atom lőszer,pl 152mm-hez is?

Implóziós töltetben közel sem kell meglennie a kritikus tömegnek, mert hagyományos robbanóanyag lökéshullámával növelik meg annyira a sűrűséget, hogy beindul a láncreakció. Már a Fat Man is ilyen volt, 14 font plutóniummal, ami normál körülmények között a közelében sincs a kritikus tömegnek.