Haderő fejlesztési tippmix

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
T. Fórumtársak!


Annyi a tipp a másik topikban, hogy érdemes lehet rá versenyt szervezni. Tehát mindenki tippelhet (kivéve a bennfentes kollégákat) egyszer. A haderő fejlesztési programon belül milyen eszközből, mit (és ahol értelmes, mennyit) szerez be a Honvédség a Zrínyi 2020-2026 program keretében?

Például:

MBT: (pl. T90S; x db)

IFV lánctalp: (pl. Lynx, Puma)

IFV kerekes: (pl. Boxer CRV)

APC kerekes: (pl. Boxer)

SPH: (pl. PzH 2000, Cezar)

ATGM: (pl. Spike)

AH: (pl. Apache)

UH: (pl. H225)

Szabály: Minden kategóriában kell tippelni. Aki eltalálta az adott esetben beszerzett eszközt, kap 1 pontot. Aki a darabszámhoz legközelebb járt (már ha volt kiírás a darabszámra), az is egy pontot kap, a második legjobban tippelő 2 pontot, stb. Aki összességében a legkevesebb pontot szerezte, az nyert. (A nyereményen gondolkodom, de lehet, hogy csoki helyett kap egy szovjet kitüntetést.:D)

A lista és a szabály szabadon módosítható, amikor konszenzus van a tételekről, a játék indulhat. Persze, csak ha van kedvetek.
 

andris.7

Well-Known Member
2016. szeptember 17.
82
424
53
Ok, had tippeljek én is :)

MBT: Altay 50-60 db

IFV lánctalp: M2A4 Bradley használt de felújított és modernizált

IFV kerekes: Nem hiszem, hogy lesz

APC kerekes: Maradnak az öreg kohószökevény BTR-ek felújítva

SPH: használt M109 Paladin

ATGM: Spike

AH: Még több H145M

UH: H225
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
MBT: Leopárd 2 60 db (Én Merkavát szeretnék)

IFV lánctalp: Puma 60 db (Én NAMER-t szeretnék)

IFV kerekes: Boxer (csak nem ilyen hülyék...)

APC kerekes: BTR-80A marad

SPH: AHS Krab (bár sztem vontatott lesz a beszerzés)

ATGM: SPIKE

AH: MI-24 (marad)

UH: H145M (most vettük)
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 317
113
A btr ekre bejelentettek hogy 10 evre modernizaljak az aktiv allomanynak es hogy nem dobnak ki semmit... /2026 nak resze apc beszerzes is csak a vegen nem igy az elejen. Ahogy haladunk elorre az idobe ugy jonnek a nagyobb es nagyobb beszerzesek ahogy a keret engedi./a jelenlegi legieros fejlesztesek csak toredeke a 2026 ban kalkulaltan elkoltheto lovenak igy tessek szamolni./de lessz sok egyeb fejlesztes is nem csak technikai eszkoz /az allomany letszam emeles nem lehetetlen a kesobbiekben se./
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 194
113
MBT: Leopárd 2 60 db (Én Merkavát szeretnék)

IFV lánctalp: Puma 60 db (Én NAMER-t szeretnék)

IFV kerekes: Boxer (csak nem ilyen hülyék...)

APC kerekes: BTR-80A marad

SPH: AHS Krab (bár sztem vontatott lesz a beszerzés)

ATGM: SPIKE

AH: MI-24 (marad)

UH: H145M (most vettük)

A 3 csúcskategóriás árú német gép azért durva lenne anyagilag, szerintem egy lesz belőle
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
ms07

"A 3 csúcskategóriás árú német gép azért durva lenne anyagilag, szerintem egy lesz belőle"

Remélem egy se lesz belőlük. Horror ár, horror fenntartás, bizonytalan alkatrész ellátás (néha a németek bedurculnak és merő képmutatásból nem adnak el fegyvert). Vagy jó példa az is, hogy a Leopárd 2-höz nem adtak el a lengyeleknek a DM33-nál jobb lőszert....
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 194
113
ms07

"A 3 csúcskategóriás árú német gép azért durva lenne anyagilag, szerintem egy lesz belőle"

Remélem egy se lesz belőlük. Horror ár, horror fenntartás, bizonytalan alkatrész ellátás (néha a németek bedurculnak és merő képmutatásból nem adnak el fegyvert). Vagy jó példa az is, hogy a Leopárd 2-höz nem adtak el a lengyeleknek a DM33-nál jobb lőszert....

Ezek nem igazi indokok, bármelyik gyártó ország bedurculhat bármikor, ez benne van a pakliban, bárhonnan veszünk. A Puma késik, 2030nál előbb nekünk nem jutna. A Boxerből százas nagyságrend kellene, az szép kis árcédula, marad a német vonalról Leó, esetleg az EMBT kb 70 körüli darabszámmal.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
A btr ekre bejelentettek hogy 10 evre modernizaljak az aktiv allomanynak es hogy nem dobnak ki semmit... /2026 nak resze apc beszerzes is csak a vegen nem igy az elejen. Ahogy haladunk elorre az idobe ugy jonnek a nagyobb es nagyobb beszerzesek ahogy a keret engedi./a jelenlegi legieros fejlesztesek csak toredeke a 2026 ban kalkulaltan elkoltheto lovenak igy tessek szamolni./de lessz sok egyeb fejlesztes is nem csak technikai eszkoz /az allomany letszam emeles nem lehetetlen a kesobbiekben se./
off:
Ahhoz hogy kellően a későbbiekben meg tudják emelni a létszámot il feltőltenni az alakulatokat ahhoz bezony a sorállományt így vagy úgy valamilyen formábban vissza kellene hozni. Svéd,osztrák stb önkéntes mintárra. Modulárisan választható rendszerben. 8 héttől a 3 hónapon át a 6-9 hónapig.
On:
Tippeljünk mi is :)
Ifv/Apc: török
Mbt: német/francia öszvér. Is is alapon az Altayal.
Tűzérség itt szlovák/cseh re tippelek
Atgm: Spike. Szerintem lengyel licencváltozat lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
A
Ezek nem igazi indokok, bármelyik gyártó ország bedurculhat bármikor, ez benne van a pakliban, bárhonnan veszünk. A Puma késik, 2030nál előbb nekünk nem jutna. A Boxerből százas nagyságrend kellene, az szép kis árcédula, marad a német vonalról Leó, esetleg az EMBT kb 70 körüli darabszámmal.
Az EMBT él is befigyelhet egy 15-20 millios árcédula. Egyébként szép elképzelés lenne ez a közös eu hadsereg. Ha az árcédulára is gondolnának néha.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 194
113
A

Az EMBT él is befigyelhet egy 15-20 millios árcédula. Egyébként szép elképzelés lenne ez a közös eu hadsereg. Ha az árcédulára is gondolnának néha.

Ha tényleg lesz új MBT, azt nem fogjuk megúszni fillérekből, szerintem más kategórián fogunk spórolni, így egyetértek a tippeddel, APC vonalon valami olcsó török cucc lesz
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 824
4 748
113
Üdvözlöm a T. Fórumtársakat!

Régen én is gyakran írtam ide, de aztán évekig nem történt semmi, egy rozsdás bicskát sem vettünk, úgyhogy elmaradtam. De mióta végre elkezdtünk fejleszteni ismét olvasom az oldalt, gyakorlatilag az egyetlen érdekes honvédelmi oldal, innen is gratula az oldal szerkesztőinek. Amivel én hozzá tudok járulni a közös gondolkodáshoz a néhány éves fegyveres szolgálati tapasztalat mellett, aza az, hogy én ismerem az oroszokat, Oroszországot (ezért furcsa nekem olvasni egyesek hatalmas orosz pártiságát, látszik, hogy működik a propaganda bár lehet, hogy azok a regisztációk Szentpéterváriak) évente 2-3 hétig mindig Moszkvában vagyok, valamint a gazdasági ismeretek, ami azért lényeges egy beszerzésnél.

Az én tippem:

MBT: T-72 felújítás 50-60 db, a program végén Leopárd 2 pl. a spanyoloknak van vagy 400 Leo2 tartalékban abból vehetnénk és a németek felújítanák, költséghatékony program lenne (szerintem csak ennek van értelme, ráadásul a Rába szorosan együttműködik a KMW-vel)

IFV lánctalp: szerintem kerekes lesz, a mai sűrű úthálózat mellett meg az alacsonyabb üzembentartási költségek miatt célszerűbb lenne

IFV kerekes: Boxer (szerintem leginkább erre illik amit Benkő nyilatkozott, ráadásul politikailag is ez lehet a nyerő a kormány számára, szerintem ezért ez a nagy titkolódzás is, hogy mit vettünk. Majd Orbán jelenti be amikor találkozik Merkellel.)

APC kerekes: BTR-80 felújítás

SPH: csak ne szlovák legyen, aki ismeri őket az tudja, hogy mennyire "szeretnek" minket, történelmi ellenségnek tartanak, semmit sem szabad tőlük vásárolni, pláne nem haditechnikát. Jó választás lenne a koreai K9, belemennének a helyi gyártásba is (a törökökkel is együtműködnek)

ATGM: Javelin (valamit vennünk kell az amiktól is, akkor legalább vegyünk jót)

AH: MI-24 (marad a program végéig)

UH: 20 db H145M és 20 db H225M (Benkő beszélt róla, hogy 40 db helikopterre van szükség)

+ NASAMS2 ezt kéne először venni
 

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Tankból elég ott 50 db, elég egy II VH-s német offenzívára gondolni, amikor Mainstein, vagy Model kapott 50 Tigrist, "Ez a Karácsonyi ajándéka!" címszóval, az ukránok, románok, tótok, nem oroszok.
 

KissA1981

Active Member
2017. szeptember 28.
25
128
28
Ha már itt tartunk, akkor valaki hozzáértő kérem, hogy írja le, mit jelent a moduláris megoldás? Az érthetőség kedvéért írhatna egy példát konkrét járműtípusokkal (jó lenne néhány linkkel megtámogatni). (Bocs, ha már valaki megtette máshol! Akkor egy utalás is elég a másik fórum topicra...)
 

Clove_HUN

Member
2018. november 9.
29
58
13
Én is tippelnék :).
Én nagyon hasonlóan látom a dolgokat mint fip7.

MBT: Merkava 4 méghozzá 148 darab.

IFV lánctalp: Namer 148 darab

IFV kerekes: Patria 100 darab

APC kerekes: BTR-80A

SPH: AHS Krab

ATGM: SPIKE

AH: MI-24 (marad)

UH: H145M
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Ha már itt tartunk, akkor valaki hozzáértő kérem, hogy írja le, mit jelent a moduláris megoldás? Az érthetőség kedvéért írhatna egy példát konkrét járműtípusokkal (jó lenne néhány linkkel megtámogatni). (Bocs, ha már valaki megtette máshol! Akkor egy utalás is elég a másik fórum topicra...)

Megpróbálom aztán majd nálam jobban értő emberek hozzáteszik amit kell :)

Egyszerűen elmagyarázva pl veszel 1 kocsit ott is van 1 alap modell amibe te válogatsz össze extrákat amire szükséged van. Pl kérsz egy nagyobb motort, szervót, meg klímát és bőrülést. Az alapmodell ugyan az lesz nem változik a kaszni vagy az alváz de ezeket a kiegészítő "modulokat" ha kell bele tudják pakolják neked csak simán be lehet pattintani mint 1 modult.

Ez hadiiparban azt jelenti hogy van 1 alap hordozó koncepció és ebből lehet kialakítani a különböző variánsokat az éppen adott igényeknek megfelelően. Pl az alap járműre lehet pakolni 30mm-es löveget de akár 105 mm-est vagy csak simán egy 7,62-es géppuska vagy akár egy aknavető kivitel ez az átalakítás gyorsan akár pár órán belül megtehető. Szintén az alapjárműből kerül kialakulásra a parancsnoki vagy akár az elsősegély jármű. Ez magában foglal szenzor és optika variánsokat is. Az elemek egymással felcserélhetőek jelentősebb átalakítás nélkül. Tehát nem úgy csinálsz elsősegély járművet mint mi BTR-80-ból hogy bele kell vágni egy nagyobb ajtót a kaszniba hanem simán cserélsz pár modult és kész nincs vágás, faragás.
Itt 1 vidó Patria különböző kialakitásokról:

Vagyis egész gépet le lehet bontani kisebb modulokra gyakorlatilag amiket tudsz egymással cserélgetni (tiszta legó :)) valamint tudsz jövőbeni igényekre reagálni, nem kell új hordozó járművet fejleszteni ha később új feladat merül fel csak fejlesztesz 1 új modult.
 
  • Tetszik
Reactions: KissA1981

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 194
113
Én nem tippelnék, csak azokat nem értem akik az után is hogy el lett mondva az, moduláris megoldás a cél, aztán betippelnek pl. izraeli MBT-t, török IFV-t, német APC-vel karöltve :p.

Ifv-t és Apc-t még esetleg le tudsz fedni a moduláris cuccal, Boxer pl, de Mbt-re kénytelen vagy valami mást tippelni, vagy szerinted az is Boxer lesz? :D
 
  • Tetszik
Reactions: fip7