• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Maximum a zaszloaljak tuzersegi megfigyelojenek erdemes ilyen cuccot adni./egyebkent horror arba vannak./

Zászlóaljhoz ez már kevés. Közvetlen tűztámogatásnál a századok/ szakaszok felderített adatai alapján tervezik a tüzet, így oda kellenek az ilyen eszközök. Ma már azért ne kézi tájolóval és távcsővel operáljanak, mert annak gyakran félretájolás a következménye és bekaphatják az első gránátokat a sajátjaink is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 685
32 335
113
Sajnos csak nálunk. Az amerikai könnyű lövész szervezeti felépítésénél láttam, hogy századonként egy tisztet, szakaszokhoz meg tiszthelyettest rendelhetnek ki, ha a feladat úgy kívánja (elég gyakori). Sokszor állandóan az állománytábla része, valamint az ezredfordulón még nálunk is szó volt róla. Egyébként a hálózat alapú hadviselésnek lenne az alapja, hogy kisebb alegységek is részei a felderítésnek. Szerintem nem szabadna a szakaszokat ilyen vétlenül hagyni.
Szazadonkent elvileg ithon is van tuzersegi megfigyelo poz. /llegalabbis a beosztas megvan opcionalisan feltoltheto./ de 90% ba zaszloalj szinten van dedikalt tuzersegi megfigyelo.

Nem lenne rossz az biztos csak egy ilyen keszulek arabol egy szakasz kaphat elyelato kepesseget. /tehat ha a jovobe lenne ra penz en nem elleneznem elfer a jarmube./ de addig ameddig van ennel fontosabb elegedjenek meg a hokameraval optikaval meg a manualis koordinata meghatarozassal
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Szazadonkent elvileg ithon is van tuzersegi megfigyelo poz. /llegalabbis a beosztas megvan opcionalisan feltoltheto./ de 90% ba zaszloalj szinten van dedikalt tuzersegi megfigyelo.
l
Az nem tűzmegfigyelő, hanem tűztámogató, aki koordinálja a mindenféle eszközből való tüzet. Aztán megy feljebb. A dandáré már a légierőtől, sőt a flottától is kérhet, még itthon is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 685
32 335
113
Zászlóaljhoz ez már kevés. Közvetlen tűztámogatásnál a századok/ szakaszok felderített adatai alapján tervezik a tüzet, így oda kellenek az ilyen eszközök. Ma már azért ne kézi tájolóval és távcsővel operáljanak, mert annak gyakran félretájolás a következménye és bekaphatják az első gránátokat a sajátjaink is.
Akarod irni keves lenne :) /a tuzereknek megvan a maga felderitese ezt te is tudod a tobbi infot meg magasabbrol kapja/
Jelen pillanatba a zaszloaljaknak a 60 mm ek tuzet kellene vezetni./ritka esetbe 82 eseket/ /a kozeljovobe majd 81 mm/ eseket is kell majd oda is eleg./

Persze jobb lenne ha keves lenne es lenne tobb tuzer alegyseg .../meg tobb lovesz tobb hk tobb pct...feld ...stb/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 685
32 335
113
Nekem az egyikk surranotarsamm tuzersegi megfigyelo beo ba volt egy jo darabig lovesz zaszloaljnal./de leszerelt mielott tanfolyamot kapott volna./ nem tuzmegfigyelo volt hanem tuzersegi megfigyelo. /elvileg o pontositotta volna az aknavetok tuzet./vezette volna/ rairtam gyors. Szazad szinten volt.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Akarod irni keves lenne :) /a tuzereknek megvan a maga felderitese /

Az osztálynál igen, a többit meg hagyjuk...
Ha nem ilyen irányba fejlesztenek, akkor csak egy zászlóaljnyi hullajelölt.
Ne szívass már, hogy a 60/81 mm-es zlj szintű lett, mert menten magam alá csomagolok.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Nekem az egyikk surranotarsamm tuzersegi megfigyelo beo ba volt egy jo darabig lovesz zaszloaljnal./de leszerelt mielott tanfolyamot kapott volna./ nem tuzmegfigyelo volt hanem tuzersegi megfigyelo. /elvileg o pontositotta volna az aknavetok tuzet./vezette volna/ rairtam gyors. Szazad szinten volt.
Így stimmel. Nekik kellene egy ilyen távcső, amit feljebb linkeltem.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 685
32 335
113
Szazad szinten is ezek vannak jelenleg. Majd most jonnekk a 81 esek talan majd most a 60 as visszaszorul csak szazad szinzre 81 es megy szerintem szaszloalj szinzre /82 meg ide oda ha marad/ db szam egyebkent igy adja ki. /en 120 asrol is hallottam de amikor bejelentettek a 81 est elbizonytalanodtam hogy kantinpletyi volt a 120 es felkoboltek a 81 est vagy nem…/
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Szazad szinten is ezek vannak jelenleg. Majd most jonnekk a 81 esek talan majd most a 60 as visszaszorul csak szazad szinzre 81 es megy szerintem szaszloalj szinzre /82 meg ide oda ha marad/ db szam egyebkent igy adja ki. /en 120 asrol is hallottam de amikor bejelentettek a 81 est elbizonytalanodtam hogy kantinpletyi volt a 120 es felkoboltek a 81 est vagy nem…/

Szomorú. Ha bele gondolsz, hogy mekkora területen tevékenykedik egy zlj. mondjuk védelemben,(zászlóalj védõkörletének szélessége 5 kilométerig, mélysége 3 kilométerig terjedhet). akkor a kb. 4 km-es lőtáv semmire sem elég.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 685
32 335
113
Igen sajnos a kombi valtozat hibas dontes volt az altalam ismert aknavetosok szerint is. /igaz hogy kissebb mobilabb de az a par cm cso nem osztott szorzott volna de kozel 1 km el kitolta volna a lotavot./ ami meg mindig nem sok de megis jobb...
Egyebkent persze jobb lenne 81 mar szazadszinten...de sajnos..mind1...
Nem tudok mast irni mint hogy szettelepulnek./nem optimalis de mast igen nem lehet tenni./ ebbol lehet fozni ez van./

Egyepkent az expal irto kicsi nem lenne rossz fehyver ha tomegevel lenne... Meg ugye lenne minden mellette..

Ha nem is mimden jarmure de szakaszonkent egy jarmu fel lenne pluszba szerelve vele nem lenne ez rossz egyaltalan... Persze nem a btr . Mert szerintem megoldhato lenne /persze automatizaltsaggal dragabb is lenne...ugyhogy be is zarult ez jobban irva magamra zartam a kort./
 
Last edited:

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Igen sajnos a kombi valtozat hibas dontes volt az altalam ismert aknavetosok szerint is. /igaz hogy kissebb mobilabb de az a par cm cso nem osztott szorzott volna de kozel 1 km el kitolta volna a lotavot./ ami meg mindig nem sok de megis jobb...
Egyebkent persze jobb lenne 81 mar szazadszinten...de sajnos..mind1...
Nem tudok mast irni mint hogy szettelepulnek./nem optimalis de mast igen nem lehet tenni./ ebbol lehet fozni ez van./

Egyepkent az expal irto kicsi nem lenne rossz fehyver ha tomegevel lenne... Meg ugye lenne minden mellette..

Ez mindkettő század szintű. A zlj. 120 mm-es. Mondjuk a megrendelt 40+20 db 81 mm-es a te változatodat támasztja alá, de remélem nem lesz igazad.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 685
32 335
113
Sajnos nem az en valtozatom. Csak igy adja ki a db szam. Ha lessz is 120 as az szerintem alegysegbe lessz szervezve. /es talan bocskaiba kerul esetleg szolnokra /tatara max mutatoba valami alarendelve/ mert ugye bocskainak semmi komoly nincs de meg csak felkomoly se tuztamogatasra./ bocskai most ugye -1 zaszloalj. /es igy megoldhato lenne a hodmezo kozpont kialakitasa mar ha oda kerulnenek mar ha kerulnek mar ha barmi is megy a 24helyere.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 685
32 335
113
De szerintem igy lenne logikus a 39 lovz t hagyni debrecenbe es felderito zaszloalja alakitani. Igy a 24 bgfe valoban ezred lenne.

Hodmezon ujra alapitani egy zaszloaljat a kiesett 39 lovesz helyere /szinten lovesz/ es a kiesett 24 helyere tuztamogato zaszloaljat betenni. Igy lenne 3 lov z +1 tuztamogato zaszloalj. A tuztamogato reszleget meg pct szazadda fejleszteni. Legalabb. Muszakiak meg egyeb harcbiztositok meg maradhatnanak. /csak ehhez ugye kellene +500 ember hodmezo kornyekerol./at diszlokalas eseteni is par szaz./
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Sajnos csak nálunk. Az amerikai könnyű lövész szervezeti felépítésénél láttam, hogy századonként egy tisztet, szakaszokhoz meg tiszthelyettest rendelhetnek ki, ha a feladat úgy kívánja (elég gyakori). Sokszor állandóan az állománytábla része, valamint az ezredfordulón még nálunk is szó volt róla. Egyébként a hálózat alapú hadviselésnek lenne az alapja, hogy kisebb alegységek is részei a felderítésnek. Szerintem nem szabadna a szakaszokat ilyen vétlenül hagyni.

Nem a képesség hanem a tüzéreszközök és a repülőszközök száma a korlát.Nincs annyi eszköz az egész világin,hogy mindenkinek jusson így prioritások vannak amiben egy lövész raj vagy szakasz eléggé alul van.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal
T

Törölt tag 1586

Guest
Az L3 Harris elkezdte szàllítani az ARMY nak az új Enhanced Night Vision Goggle Binocular (ENVG-B) éjjellátókat
Az éjjellàto kombinált IR / thlermál és ez is hàlózatos, vagyis felvetíti a fegyverre szerelt irányzék képèt a katona látómezejébe.
Az USA àra valamivel több mint $20 ezer / db ($153 millió 7,000 db)
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113