Mivel a jövőben a tervezőasztalon (álmodozás) szintén lévő nehéz dandáron kívül inkább a ""területi alapú""" könnyű lövész koncepcióra gyúrnak. Oda meg szerintem teljesen megfelelne az a 105 ös tarack. Tegyük fel van hogy van 6 db D-20 od. Mire bemálházod Lőszer/vontatás ural vagy rába + kiszolgáló személyzet ez nem kis idő lenne. Van 12 db ebből a kis tarackból raktáron. Egy 4*4 es terepjáróval vagy kisebb tehergépkocsival is el lehet szállítani/vontatni. A lőszereket szintén. Kezelőszemélyzet szintén. Magyarán "civil" járművel oda szállítjuk ahová akarjuk. Esetleg a lőszerhez kellene + katonai jármű. Időt nyertünk. Hátránya a kevesebb romboló hatás a 155/122 öz képest. Előnye egy területalapú védelemnél/terület támogatásnál a gyorsaságnál/mozgathatóságánál/könnyűségénél bontakozna ki. Igen a 120 mm mozsárt is ugyanannyi idő alatt hozott harckészültségbe mint ezt. Ráadásul majdnem ugyan annyi embert lekötne + járművet. A 120 as nehéz dandárhoz való. Mondjuk területvédelemhez is ideális lenne. Ha beásuk valahová vagy védelemmel ellátjuk. Lőtáv. És ezzel le is korlátoztuk a mozgékonyságát. Én egy ilyen tarackot simán el tudnék képzelni 82/60 mm aknavetőkkel kombinációban. 82 ből úgy tudom hogy van is még raktáron elvileg nekünk. Tűzgyorsaságban egy jól képzet legénységgel semmivel se maradna le a 120 tólSzerencsére nincs kőbe vésve hogy egy mobil 120-as aknavetőhöz nehéz 6x6-os jármű kell.Az a baj a 120 al hogy legalább egy 6*6 os alváz kellene alá
)Az a baj hogy erre technikára nem lenne pénzünk. Mert ami lesz az el fog menni máshová. Jó esetben a megmaradt fillérekből+egyéb beszerzési úton fogjuk majd 10 év alatt elméletileg felszerelni a könnyű lövész/tartalékos állományt. Ép ezért írtam. Hogy ha nagyon de nagyon jó esetben fogunk tudni "adomány/felajánlásokból/igen kedvező áron" beszerezni 105 ket. Akkor kapva kell kapni az alkalmon. A 120 hoz. Mivel biztosan nem lesz olyan formában mint a fenti képen 4*4 változatban,ár miatt. Akkor marad a nehézkes 4-6 emberes szállítás. Ja 120 kat is be kellene szereznünk. Így mivel könnyebb szállítani logisztikailag könnyeben tudnánk megoldani. Így a 105 re tenném le a voksomat. Egyszerű mezei (polgárőr,parasztSzerencsére nincs kőbe vésve hogy egy mobil 120-as aknavetőhöz nehéz 6x6-os jármű kell.
Múltkor már volt szó a Spanyol Alakran-ról. Ennek elég egy 4x4-es G Merci, Deffender vagy HUMVEE
![]()
180 fokban tüzel, abszolút mobil, 1 perc elég neki ahhoz hogy letalpaljon, elküldjön két gránátot é s elhúzza a csíkot
Szerintem egy ÖTT szerű területvédelmi haderőnek ideális lenne...
Ha meg 105-ös kell akkor ott a Hawkeye...
Egy sima Humwee vagy JLTV elviszi. ÖTT tűztámogatásnak szerintem ilyenek kellenének.
![]()
pick up okkal bárhová tudnánk gyorsan vontatni,szállítani Lőszereket is. 2017. december 20-án, szerdán, Norvégia védelmi minisztériuma bejelentette, hogy megvásárolja a dél-koreai Hanwha Land Systems által tervezett és gyártott K9 155 tüzérségi önjárót . A szerzõdés, amely magában foglalja a tüzérségi K9-es, lõszer- és szállítójármûvet is, elérheti a 383 millió dolláros összeget.
2017 januárjában Finnországban a téli körülmények között tesztelték a K9 155 mm-es lánctalpas önjáró . A szerződés tartalmazza a 24 DB K9 megvásárlását, opcióval 24 DB K9 kiegészítő megrendelésre. Az első szállítás 2019-ben .
A 105 mm tol indultunk bar lehet tevedek. En is arra gondoltam hogy az altalad betett 105 loveg tetszik neked.
Tevedek ?
Azt hittem, hogy a PGK-t kommentáltad.
Egyébként tetszenek a 105-ösök (akár az M119, akár a 105LG1) legújabb kiadásai is. Könnyű, mozgékony és modern. Nyilván nem fő kalibernek, hanem gyorsreagálású és területvédelmi erőknél van szerepük.
Egyetertek de ugye kellene valami komolyabb mert ezzel nagyon keves lenne a dolog.
Igen, 155-ös önjárók kellenének sürgősen.
Azt hittem, hogy a PGK-t kommentáltad.
Egyébként tetszenek a 105-ösök (akár az M119, akár a 105LG1) legújabb kiadásai is. Könnyű, mozgékony és modern. Nyilván nem fő kalibernek, hanem gyorsreagálású és területvédelmi erőknél van szerepük.
Inkabb vontatottal kezdenem. Ket haromszor annyi kijon ugyanabbol a penzbol tgk val egyutt.
Az emberekre nagyon sokat kell költeni akik kiszolgálják a vontatottat(és ebben benne van a vontató személyzete is).Szóval lehet,hogy megvenni olcsóbb de,hogy üzemeltetni nem az az szint biztos.
Meg nallunk is ahol a berkoltsegek igen jelentosek is 1,8 vontatott kijon egy onjaro arabo l uzemeltetessel.
Az közel sem az a drasztikus különbség amiért egy ilyen kis hadseregnek nem az önjárót kellene választania!Nekünk nem lesz pénzünk értelmes mennyiségben önjáró és vontatott tüzérségre így az egyik mellett kell letenni a voksot.
TE mint lovesz minek orulnel jobban ha lenne egy zaszloalj onjaro tuzerseg vagy harom zaszloalj vontatott? Ha megnezed a ukrajnai felveteleket ott is azt latod hogy cca 80-90 % ban vontatott a tuzerseg.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..