Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Serathis

Well-Known Member
2018. április 30.
1 125
2 460
113
Azt vagjátok hogy nem mindenki lehet programozó meg mérnök? A társadalom felének 100 alatt az IQ-ja, és ahogy egy 165 centis emberből sem lesz kosárlabdás, úgy 90 IQ-ból sem mérnök. Ez RENDKÍVÜL elkeserítő ha belegondol az ember.
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll and fip7

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Értelek és igazat is tudok adni.
Én fejlődéspárti vagyok még ha a hatásai rosszak is úgy gondolom helyrehozhatóak ha tanulunk belőle és felismerjük, én úgy vagyok vele az emberiségnek addig kell elmenni ameddig eltud a képességei fejlesztésébe. Többre vagyunk képesek mint táplálkozni szaporodni és elpusztulni, éljünk is vele.
A változás valószínűleg már akkor is dilemmát okozott mikor vadászó gyűjtögető életmódról mezőgazdaságra álltak át.



Gondolkoztam rajta hogy ne ezt a járművet tegyem be hanem valamit az 1920-30 as évekből mert akkor meg még szembetűnőbb hogy nem 110 valahány hanem 20 év alatt micsoda fejlődés.
Nálam amúgy kevesen tartják feleslegesnek a hadseregekre költött rengeteg pénzt, például ennek a járműnek a kifejlesztéséből ha más kutatásokra költenek bármilyen területen, akkor ott egy nagyon durva ugrást lehetett volna elérni, viszont az agresszivitás a hatalom utáni vágy egy nagyon jó mozgatórugója az embernek és ez fejlődésnek is a mozgatórugója lehet ezáltal.
Viszont még ennek a járműnek is mentségére lehet mondani hogy biztos van olyan fejlesztés ha más nem egy felhasznált anyag vagy bármi amit máshol is fel lehet idővel használni, próbáljuk meglátni a jót is :)
Sokat lehet filozofálni erről a témáról az biztos, de a kép tényleg csak marketing volt ;)

Nem magával a fejlődésnek nevezett folyamattal van a bajom. Ez a fejlődés valóban valószínűleg már akkor elkezdődött amikor vadászó gyűjtögető életmódról mezőgazdaságra álltunk át. Minden élőlény hatással van a környezetére a saját képességei által determinált mértékben és ez alól mi sem vagyunk kivételek. Pont ez az ami engem irritál. Az adottságaink lehetővé tennék, hogy megpróbáljuk elemezni a saját tevékenységünk, környezetünkre gyakorolt hatásunk okát, célját, várható eredményét de erre kísérletet sem teszünk.
Nem definiáljuk a létünk lényegét, a létünk célját, a követendő paradigmát de még csak azt sem, hogy mit tekintünk fejlődésnek.
Különböző vallási filozófiai- egymásnak, néha önmaguknak is ellentmondó, néha nevetséges- irányzatok között teljes természetességgel tekintjük mindenek felett állónak a mai európainak nevezett kultúrát.
Nem értem milyen alapon.
Egyszerűen azért nem, mert nem definiáltuk az alapokat.
 

miértnemjó

Well-Known Member
2018. október 23.
674
1 199
93
Igen, a jövő erre felé tendál, sőt a közigazgatásban és az igazságszolgáltatásban is a robotika felé mennek. A kérdés viszont a következő. Jelenleg 7 milliárd ember él a Földön és számunk folyamatosan növekszik. Ha minden szektort robotizálunk mit fog csinálni ez a rengeteg ember? Mert az egy utópia, hogy majd mindenki tanúlni meg nyaralni, meg az IT szektorban fog dolgozni.
A növekedést felejtsd el. A fejlődés nem lineáris, hanem ciklikus. Rég túlléptük az egészséges hatért, Afrika, India, stb annyira túlnépesedett, hogy a következő évtizedben már halomra ölik egymást nem csak a vizért, de egy tiszta placcért is, ahol leülhetnek.És már nem lesz aki küldje nekik a segélyeket, hogy csak a gyilkolással és dugással kelljen foglalkozniuk. Segély nélkül meg nem lesz olyan himalájás a demográfiai görbe. :)
Szerencsére ez a jövő közelebb van mint gondolnánk, egy precíziós célszerűen épített robot magasabb értéket képvisel egy mezei szakmunkásnál.
Sok ilyen embert ki lehet majd váltani robotokkal a minőségre törekvő vállalatoknak és alkalmazhatnak magasabb hozzáadott értékkel bíró programozókat és informatikai illetve kibernetikai szakembereket. 15 éven belül a közoktatás nem fogja támogatni a felesleges szakmunkásképzést. Talán csak a Közel-Kelet és Afrika lesz a kivétel.
Akkor neked véged. Megjönnek a bértollnok robotok.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 518
113
Nem magával a fejlődésnek nevezett folyamattal van a bajom. Ez a fejlődés valóban valószínűleg már akkor elkezdődött amikor vadászó gyűjtögető életmódról mezőgazdaságra álltunk át. Minden élőlény hatással van a környezetére a saját képességei által determinált mértékben és ez alól mi sem vagyunk kivételek. Pont ez az ami engem irritál. Az adottságaink lehetővé tennék, hogy megpróbáljuk elemezni a saját tevékenységünk, környezetünkre gyakorolt hatásunk okát, célját, várható eredményét de erre kísérletet sem teszünk.
Nem definiáljuk a létünk lényegét, a létünk célját, a követendő paradigmát de még csak azt sem, hogy mit tekintünk fejlődésnek.
Különböző vallási filozófiai- egymásnak, néha önmaguknak is ellentmondó, néha nevetséges- irányzatok között teljes természetességgel tekintjük mindenek felett állónak a mai európainak nevezett kultúrát.
Nem értem milyen alapon.
Egyszerűen azért nem, mert nem definiáltuk az alapokat.



:D


Sosem kellett gyűjtögetnünk.
Sok ezer éves elemeket,sok tízezer éves fém eszközöket ismerünk.
Mese az egész ;) ,az a faj,ahová a mai ember tartozik a teremtett világ csúcsmodellje,csak mára,mire haza kellene menni belealudt a játékba.
Az alvó emberrel meg bármit meg lehet tenni,még a golyóit is ki lehet operálni :D ,be lehet neki magyarázni,hogy egy töketlen buzi,szüksége van demokráciára,hadseregre,háborúra,bankrendszerre,meg kórházakra :D(fetrengek a röhögéstől),vagy, hogy ő múlandó,és biza fel kell zabálni mindent 1 élet alatt,mert amúgy szart sem ér az élete ha nincs 20 lóerővel nagyobb kocsija,5 téglával nagyobb háza,6 zsinórral több internetje,vagy 23 pixellel laposabb tvje,mint a másik embernek.
Mi meg elhittük.;)
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
:D


Sosem kellett gyűjtögetnünk.
Sok ezer éves elemeket,sok tízezer éves fém eszközöket ismerünk.
Mese az egész ;) ,az a faj,ahová a mai ember tartozik a teremtett világ csúcsmodellje,csak mára,mire haza kellene menni belealudt a játékba.
Az alvó emberrel meg bármit meg lehet tenni,még a golyóit is ki lehet operálni :D ,be lehet neki magyarázni,hogy egy töketlen buzi,szüksége van demokráciára,hadseregre,háborúra,bankrendszerre,meg kórházakra :D(fetrengek a röhögéstől),vagy, hogy ő múlandó,és biza fel kell zabálni mindent 1 élet alatt,mert amúgy szart sem ér az élete ha nincs 20 lóerővel nagyobb kocsija,5 téglával nagyobb háza,6 zsinórral több internetje,vagy 23 pixellel laposabb tvje,mint a másik embernek.
Mi meg elhittük.;)

A sosemet nem jelenteném ki ilyen határozottan de szerény történelmi ismereteim alapján én is valami hasonlót látok kirajzolódni. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a folyamat egy csúcsára állított átmérőjében exponenciálisan növekedő, nagyon kis mértékben emelkedő kúpos spirálrugóhoz hasonlít. Azaz ciklikusan visszatérünk egyre magasabb szinten és egyre növekvő mennyiségben ugyanahhoz a fordulóponthoz. Egy pontszerűen kicsi kultúrkörből minden ciklusnál egyre nagyobb tömegű szélesebb spektrumú és valamivel fejlettebb kultúrát hozunk létre.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 518
113
A sosemet nem jelenteném ki ilyen határozottan de szerény történelmi ismereteim alapján én is valami hasonlót látok kirajzolódni. Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a folyamat egy csúcsára állított átmérőjében exponenciálisan növekedő, nagyon kis mértékben emelkedő kúpos spirálrugóhoz hasonlít. Azaz ciklikusan visszatérünk egyre magasabb szinten és egyre növekvő mennyiségben ugyanahhoz a fordulóponthoz. Egy pontszerűen kicsi kultúrkörből minden ciklusnál egyre nagyobb tömegű szélesebb spektrumú és valamivel fejlettebb kultúrát hozunk létre.


Mit értesz fejlett kultúra alatt?
Csak, hogy értsem mihez képest lesz valamivel fejlettebb.
Hallottad már biztos,hogy a sumérok olyan matematikai összefüggéseket írtak le,amiket ma sem ért a tudomány?
Vagy a mayák olyan bolygóról is tudtak,ami mai tudásunk szerint 170 000 évente jár felénk?
Stb.
Biztos,hogy az az emberi lét célja,hogy technológia egyre bonyolultabb legyen, hogy már a közepesen "fejlett" országok lakóinak is a net legyen az élete?
Senki nem tanítja az embereket befelé menni,csak kifelé,ahogy felébredsz nyúlj a telóért,ott vannak a legfrisebb hírek,a divat,a tudomány,a sex,a bulvár,az ideológia,vallás,minden!
Csak nehogy meghalld a skacot belülről,aki vagy, aki pontosan tudná a megoldást a problémáidra,tudná mi a dolgod?
Lehet ha mindenki a dolgát tenné kicsit kevesebb lenne a beteg ember,kevesebb lenne a háború,a válság,kicsit élhetőbb lenne az életünk?
:)
 
  • Tetszik
Reactions: b4l4g3 and gergo55

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Mit értesz fejlett kultúra alatt?
Csak, hogy értsem mihez képest lesz valamivel fejlettebb.
Hallottad már biztos,hogy a sumérok olyan matematikai összefüggéseket írtak le,amiket ma sem ért a tudomány?
Vagy a mayák olyan bolygóról is tudtak,ami mai tudásunk szerint 170 000 évente jár felénk?
Stb.
Biztos,hogy az az emberi lét célja,hogy technológia egyre bonyolultabb legyen, hogy már a közepesen "fejlett" országok lakóinak is a net legyen az élete?
Senki nem tanítja az embereket befelé menni,csak kifelé,ahogy felébredsz nyúlj a telóért,ott vannak a legfrisebb hírek,a divat,a tudomány,a sex,a bulvár,az ideológia,vallás,minden!
Csak nehogy meghalld a skacot belülről,aki vagy, aki pontosan tudná a megoldást a problémáidra,tudná mi a dolgod?
Lehet ha mindenki a dolgát tenné kicsit kevesebb lenne a beteg ember,kevesebb lenne a háború,a válság,kicsit élhetőbb lenne az életünk?
:)

Ez kétféle metódus eredménye. A szellemi fejlődés idő és befektetésigényes tevékenység ami hosszú kiegyensúlyozott biztonságos élet mellett megvalósítható. Ez kevés, rengeteg energiával felnevelt, tanított utód esetén lehetséges. Katasztrófahelyzetekben a gyors, az anyagi javakra koncentráló, rengeteg szaporulattal járó stratégia lehet csak eredményes. A kettő, a pillanatnyi követelményekre optimalizált szimbiózisa a hosszútávú eredményes rendszer szerintem.
Pont azt írtam, hogy biztos,hogy az az emberi lét célja nem a sok eldobható szar.
Csak nem vagyunk hajlandóak definiálni, hogy mi lenne az.
Az állatok csak enni akarnak és szaporodni.
Ezen még nem sikerült túllépnünk.
Az elképzeléseidhez képest egy picit le vagyunk maradva.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
1903_First_Flight_Complete.jpg


800px-F-35_Lightning-1.jpg


Kicsit több mint 100 év, meg kellet volna állni? :)

Jól példázza a kép, hiszen a repülés kitalálásakor békés szándék hamar átalakult, és a fegyver került előtérbe. (sugárhajtású katonai gépekből és típusokból számtalan készült, polgáriból alig-alig)
Nem kellett volna megállni, csak kicsit a prioritásokat átgondolni.
 

miértnemjó

Well-Known Member
2018. október 23.
674
1 199
93
Értelek és igazat is tudok adni.
Én fejlődéspárti vagyok még ha a hatásai rosszak is úgy gondolom helyrehozhatóak ha tanulunk belőle és felismerjük, én úgy vagyok vele az emberiségnek addig kell elmenni ameddig eltud a képességei fejlesztésébe. Többre vagyunk képesek mint táplálkozni szaporodni és elpusztulni, éljünk is vele.
A változás valószínűleg már akkor is dilemmát okozott mikor vadászó gyűjtögető életmódról mezőgazdaságra álltak át.



Gondolkoztam rajta hogy ne ezt a járművet tegyem be hanem valamit az 1920-30 as évekből mert akkor meg még szembetűnőbb hogy nem 110 valahány hanem 20 év alatt micsoda fejlődés.
Nálam amúgy kevesen tartják feleslegesnek a hadseregekre költött rengeteg pénzt, például ennek a járműnek a kifejlesztéséből ha más kutatásokra költenek bármilyen területen, akkor ott egy nagyon durva ugrást lehetett volna elérni, viszont az agresszivitás a hatalom utáni vágy egy nagyon jó mozgatórugója az embernek és ez fejlődésnek is a mozgatórugója lehet ezáltal.
Viszont még ennek a járműnek is mentségére lehet mondani hogy biztos van olyan fejlesztés ha más nem egy felhasznált anyag vagy bármi amit máshol is fel lehet idővel használni, próbáljuk meglátni a jót is :)
Sokat lehet filozofálni erről a témáról az biztos, de a kép tényleg csak marketing volt ;)
Ezt meséld dr. Flemingnek. Egy hadsereg sem kérte a gyermekbénulás ellenszerét, és itt van. És még a jogdíjat is az emberiségnek ajánlotta fel ez a zsidó gyerek. :)
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 518
113
Ez kétféle metódus eredménye. A szellemi fejlődés idő és befektetésigényes tevékenység ami hosszú kiegyensúlyozott biztonságos élet mellett megvalósítható. Ez kevés, rengeteg energiával felnevelt, tanított utód esetén lehetséges. Katasztrófahelyzetekben a gyors, az anyagi javakra koncentráló, rengeteg szaporulattal járó stratégia lehet csak eredményes. A kettő, a pillanatnyi követelményekre optimalizált szimbiózisa a hosszútávú eredményes rendszer szerintem.
Pont azt írtam, hogy biztos,hogy az az emberi lét célja nem a sok eldobható szar.
Csak nem vagyunk hajlandóak definiálni, hogy mi lenne az.
Az állatok csak enni akarnak és szaporodni.
Ezen még nem sikerült túllépnünk.
Az elképzeléseidhez képest egy picit le vagyunk maradva.



Szerintem nem egyre gondolunk a szellemi fejlődés alatt sem,mert a 4 diploma,meg a fél élet iskolákban eltöltése nem az.
Az "csak" memorizációja annak,amit valaki (k) kitaláltak,hogy akkor ez a "tudás",és ezt most erősen jegyezd meg, és akkor x pénzzel többet keresel majd.
Ahhoz max segg kell,hogy ülj rajta annyit,amíg bemagolod a tananyagot,és átmenj a vizsgán.
Nem azt mondom,hogy nem kellenek diplomás emberek,de az nem szellemi fejlődés,hanem fizikai,anyagi,materiális,stb.
Az a baj,hogy mára már csak hasznot termelünk,s nem értéket,az érték az amit majd hazaviszünk,amit csak magunknak adhatunk oda.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Szerintem nem egyre gondolunk a szellemi fejlődés alatt sem,mert a 4 diploma,meg a fél élet iskolákban eltöltése nem az.
Az "csak" memorizációja annak,amit valaki (k) kitaláltak,hogy akkor ez a "tudás",és ezt most erősen jegyezd meg, és akkor x pénzzel többet keresel majd.
Ahhoz max segg kell,hogy ülj rajta annyit,amíg bemagolod a tananyagot,és átmenj a vizsgán.
Nem azt mondom,hogy nem kellenek diplomás emberek,de az nem szellemi fejlődés,hanem fizikai,anyagi,materiális,stb.
Az a baj,hogy mára már csak hasznot termelünk,s nem értéket,az érték az amit majd hazaviszünk,amit csak magunknak adhatunk oda.
Az alap mondandóddal egyet értek, és még részleteiben is van olyan képzés amihez csak segg kell, meg memorizálása annak amit kitalálnak neked, de mondjuk egy villamosmérnök, gépészmérnök, komolyabb programtervező matematikus képzés nem teljesen így néz ki ahogy te elképzeled :p.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Szerintem nem egyre gondolunk a szellemi fejlődés alatt sem,mert a 4 diploma,meg a fél élet iskolákban eltöltése nem az.
Az "csak" memorizációja annak,amit valaki (k) kitaláltak,hogy akkor ez a "tudás",és ezt most erősen jegyezd meg, és akkor x pénzzel többet keresel majd.
Ahhoz max segg kell,hogy ülj rajta annyit,amíg bemagolod a tananyagot,és átmenj a vizsgán.
Nem azt mondom,hogy nem kellenek diplomás emberek,de az nem szellemi fejlődés,hanem fizikai,anyagi,materiális,stb.
Az a baj,hogy mára már csak hasznot termelünk,s nem értéket,az érték az amit majd hazaviszünk,amit csak magunknak adhatunk oda.

Kevered, a természettudományok egy része, a társadalomtudományok, a társadalomszervezés különböző módozatai, jelesül vallás, államszervezési feladatok, pszichológia és még rengeteg minden hosszan tartó megfigyeléseket- esetenként akár évezredest-, rengeteg tapasztalatot igényelnek. De gyakorlati tevékenységek esetén is a tapasztalat és az ilyen gyakorlati ismeretek továbbadása a kőkéssel operáló ókori szemsebész vagy a japán kardkovács tudásának a megszerzése idő. A megőrzés módja, a továbbadás idő.
Idő, idő, idő.
40-50-60-80 éves várható élettartam kell.
Bármilyen területről beszélünk is, eredményt csak ezen feltételek fennállása esetén lehet elérni.
Egy szellemi felépítményt is csak téglánként lehet összerakni.
A semmiből nem születik semmi.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon and fip7

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 421
17 561
113
A növekedést felejtsd el. A fejlődés nem lineáris, hanem ciklikus. Rég túlléptük az egészséges hatért, Afrika, India, stb annyira túlnépesedett, hogy a következő évtizedben már halomra ölik egymást nem csak a vizért, de egy tiszta placcért is, ahol leülhetnek.És már nem lesz aki küldje nekik a segélyeket, hogy csak a gyilkolással és dugással kelljen foglalkozniuk. Segély nélkül meg nem lesz olyan himalájás a demográfiai görbe. :)

Akkor neked véged. Megjönnek a bértollnok robotok.
Ebben abszolút igazad van és még csak ellenérvet sem tudok ellene felhozni, ha csak azt nem, hogy ha lesz is robotizáció, akkor az valószínűleg nem Afrikában vagy Indiában lesz. Bár így végig gondolva ez egyre inkább utópiának tűnik tekintettel arra, hogy kb képtelenek vagyunk megakadályozni a globális felmelegedést, így az egész emberiség csúnyán rábaszott mint kovács az ujjára.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 518
113
Az alap mondandóddal egyet értek, és még részleteiben is van olyan képzés amihez csak segg kell, meg memorizálása annak amit kitalálnak neked, de mondjuk egy villamosmérnök, gépészmérnök, komolyabb programtervező matematikus képzés nem teljesen így néz ki ahogy te elképzeled :p.


Nyilván sarkítottam,nem az a lényeg.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 518
113
Kevered, a természettudományok egy része, a társadalomtudományok, a társadalomszervezés különböző módozatai, jelesül vallás, államszervezési feladatok, pszichológia és még rengeteg minden hosszan tartó megfigyeléseket- esetenként akár évezredest-, rengeteg tapasztalatot igényelnek. De gyakorlati tevékenységek esetén is a tapasztalat és az ilyen gyakorlati ismeretek továbbadása a kőkéssel operáló ókori szemsebész vagy a japán kardkovács tudásának a megszerzése idő. A megőrzés módja, a továbbadás idő.
Idő, idő, idő.
40-50-60-80 éves várható élettartam kell.
Bármilyen területről beszélünk is, eredményt csak ezen feltételek fennállása esetén lehet elérni.
Egy szellemi felépítményt is csak téglánként lehet összerakni.
A semmiből nem születik semmi.



Mondom,hogy nem egyre gondolunk a szellemi fejlődés alatt.:D
Nem mellesleg az az idő amiről te beszélsz,mára már nagyon lerövidült,manapság egy szerelgetős férfiember tud annyit,mint 40 éve 1 mérnök,sarkítok,de talán érthető.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 665
12 372
113
Mondom,hogy nem egyre gondolunk a szellemi fejlődés alatt.:D
Nem mellesleg az az idő amiről te beszélsz,mára már nagyon lerövidült,manapság egy szerelgetős férfiember tud annyit,mint 40 éve 1 mérnök,sarkítok,de talán érthető.
Ez abból a szempontból igaz, hogy rengeteg direkt információ érhető el szabadon annak akit egy-egy téma komolyan érdekel.
Nem lehet viszont egy bizonyos szintél tovább fejlődni szellemi műhely nélkül egy átlagos, vagy akár attól még lényegesen magasabb intelligencia mellett sem. Ahhoz, hogy egy területen nem gyakorlati, hanem tudományos szintű munkát végezhess (kutatás, tudományos felfedezések) túl mélyre és túl sok energia ráfordításával kell leásni, nem mellesleg a társtudományok és a saját kutatómunkáddal összefüggő egyéb tudományágak változatos fokú ismeretére, de legalábbis a tudományos életben kellő informáltságra (ki hol mit kutat és milyen eredményeket ért el, ami neked is hasznos lehet) van szükséged.
Egyfajta tudományos szinergia elengedhetetlen, ezt viszont a gyakorlati oldalról közelítve végtelen idő és erőforrás bevonása árán érheted csak el ami lássuk be nem túl gyakorlatias perspektíva :D
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 934
53 518
113
Azért ott még nem tartunk.... :)
Legfeljebb annyit, mint egy műszaki menedzser...


Hmmm...:D
Szerintem meg de,már csak a szerelgetős férfiember számára ma már elérhető eszközök miatt is.
Ma már egy jobb telóval fel lehet programozni egy írható motorvezérlőt pl,akkor még a motronik legelső generációja is űrsikló volt.
Monjuk ez szélsőséges példa,88-ban tanulóként még felért egy csöcsörészéssel a szovjet T130-on egy nagyjavítás a helyi termelőszövetkezetben,ahogy a mester elővette a mikrométert,átmérni a belsejét,megérteni az illesztéseket,miazmást,ma ásítozva programozok fel injektorokat a Cat motorba,vagy diagolok 3 éves teherautókat egyik kezemben a nejemmel csetelve a mai vacsiról.:)
A 7 éves skodrimon pár óra alatt cseréltem egr-t,majd diagoltam egy tenyérnyi bigyóval,89ben ez még a filmvásznon létezett.:p
Mondjuk tény,hogy ami érdekel,abban tájékozódok,használom,értem.
Egyébként köponti fűtés és csőhálózat szerelő vagyok :D ,annó a fater meggyőzött :rolleyes::D,hogy az akarok lenni...
 
Status
Not open for further replies.