Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 122
53 699
113
molnibalage

Ez egy 2005-ös PDF. Ekkoriban kezdett a dolog megjelenni.
Ma már ha jól tudom van 25 mm-s AHEAD lőszer is. Ez alá szerintem nem nagyon érdemes menni a repesz szám miatt.
Ahhoz, hogy EU-s gyártótól lássunk ilyen önjáró rendszert szerintem várnunk kell vagy 100 évet :D
Viszont Kína részben licencelte/lopta ezt a technológiát, és ott van is igény a katonai fejlesztésekre, lehet náluk találkozunk is majd valamilyen önjáró verzióval.
És persze igen, ezek esélyesen harckocsi alvázas járművek lesznek, szóval tuti 50-60 tonnás kategória.

emel

Senki sem mondta, hogy olcsó. De hazánk haderejével azért ne példálózzunk már... Mi iszonyat nagy bohócok vagyunk, olyan szinten senkik vagyunk a hadtech/hadsereg fronton, hogy szerintem arra már szavak sincsenek.
De azért azon nem csodálkoznék, hogy komolyabb világhatalmaknál, meg egy-két erősebb közép hatalomnál megjelennének az ilyen önjáró rendszerek.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Ez egy 2005-ös PDF. Ekkoriban kezdett a dolog megjelenni.
Ma már ha jól tudom van 25 mm-s AHEAD lőszer is. Ez alá szerintem nem nagyon érdemes menni a repesz szám miatt.
Ahhoz, hogy EU-s gyártótól lássunk ilyen önjáró rendszert szerintem várnunk kell vagy 100 évet :D
Viszont Kína részben licencelte/lopta ezt a technológiát, és ott van is igény a katonai fejlesztésekre, lehet náluk találkozunk is majd valamilyen önjáró verzióval.
És persze igen, ezek esélyesen harckocsi alvázas járművek lesznek, szóval tuti 50-60 tonnás kategória.

emel

Senki sem mondta, hogy olcsó. De hazánk haderejével azért ne példálózzunk már... Mi iszonyat nagy bohócok vagyunk, olyan szinten senkik vagyunk a hadtech/hadsereg fronton, hogy szerintem arra már szavak sincsenek.
De azért azon nem csodálkoznék, hogy komolyabb világhatalmaknál, meg egy-két erősebb közép hatalomnál megjelennének az ilyen önjáró rendszerek.
Lényegtelen, hogy 2005-ös, ha azóta sem ment át gyakorlati alkalmazásba. Az egész vita ott kezdődött, hogy mi az alkalmas ma mini drónok ellen, ami mobil. Egyesek jöttek olyan sületlenségekkel, hogy a meglevő géppuska is elég, meg a radaros AAA az aztán végképp.

Én meg felvázoltam, hogy meztelen a király, nemhogy még a toprongyos parasztok. A probléma az, hogy mini drónja a toprongyos parasztnak is lesz lassan...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
a komplett hegyoldal ólommérgezést kap mire lelövik, azóta szerintem a quadropterek még kiszámíthatatlan módon repülnek.
Szerintem itt drone-anti drone verseny lesz, a kérdés az hogy a nagy gyártok hajlandók lesznek-e olcsón gyártani, mert különben a terroristák/kinaiak simán anyagi csődbe viszik a nyugati seregeket.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
a komplett hegyoldal ólommérgezést kap mire lelövik, azóta szerintem a quadropterek még kiszámíthatatlan módon repülnek.
Szerintem itt drone-anti drone verseny lesz, a kérdés az hogy a nagy gyártok hajlandók lesznek-e olcsón gyártani, mert különben a terroristák/kinaiak simán anyagi csődbe viszik a nyugati seregeket.
Egyesek itt fantáziáltak nyomjelzőkkel. A jövő drónjain, ha nyomjelzőt látnak, fel fogják ismerni és simán kitérnek előlük, ameddig bírják. Ezt a videót akartam betenni én is.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 029
113
Lelőtték ezt is.

Illetve hozzátenném gyorsan, hogy abban a pillanatban hogy erre teszel fel érdemi optikát/harci terhet(nem fogsz, mert nem bírja el egyszerűen egy ilyen gép), rögtön nem lesz ám ilyen agilis, nem fog így orsózni és ilyen sebességgel sem közlekedni.


Nem COIN környezetben ahol kókány quad-ról dobnak kézigránátot, az ilyen méretű drónoknak nem nagyon van értelme, mivel érdemben harci terhet nem visz el, komoly felderítő eszköz szintén kizárva. Ami meg tudja, az jóval nagyobb és olyan drága, hogy arra már megéri az AHEAD technológiás lőszer, sőt a SAM is. Nem véletlen még egy Harpy/Harop is jóval nagyobb cucc, pedig az nem viszi a harci terhet, hanem önmaga az.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Lelőtték ezt is.
Te megnézted a videót...? Kezdem azt hinni, hogy süket és vak is vagy.
  1. Nem mindet.
  2. Ezen felül percekig tartó célrepülés után. Ilyen a mesében sincs. A drón simán elrepül, amikor észleli a kézifegyvertüzet. Na és ha le is lőtték. Mindenki percekig azt lőtte szuper, a földi célokra nem tüzelt senki.

Nem értem, hogy miért állsz bele ekkora hülyeségbe.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 029
113
Láttál már olyan drónt ami ebben a méret kategóriában így repül, miközben célpontot támad, vagy felderít?
Az egész feltevés hülyeség, azért állok bele még ekkorába is. Elmondtam fél napja, hogy ilyen méret nincs, ami van arra megéri az AHEAD. De nem csak ma reggel írtam le, hanem kb. fél éve is. Meg 1 éve is. Meg rendszeresen.
Simán tartom a hülyeséget, ha hülyeségre kell reflektálni. Ilyen a természetem.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 658
12 347
113
Amennyire tudtam utánanéztem, kb 35-40$/db egy Ahead lőszer ára a 35mm Oerlikonhoz. A mikrodrónok ára 50-500 dollár között mozog. Hány lőszer kellene egy darab letakarításához, mennyivel kerül többe leszedni egy mikrodrónt, mint a drón ára? Ha valahogy kocsira varázsolod a radarral együtt, akkor az sem lesz két fillér. Ha meghibásodik, vagy kilövik mibe kerül időben és anyagilag pótolni? A mikrodrónokat leegyszerűsítve két párhuzamos faléc és 3 méter erősebb csúzligumi elindítani, nagyjából bárhonnan kerítek nagyjából fél óra alatt.
A mikrodrónokkal gyakorlatilag bármilyen légvédelmet túl lehet terhelni viszonylag kis költséggel, aztán hogy az elfoglalt légvédelem mellett mit küldesz be a komolyabb játékszerek közül, az már tényleg csak jutalomjáték.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 333
113
Amennyire tudtam utánanéztem, kb 35-40$/db egy Ahead lőszer ára a 35mm Oerlikonhoz. A mikrodrónok ára 50-500 dollár között mozog. Hány lőszer kellene egy darab letakarításához, mennyivel kerül többe leszedni egy mikrodrónt, mint a drón ára? Ha valahogy kocsira varázsolod a radarral együtt, akkor az sem lesz két fillér. Ha meghibásodik, vagy kilövik mibe kerül időben és anyagilag pótolni? A mikrodrónokat leegyszerűsítve két párhuzamos faléc és 3 méter erősebb csúzligumi elindítani, nagyjából bárhonnan kerítek nagyjából fél óra alatt.
A mikrodrónokkal gyakorlatilag bármilyen légvédelmet túl lehet terhelni viszonylag kis költséggel, aztán hogy az elfoglalt légvédelem mellett mit küldesz be a komolyabb játékszerek közül, az már tényleg csak jutalomjáték.

Akkor tegyük le a fegyvert, s tartsuk fel a kezünket, meg egy fehér zászlót?:eek:

A jövő fejlesztési irányai, annak fejleményei - amit Stanislaw Lem úgy tűnik egyelőre félelmetes látnoki képességekkel megjósolt a múlt században - igencsak komoly dilemma elé fogja állítani a stratégákat:
Költsünk millió dollárokat pl. harckocsikra, drága mobil fegyverplatformokra, amikor akár kismadár vagy még kisebb nagyságú, viszonylag filléres drónok tömegeivel le lehet majd tarolni mindenféle földi fegyveres erőt?
Szerintem (is) jó eséllyel meg fog a szárazföldön is ismétlődni a nagy, erősen páncélozott csatahajók - mint a hadviselés dinoszauruszai - kihalása, átstrukturálódása.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Amennyire tudtam utánanéztem, kb 35-40$/db egy Ahead lőszer ára a 35mm Oerlikonhoz. A mikrodrónok ára 50-500 dollár között mozog. Hány lőszer kellene egy darab letakarításához, mennyivel kerül többe leszedni egy mikrodrónt, mint a drón ára? Ha valahogy kocsira varázsolod a radarral együtt, akkor az sem lesz két fillér. Ha meghibásodik, vagy kilövik mibe kerül időben és anyagilag pótolni? A mikrodrónokat leegyszerűsítve két párhuzamos faléc és 3 méter erősebb csúzligumi elindítani, nagyjából bárhonnan kerítek nagyjából fél óra alatt.
A mikrodrónokkal gyakorlatilag bármilyen légvédelmet túl lehet terhelni viszonylag kis költséggel, aztán hogy az elfoglalt légvédelem mellett mit küldesz be a komolyabb játékszerek közül, az már tényleg csak jutalomjáték.
Meg maga a platfrom ára. A mikrodrón platfromja egy ember. Az AHEAD lőszeré meg millió USD/s IFV és hozzá képzett katona. Egy drónnak meg ma annyit mondasz, hogy X méter előre és Y méter hátra meg irányok, még RC gépkezelői tudás sem kell. A benne levő HW + SW + GPS megoldja.

A komolyabb autonóm kis UAV-k drágábbak, de azt nézve, hogy egy radart kiütve 0 a harcértéke egy Sz-400 osztálynak. Néhány misinyi drón kinyírja és aztán a maradék állványokat rakétástul elcsapja az első SDB salvo.

Utána meg lehet erőlködni terepen harcjárművekkel, csak nem érdemes.

Ez persze fordítva is igaz. Bázis, hátorszság, kis drón kinyírja a gépeket a földön. Ezért kell betonbunker, csak a bibi az, hogy gurulás közben is sebezhetőek még a gépek. A mini drónók sebessége limitálja le azt, hogy hol vannak képességeik.

Láttál már olyan drónt ami ebben a méret kategóriában így repül, miközben célpontot támad, vagy felderít?
Az egész feltevés hülyeség, azért állok bele még ekkorába is. Elmondtam fél napja, hogy ilyen méret nincs, ami van arra megéri az AHEAD. De nem csak ma reggel írtam le, hanem kb. fél éve is. Meg 1 éve is. Meg rendszeresen.
Simán tartom a hülyeséget, ha hülyeségre kell reflektálni. Ilyen a természetem.
Azt nem értem, hogy ha nem használod keresőt (és az eszed sem), akkor miért kommentelsz lanakadatalnul. Mint a viccben, amikor a hülyeség kitartással párosul...
  1. Senki nem beszélt támadásról. A mikrodrónok veszélye az, hogy mindenhol ott vannak és "mindent látnak". Őket meg sokszor senki.
  2. A precíziós tüzérségi lőszerekkel együtt egy kibaszottul gyilkos dolog. A tüzérség amióta létezik területfegyver. Most eljutottunk oda, hogy tényleg meg lehet csinálni, hogy három mikrodrón előre megy. Amire látnak meg a PGM lőszer. Nincs első gránát figyelmeztetés, mint pl. a BoB sorozatban látott pergőtűzben. Az összes kilőtt gránát kilövi a pontcélt.
Ukrajnában PGM gránát nélkül iszonyatosat gyalult a tüzérség. Képzeld el ezt jenki tüzérséggel úgy, hogy van mindent látó szem. A hh alatt szerettek volna ilyet a Copperhead és egyéb felderítő elemekkel. Nem sikerült, most már ez nagyon is veszélyes és közel levő vízió.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 029
113
Na ez így már másabb. Sima kis felderítő halszem optikával. Ez éjjel, dús növényzettel rendelkező terepen még nappal is, vagy jól álcázott ellenfél ellen is igen karcsú.
Sivatagban, hülye arabok ellen akkik Toyota Pick up-okkal csaptatnak jobbra balra, arra jó.
Azt kéne elfogadni, hogy olyan micro drón, ami komolyan vehető, nincs. Egyszerűen onnantól kezdve hogy harcolni/komolyan felderíteni akarsz velük, brutál szinten megugrik az áruk, és valamicskét a méreteik is.
 
M

molnibalage

Guest
Na ez így már másabb. Sima kis felderítő halszem optikával. Ez éjjel, dús növényzettel rendelkező terepen még nappal is, vagy jól álcázott ellenfél ellen is igen karcsú.
Sivatagban, hülye arabok ellen akkik Toyota Pick up-okkal csaptatnak jobbra balra, arra jó.
Azt kéne elfogadni, hogy olyan micro drón, ami komolyan vehető, nincs. Egyszerűen onnantól kezdve hogy harcolni/komolyan felderíteni akarsz velük, brutál szinten megugrik az áruk, és valamicskét a méreteik is.
Megint honnan a frászból extrapolálsz oda, hogy halszem optika. Ember, 1 kg-ból megoldható a 2 tengelyű mozgás és 20-szoros zoom.
 
M

molnibalage

Guest
Látható fény tartományban, jó fény és látási viszonyok közt.
És? Hol írtam megint all weather képességet? De ez fillérekből megvan.
Egész egyszerűen nem figyelsz, elvagy a saját kis illúzióiddal. A fizikáról lövésed nincs, arra amit nem is mondok semmit, oda meg behaluzol valamit.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 658
12 347
113
Láttál már olyan drónt ami ebben a méret kategóriában így repül, miközben célpontot támad, vagy felderít?
Az egész feltevés hülyeség, azért állok bele még ekkorába is. Elmondtam fél napja, hogy ilyen méret nincs, ami van arra megéri az AHEAD. De nem csak ma reggel írtam le, hanem kb. fél éve is. Meg 1 éve is. Meg rendszeresen.
Simán tartom a hülyeséget, ha hülyeségre kell reflektálni. Ilyen a természetem.
Akor fussunk neki még egyszer.
Lassan linkelem, hogy mindenki megértse.
https://www.defense.gov/News/News-R...nounces-successful-micro-drone-demonstration/

3 db F-18 kienged egyszerre 103 mikrodrónt, amik összeállnak egy autonóm swarmmá.

ilyen méret nincs

DETAILS
 Propellers: 2.6 in (6,6cm)
 Body: 6.5 in (16,51 cm)
 Wing span: 11.8 in (29,97cm)
 Weight: 290 g
 Endurance: >20 min
 Air speed: >40‐60 kts (74-111 km/h)

Részletes adatlap:
https://www.defense.gov/Portals/1/Documents/pubs/Perdix Fact Sheet.pdf

Hangsúlyozom, hogy lassan 2 éve volt ez a publikált program. Nem szeretnék felelőtlenül extrapolálni, de feltételezem, hogy már nem ezen a szinten tartanak, amit itt láthattunk.

Jó lenne, ha kicsit felzárkóznátok, mert olyanok vagytok itt mikrodrón témában mint az öreg székely a zsiráffal: nézi egy darabig az állatkertben, aztán kijelenti, hogy márpedig ilyen állat nincs.

Páran érveltek azzal, hogy nincs még rendes swarm technológia.

Kína, egyetemisták összeraktak egy 1374 darabos swarmot egy ünnepi fényjátékhoz.

Tavaly ezt még csak 1000 drónnal csinálták meg, láthatóan kevésbe szofisztikált mozgással. Egy év alatt rengeteget fejlődtek.

Kínában katonáék sem tétlenkednek ezen a fronton:
Szintén 2016-ból, a méret itt valamivel nagyobb, de ez is már autonóm swarm. Nyilván ők sem ültek rá az addig elért eredményekre.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
És? Hol írtam megint all weather képességet? De ez fillérekből megvan.
Egész egyszerűen nem figyelsz, elvagy a saját kis illúzióiddal. A fizikáról lövésed nincs, arra amit nem is mondok semmit, oda meg behaluzol valamit.

Ma már az nagyon kevés,hogy nappal jó látási viszonyok közt.A SAAB Barracuda ruhájában egy AN/PAS-13G nem látott meg 10 méterről holott anélkül km feletti a felismerési távolság ember alakra tiszta időben.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 029
113
Harci része nincs ahogy nézem, ezt írják:
"low‐altitude Intelligence,
Surveillance, and Reconnaissance"
Majd ha elterjed akkor érdemben lépni fognak rá, jelenleg én azt látom hogy felderítő drón szinten is ettől 3x nagyobb méretekben használnak eszközöket szerte a világban.
Érdekes lehet majd a jövőben, talán, de ez még nem a jelen. Ha támadni akarsz ekkora eszközökkel, akkor megint ott lesz a méret probléma, egyszerűen kicsik a megfelelő harci részhez, vagy teherhez. A Harpy/Harop/Reaper a jelen.
Felderítő funkcióban meg én még mindig mosolygok az 1kg ból kihozható 20x zoomokon, 2 tengelyű stabilizált mozgással. Harci eszköznek ez kevés.
 
M

molnibalage

Guest
Ma már az nagyon kevés,hogy nappal jó látási viszonyok közt.A SAAB Barracuda ruhájában egy AN/PAS-13G nem látott meg 10 méterről holott anélkül km feletti a felismerési távolság ember alakra tiszta időben.
Te most tényleg egy high-end eszközzel ellen méred le egy filléresz eszköz használt? Megáll az eszem...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 029
113
Te most tényleg egy high-end eszközzel ellen méred le egy filléresz eszköz használt? Megáll az eszem...
Rendben, kicsit lehet túllőt a célon, én a filléres éjszakát hívom akkor a filléres drónoddal szemben. Vagy egy mezőt bokrokkal, fákkal, és a boci tereptarkát...
Elég filléres amit én írtam?
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 658
12 347
113
Rendben, kicsit lehet túllőt a célon, én a filléres éjszakát hívom akkor a filléres drónoddal szemben. Vagy egy mezőt bokrokkal, fákkal, és a boci tereptarkát...
Elég filléres amit én írtam?

Hőkamerával:
https://www.dji.com/zenmuse-xt/info#specs

4K kamerával:
https://www.dji.com/zenmuse-z3

És ez a kommersz DJI... hol vannak ettől a katonai fejlesztések....

zsolti a struccpolitika nem vezet sehova és te már a betonon nyomod.