[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nem tudom, mennyire élnek rosszabbul vagy jobban a románlakta vidékeken. Amikor átjárni kezdtem Erdélybe, a forintért egy nagy marék lejt adtak. Ma meg majdnem 70Ft egy lej. Ugyanúgy, mint a zlotyi...

Istenem.
A lejből levágtak 4 nullát.
10000 lejből 1 lej lett. Nem a román lej erősödött ennyire, csak csökkentették a nullák számát.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 407
120 703
113
Hmm összesen 50+ F16, 4 hajó, 1500 APC, Patriot, Himars, új tankok stb., stb.. Úgy tudtam 26-ig nekik 10 milliárd euró a keret de valahogy nem jön ki a matek :)

APC-nél akkor most Agilis lesz Rheinmetalltól vagy Piranha?
Leginkább egyik se, boxert is mondtak, helyi gyártással azóta se gördült le egy sem a szalagról. Épp úgy mint az Airbus helik. A románok amerikai technikát fognak venni a többi meg írgértés szintig megy (a piranha már közvetve amerikai)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
Nehéz beismerni, hogy a rég lenézett szegény szomszéd elhúzott mellettünk. Én elhiszem hogy jobban élnek már mint mi. A tagadással senki sem megy semmire.
Jobban élnek, persze.
Aztán akárhányszor láttam Ausztriában, É-Olaszoknál, vagy idehaza hogy megjött egy-két busznyi román vendégmunkás, akik gyaníthatóan valahonnan a spanyoloktól jöhettek haza falkában némi narancsszedés/egyéb idénymunka után, akkor úgy néztek ki hogy arra szavak nincsenek, de elég legyen annyi, hogy nem az jött le egyből mikor mezitláb mosták magukat a benzinkúton a WC-ben, hogy jobban élnek mint az átlag magyar. Nem egyszer láttam hogy mikor ezek a buszok megjöttek, osztrákoknál azonnal zárták biztonsági emberek a klotyót.

Hozzánk képest annak az országnak a lakossága nem kis részben félállati sorban/nyomorban van, az a büdös nagy helyzet hogy a valóságban alig állnak jobban mint az ukránok és még háború sincs a területükön, ez nem magyar fensőbbségtudat, sovinizmus, csak a tények.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
Ha lesz időm szivesen irok egy elemzést a román gazdaság helyzetéről ,de igen csak nem állnak jól.
Kurva nagy szarban vannak, konkrétan. NA tőlük tényleg majdnem mindenki aki használható valamire (akár csak narancsot is szedni, vagy megrohadva keccsölni egy szutyok bányában napestig csákánnyal) az már lelépett.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ha csak 3 millió lécelt volna le , több az :D :D
Idén lesz mokás a román gazdaság az intézkedések amiket hoztak mind rövid távú volt és kifutottak :D Idén receszió várható és adó emelés :D popcornt elő , jó müsor várható

Na azért ez sem teljesen igaz. Adóemelések lesznek, mint ahogy már voltak is, de azért elég gyorsan fog nőni továbbra is a román gazdaság, de van is honnan nőjjön.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 917
8 258
113
Generálisan sem ez sem az nem igaz. Voltam én is olyan légibázison, amikor a környező cigányfalvakon keresztül kellett menni, hogyha ott defekt van, akkor felnin gurultunk volna be, mert megállni nem mertünk volna, nehogy ellopják a cuccot, de vannak romániának olyan részei is, ahol azért nagyon szép rend van s az emberek is full normálisak. Ja és nálunk mikor mennek ki a népek, hogy ellopják a fél állami vagyont, meg eu pénzeket? Hol működikl korrupcióellenes ügyészség? Hol tartoztatnak le minisztereket? stb..
Szóval semmi sem fekete-fehér... Persze mindenki a saját tapasztalataiból és előitéleteiből indul ki.
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Generálisan sem ez sem az nem igaz. Voltam én is olyan légibázison, amikor a környező cigányfalvakon keresztül kellett menni, hogyha ott defekt van, akkor felnin gurultunk volna be, mert megállni nem mertünk volna, nehogy ellopják a cuccot, de vannak romániának olyan részei is, ahol azért nagyon szép rend van s az emberek is full normálisak. Ja és nálunk mikor mennek ki a népek, hogy ellopják a fél állami vagyont, meg eu pénzeket? Hol működikl korrupcióellenes ügyészség? Hol tartoztatnak le minisztereket? stb..
Szóval semmi sem fekete-fehér... Persze mindenki a saját tapasztalataiból és előitéleteiből indul ki.
"ellopják a fél állami vagyont" szerencsére nálunk az a politikai garnitúra más nincs hatalomban. 2010-óta az állami vagyon folyamatosan nő. (MOL, RÁBA, Ózd, stb)
"meg eu pénzeket" érdemes összehasonlítani mi épült Magyarországon meg Romániában az elmúlt 8 évben, autópálya, vasút egyetem, kórház stb.
"Hol működikl korrupcióellenes ügyészség?" nos azt kizárólag politikai célokra használják, nincs is épkézláb kormánya Romániának évek óta. Gyakorlatilag egy Közép-Amerikai ország szintjére süllyedt, és ezzel a véleménnyel még az Erdélyben élő románok is egyetértenek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 407
120 703
113
Generálisan sem ez sem az nem igaz. Voltam én is olyan légibázison, amikor a környező cigányfalvakon keresztül kellett menni, hogyha ott defekt van, akkor felnin gurultunk volna be, mert megállni nem mertünk volna, nehogy ellopják a cuccot, de vannak romániának olyan részei is, ahol azért nagyon szép rend van s az emberek is full normálisak. Ja és nálunk mikor mennek ki a népek, hogy ellopják a fél állami vagyont, meg eu pénzeket? Hol működikl korrupcióellenes ügyészség? Hol tartoztatnak le minisztereket? stb..
Szóval semmi sem fekete-fehér... Persze mindenki a saját tapasztalataiból és előitéleteiből indul ki.
Igazából az az ügyészség is eddig csak olyan politikust ítélt el aminek volt önálló gondolata.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 058
113
"ellopják a fél állami vagyont" szerencsére nálunk az a politikai garnitúra más nincs hatalomban. 2010-óta az állami vagyon folyamatosan nő. (MOL, RÁBA, Ózd, stb) "meg eu pénzeket"
Azért annyi kétes ügye, mint a most hatalmon levőknek, még az előző kormányzatnak sem volt (pedig ők sem az a matyóhímzés kategória). Lehet szidni az Uniót, de nem véletlenül kaszáltak el egy csomó közbeszerzést.
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
Azért annyi kétes ügye, mint a most hatalmon levőknek, még az előző kormányzatnak sem volt (pedig ők sem az a matyóhímzés kategória). Lehet szidni az Uniót, de nem véletlenül kaszáltak el egy csomó közbeszerzést.
Százalékos arányban pont annyit, mint az EU átlaga. (Ha részt veszel közbeszerzésben akkor tudod miről beszélek, ha nem akkor úgyis mindegy.)
 

hana

Well-Known Member
2014. június 4.
124
302
63
Látok elég közbenyelést, de szeretnék látni valami forrást a kijelentésed alátámasztására.
Már bocs hogy beleszólok, de te sem támasztod alá a kijelentésedet. Ezt így véleménynek kezeljük, amivel nincs is gond, de te minek követelsz többet mástól?
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
A 444 hazudozik össze-vissza.
2019 január elsejétől 83100 forint a havi nettó (gyengébbek kedvéért amit kézbe kap a melós) minimálbér Romániában.
A tavaly novembertől a cégek által a munkások után fizetett összes elvonás bekerült a bruttó fizetésbe, így nagyot nőtt a román bruttó fizetés, viszont kézbe keveset nőtt.
2018 novemberig a bruttó fizetésének a 71%-át kapta meg egy munkás, most már csak 60%-át.
http://www.calculator-salarii.ro/2080-brut-calcul-salariu-net/
Így van. A munkáltatók a bruttó béren felül +20% járulékot fizettek 2018-ig. Tavaly év január elsejétől ezt a munkáltató helyett a munkavállaló fizeti.
Valójában nem bruttó bért emeltek, hanem adót, de nagyon durván.
Persze a munkáltatók átkonvertálták többnyire bérbe ezt a részt, sőt emeltek is, de mondjuk egy 25%-os emelés valójában nem 25, hanem 4%-os béremelés volt.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Igazából az az ügyészség is eddig csak olyan politikust ítélt el aminek volt önálló gondolata.

A korrupcióellenes ügyészséget sokan az USA bábjának tartják. Kb. velük tartóztatják le azokat a politikusokat, akik nem úgy táncolnak, ahogy fütyülnek nekik. Persze bizonyára meg is érdemlik azok akiket letartóztatnak, hisz ha nem csináltak volna semmit, akkor nem találnának ürügyet sem. Viszont ezzel elég komolyan tudják irányítani az országot.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
A korrupcióellenes ügyészséget sokan az USA bábjának tartják. Kb. velük tartóztatják le azokat a politikusokat, akik nem úgy táncolnak, ahogy fütyülnek nekik. Persze bizonyára meg is érdemlik azok akiket letartóztatnak, hisz ha nem csináltak volna semmit, akkor nem találnának ürügyet sem. Viszont ezzel elég komolyan tudják irányítani az országot.
Nyilván csináltak valamit, de ez úgy működik ha a világ legnagyobb hírszerző kapacitásával rendelkező ország van érdekeltté téve a buliban, hogy Janukovicsról van, Porosról nincs, Maduroról van Pinochetről nincs, még amibarát szaddamról nincs ellenük fordulóról van terhelő bizonyíték hogy korrupt, diktátor, etc.

Románoknál ez az ügyészség intézte a zöld utat minden olyan politikus eltakarításához, aki nem az ő kottájukból játszott. Azóta hogy ami fegyverek, meg bázis van ott, hipp hopp meg is szűnt a korrupció, minden szép, minden jó, meg jönnek a hírek hogy már jobban élnek mint mi. Aztán áttévedsz a határtól 100 km en túl, és sokkot kapsz, hogy elfogyott az út...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem éltem románban,elsőnek 2004ben jártam ott.Utak borzalmasak,szegénység,romok mindenhol.Tavaly jártam ott utoljára.Hatalmas fejlődés.Nem mindenhol és nem mindenkinek.De átlagosan véve nem élnek nálunk rosszabbul.Feleségem konkrétan bosszankodot,hogy sokkal jobb minőségű áruk vannak a boltokban mint nálunk-olcsóbban.Ez van.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 537
45 036
113
Nem éltem románban,elsőnek 2004ben jártam ott.Utak borzalmasak,szegénység,romok mindenhol.Tavaly jártam ott utoljára.Hatalmas fejlődés.Nem mindenhol és nem mindenkinek.De átlagosan véve nem élnek nálunk rosszabbul.Feleségem konkrétan bosszankodot,hogy sokkal jobb minőségű áruk vannak a boltokban mint nálunk-olcsóbban.Ez van.
Természetesen jobb minőségű áruk vannak nálunk olcsóbban a boltokban a románoknál, és átlagosan nem élnek tőlünk rosszabbul.
Maga a gazdasági csoda.

Hallod, ezt komolyan, ide, erre a fórumra tolod, miközben fullba fikázol mindent ami magyar, van hozzá képed hogy leszóld a H145M-et pl. teljesség igénye nélkül, olyan abszurd hülyeséggel hogy erre az X feladatra túl kicsi, arra az Y feladatra túl nagy etc etc, de romániában minden szép.

Én mindent értek.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Természetesen jobb minőségű áruk vannak nálunk olcsóbban a boltokban a románoknál, és átlagosan nem élnek tőlünk rosszabbul.
Maga a gazdasági csoda.

Hallod, ezt komolyan, ide, erre a fórumra tolod, miközben fullba fikázol mindent ami magyar, van hozzá képed hogy leszóld a H145M-et pl. teljesség igénye nélkül, olyan abszurd hülyeséggel hogy erre az X feladatra túl kicsi, arra az Y feladatra túl nagy etc etc, de romániában minden szép.

Én mindent értek.
Utoljára válaszolok neked.Fullhülye propagandadumán kivül semmit nem tudsz irni.Fogalmad nincs a harcászatrol.Ha te vezetnéd a magyar csapatokat,vágóhidra küldenéd őket.Gőzöd nincs geopolitikárol,csak mucsajröcsögei okoskodás és kritikátla propagandaszajkózást csinálsz.Hogy Zrinyi Miklóst,a költőt és hadvezért idézzem
-Mit csinálnak ott ifjaink?Innya!Nagy hangal lódingot cifráznak.Dehogy könyvet vennének kezükbe,fejüket tudományra adnák,a Haza és maguk jobbitására.....arra nem hajlik fejük