[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
Miért, miért? Nem unod még? Végigolvastam 6 oldalt, már azt hittem, bejelentettünk valamit, erre csak a sírás megy a részedről. Lenyilatkozták az amcsik is, a magyarok csomagban vásârolnak, azt választják, ahol gazdasági előnyt is "kapnak". Leo, Pzh, Airbus heli: Merci gyâr bővítés, Debrecen Bmw, Diehl bővítés, Airbus alkatrészgyár. Itt a kérdésedre a válasz. Befejezheted :)
A miskolci lufthansa központot kihagytad :p
 
S

speziale

Guest
Nem tudtam, hogy Németország tervgazdaság lenne, hogy ha a Rheinmetall-tól rendelünk, akkor a BMW meg a Merci ukázra épít itt gyárat. És most akkor tényleg ne menjünk abba bele, hogy gondolom a BMW idetelepülésében semmi szerepe nem volt annak, hogy kb. 100 milliárdos package-t kaptak (adókedvezmények+infrastrukturális fejlesztések) a kormánytól. Az sem baj, hogy a Merci már 2009-ben egy 2szer akkora területet vásárolt meg, mint amin az első gyáruk felépült, és az itteni kapacitás bővítést már 2016 vagy 2017-ben bejelentették.
de gondolom most hirtelen az összes német beruházás emiatt a beszerzés miatt történik...aha...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
Nem tudtam, hogy Németország tervgazdaság lenne, hogy ha a Rheinmetall-tól rendelünk, akkor a BMW meg a Merci ukázra épít itt gyárat. És most akkor tényleg ne menjünk abba bele, hogy gondolom a BMW idetelepülésében semmi szerepe nem volt annak, hogy kb. 100 milliárdos package-t kaptak (adókedvezmények+infrastrukturális fejlesztések) a kormánytól. Az sem baj, hogy a Merci már 2009-ben egy 2szer akkora területet vásárolt meg, mint amin az első gyáruk felépült, és az itteni kapacitás bővítést már 2016 vagy 2017-ben bejelentették.
de gondolom most hirtelen az összes német beruházás emiatt a beszerzés miatt történik...aha...
Pedig van köze hozzá. :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 022
113
mégis miben vagyunk alkudozási fázisban? Hogy a HM tudja milyen képességeket vár el egy lérak komplexumtól??
Abban, hogy nem feltétlen csak lérak lesz még beszerezve, de ha csak abból akarsz kiindulni hogy egyetlen fegyverrendszer, ott is a világ jellemzően úgy néz ki, hogy nem egyetlen megoldás van egy kívánt képesség kielégítésére, hanem több, s ahogy többen leírtuk, még az sem biztos hogy egészében nézve - hosszú távon - a legjobb paraméterrel rendelkező vagy legjobb ár/érték aránnyal rendelkező legköltséghatékonyabb rendszer lesz hazánknak a legelőnyösebb.

Nekem tényleg az a véleményem, hogy amire te kíváncsi vagy, arra nagyjából minden olyan szolgálat is kíváncsi, akinek az a fő profilja hogy ellenünk készüljön, szóval vagy elfogadod azt hogy itt most nem szerzel további adatot, vagy nem, de hiába erőlködsz tovább.
 
W

Wilson

Guest
Miért, miért? Nem unod még? Végigolvastam 6 oldalt, már azt hittem, bejelentettünk valamit, erre csak a sírás megy a részedről. Lenyilatkozták az amcsik is, a magyarok csomagban vásârolnak, azt választják, ahol gazdasági előnyt is "kapnak". Leo, Pzh, Airbus heli: Merci gyâr bővítés, Debrecen Bmw, Diehl bővítés, Airbus alkatrészgyár. Itt a kérdésedre a válasz. Befejezheted :)

Pontosan csak egy példa, a debreceni városvezetés csak akkor jelenthetett be bármit a Bmw beruházásárol amikor Bmw erre engedélyt adott, konkrétan akkor amikor a szerződést aláírták,addig csak kósza hírek szóltak arról,hogy a régióban építenének gyárat.A döntést a Bmw nagyrészt az alapján hozta meg,hogy melyik ország milyen kondíciókat kínált neki. Ezzel csak azt akarom mondani,hogy ha a civil szektorban egy magánvállalatnál ennyire csöndben intéznek egy beruházást akkor szerintem egy katonai eszközbeszerzésnél a szerződéskötés előtt ireális elvárás az hogy a közvélemény pontos tájékoztatást kapjon.
 
S

speziale

Guest
Pontosan csak egy példa, a debreceni városvezetés csak akkor jelenthetett be bármit a Bmw beruházásárol amikor Bmw erre engedélyt adott, konkrétan akkor amikor a szerződést aláírták,addig csak kósza hírek szóltak arról,hogy a régióban építenének gyárat.A döntést a Bmw nagyrészt az alapján hozta meg,hogy melyik ország milyen kondíciókat kínált neki. Ezzel csak azt akarom mondani,hogy ha a civil szektorban egy magánvállalatnál ennyire csöndben intéznek egy beruházást akkor szerintem egy katonai eszközbeszerzésnél a szerződéskötés előtt ireális elvárás az hogy a közvélemény pontos tájékoztatást kapjon.

ezek megintcsak összefüggés nélkül egymás mellé rakott mondatok. Az hogy a BMW a régióban gyárat akar építeni évek óta elég komoly hírek jöttek. Ahogy arról is, hogy a végén a szlovákokokkal versenyeztünk. A BMW bejeletés meg annyira volt titkos, hogy egy debrecenből származó kollegám ár jóval a bejelentés előtt tudta. Pedig nem is ott él már, a szülei mondták neki, mikor hazalátogatott
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
mégis miben vagyunk alkudozási fázisban? Hogy a HM tudja milyen képességeket vár el egy lérak komplexumtól??
Arról alkudozunk, hogy
- melyik gyártó cég melyik gyártmánya, milyen példányszámban képes a HM légvédelem iránti igényeit kielégíteni?
- mikor tudja a gyártó megkezdeni a megrendelt rendszer szállítását (tekintve a MH jelenlegi állapotát, szerintem ez az egyik legfontosabb szempont)
- mennyi lesz a teljes bekerülési összeg?
- milyen fizetési konstrukcióban lehet fizetni, hány % az előrendelési összeg, mikor kell azt pl. kifizetni, a megrendelést követő hónapban vagy a gyártás megkezdése előtti hónapban (tekintve a nagyságrendet, nagyon nem mindegy hogy egy tetemes összeg mondjuk még két-három évig a magyar költségvetésben "dolgozik"/ketyegi a kamatokat vagy már a gyártónál teszi ugyanezt előrendelési összeg címén)?
- mikor kell megkezdeni a további törlesztést és milyen hosszú ideig tartó részletekben, esetleg mekkora kamatteherrel?
- milyen gyártási hozzájárulást tudunk adni vagy fogad be a gyártó cég az adott gyártmányokhoz milyen feltételekkel?
- ehhez ide-telepít-e valamilyen gyártósort vagy valamilyen részegységet, berendezéseket gyártó részleget a gyártó cég?
- hajlandó-e telepíteni részleges vagy teljes karbantartásra javító/karbantartó céget, kapacitást Magyarországra a gyártó cég, vagy elvárja hogy a rendszer elemeit nagyjavításra majd visszaszállítsuk a gyártóhoz? (az "ajándék" UH-1-ek esetében pl. az USA ezt is feltételül szabta, még olaszországi nagyjavítást se engedélyezett volna, pedig ott gyártották is a tipust)
Így hirtelen csak ennyi jutott eszembe ... mások biztos többet is hozzá tudnak tenni. :D
 
W

Wilson

Guest
Pedig van köze hozzá. :)
Nem tudtam, hogy Németország tervgazdaság lenne, hogy ha a Rheinmetall-tól rendelünk, akkor a BMW meg a Merci ukázra épít itt gyárat. És most akkor tényleg ne menjünk abba bele, hogy gondolom a BMW idetelepülésében semmi szerepe nem volt annak, hogy kb. 100 milliárdos package-t kaptak (adókedvezmények+infrastrukturális fejlesztések) a kormánytól. Az sem baj, hogy a Merci már 2009-ben egy 2szer akkora területet vásárolt meg, mint amin az első gyáruk felépült, és az itteni kapacitás bővítést már 2016 vagy 2017-ben bejelentették.
de gondolom most hirtelen az összes német beruházás emiatt a beszerzés miatt történik...aha...

Az tudni kell hogy a német kormány is ahogy a fejlett országok nagy része is támogatja a hazai nagyválalatokat úgy,hogy szinte biztosan van kapcsolat a Bmw debrecenbe költözése és a magyar fegyverbeszerzések között a már általad is említett kedvezmények mellett.Sőt tovább megyek jó pár ország titkosszolgálatának feladata az éríntett országok nagyválalatainak segítése pl.Egyesült Államok,Franciaország stb a magyar titkosszolgálatokat is ennek szellemében alakítják át.

.https://index.hu/belfold/2018/05/14/magancegek_erdekeit_is_szolgalhatja_orban_uj_hirszerzese/
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
.


Nekem viszont nagyon nem áll össze a kép.
Ceaucescu alatt már rezgett a léc, a nép teljesen fellázadt ellene, a katonaság szintén, valahogy nem tudom elképzelni, hogy ő meg Magyarország megtámadásán gondolkodott.

Én ezt úgy hallottam, meg olvastam, hogy 5(?) Scud-ot céloztatott Paksra, hogy ha Magyarország beavatkozik a forradalomba, akkor indíttatja is azokat.

Ma már nem titok, MO anno Szlovákia megtámadásán gondolkodott Bős-Nagymaros kapcsán...

Nocsak. Bővebben mit lehet erről tudni?
 
S

speziale

Guest
hagyjuk...az a lényeg, hogy BÁRMI is lesz majd beszerezve mindenki elégeddeten csettint, hogy defasza....
anélkül, hogy bárkinek bármilyen infója lett volna az alternatívákról....
 
W

Wilson

Guest
hagyjuk...az a lényeg, hogy BÁRMI is lesz majd beszerezve mindenki elégeddeten csettint, hogy defasza....
anélkül, hogy bárkinek bármilyen infója lett volna az alternatívákról....

Tényleg jó lenne ha amint te is írtad a kormányzat illetve a hadvezetés részéröl pontos informácíókat kapnánk a beszerzésekről de sajnos ez itt nem így működik addig míg konkrétan be nem jelentik milyen lérakot vesznek marad a találgatás de mint már írtam, szerintem a fórumon felhozott légvédelmi rendszerek közzül bármelyiket vesszük is mellé nem fogunk nyúlni egyikkel sem.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 902
22 369
113
Nocsak. Bővebben mit lehet erről tudni?
Ha emlékeim nem csalnak, Raffay Ernő az egykori kormányzó MDF frakciójának tagja 1990-1993-ig államtitkárként szolgált a HM-ben (beavatottsága folytán 1998-ban felmerült annak lehetősége, hogy ő legyen az első Orbán-kormányban a honvédelmi miniszter) , visszaemlékezéseiben pontosan elmondta milyen tervekkel a hóna alatt tárgyaltak anno cseh-szlovákiával, de végül a "merjünk kicsik lenni" szemlélet győzött és a jószomszédi megengedő viszony "nyugatiasabb" volt, mint hogy tankokkal felszántsuk a felvidéket....

Érdemes átolvasni a Bősi erőmű idevágó időszakát, olyan dipl. húzások történtek, hogy egyébként minden alapja meg lett volna egy katonai beavatkozásnak...
Erre utalt Kövér is, ez alapján született ez a lenti karikatúra az idézettel a szlovák sajtóban:
1df3625b83c624a59a5ff66f8f32e338.jpg


kb.: "Használhattunk volna katonai erőt, vagy a józan eszünket. Nem tettük!"
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 051
113
.


Nekem viszont nagyon nem áll össze a kép.
Ceaucescu alatt már rezgett a léc, a nép teljesen fellázadt ellene, a katonaság szintén, valahogy nem tudom elképzelni, hogy ő meg Magyarország megtámadásán gondolkodott.
Az, hogy kinek mi lett volna a célja vele, szerintem csak találgatni lehet. Valószínűleg egy kis csoport magányos akciója volt és azért sem sikerült, mert közben megállították őket. Ha jól emlékszem, ez akkor volt, amikor a Pink Floyd "The wall" berlini koncertje ment.
 
S

speziale

Guest
Tényleg jó lenne ha amint te is írtad a kormányzat illetve a hadvezetés részéröl pontos informácíókat kapnánk a beszerzésekről de sajnos ez itt nem így működik addig míg konkrétan be nem jelentik milyen lérakot vesznek marad a találgatás de mint már írtam, szerintem a fórumon felhozott légvédelmi rendszerek közzül bármelyiket vesszük is mellé nem fogunk nyúlni egyikkel sem.

Azért arra nagyon erős mérget ne evygél. A cseh IFV tenderen a Puma meg a lynx elég közeli rokonságban állnak. Az 8*5-ös sorozatlövés teszteken az egyik mégis 37 a másik meg 19 közvetlen találatot ért el...
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Ma már nem titok, MO anno Szlovákia megtámadásán gondolkodott Bős-Nagymaros kapcsán...

Hát az mondjuk elég nagy baromság lett volna.
Konkrétan agresszió, ami kiváltotta volna az ellenreakciókat gyakorlatilag az összes nagyhatalom részéről.
Amit kb egy hétig se tudtunk volna elviselni.
A viták megoldásának elsődleges formája a nk-i (döntő) bíróság, tárgyaláson.
És Mo ezt a pert elvesztette, ezért ha fegyveres megoldást választ azzal semmi eredményt nem ért volna el, csak okozott volna egy iszonyat nagy kárt a meglévő mellé.
Szóval itt a Kárpát medanszéban saját szakállra (agresszíven harci)tevékenykedni elég kockázatos lépés.