Felderítő-, célmegjelölő konténerek, infravörös kereső- és célzó rendszerek (IRST)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Igen amíg egy T-72 és egy TOR között kell választani de amikor már azt kell ledönteni,hogy melyik TOR legyen az első és,hogy hogyan kellene megcsinálni(merről támadjak?Milyen fegyvert használjak?Amit kitaláltam azt a függesztett fegyverzettel meg lehet-e csinálni?stb).Akkor már azért nem olyan egyszerű a dolog.

Nem sűrűn van több féle AG fegyverzet egy gépen....
Általában pont ezért jön az SDB, SDB II. és hasonló fegyverek, mert egyetlen eszköz különféle célpontok ellen is bevethető. Innen megint a fedélzeti elektronika és a fegyver elektronikája számít...

Már megint gépről beszélsz miközben én az ember képességét keveslem nem pedig a gépét!

Ahogy a videóban látható, alapból azonosítja a célpontokat, még sorrendet is felállít. Arról hallgat a videó, hogy miképpen, de van ilyen képessége. Ez már csak feltételezés, de a gépre veszélyes SAM rendszereket alapból kiemelt célpontnak tekinti, tehát a pilótának kb. 1 vagy 2 (master arm és release) gombnyomás fegyvert indítania innentől...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nem sűrűn van több féle AG fegyverzet egy gépen....
Általában pont ezért jön az SDB, SDB II. és hasonló fegyverek, mert egyetlen eszköz különféle célpontok ellen is bevethető. Innen megint a fedélzeti elektronika és a fegyver elektronikája számít...

Akkor is igaza van dudunak. Ebből a szempontból két ember jobb, mint egy. Persze tudjuk, hogy vannak egyéb szempontok is.

Ahogy a videóban látható, alapból azonosítja a célpontokat, még sorrendet is felállít. Arról hallgat a videó, hogy miképpen, de van ilyen képessége. Ez már csak feltételezés, de a gépre veszélyes SAM rendszereket alapból kiemelt célpontnak tekinti, tehát a pilótának kb. 1 vagy 2 (master arm és release) gombnyomás fegyvert indítania innentől...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Nem sűrűn van több féle AG fegyverzet egy gépen....
Általában pont ezért jön az SDB, SDB II. és hasonló fegyverek, mert egyetlen eszköz különféle célpontok ellen is bevethető. Innen megint a fedélzeti elektronika és a fegyver elektronikája számít...



Ahogy a videóban látható, alapból azonosítja a célpontokat, még sorrendet is felállít. Arról hallgat a videó, hogy miképpen, de van ilyen képessége. Ez már csak feltételezés, de a gépre veszélyes SAM rendszereket alapból kiemelt célpontnak tekinti, tehát a pilótának kb. 1 vagy 2 (master arm és release) gombnyomás fegyvert indítania innentől...

Igen pontosan ennyi dolga lenne ha csak fegyverzet operátor lenne de nem csak az ő a pilóta is egyben annak minden egyes feladatával(neki kell kommunikálni,neki kell a vezetni a gépet,neki kell reagálni a légi helyzet változására stb).

Én azt vonom kétségbe,hogy egy ember képes ezt mind hatékonyan megcsinálni.
Nem a rendszer képességeit vonom kétségbe hanem az ember képességét arra, hogy hatékonyan ki tudja használni a képességeket.Egész egyszerűen túl sok mindent kell egyszerre csinálnia.
 
M

molnibalage

Guest
Igen pontosan ennyi dolga lenne ha csak fegyverzet operátor lenne de nem csak az ő a pilóta is egyben annak minden egyes feladatával(neki kell kommunikálni,neki kell a vezetni a gépet,neki kell reagálni a légi helyzet változására stb).

Én azt vonom kétségbe,hogy egy ember képes ezt mind hatékonyan megcsinálni.
Nem a rendszer képességeit vonom kétségbe hanem az ember képességét arra, hogy hatékonyan ki tudja használni a képességeket.Egész egyszerűen túl sok mindent kell egyszerre csinálnia.
Vond. De első körben próbálj már ki előtte egy HC szimulátort, aztán térjünk erre vissza újra. Láthatólag sok fogalmad nincs a témáról.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Vond. De első körben próbálj már ki előtte egy HC szimulátort, aztán térjünk erre vissza újra. Láthatólag sok fogalmad nincs a témáról.

A szimulátor jó dolog de abból messzemenő következtetés nem lehet levonni az emberi faktorra(pont arról amiről én beszélek).Mert a szimulátor csak szimulál.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Szimulátor/szimulálás:

Teljesen másként vselkedi az ember egy szimulációban mint egyébként.Jó példa erre az,hogy ha vaklőszeres végrehalytás volt akkor a srác mindent nagyon faszán meg tudott csinálni de amint ugyan ezt éleslőszerrel kellett végrehalytania(nem háborúban csak lőtéren céltáblákra lövöldözve)azonnal ön és közveszélyessé vált.Pedig semmi nem változott csak éles lőszert kapott vaklőszer helyet.Senki nem gondolta volna ezt róla.Ez az az emberi faktor amit a szimulátorok nem hoznak elő.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Én azt vonom kétségbe,hogy egy ember képes ezt mind hatékonyan megcsinálni.

F-22, F-35, Szu-57, J-20, J-31... soroljuk tovább?
Az összes modern többfeladatú vadászbombázó egy üléses.

Kétüléses típusok is akadnak, de zömmel dedikált feladatra, lásd Szu-34, F/A-18G... de upsz, ezek egyike sem lopakodó, ami ugye fontos lenne egy olyan gépnek, amelyik A2D környezetben dolgozik.

Abban igazad van, hogy akadnak olyan légierők, amelyek a földi célokra koncentráló feladatkörökre kétüléses gépeket kérnek - furi módon még a franciák is ilyenek, hiszen a Rafale Tranche 4-ből 25-25 leosztás volt egy és két üléses változatból, de szintén "követelték" a kétüléses Rafale-t az Egyiptomiak és az Indiaiak.

De ott a felsorolás az elején. Nem egy állam, hanem az Egyesült Államok, Kína és Oroszország is úgy gondolja, hogy lopakodó többfeladatú gépbe elég egy pilóta. Szerinted nem értenek a témához? o_O
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
F-22, F-35, Szu-57, J-20, J-31... soroljuk tovább?
Az összes modern többfeladatú vadászbombázó egy üléses.

Kétüléses típusok is akadnak, de zömmel dedikált feladatra, lásd Szu-34, F/A-18G... de upsz, ezek egyike sem lopakodó, ami ugye fontos lenne egy olyan gépnek, amelyik A2D környezetben dolgozik.

Abban igazad van, hogy akadnak olyan légierők, amelyek a földi célokra koncentráló feladatkörökre kétüléses gépeket kérnek - furi módon még a franciák is ilyenek, hiszen a Rafale Tranche 4-ből 25-25 leosztás volt egy és két üléses változatból, de szintén "követelték" a kétüléses Rafale-t az Egyiptomiak és az Indiaiak.

De ott a felsorolás az elején. Nem egy állam, hanem az Egyesült Államok, Kína és Oroszország is úgy gondolja, hogy lopakodó többfeladatú gépbe elég egy pilóta. Szerinted nem értenek a témához? o_O

Nem állítom,hogy nem értenek hozzá mint ahogy azt sem állítottam,hogy nem elég egy ember.Ha végigolvasod akkor nem kijelentettem,hogy kevés az egy ember csak a véleményemet írtam le.az,hogy vannak akik személyes sértésnek veszik ha nem értenek egyet velük az nem az én dolgom(akinek nem inge nem veszi magára).

Az indiaiak a FAGF-ból is kétüléseset akarnak/akartak,a fene sem tudja hogy áll a dolog.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
De megkérdezem én is:a franciák,egyiptomiak és az indiaiak nem értenek hozzá?
 
M

molnibalage

Guest
A szimulátor jó dolog de abból messzemenő következtetés nem lehet levonni az emberi faktorra(pont arról amiről én beszélek).Mert a szimulátor csak szimulál.
Az ilyen kommentektől megyek a falnak, meg azok az F-16/A-10C pilóták akik repülnek a BMS/DCS-sel. Ugyanazon gombmennyiség és cselekvés kell, hogy a szimulátorban megtegyél dolgokat, mint a valóságban. Esetleg gondolkozzál már azon, hogy akkor a katonai szimulátorok miért léteznek és miért azon tanulnak és gyakorolnak sok dolgot, aminél igyekeznek nem pazarolni a drága repidőt? Min tanulják a HTOAS és MFD rendszer kezelését szerinted, hogy reflex legyen? Csak ezért felszállnak vagy inkább beülnek a szimulátorba?


Bocs dudi, de lassan megint lerepül nálam a gépszíj.
De megkérdezem én is:a franciák,egyiptomiak és az indiaiak nem értenek hozzá?
Egyiptom meg hogyan jön ide? Az ugye megvan, hogy a kétüléses PAK-FA-n is húzta a száját az orosz? Nekik olyan nem kellett.

Mondom, nagyon jó lenne befejezni azt, hogy olyan téren akarsz szakérteni, amiről láthatólag lövésed sincs.


Szimulátor/szimulálás:

Teljesen másként vselkedi az ember egy szimulációban mint egyébként.Jó példa erre az,hogy ha vaklőszeres végrehalytás volt akkor a srác mindent nagyon faszán meg tudott csinálni de amint ugyan ezt éleslőszerrel kellett végrehalytania(nem háborúban csak lőtéren céltáblákra lövöldözve)azonnal ön és közveszélyessé vált.Pedig semmi nem változott csak éles lőszert kapott vaklőszer helyet.Senki nem gondolta volna ezt róla.Ez az az emberi faktor amit a szimulátorok nem hoznak elő.

Ez a példa szintén rossz...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Az ilyen kommentektől megyek a falnak, meg azok az F-16/A-10C pilóták akik repülnek a BMS/DCS-sel. Ugyanazon gombmennyiség és cselekvés kell, hogy a szimulátorban megtegyél dolgokat, mint a valóságban. Esetleg gondolkozzál már azon, hogy akkor a katonai szimulátorok miért léteznek és miért azon tanulnak és gyakorolnak sok dolgot, aminél igyekeznek nem pazarolni a drága repidőt? Min tanulják a HTOAS és MFD rendszer kezelését szerinted, hogy reflex legyen? Csak ezért felszállnak vagy inkább beülnek a szimulátorba?


Bocs dudi, de lassan megint lerepül nálam a gépszíj.

Egyiptom meg hogyan jön ide? Az ugye megvan, hogy a kétüléses PAK-FA-n is húzta a száját az orosz? Nekik olyan nem kellett.

Mondom, nagyon jó lenne befejezni azt, hogy olyan téren akarsz szakérteni, amiről láthatólag lövésed sincs.

Nem érted mit mondok!Te már megint gépről beszélsz én meg még mindig az emberi tényezőről.Nem mondtam,hogy nem ugyan azt kell csinálni a szimulátorban!Azt mondtam,hogy nem ugyan abban helyzetben kell csinálni.Leegyszerűsítve nem tudsz harcot szimulálni csak harcban végezhető tevékenységet.Ha így sem érted miről beszélek akkor hagyjuk is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Az ilyen kommentektől megyek a falnak, meg azok az F-16/A-10C pilóták akik repülnek a BMS/DCS-sel. Ugyanazon gombmennyiség és cselekvés kell, hogy a szimulátorban megtegyél dolgokat, mint a valóságban. Esetleg gondolkozzál már azon, hogy akkor a katonai szimulátorok miért léteznek és miért azon tanulnak és gyakorolnak sok dolgot, aminél igyekeznek nem pazarolni a drága repidőt? Min tanulják a HTOAS és MFD rendszer kezelését szerinted, hogy reflex legyen? Csak ezért felszállnak vagy inkább beülnek a szimulátorba?


Bocs dudi, de lassan megint lerepül nálam a gépszíj.

Egyiptom meg hogyan jön ide? Az ugye megvan, hogy a kétüléses PAK-FA-n is húzta a száját az orosz? Nekik olyan nem kellett.

Mondom, nagyon jó lenne befejezni azt, hogy olyan téren akarsz szakérteni, amiről láthatólag lövésed sincs.




Ez a példa szintén rossz...


Olvass figyelmesebben és megtalálod,hogy honnan jött ide Egyiptom...
 
M

molnibalage

Guest
Nem érted mit mondok!Te már megint gépről beszélsz én meg még mindig az emberi tényezőről.Nem mondtam,hogy nem ugyan azt kell csinálni a szimulátorban!Azt mondtam,hogy nem ugyan abban helyzetben kell csinálni.Leegyszerűsítve nem tudsz harcot szimulálni csak harcban végezhető tevékenységet.Ha így sem érted miről beszélek akkor hagyjuk is.
Valahogy mégis sikerült az elmúlt 60 év helyi háborúiban a pilótáknak és WSO-nak elég komplex dolgokat megcsinálniuk, pl. SV alatt SAR üzemmódot használva, 03 méteren repülve éjszakában loftolva lézerbombázni. Nem egyszer, rendszeresen megtették ezt.

Te egész egyszerűen fejlődésképtelen vagy. Képtelen vagy összerakni a rendelkezésre álló infókat. Olyan dolgokat akarsz fent, ami 60 év működik.

Olvass figyelmesebben és megtalálod,hogy honnan jött ide Egyiptom...
Azzal marginálisan kis mennyiségű Rafalelal akarsz érvelni? Még a Szu-35 is együléses, pedig az tényleg multirole...

Jó szokásod szerint teli talppal állsz bele...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Valahogy mégis sikerült az elmúlt 60 év helyi háborúiban a pilótáknak és WSO-nak elég komplex dolgokat megcsinálniuk, pl. SV alatt SAR üzemmódot használva, 03 méteren repülve éjszakában loftolva lézerbombázni. Nem egyszer, rendszeresen megtették ezt.

Te egész egyszerűen fejlődésképtelen vagy. Képtelen vagy összerakni a rendelkezésre álló infókat. Olyan dolgokat akarsz fent, ami 60 év működik.


Azzal marginálisan kis mennyiségű Rafalelal akarsz érvelni? Még a Szu-35 is együléses, pedig az tényleg multirole...

Jó szokásod szerint teli talppal állsz bele...

Nem csak én érvveltem vele.

Az első felére majd este válaazolok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Valahogy mégis sikerült az elmúlt 60 év helyi háborúiban a pilótáknak és WSO-nak elég komplex dolgokat megcsinálniuk, pl. SV alatt SAR üzemmódot használva, 03 méteren repülve éjszakában loftolva lézerbombázni. Nem egyszer, rendszeresen megtették ezt.

Te egész egyszerűen fejlődésképtelen vagy. Képtelen vagy összerakni a rendelkezésre álló infókat. Olyan dolgokat akarsz fent, ami 60 év működik.

Javíts ki ha tévedek de azzal kezdtem a mondókámat,hogy azonos technológiai színvonalon lévő ellenséggel szemben...
Ilyen mennyi is volt az elmúlt 60 évben?
Az arabok csak butított és minimum egy generációval régebbi technikával harcoltak Izrael ellen.Az amerikaiak meg konkrétan Vietnamot leszámítva csak minimum 2 (talán a szerbek voltak legközelebb technológiailag de ott is áll az egy generációs különbség és a butított technika)generációval öregebb butított technikával rendelkező ellenséggel harcoltak.

Ennyit arról,hogy ki mibe áll bele.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
M

molnibalage

Guest
Javíts ki ha tévedek de azzal kezdtem a mondókámat,hogy azonos technológiai színvonalon lévő ellenséggel szemben...
Ilyen mennyi is volt az elmúlt 60 évben?
Az arabok csak butított és minimum egy generációval régebbi technikával harcoltak Izrael ellen.Az amerikaiak meg konkrétan Vietnamot leszámítva csak minimum 2 (talán a szerbek voltak legközelebb technológiailag de ott is áll az egy generációs különbség és a butított technika)generációval öregebb butított technikával rendelkező ellenséggel harcoltak.

Ennyit arról,hogy ki mibe áll bele.
Ja értem, akkor az kevésbé stresszes, ha X vagy Y rakéta tüzel rád. Te kevésbé félnél, ha nem Kalával, hanem ha M16-tel lövöldöznek rád a mezőn?

Dudi, komolyan mondom, hogy az ember falramászik tőled...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ja értem, akkor az kevésbé stresszes, ha X vagy Y rakéta tüzel rád. Te kevésbé félnél, ha nem Kalával, hanem ha M16-tel lövöldöznek rád a mezőn?

Dudi, komolyan mondom, hogy az ember falramászik tőled...

Igen kevésbé stresszes.Te mennyire stresszelnél ey Abramsban ha T-62 az ellenfél és mennyire ha T-90SM?
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
M

molnibalage

Guest
Igen kevésbé stresszes.Te mennyire stresszelnél ey Abramsban ha T-62 az ellenfél és mennyire ha T-90SM?
Rossz példa, mert ezek páncélzata eltérő. Egy mezei gyakorlóban levő katonát pont egyformán visz keresztül bármilyen lőfegyver.
Valahol egészen elképesztő, hogy ennyire nem vagy képes érezni a paramétereket és azok jelentését.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Azt mondja már meg valaki hogy ebből a videóban véltek olyasmiket mint "alakfelismerő algoritmus" mert ha igen akkor pls.mutassatok rá pontosan melyik résznél.
Én annyit látok hogy
- van átlapolás a videókép meg a moving map képe között,
- van PIP funkció (picture in picture),
- lehet kombinálni a különböző szenzorok képét,
- van datalink akár a JTAC hordozható eszközére is,
- klassz a mozgó célpont követés
- jó nagy a felbontás
de kb. ennyi.
Én nem látok semmiféle alak felismerést. Az hogy a rendszer kontraszt alapján befog és követ célokat az nem új. Én semmi olyasmit nem látok a videóban ami alapján arra mernék következtetni hogy a rendszer automatikus felismer, rangsorol és követni kezd pl. egy SHORAD rendszert…
Persze ha van ilyen forrás pls. osszátok meg.
Itt van egy másik videó is amely konkrét példákat mutat (AG, AA) hogyan is képzelik el az alkalmazást.
Ezekben a példákban sincs semmiféle alakfelismerés…