Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Szóval ha jól értem az amik megpróbálkoznak egy Kinzal féle rendszerrel? (csak kisebb)
Mégse olyan nagy butaság ám ez? :)
Én úgy látom, hogy ez izraeli kezdeményezés.
Igen, arra hajaz, csak nem 600 km+ BM-mel, hanem nagyobbfajta MLRS méretű rakétával. Ez nem 6 tonnás cucc, csak 600 kilós. Nagyságrendi difi van közte. Persze nem is M10-zel rohangál és nincs rajta brutál harci rész, mert ne is kell. A SAM kicsi és puhatestű.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Azért a 20 km körüli HMZ-vel túl sok BM elfogása nem lehetséges, lényegében egy ciklus és ennyi.

Ha az RLO-tól (Big Bird) kap a Pancír célmegjelölést, akkor gyakorlatilag nem kell célkutatást végeznie, hanem azonnal a tűzvezető tűnyalábbal elfoghatja, párhuzamosan akár 4-et is. Amint látja azt, elvileg azonnal indíthat is.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
Ha az RLO-tól (Big Bird) kap a Pancír célmegjelölést, akkor gyakorlatilag nem kell célkutatást végeznie, hanem azonnal a tűzvezető tűnyalábbal elfoghatja, párhuzamosan akár 4-et is. Amint látja azt, elvileg azonnal indíthat is.
Ha 15-20 km távolság közöt eltalálod mondjuk 1 db F-16-ról indított 4 db rakétát és van még mögötte, akkor a Pancír ciklusa ezután indul újra, ha a kiérékelésnek vége. M3 feletti célsebességénél a min HMZ-t nézve erre kevesebb, mint 15 sec van...

Azért azt is nézzük már meg, hogy a 20 km fere lővtáv mekkora magasságig igaz, tehát a rakéta szűk keresztmetszetet...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
A 150 km távot a támadó rakéta miatt rajzoltam fel.

Földi indítás esetén van 150km hatótávja, ha felcipelik 10.000mre az nagyot dob egy SRBMen. Vagy sebességen.

Mondjuk biztos nem a hatótáv volt a fő szempont arra ott van nekik a Hawk SRBM 300kmes hatótávval. Olyat nem terveznek F-16ra? Gondolom az már nem menne fel oda ahova az MK-82. :D
 
S

speziale

Guest
Korábban volt egy olyan felvetésem, hogy az európai országoknak kellene a Rafale/EF-hez egy olyan ARGM-et fejleszteni, ami kb. a HARM irányítórendszeréből és a METEOR hajtóművéből állna elő (nyilván ez utóbbi HARM méretűre skálázva).
Akkor le lettem hurrogva, pedig az is hasonló dologról szólna. Raádásul akkor mi van azzal, hogy F35-öt kell az S400 ellen küldeni. Mert az csak SDB-t tud rá hajigálni, nem?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Korábban volt egy olyan felvetésem, hogy az európai országoknak kellene a Rafale/EF-hez egy olyan ARGM-et fejleszteni, ami kb. a HARM irányítórendszeréből és a METEOR hajtóművéből állna elő (nyilván ez utóbbi HARM méretűre skálázva).
Akkor le lettem hurrogva, pedig az is hasonló dologról szólna. Raádásul akkor mi van azzal, hogy F35-öt kell az S400 ellen küldeni. Mert az csak SDB-t tud rá hajigálni, nem?

Az SDB II az elég jó erre is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Miért is? Ha jól értem a Pantsir azt simán leszedi...az SDB II-vel az egyetlen lehetőség a mennyiségi túlterhelése a rendszernek

Tudod egy 100 kilós eszközből még egy F-16 méretű gép is játszva elvisz 8 darabot szóval gyakorlatilag gyerekjáték vele túlterhelni bár abban nem vagyok biztos,hogy egy 4.gen géppel képes lehetsz indítási távolságba kerülni(S400-al szemben).De úgy is F-35-ről volt szó az meg képes 8 darabot belső fegyvertérben hordozni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 133
53 721
113
Volt Európai ARM , ALARM néven, de tudtommal már nem használják. Bár ennek az okát nem értem/tudom.
 
M

molnibalage

Guest
Volt Európai ARM , ALARM néven, de tudtommal már nem használják. Bár ennek az okát nem értem/tudom.
Az angolt európainak hívni picit erős túlzás. Ezért van az, hogy a német Tornado ECR-en AGM-88 van az angol GR.1 változatokon meg ALARM volt 1991-ben. Az ALARM élettartama sanszosan lejárt és talán gyártsban sem volt ezért a RAF lemondott róla. Csak szaúdiba exporltálák, sehol máshol. Lehet, hogy már ők sem használják fene se tudja, hogy a terméktámogatása meddig marad meg, mert a RAF 2013-ban vonta ki.

A csavar ott van a dologban, hogy akkor hogyan is áll az angol SEAD képesség? Mert a Typhoon a T3A/B-ig nem volt igazán AG képes - buta bombák és csá - de a Tornado flottához akkor 2013 óta nincs ALARM viszont és angol Tornado-n HARM-ot nem láttam még...
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Tudod egy 100 kilós eszközből még egy F-16 méretű gép is játszva elvisz 8 darabot szóval gyakorlatilag gyerekjáték vele túlterhelni bár abban nem vagyok biztos,hogy egy 4.gen géppel képes lehetsz indítási távolságba kerülni(S400-al szemben).De úgy is F-35-ről volt szó az meg képes 8 darabot belső fegyvertérben hordozni.
Igen, az F-35 koncepciója erről szól, hogy stealth-tel 50-100 km távolságba jutni és kiszórni egy rakás SDB-t. Telik ilyen úri hóbortra és több százmilliós SAM osztályok ellen még anyagilag is vállalható, hogy több irányból kiszórnak rá több tucat SDB-t és pár HARM-ot miközben CM-ek kúsznak be kisamgasságon.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Volt Európai ARM , ALARM néven, de tudtommal már nem használják. Bár ennek az okát nem értem/tudom.
Angol gyártmány volt és emlékeim szerint a NATO-ban csak ők használták. A 91-es és a későbbi iraki háborúkban valószínűleg nagy részét ellövöldözték, és mivel nem sokkal később a Szu. megszűnt, nem indították újra a gyártást ("kitört a világbéke" így ők is spóroltak a katonai kiadásokkal mint mindenki más).
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Angol gyártmány volt és emlékeim szerint a NATO-ban csak ők használták. A 91-es és a későbbi iraki háborúkban valószínűleg nagy részét ellövöldözték, és mivel nem sokkal később a Szu. megszűnt, nem indították újra a gyártást ("kitört a világbéke" így ők is spóroltak a katonai kiadásokkal mint mindenki más).

Bár számszaki adatokat nem kutattam, de úgy emlékszem, hogy ejtőernyővel egy ideig fenn maradt, ha közben a cél kikapcsolt, és amint újra bekapcsolt, ráállt.. Hatótávolsága viszonyla csekély 12 km körüli volt,
 
M

molnibalage

Guest
Bár számszaki adatokat nem kutattam, de úgy emlékszem, hogy ejtőernyővel egy ideig fenn maradt, ha közben a cél kikapcsolt, és amint újra bekapcsolt, ráállt.. Hatótávolsága viszonyla csekély 12 km körüli volt,
Egészen biztosan nem. Vagy nem a maxi loiter mode magasságát kevered a HMZ-vel? Egy HARM méretű loftolásra is képes rakéta HMZ-je nem 12 km. Egy "szutyok" Sz-5 rakéta is elrepül ennél ballisztikusan messzebbre 3 km magasan emelkedésben indítva.

boccs 12 km- nem a hatótáv adat volt..
rgr
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Angol gyártmány volt és emlékeim szerint a NATO-ban csak ők használták. A 91-es és a későbbi iraki háborúkban valószínűleg nagy részét ellövöldözték, és mivel nem sokkal később a Szu. megszűnt, nem indították újra a gyártást ("kitört a világbéke" így ők is spóroltak a katonai kiadásokkal mint mindenki más).

Egyáltalán nem így történt...

The UK Ministry of Defence (MoD) has confirmed the final retirement of the Air-Launched Anti-Radiation Missile (ALARM), a move which leaves the Royal Air Force (RAF) without a dedicated defence suppression weapon.

Developed by what was British Aerospace Dynamics - later subsumed into MBDA - ALARM was developed under Air Staff Requirement 1228 to provide RAF Tornados with a defence suppression capability. Completing development trials in October 1990, the missile made its operational debut in the 1991 Gulf War, with more than 120 missiles fired as part of Operation 'Granby'.

ALARM was subsequently used in support of NATO's Operation 'Allied Force' over Serbia and Kosovo in 1999.

An ALARM seeker mid-life update, introduced to meet Staff Requirement (Air) 1247, saw an improved anti-radiation homing seeker enter service in the early 2000s. This version of ALARM was employed by Tornado GR.4 aircraft during Operation 'Telic' in 2003.

In a statement to IHS Jane's , the MoD confirmed that "the ALARM missile, used for the Suppression of Enemy Air Defences [SEAD], was retired from service at the end of December 2013".

It added: "UK armed forces have a range of capabilities that can be used to counter enemy air defence, including kinetic strikes via long-range cruise missiles, such as Tomahawk and Storm Shadow, and a multitude of highly effective precision air-to-ground weapons.

"Additionally, it is likely that we will work with our international partners on future major operations overseas and will therefore manage all of our capabilities as part of that coalition."
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Érdekes CGI elképzelés. Tripla AMRAAM indító. LM oldaláról van.

Final_AirToAirLoadout_SteveOtte_LowResWithChute.jpg.pc-adaptive.1280.medium.jpeg
 
  • Tetszik
Reactions: endre and arcas
M

molnibalage

Guest
A vellanyautók kapcsán bukkantam valamire.

Benzin gázolaj energiatartalma
~ 10-11 kWh = 1 l = ~0,76-0,82 kg ---> 12,5 kWh/kg.

TNT
https://en.wikipedia.org/wiki/TNT_equivalent
1,16 kWh/kg?

Tehát igazából akkor - ha jól értem - akkor a TNT teljesítménye nagy, de energiatartalma borzalmas? Emiatt van az, hogy az aeroszolos bombák nagyobb pusztító erővel bírhatnak?